V léčce na pomezí Nigeru a Mali zabiti i američtí vojáci

Vlajka Islámského státu.

Tři příslušníci amerických speciálních sil byli zabiti a další dva utrpěli zranění v Nigeru, při přestřelce s nepřáteli u hranic s Mali. Útočníky nejspíše byli islamisté napojení na síť al-Kajda. Při tomto útoku o život přišlo i pět nigerských vojáků, kteří byli na společné hlídce s Američany.

Velení amerických sil v Africe mezitím uvedlo, že terčem nepřátelské palby se stala společná hlídka amerických a nigerských vojáků. Dodalo, že Američané v Nigeru zajišťují výcvik a podporu místním ozbrojeným silám v boji proti extremistům.

Představitel místních úřadů potvrdil, že armáda Nigeru přišla o pět zabitých vojáků a několik dalších se pohřešuje.

Podle webu rozhlasové stanice RFI neznámí útočníci z Mali ve středu napadli ves v sousedním Nigeru a na ústupu před armádní jednotkou nastražili léčku, ve které zabili několik nigerských a amerických vojáků.

Za podobnými akcemi často stojí nigerijská teroristická organizace Boko Haram. Tato islamistická skupina terorizuje především severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států. Během více než sedmiletého povstání, jehož cílem je vytvořit v regionu stát s přísnými islámskými pravidly, připravila o život více než 20 tisíc lidí a přes dva miliony přinutila opustit domovy. Začátkem roku 2015 Boko Haram ovládala území o velikosti Belgie, od té doby ale o značnou část zase přišla při bojích s vládními silami.

V celé oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na teroristickou síť al-Kajda. Naopak Mali, Burkina Faso, Mauritánie, Niger a Čad se nedávno dohodly na vytvoření společné protiteroristické jednotky o síle až 5 tisíc mužů, které pomoc přislíbila Evropská unie a zejména Francie. Velitelství této jednotky sídlí v nigerském hlavním městě Niamery.

Foto: ČTK/ZUMA/Dabiq

Autor: ČTK , Reuters

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi