ANALÝZA: Sedm libyjských scénářů

Výsledkem "nedokončené" intervence by mohla být vleklá občanská válka.

Spojenci zatím navenek nemají jasno, jaký je cíl vojenské intervence v Libyi. Nabízíme několik alternativ budoucího vývoje.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 dává spojencům mandát podniknout "veškeré nezbytné kroky" k zastavení režimních útoků na civilisty v opozičních baštách. Pod takto široký pojem se vejde jak prosazení bezletové zóny, tak zneškodnění vojenských zařízení, které má Kaddáfího režim k útokům na opoziční bašty k dispozici. Mandát si lze vykládat i tak, že "nezbytným krokem" k zastavení režimních útoků na civilisty je zneškodnění původce rozkazů k daným útokům, neboli svržení Kaddáfího režimu. Rezoluce pouze zapovídá cizí okupaci libyjského území.

Kaddáfího vítězství by jeho věrní náležitě oslavili.

Spojenci se ke konečnému cíli operací vyjadřují mlhavě. Bezletovou zónu záhy prosadili, ale související zneškodnění pozemní infrastruktury se setkalo s nepochopením Ligy arabských států, která pro zahraniční intervenci původně horovala. Systematická likvidace Kaddáfího arzenálu a letecký útok na jeho velitelská stanoviště v Tripolisu svědčí minimálně o úmyslu libyjský režim co nejvíce oslabit. Na základě dosavadních zkušeností si lze představit například následujících sedm alternativ budoucího vývoje (či jejich vzájemných kombinací):

1) Spojenci poleví, Kaddáfí opět obsadí zemi; Benghází zachvátí represe.

Neujasněné velení vojenské operace povede během několika týdnů k rozkolu mezi spojenci, kteří si budou vzájemně předhazovat zodpovědnost za civilní oběti útoků. Letecké útoky ustanou a nerozhodný výsledek intervence bude faktickým vítězstvím Kaddáfího. Půvabné příslušnice jeho ochranky budou v čele lidského řetězu pochodovat z Tripolisu do Benghází s olivovými ratolestmi.

Během dvouměsíčního strastiplného pochodu se stanou miláčky západních médií. Americký prezident Obama ze spojenecké koalice vycouvá, aby odvrátil hrozbu, že se mu ve stranických primárkách amerických demokratů postaví protiválečný vyzyvatel. Bez americké podpory přestane být bezletová zóna vymáhána. Povstalci přistoupí na vyjednávání s Kaddáfím, ale obratem  putují na šibenici.

Po Kaddáfího pádu by mohl nastat chaos.Čína od Libye získá lukrativní státní zakázku na dodávku obřích buldozerů. Bengází je srovnáno se zemí. Sto tisíc libyjských uprchlíků se na člunech vydá k italským břehům, ale evropská pohraniční stráž FRONTEX jim nedovolí přistát. Po návratu do Libyje je Kaddáfí prodá Súdánu do otroctví. Po výměně západních garnitur začnou Kaddáfího synové s Evropou opět čile obchodovat.

2) Spojenci poleví, Kaddáfí se udrží, vleklá občanská válka.

Neujasněné velení vojenské operace povede během několika týdnů k rozkolu mezi spojenci, kteří si budou vzájemně předhazovat zodpovědnost za civilní oběti útoků.

Francie se stáhne z bojů výměnou za propuštění svých sestřelených pilotů. Letecké útoky ustanou a Kaddáfí se vrhne do nové protiofenzívy. Povstalci se ovšem mezitím opět postaví na nohy a jejich síly jsou s oslabeným Kaddáfím vyrovnané. Obě strany mají přístup k vlastním nalezištím ropy a občanská válka trvá příštích několik desetiletí. Jedinou politickou formací schopnou Libyi opět sjednotit jsou islamisté.

Kaddáfí by mohl přejít ke guerillovému způsobu boje (ilustrační foto).3) Kaddáfí se udrží, dojde k příměří a faktickému rozdělení země.

Kaddáfího houževnaté vzdorování přesile prokáže, že výstřední plukovník se alespoň v části Libye těší autentické podpoře obyvatel. Veřejné mínění na Západě se postaví proti pokračování války. 

Uzavře se příměří, na jehož základě dojde k faktickému rozdělení země mezi  totalitní Tripolitánií a historickou Kyrenaikou. Situace v Libyi se zklidní, ale překreslování hranic vážně destabilizuje zbytek arabského světa i Afriku.

4) Kaddáfí přejde ke guerillovému způsobu boje po boku al-Kajdy.

Kaddáfí spojenecké přesile podlehne, ale nevzdá se a prchne z Tripolisu do pouště. Zahájí partyzánskou válku proti přisluhovačům západních imperialistů za pomoci chemických zbraní.

Opozičníkům z Benghází se nepodaří prosadit moc na celém území Libye. Nastane všeobecné bezvládí. Spojenci ponechají nepřehlednou Libyi napospas osudu. Země zmítaná chaosem se stane semeništěm al-Kajdy. Ve Středozemním moři se opět objeví pirátství.

Po pádu Kaddáfího by se mohla země rozdrobit na kmenové pašalíky.5) Kaddáfí padne, opozice se rozloží, kmenové rozbroje.

Mezinárodní intervence po relativně krátké době skončí pádem Kaddáfího režimu. Libyjský vůdce prchá do Zimbabwe. Spojenci si vzájemně gratulují a těší se na lukrativní zakázky od nové spřízněné vlády.

Opozičníkům z Benghází se však nepodaří prosadit moc na celém území Libye. Volby skončí vítězstvím kmenových stran. Někdejší občanská opozice nakloněná Západu je odstavena od moci. Země se fakticky rozdrobí na vzájemně řevnivé kmenové pašalíky. Jedinou politickou formací schopnou Libyi opět sjednotit jsou islamisté.

Egyptská armáda je doma zárukou stability. Lze ji exportovat?6) Kaddáfí padne, nastávajícímu chaosu zabrání egyptská okupace.

Mezinárodní intervence skončí pádem Kaddáfího režimu, ale opozičníkům z Benghází se nepodaří prosadit moc na celém území Libye. Hrozí všeobecné bezvládí. Režim v sousedním Egyptě se obává, aby se země zmítaná chaosem nestala semeništěm al-Kajdy.

Liga arabských států si od Rady bezpečnosti OSN vyžádá novou rezoluci, která by povolila "dočasnou okupaci". Západní spojenci Egypťanům starost o Libyi ochotně přenechají. Slabá libyjská vláda s egyptským protektorátem souhlasí. Proti okupaci však vypukne guerillové povstání koalice nacionalistů a al-Kajdy.

Mohamed el-Senussi, syn svrženého korunního prince.7) Kaddáfí padne, vlády se ujme jednotná opozice nakloněná Západu. Happy end.

Kaddáfího režim padne. Lidé v ulicích Tripolisu vítají povstalce. Přechodná vláda povolá z exilu následníka konstituční monarchie, kterou Kaddáfí v roce 1969 svrhl.

Objevy nových nalezišť zemního plynu osvobodí Evropu od závislosti na ruském Gazpromu. Aby předešla korupci politického života, rozhodne se libyjská vláda svěřit zisky z nerostného bohatství do zvláštního fondu po vzoru Norska.

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle.

Foto: Profimedia

Autor: - mac -





Čtěte dále

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Po roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války dnes vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a...

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do kabinetu příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý a dnes čelili výhrůžkám násilím, včetně...

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 12,1 milionu korun. Na...

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Za zbraň hromadného ničení demokracie označil advokát krajně pravicové vůdkyně Marine Le Penové proces, ve kterém političce hrozí...

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

V zimních měsících mají rodiny v Tyrolsku bezpočet možností, jak společně strávit nezapomenutelné chvíle na sjezdovkách i mimo...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi