Pseudokauza TS Plzeň: ztracený historický archiv? Neopustil firmu

Pseudokauza TS Plzeň: ztracený historický archiv? Neopustil firmu

Přes dva a půl milionu nákresů a patentů z areálu TS Plzeň zmizelých kdesi v Číně. O ztraceném archivu strojírenského podniku se tento týden spekulovalo v řadě médií. My tenhle "ztracený poklad" našli. Kde? Tolik práce to zase nedalo. Archiv se nacházel tam, kde měl. Přímo v archivních prostorách firmy.

"Okolo archivu TS Plzeň vzniklo v poslední době několik fám. Mohu však všechny ujistit, že archiv firmy TS Plzeň skutečně není v Číně, jak se kdesi psalo. Já do Číny jezdím velmi často a ten průmysl, který je rozvinutý a v podstatě rozvinutější, než mnohdy v Evropě, nepotřebuje žádnou technologii, kterou disponuje právě TS Plzeň. Každopádně archiv nikdy neopustil areál TS Plzeň a mohu garantovat, že Plzeň neopustí," uvedl Pavel Česnek, generální ředitel mateřské společnosti ŽĎAS.

Statisíce nákresů, plánků a návrhů proto dále zůstává uložených na původních pauzácích, mikrofilmech i na klasickém papíru. Pokrok se ale nezastaví ani před archivováním. V posledních letech se tady vše ukládalo trochu jinak.

"Digitalizace probíhá od roku 2000. To už dnes tedy máme 19 let, kdy všechny výkresy jsou v elektronické formě," vysvětluje Pavel Job, výkonný ředitel TS Plzeň.

Média také spekulovala o zavírání závodu. To ale vedení nepotvrdilo.

"Za poslední dva roky došlo k masivnímu investování v rozsahu 460 milionů korun. Dnes i čínský investor podporuje rozvoj mateřské firmy ŽĎAS. Uspěli jsme například v tendru za 4,4 miliardy korun. Je pravda, že v TS Plzeň problémy jsou, ale ty byly způsobeny obchodními aktivitami této společnosti v minulosti. Zejména došlo k propadu zakázek v rozsahu miliardy korun a významně nás zasáhla insolvence společnosti Vítkovice Mechanika, která společnost stáhla do hlubokého minusu," říká Česnek.

I přes potíže ale management ubezpečuje, že zaměstnanci se obávat nemusejí.

"Momentálně v Plzni pracuje zhruba deset procent zaměstnanců společnosti ŽĎAS, kterých se týká plánovaná fúze. Ta byla dočasně přerušena a vedení firmy bude jednat s odbory TS Plzeň, přičemž se budeme snažit najít nějaké sociální ohleduplné řešení. Část zaměstnanců bude v rámci fúze převedena pod mateřský podnik a budou fyzicky působit dál v Plzni," podotýká Česnek.

Foto: archiv

Autor: - red -, TV BarrandovČtěte dále

Ilustrační foto.

Víte, co jsou to sochobásně?

Víte, co jsou to sochobásně? Jak název napovídá, jde o propojení poezie se sochařstvím. Autorem názvu i samotných sochobásní je...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi