Technologie 2009: soumrak biopaliv, nanopaměť, start LHC

Solární elektrárny na Sahaře mají zásobovat především Evropu.Technologický pokrok se v uplynulém roce ubíral různými směry. Mnohé projekty spatřily světlo světa, další jsou zatím pouze na papíře - včetně ambiciózních plánů na vybudování obřích solárních elektráren na Sahaře.

A některé technologie naopak zažívají ústup ze slávy. Platí to především pro biopaliva, donedávna oslavovaná jako geniální řešení problému s klimatickými změnami.

Solární elektrárny na Sahaře

V červenci vzniklo konsorcium významných evropských firem, jehož cílem je vybudování obřích solárních elektráren na Sahaře. Měly by dodávat elektrický proud do Evropy. Německá zajišťovna Münchener Rück (známá i pod anglickým názvem Munich Re) oznámila, že je připravena investice firem pojistit. Do roku 2050 by se přitom mělo jednat o astronomickou částku 400 miliard eur (více než 10 bilionů korun).

Elektrárny nebudou fotovoltaické, slunce bude ohřívat vodu a vzniklá pára roztočí turbíny. Tepelné zásobníky umožní kumulovat teplo a vyrábět elektřinu i v noci.

ČTĚTE TAKÉ: Slunce ze Sahary má rozsvítit Evropu

Výroba biopaliv je náročná na spotřebu energie.Nešťastná biopaliva

Pokus nahradit fosilní paliva látkami vyráběnými z rostlin selhává. Emise skleníkových plynů se díky biopalivům nesnižují buď vůbec, nebo jen nepatrně, protože výroba je energeticky náročná a pěstování zvyšuje tlak na využití zemědělské půdy. Pralesy, přirozená „skladiště" oxidu uhličitého, ustupují plantážím pro pěstování cukrové třtiny, sóji a olejnatých palem. Dalším důsledkem je růst cen potravin.

Analýzy zveřejněné v říjnu v časopise Science ukazují, že podobný problém se týká i druhé generace biopaliv vyráběných z rychle rostoucích dřevin a z rostlinného odpadu. Štědrá dotační politika v řadě zemí přitom produkci biopaliv stále povzbuzuje. Evropská unie by jimi do roku 2020 ráda pokrývala desetinu energetických nároků evropské dopravy, i když v poslední době se proti této politice množí námitky.

ČTĚTE TAKÉ: Biopaliva: zatím víc škody než užitku
                        Zapomeňte na biopaliva, bioelektřina je výhodnější
                        Biopaliva mají problém, ani druhá generace nefunguje

 

Data v bezpečí

Poloha železa v trubičce nese binární informaci, kóduje 0 nebo 1.Tým fyziků z Kalifornské univerzity představil extrémně odolné paměťové médium, u kterého nehrozí ztráta dat jako u dnes používaných DVD, harddisků nebo flashových pamětí. Technologie založená na uhlíkových nanotrubičkách s krystaly železa by měla uchovat data po miliony let.

Působením elektrického proudu jsou vědci schopni krystaly pohybovat a „zaparkovat" je do jednoho z konců trubičky. Právě poloha krystalu nese informaci: jeden konec trubičky odpovídá hodnotě 0, druhý hodnotě 1. Jejich prostřednictvím tedy lze zapsat libovolná data.

ČTĚTE TAKÉ: Uchrání naše data nezničitelná nanopaměť?

Upravené molekuly DNA posloží jako konstrukční prvek v procesorech.Procesory s molekulami DNA

Molekula DNA, nositelka dědičné informace, by mohla sloužit jako konstrukční prvek v mikročipech. Novou technologii demonstrovali vědci z výzkumného centra IBM a z Kalifornského technologického institutu. DNA využili jako lešení, na které poskládali uhlíkové nanotrubičky nebo křemíková vlákna do žádoucí konfigurace.

ČTĚTE TAKÉ: Cesta k výkonnějším procesorům? Využití molekul DNA

Opožděný start LHC

LHC je ukryt v hloubce 100 metrů, protíná hranice Francie a Švýcarska.Nejnákladnější a nejsložitější vědecké zařízení všech dob začalo v listopadu po více než ročním odkladu konečně fungovat. Urychlovač částic LHC, vybudovaný v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN u Ženevy, by měl odpovědět na největší tajemství vesmíru. Experimenty plně využívající možnosti urychlovače začnou až v roce 2010, už nyní však LHC překonal světový rekord ve velikosti energie, kterou se částicím podařilo dodat.

Fyzikové doufají, že studium srážek jim pomůže mimo jiné pochopit podstatu temné hmoty, simulovat děje probíhající při velkém třesku na počátku vesmíru nebo odhalit Higgsův boson, který ostatním částicím dodává jejich hmotnost.

ČTĚTE TAKÉ: Ve Švýcarsku znovu spustili obří urychlovač částic

Kosmický výtah by mohl nahradit rakety a raketoplány.Kosmický výtah

Kosmický výtah se na první pohled jeví jako nesmysl, ale teoreticky fungovat může. Cílem je napnout lano mezi Zemí a závažím obíhajícím ve výšce 36 tisíc kilometrů. Po tenké stužce z uhlíkových nanotrubiček nebo jiného extrémně pevného materiálu by potom mohly stoupat laserem poháněné výtahy s nákladem.

NASA každoročně sponzoruje soutěž amatérských týmů pracujících na potřebné technologii. Tým LaserMotive ze Seattelu v listopadu 2009 vyslal k helikoptéře ve výšce 900 metrů výtah průměrnou rychlostí 3,73 metru za sekundu, čímž si vysloužil prémii 900 tisíc dolarů. Na oběžnou dráhu se zatím zdaleka nevydrápe, ale každý začátek je těžký.

ČTĚTE TAKÉ: Konstruktéři kosmického výtahu slaví úspěch

Využití pro radar najdou policisté, vojáci, záchranáři i hasiči.Radar skrz zeď

Pardubická firma Retia v dubnu představila svůj vynález, mobilní radar určený pro zásahové jednotky, protiteroristická komanda, záchranáře nebo hasiče. Přístroj vidí skrz padesát centimetrů silnou zeď a dosahuje citlivosti kolem jednoho centimetru, takže reaguje i na pohyb hrudního koše při dýchání.

ČTĚTE TAKÉ: Český radar odhalí člověka za zdí nebo v sutinách

Superpočítač Fyzikálního ústavu nezůstal českou jedničkou dlouho.České superpočítače

Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd začal v březnu fungovat superpočítač s výkonem 4,2 teraflopu (bilionů operací za sekundu) a na několik měsíců se stal nejvýkonnějším zařízením v České republice. Vědcům pomáhá studovat vlastnosti pevných látek.

Na post české jedničky se však brzy vrátila Amálka, pracující v Ústavu fyziky atmosféry AV. V listopadu prodělala upgrade, který její výkon zvýšil na 6,38 teraflopu. Amálka se používá především k numerickým modelům, které slouží k výzkumu planet sluneční soustavy, slunečního větru nebo magnetických anomálií na Měsíci.

ČTĚTE TAKÉ: Fyzikální ústav má nový superpočítač s rekordním výkonem
                        Český superpočítač Amálka zvýšil svůj výkon o polovinu

Foto: profimedia.cz, Jan Schejbal, Zettl Research Group/LBNL/UC Berkeley, IBM, CERN, Retia, Fyzikální ústav AV

Autor: - von -





Čtěte dále

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Vzhledem k nestabilním cenám energií se tepelná čerpadla těší v poslední době čím dál vyšší popularitě. Jsou totiž ekonomicky...

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Ultrazvukový měřič tepla ULTEGO III získal 2. místo na veletrhu Infotherma v Ostravě.

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Společnosti Hyundai Motor Company a Iveco Group N.V. odhalily na veletrhu Busworld 2023 v Bruselu první IVECO BUS E-WAY H2.

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

O kosmické technologie se zajímá nadpoloviční většina Čechů, povědomí o jejich využití v běžném životě má ale menšina lidí....

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Robotika, mechatronika, aplikovaná informatika. Studenti těchto a podobných oborů i experti s praxí jsou v hledáčku firem,...

Soňa Jonášová, propagátorka ekologického cestování.

ohleduplné objevování světa

Uhlíková stopa, znečišťování ovzduší i skleníkový efekt způsobující klimatické změny. To vše jsou pádné důvody, proč stále více...

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus

Dřevostavby jako udržitelná forma výstavby nabývají na významu

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus, která má v portfoliu největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov,...

Evropská „zkušebna“ v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Evropská "zkušebna" v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Automatizace dostupná i malým firmám. Nové možnosti výroby a zapojení do velkých řetězců. Praxe v moderní "zkušebně" místo...

Svěží vzduch snadno a chytře

Svěží vzduch snadno a chytře

Snažíme se žít zdravě, dbáme na dostatek pohybu, vybíráme kvalitní potraviny, věnujeme čas odpočinku i duševní pohodě. Zkrátka...

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

Současné české umění a automobilový design se spojily v jedinečném uměleckém projektu KodlContemporary a Porsche, který představí...

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun...

Otto Wichterle by dnes oslavil 110 let.

Vědec, díky němuž máme kontaktní čočky a silonky, by dnes oslavil 110 let

Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních...

Žaluzie nebo rolety?

Jak na tepelné úspory? Kvalitní stínění oken ušetří až 25 % spotřeby energie!

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu. Jedním ze způsobů,...

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě...

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Prostornější, výkonnější a skvěle vybavená druhá generace modelu KONA Electric vyráběná v moravskoslezských Nošovicích vstupuje...

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ojetin v inzertní nabídce neustále přibývá a jsou také mírně dražší. Za prvních osm měsíců letošního roku se na českém trhu s...

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Kompaktní hatchback Hyundai i20 se dočkal faceliftu, který je nyní k dispozici i českým zákazníkům za ceny od 329 990 Kč....

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Značka Hyundai v digitální světové premiéře představila zcela nové SUV SANTA FE. Jeho koncept "Open for More" ztělesňuje...

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Více než tři stovky nádherných autoveteránů a dalších raritních vozů se sjedou ze všech koutů Česka na jediné místo – na střeše...

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Fotografování je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce rozšířených zálib na světě. Existuje několik důvodů a výhod, proč se do...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi