Politici odpovídají: Jak dál s vědou a vysokými školami?

O budoucnosti vědy se letos veřejně diskutuje nejvíce za poslední roky.Šest hlavních politických stran odpovědělo na dvanáct „předvolebních" otázek týkajících se vědy a vysokého školství, které jim položilo devět respektovaných vědců, většinou členů Učené společnosti České republiky. Otázky i odpovědi byly zformulovány ještě před tím, než se ukázalo, že volby pravděpodobně proběhnou až v řádném termínu.

Mezi autory otázek jsou například chemik Antonín Holý (autor protivirových léků), astrofyzik Jiří Grygar, fyzikální chemik Pavel Hobza, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV Václav Hořejší nebo historik František Šmahel.

Učená společnost prezentovala výsledky této politické ankety na svém včerejším zasedání. Názory svých stran přišli obhajovat Ondřej Liška za Stranu zelených, Zdeněk Trojan za ČSSD a Daniel Korte za TOP 09. Zástupci ODS, KDU-ČSL a KSČM nedorazili, všechny strany však předem poslaly odpovědi písemně.

V písemných reakcích nebyla nouze o fráze a prázdné proklamace. Dozvěděli jsme se například, že „věda je zásadní pro rozvoj společnosti", nebo že „je třeba hledat cesty ke zvyšování podpory..." Nejobecněji odpovídala KDU-ČSL. Odpovědi přesto nabízejí poměrně slušnou představu o názorech stran na hlavní témata související s vědou a vysokým školstvím. Všechny otázky a odpovědi naleznete v dokumentu pod tímto článkem.

Kolik peněz do vědy?

V současnosti jde v České republice do vědy a výzkumu ze státního rozpočtu přibližně 0,65 procenta HDP, po započítání soukromých investic je to asi 1,6 procenta . Cílem Lisabonské strategie je přitom dosáhnout do roku 2010 výše státní podpory na úrovni 1 procenta  HDP, celkově pak 3 procenta .

Probíhající reforma české vědy vyhnala vědce do ulic.Všechny strany se shodují na tom, že do vědy jde peněz málo. ODS a TOP 09 v odpovědích opakovaně zdůrazňují, že nestačí jen dávat více peněz, zároveň je třeba diferencovat a podporovat především ty nejschopnější vědce a týmy. Což je teze, se kterou souhlasí i Akademie věd a vysoké školy. Problém je v tom, že stávající metodika hodnocení vědecké práce, podle které se peníze rozdělují, je velmi nedokonalá. Na tom se už dnes shodnou prakticky všichni. Horší je to se shodou na tom, zda se s tím dá něco dělat a jak by změny měly vypadat.

ČTĚTE TAKÉ:  Válka o peníze na českou vědu se přiostřuje
                         Petice žádá změny v reformách vědy a vysokého školství

„Mechanické hodnocení podle bodů je škodlivé. Je to sociální inženýrství, které vychází z omylu, že ‘jsou-li si lidé rovni, jsou stejní‘. Je to jako bychom chtěli srovnávat výkony ve fotbalu a golfu - obojí se hraje s kulatým předmětem," řekl včera na zasedání Učené společnosti Daniel Korte z TOP 09.

ČSSD a Strana zelených připomínají nutnost navyšovat také investice ze soukromých zdrojů.

Jak funguje Rada pro výzkum, vývoj a inovace?

Z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se v posledních měsících stal ve vědecké obci nepřítel číslo jedna. Především Akademie věd, ale i vysoké školy jí vyčítají především špatně nastavenou metodiku hodnocení výsledků vědecké práce, která přináší mimo jiné omezení financí pro základní výzkum ve prospěch aplikací, včetně dotací pro soukromé firmy.

Jan Fischer (vlevo ) se změnami v RVVI počítá (na foto s předsedou AV Drahošem).Podle ČSSD, KSČM a KDU-ČSL je radu třeba personálně obměnit - na tom se ostatně shodli i účastníci kulatého stolu, který 31. srpna svolal premiér Jan Fischer. Rada podle komunistů už nefunguje jako poradní orgán, ale spíše jako orgán správní a řídicí - jakési neoficiální ministerstvo vědy. Podobný názor má také Strana zelených.

TOP 09 radu odmítá hodnotit, protože to „není na politicích či politických stranách", což však nekoresponduje se skutečností, že radu jmenuje vláda. Jediná strana, která se k dosavadnímu průběhu reformy a k práci rady přihlásila, byla ODS. Rada prý obměněna bude, ale pouze proto, že to vyžaduje novela zákona.

ČTĚTE TAKÉ: Rada pro výzkum a vývoj ztrácí půdu pod nohama

Peníze pro soukromé firmy?

Mají se ze státního rozpočtu dotovat inovace a aplikovaný výzkum v soukromých firmách? „Jde fakticky o dovolenou podporu vlastnímu průmyslu. Ale tu nelze zaměňovat s badatelskou vědou," míní ČSSD. Zdeněk Trojan k tomu včera doplnil, že aplikovaný výzkum by měly financovat firmy samy. Současná podoba reformy se svým důrazem na aplikace je podle něj zhoubná.

TOP 09 pokládá současný stav za neúnosný, strana by podporovala aplikovaný výzkum pouze v několika prioritních oblastech, do nichž z různých příčin nemohou investovat přímo firmy. Daniel Korte označil přesun financí do rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu za skandální. „Firmy, místo aby výzkum dotovaly, budou přijímat státní prostředky. Je to tunelování." Také podle KDU-ČSL dnes plyne do podnikatelské sféry neúměrně mnoho financí.

KSČM takovou podporu plošně neodmítá, její současnou výši pokládá za oprávněnou, kritizuje pouze některé konkrétní dotace. ODS chce „daňovými nástroji podpořit motivaci firem a univerzit k vzájemně výhodné spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu", k výši státní podpory soukromým firmám se nevyjadřuje stejně jako Strana zelených.

Budoucnost vysokých škol

Jaká budoucnost čeká vysoké školy? Bílá kniha narazila na značný odporČSSD, ODS, TOP 09 i Strana zelených se domnívají, že vysoké školy by se v budoucnu měly více diferencovat. Některé by se měly zaměřovat především na výuku, prioritou dalších by měl být špičkový výzkum. S tím souhlasí i KSČM, ale opatrněji. Obává se, zda by se podařilo zajistit vysokou kvalitu výzkumných vysokých škol. KDU-ČSL to vidí jako druhořadý problém, důraz neklade na institucionální uspořádání, ale na grantovou politiku. ODS chce v kontextu vzniku výzkumných univerzit usilovat o „vytvoření podmínek pro postupnou institucionální integraci výzkumných kapacit Akademie věd a vysokých škol".

Měly by si vysoké školy uchovat akademickou nezávislost, nebo je lepší manažerský způsob řízení se správními radami s převahou členů mimo akademickou sféru? ČSSD chce nejprve znát názor vědců. Akademickou svobodu neodmítá, ale pouze v případě, že povede ke špičkovým výsledkům. Podobně lze interpretovat také odpověď Strany zelených. KDU-ČSL a KSČM odmítají manažerský způsob řízení, naopak ODS je pro tuto formu správy vysokých škol. TOP 09 považuje za optimální jakýsi mix obou přístupů.

Školné

Školné na vysokých školách odmítají ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Strana zelených. Ta považuje za problematickou už současnou situaci, kvůli vysokým nákladům na studium prý existuje sociální bariéra v přístupu ke vzdělání.

ODS a TOP 09 školné do budoucna zavést chtějí. Zmiňují zároveň nutnost studentských půjček nebo stipendií, TOP 09 zdůrazňuje především motivační charakter školného („co je zadarmo, toho si obecně člověk neváží").

Foto profimedia.cz, ČTK





Čtěte dále

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Vzhledem k nestabilním cenám energií se tepelná čerpadla těší v poslední době čím dál vyšší popularitě. Jsou totiž ekonomicky...

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Ultrazvukový měřič tepla ULTEGO III získal 2. místo na veletrhu Infotherma v Ostravě.

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Společnosti Hyundai Motor Company a Iveco Group N.V. odhalily na veletrhu Busworld 2023 v Bruselu první IVECO BUS E-WAY H2.

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

O kosmické technologie se zajímá nadpoloviční většina Čechů, povědomí o jejich využití v běžném životě má ale menšina lidí....

Soňa Jonášová, propagátorka ekologického cestování.

ohleduplné objevování světa

Uhlíková stopa, znečišťování ovzduší i skleníkový efekt způsobující klimatické změny. To vše jsou pádné důvody, proč stále více...

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus

Dřevostavby jako udržitelná forma výstavby nabývají na významu

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus, která má v portfoliu největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov,...

Evropská „zkušebna“ v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Evropská "zkušebna" v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Automatizace dostupná i malým firmám. Nové možnosti výroby a zapojení do velkých řetězců. Praxe v moderní "zkušebně" místo...

Svěží vzduch snadno a chytře

Svěží vzduch snadno a chytře

Snažíme se žít zdravě, dbáme na dostatek pohybu, vybíráme kvalitní potraviny, věnujeme čas odpočinku i duševní pohodě. Zkrátka...

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

Současné české umění a automobilový design se spojily v jedinečném uměleckém projektu KodlContemporary a Porsche, který představí...

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun...

Otto Wichterle by dnes oslavil 110 let.

Vědec, díky němuž máme kontaktní čočky a silonky, by dnes oslavil 110 let

Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních...

Žaluzie nebo rolety?

Jak na tepelné úspory? Kvalitní stínění oken ušetří až 25 % spotřeby energie!

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu. Jedním ze způsobů,...

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě...

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Prostornější, výkonnější a skvěle vybavená druhá generace modelu KONA Electric vyráběná v moravskoslezských Nošovicích vstupuje...

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ojetin v inzertní nabídce neustále přibývá a jsou také mírně dražší. Za prvních osm měsíců letošního roku se na českém trhu s...

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Kompaktní hatchback Hyundai i20 se dočkal faceliftu, který je nyní k dispozici i českým zákazníkům za ceny od 329 990 Kč....

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Značka Hyundai v digitální světové premiéře představila zcela nové SUV SANTA FE. Jeho koncept "Open for More" ztělesňuje...

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Více než tři stovky nádherných autoveteránů a dalších raritních vozů se sjedou ze všech koutů Česka na jediné místo – na střeše...

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Fotografování je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce rozšířených zálib na světě. Existuje několik důvodů a výhod, proč se do...

Bezpečnostní výbavu modelu IONIQ 5 rozšíří digitální vnitřní zpětné zrcátko

Bezpečnostní výbavu modelu IONIQ 5 rozšíří digitální vnitřní zpětné zrcátko

Značka Hyundai pokračuje v rozšiřování bezpečnostní výbavy modelu IONIQ 5, ověnčeného mnoha prestižními nezávislými oceněními....

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi