Muže ve žlutém prověřily hory, Kreuziger si polepšil

ŽIVĚ: Cyklisté opět míří do hor. Udrží Alaphilippe náskok?

Britský cyklista Simon Yates se díky úspěšnému úniku stal vítězem 15. etapy Tour de Britský cyklista Simon Yates se díky úspěšnému úniku stal vítězem 15. etapy Tour de France, která vyvrcholila šestnáctikilometrovým stoupáním na Prat d'Albis. Francouz Julian Alaphilippe dnes ztratil, ale celkově dál vede o více než minutu a půl před obhájcem prvenství Britem Geraintem Thomasem. Roman Kreuziger dojel na 17. místě s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze. V průběžném hodnocení se posunul o tři příčky a je čtrnáctý.

"Snažil jsem se jet to, co jsem mohl. Chvíli jsem doufal, že bych mohl bojovat i o etapové vítězství, o které jsem na Tour nikdy nebojoval, ale bohužel to bylo nad mé síly. Jsem rád, že zítra máme volno, protože jsem tam nechal opravdu úplně všechno," řekl Kreuziger, který se dlouho držel v čelní skupině, v nahrávce pro média.

Loňský vítěz Vuelty Yates se v poslední pyrenejské etapě se čtyřmi těžkými stoupáními držel v popředí a posledních devět kilometrů už jel sám. Do cíle dorazil s více než půlminutovým náskokem na vítěze sobotní etapy Francouze Thibauta Pinota a oslavil letošní druhý dílčí triumf na "Staré dámě".

Také Pinotovi se v závěrečném stoupání povedl trhák a v celkové klasifikaci se posunul na čtvrté místo. Alaphilippe jeho tempu nestačil a jeho drobné krize využil i Thomas, jenž na něj stáhl téměř půl minuty. Ve stejném čase jako Thomas dojel průběžně třetí Nizozemec Steven Kruijswijk. Ten na Alaphilippa ztrácí více než minutu a tři čtvrtě.

"Víc jsem udělat nemohl. Včera jsem se vydal ze všech sil a dnes jsem za to zaplatil. Není divu, že jsem po tom všem na nejlepší vrchaře nestačil," řekl Alaphilippe. "Thibaut (Pinot) ukázal, že patří k největším favoritům. Následující etapy mu navíc budou vyhovovat. Pokud přijdu o žlutý trikot, doufám, že ho získá právě on," dodal průběžně vedoucí jezdec.

V pondělí mají cyklisté volný den, poté je čeká závěrečných šest etap. Tour vyvrcholí tradičním nedělním dojezdem do Paříže.

Cyklistický závod Tour de France - 15. etapa (Limoux - Foix Prat d'Albis, 185 km):

1. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) 4:47:04, 2. Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 3. Landa (Šp./Movistar) oba -33, 4. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe), 5. Bernal (Kol./Ineos oba -51, 6. Kämna (Něm./Sunweb) -1:03, 7. Thomas (Brit./Ineos), 8. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma), 9. Valverde (Šp./Movistar) všichni -1:22, 10. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -1:30, ...17. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -2:58.

Průběžné pořadí:

1. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) 61:00:22, 2. Thomas -1:35, 3. Kruijswijk -1:47, 4. Pinot -1:50, 5. Bernal -2:02, 6. Buchmann -2:14, 7. Landa -4:54, 8. Valverde -5:00, 9. Fuglsang (Dán./Astana) -5:27, 10. Urán (Kol./EF Education First) -5:33, ...14. Kreuziger -11:04.

On-line

Obnovit


 •  

  Cyklisté zítra mají volný den, aby načerpaly síly před dalšími etapami. Přeji pěkný zbytek neděle a těším se u dalších online přenosů.


 •  

  Roman Kreuziger je po dnešní etapě čtrnáctý, Pinot se posunul na čtvrtou pozici, pouhé čtyři body Kruijswijka.


 •  

  Roman Kreuziger dojíždí po boku Quintany a Urana s tříminutovým zpožděním. Kolumbijský jezdec ani dnes nezazářil a je otázkou, jestli ho na pozici lídra Movistar nenahradí Landa.


 •  

  Osmapadesát vteřin za dnešním vítězem dojíždí Pinot v závěsu s Landou. Oba do toho v závěru neskutečně šlápli a polepší si v konečném zúčtování. Julian Alaphilippe zažil první horší den, přesto se zachraňuje a zůstane i nadále ve žlutém trikotu!


 •  

  Vítězem patnácté etapy Tour de France je Simon Yates! 


 •  

  Geraint Thomas a Steven Kruijswijk se pokusili o nástup a najedou na Alaphilippa nějakou tu sekundu. Simon Yates je pět set metrů od etapového prvenství. 


 •  

  Jenže Thomas se nevzdává a nastupuje, rozhodně nechce pustit Pinota před sebe! Julian Alaphilippe je v problémech, protože britský jezdec se v závěru nešetří, chce Francouze svléknout ze žlutého!


 •  

  Julian Alaphilippe dnes uhájí žlutý trikot, Geraint Thomas měl před dnešní etapou na Pinota náskok minutu a deset vteřin, dva kilometry před cílem už je to jen deset sekund, které francouzskému jezdci chybí. Patnáctá etapa pomůže v průběžném pořadí i Romanovi Kreuzigerovi. 


 •  

  Pinot i Alaphilippe jakoby se snad ani včera neunavili. To, co na trati předvádí je neskutečné. Přeci jen trochu poodjíždí včerejší vítěz, na kterého doráží Bernal. Pinot si dnes jistě dělá zálusk i na vyzyvatele Gerainta Thomase, na kterého potřebuje najet ještě deset sekund. 


 •  

  Pinotovi to vyšlo, předjel muže ve žlutém trikotu! Ten to však nevzdává, ukazuje, že mu vedoucí dres dává křídla. Tohle bude velmi zajímavé vyvrcholení dnešní etapy. 


 •  

  Pořadím vpřed se posouvá i včerejší vítěz Pinot. Julian Alaphilippe je snad poprvé na Tour v problémech. Geschke tam teď poplácal muže ve žlutém a podpořil ho v těžké chvíli. 


 •  

  Landa má snad skrytý motor, to není možné, jak teď letí po trati! Na Simona Yatese už ztrácí jen minutu, to bude drama až do konce. 


 •  

  Simon Yates se teď pere s těžkým sklonem vrcholu, do konce etapy zbývá sedm kilometrů. Geschke už ztrácí padesát dva vteřin, další půl minuty pak Landa s Kamnou. Další skupinka včetně Quintany a Kreutzigera je minutu a čtyřicet sekund za vedoucím Yatesem. 


 •  

  Famózně teď šlape do pedálů Mikel Landa. Quintana ani Bardeit jeho tempo neudrželi, španělský cyklista už na vedoucího Simona Yatese ztrácí jen minutu a půl. 


 •  

  Minutu a čtyřicet sekund ztrácí skupinka kolem Romana Kreuzigera, kde do penálu šlápl Nairo Quintana, Chtělo by to, aby český jezdec zachytil kolumbijcův nástup. 


 •  

  Simon Yates útočí na druhé etapové vítězství. Geschke jen kroutí hlavou když sleduje tempo svého rivala. 


 •  

  Kreuziger se stále drží mezi skupinou těch nejrychlejších a útočí tak na skvělý etapový výsledek. 


 •  

  Foix Prat d´Albis měří téměř dvanáct kilometrů s průměrným sklonem 6,9 procent. Jsou zde ale velmi obtížné úseky střídající se s relativní rovinou. Do vrcholu už najíždí Simon Yates s Geschke. 


 •  

  Polepšit si dnes může Nairo Quintana, který jede ve skupince za vedoucí dvojicí. Své domestiky má však minutu za sebou. Muž ve žlutém Alaphilippe se nechal předjet celou skupinou, aby se před závěrečným stoupáním na Prat d´Albis občerstvil. Brzy však balík docvakl, cyklisté se pomalu přibližují do města Foix, kde dnešní etapa končí.


 •  

  Velké problémy má Lutsenko, začíná ztrácet. Stejně tak i Roman Bardet, který se odtrhl od skupiny čítající Romana Kreutzigera. Tento balík už je čtyřicet devět vteřin vzdálen vedoucí dvojici.


 •  

  Geschkeho docvakl Simon Yates, další skupinka čítající přibližně dvacet cyklistů včetně Romana Kreuzigera ztrácí patnáct vteřin. Peloton je vzdálen dvě minuty a čtyřicet vteřin. Na etapové vítězství útočí také Roman Bardet, který zažívá víkend jako den a noc. Zatímco včerejším výšlapen na Tourmanet se protrápil, dnes jede senzačně.


 •  

  Je to německý cyklista Simon Geschke, který nejlépe zvládl náročný výšlap.


 •  

  Jakob Fuglsang teď táhne peloton.


 •  

  Kreuziger se drží skvěle, od sólově jedoucího Geschkeho je vzdálen pětatřicet sekund. Peloton se však přibližuje, odstup je už tříminutový. Alaphilippe však ztratil své stájové kolegy i závodníci stáje Ineos nicméně nabírají ztrátu. 


 •  

  Německý závodník už natáhl svůj náskok na dvaadvacet vteřin. Zajímavá situace je v pelotonu, který neuvěřitelně pracuje a stáhl své manko už na tři minuty a třiatřicet sekund. 


 •  

  Simon Geschke si vypracovat patnáctivteřinový náskok a jako první zdolává vrchol Mur de Peguére.


 •  

  Další z dnešních čtyřech náročných stoupání bude vrchol Mur de Peguére. Jde o nejnáročnější výšlap patnácté etapy s maximálním sklonem až osmnáct procet a délce přes devět kilometrů. Cyklisté už jsou v údolí, kde mohou mírně vydechnout a občerstvit se před náročnou částí. Odměnou jim bude osm bonusových vteřin na vrcholu. 


 •  

  Už je to skoro půl minuty, které má dvojice vpředu k dobru na své pronásledovatele. Skvěle pracuje tým Movistar- trojice Landa, Amador a Soler se odtrhla pelotonu a navyšuje svůj náskok na skupinu s Alaphilippem. 


 •  

  Vrchařské body:


 •  

  Do cíle patnácté etapy letošní Tour de France zbývá padesát tři kilometrů. 


 •  

  Jednadvacetičlenná skupinky na čele ujela pelotonu už o pět minut a třináct vteřin, stále navyšuje svůj náskok. Mezi největší odpadlíky dnešního dne patří Vincenzo Nibali, který si dokonce brousil zuby na etapové vítězství. Trápí se i francouzský jezdec a muž ve žlutém Julian Alaphilippe. Třetí balík jezdců ztrácí na čelo přes osm minut a čítá jména jako Peter Sagan či Tim Wellens.


 •  

  Vrchařské body získat Roman Bardeit. Smolař včerejšího dne si tak spravil chuť.


 •  

 •  

  Tři kilometry zbývají k vrcholu na Port de Lers, šedesát sedm kilometrů do konce patnácté etapy. 


 •  

  Kreuziger má dnes výborný den, jede obklopen závodníky týmu Astana, kteří stupňují tempo. Český cyklista však drží krok.


 •  

  Quintana chytil druhý dech, jeho skupinka ztrácí na vedoucí závodníky patnáct vteřin. Peloton už je v závěsu o více než čtyři a půl minuty.


 •  

  Vypadá to na skvělý den pro českého cyklistu Romana Kreuzigera, který docvaknul špici závodu. Jen aby třiatřicetiletému rodákovi z Moravské Třebové forma vydržela až do cíle.


 •  

  Soler a Amador ze stáje Movistar si přivezli do dnešního závodu dobrou formu, byla by škoda, aby nezajeli dobrý výsledek kvůli transportu Naira Quitany do cílě. Ví to i sám Kolumbijec, který svým kolegům avizuje, ať jedou dnešní etapu svým tempem.


 •  

 •  

  Na úplném čele jede pět cyklistů, které táhne Simon Yates. Roman Kreuziger si drží své tempo, nijak však neozastává. Nairo Quintana prožívá těžké chvíle, stejně jako včera začíná tento Kolumbijec odpadat a svého stájového kolegu posílá vpřed. A pozor, z pelotonu vypadl i desátý muž průběžného pořadí Enric Mas. 


 •  

  Na vrchol se sedmistupňovým sklonem se Tour vrací po čtyřech letech. První odpadlík je vítěz sprinterské prémie Michael Matthews. Vedoucí skupina se roztrhla na dvě poloviny s třináctivteřinovým odstupem, Kreuziger se stále drží na špici mezi nejlepšími. 


 •  

  Peter Sagan ztrácí, čelní skupina stále drží vražedné tempo a zvyšuje svůj náskok na peloton.  Vpředu se drží i Roman Kreuziger. Blíží se výšlap na Port de Lers, který měší 11,5 kilometru.


 •  

  Těméř tři minuty už ztrácí skupinka kolem muže ve žlutém na vedoucí balík. 


 •  

  Vedoucí skupinka šestatřiceti jezdců má před pelotonem náskok dvou minut a osmnácti sekund. Cyklisté mají v nohou sto kilometrů a před sebou náročnější část etapy, 65 kilometrů před cílem pak odměna v podobě horské prémie. 


 •  

  Sprinterskou prémii bere australský cyklista Michael Matthews, připisuje si tak dvacet bodů. 

   


 •  

  Držitel puntíkatého trikotu Tim Wellens docvakl peloton. 


 •  

  Muž ve žlutém je ve druhé skupince, zástupci stáje Quick-Step však v drtivé většině ve vedoucím balíku. Budou se pokusit zbrzdit tempo a pomoci tak svému lídrovi. 


 •  

  101 kilometrů do cíle.  Cyklisté jsou aktuálně ve třech balících, v prvním je kolem třiceti jezdců, peloton na tuto skupinku ztrácí dvě a půl minuty. Závěrečná skupina s Wellensem má ještě dalších dvacet vteřin ztrátu. 


 •  

  Britský tým Ineos nejspíš opravdu trápí střevní potíže, jak se spekuluje. V hlavní skupině nemají ani jednoho zástupce, což je velmi překvapivé Zato se tam drží Roman Kreuziger, k radosti čekých fanoušků to vypadá, že bez problému.


 •  

  Čelní skupina čítá devětadvacet jezdců, včetně Petera Sagana i Romana Kreuzigera. Slovák se neutrhl, spurterské body tedy nepřidá, skupinka je příliš početná. Prémie do soutěže sprinterů čeká cyklisty 93,5 kilometrů před cílem na Tarascon-sur-Ariège.

Starší zprávy

Pro zobrazení celého článku přejděte na www.tyden.cz

Foto: ČTK

Autor: - cih -



Čtěte dále

Zleva Jiří Sekáč z ČR, který dává druhý gól, a Valtteri Kemiläinen a brankář Eetu Laurikainen z Finska.

Češi proti Finsku vedení neudrželi, výhru urvali v prodloužení

Čeští hokejisté vyhráli i čtvrtý zápas v sezoně, když na úvod Channel One Cupu porazili v Plzni Finsko 4:3 v prodloužení. Dva...

Bukayo Saka (vpravo) z Arsenalu proti Lutychu.

Arsenal předvedl drtivý závěr, Sevilla bez Vaclíka padla

Fotbalisté Arsenalu remizovali v šestém zápase skupiny Evropské ligy v Lutychu 2:2 a stvrdili postup do jarní fáze.

Utkání 2. kola skupiny A volejbalové Ligy mistrů: VK Jihostroj České Budějovice - Cucine Lube Civitanova.

Statečný boj. Jihostroj obral nejlepší tým světa o set

Volejbalový svátek si České Budějovice osladily proti nejlepšímu klubu světa Civitanově ziskem jednoho setu. Ve druhém kole Ligy...

Ilustrační foto.

Říkejte nám ve sportu "Česko", žádá ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí by bylo rádo, kdyby sportovní organizace začaly v souvislosti s národní reprezentací používat jednoslovný...

Reprezentační útočník Tomáš Zohorna.

Zohorna musí na operaci se slepým střevem, nahradí ho Pavlík

Útočník Tomáš Zohorna z Chabarovsku vypadl kvůli zánětu slepého střeva na poslední chvíli z nominace hokejové reprezentace na...

Hvězdný Cristiano Ronaldo v utkání s Leverkusenem.

Cristiano Ronaldo: Real je výjimečný, chci ho potkat až ve finále

Útočník Cristiano Ronaldo doufá, že s fotbalisty Juventusu vyzve svůj bývalý tým Real Madrid až v květnovém finále Ligy mistrů....

Reprezentační obránce David Sklenička.

Sklenička se vzdal NHL a míří do finského Jokeritu Helsinky

Hokejový obránce David Sklenička bude po návratu ze zámoří hrát v Jokeritu Helsinky. S účastníkem Kontinentální ligy podepsal...

Italský brankář ve službách Juventusu Gianluigi Buffon.

Buffon poprvé naskočil, vychytal nulu a vyrovnal legendu

Poprvé v sezoně nastoupil fotbalový brankář Gianluigi Buffon z Juventusu Turín v Lize mistrů. "Bianconeri" ve středu pomohl...

Lukáš Pech po zákroku Petra Strapáče.

Vincour odchází z Hradce, Strapáč si za faul na Pecha nezahraje

Hokejový útočník Tomáš Vincour se vrací z Hradce Králové do Brna. Devětadvacetiletý hráč měl na východě Čech hrát do konce...

Andrej Nestrašil na tréninku českého národního mužstva.

Nestrašil: Ať mě klidně trenér kopne, když to dělá pro mě

Hokejový útočník Andrej Nestrašil je jako přímý účastník propojený s řadou kauz, které hýbaly v této sezoně zámořskou NHL v...

Peter DeBoer na střídačce San José Sharks.

San Jose řeší krizi, po sérii porážek vyhodilo kouče DeBoera

Trenér Peter DeBoer skončil na střídačce hokejistů San Jose. Osudnou se mu stala aktuální série pěti porážek v NHL. Vedením...

Dvaadvacetiletý útočník Manchesteru City Gabriel Jesus.

Jesus překonal Neymara. Dělá pro mužstvo vše, chválil Guardiola

Třemi góly během 20 minut pomohl útočník Gabriel Jesus ve středečním zápase 6. kola základní skupiny Ligy mistrů k výhře...

David Krejčí se raduje se spoluhráči ze vstřelené branky.

Úspěšní Češi. Pastrňák pálil, Francouz má výhru, Kaše debutoval

Brankář Pavel Francouz kryl v NHL 32 střel, dovedl Colorado k výhře 3:1 nad Philadelphií a stal se druhou hvězdou zápasu. V dresu...

Judista Lukáš Krpálek.

Krpálek se chystá na Masters, může se stát světovou jedničkou

Na prestižní turnaj se díky rozšíření počtu účastníků na 36 nejlepších podle světového žebříčku dostali i další čeští judisté...

Ilustrační foto.

Posledními postupujícími v Lize mistrů jsou Bergamo a Atlético

Fotbalisté Bergama postoupili při premiérové účasti v Lize mistrů do osmifinále. V závěrečném 6. kole základní skupiny jim k tomu...

Trenér Gennaro Gattuso.

Neapol nehledala trenéra dlouho. Tým přebírá Gattuso

Jednačtyřicetiletý italský mistr světa z roku 2006 nahradil odvolaného Carla Ancelottiho, který skončil bezprostředně po postupu...

Michel Platini.

Nelegální platba? Na Platiniho s Blatterem se chystá žaloba

Správní výbor Mezinárodní fotbalové federace FIFA doporučil podle agentury AFP vedení organizace podat žalobu na bývalého...

Ashleigh Bartyová.

Jednička Bartyová je tenistkou roku, Češky neuspěly

Světová tenisová jednička Ashleigh Bartyová z Austrálie se stala hráčkou roku ženské asociace WTA. Ani jedna z tria nominovaných...

Kapitán Lyonu Memphis Depay.

Kapitán Lyonu se málem porval s fanoušky. Uráželi spoluhráče

Kapitán Memphis Depay v úterý zařídil fotbalistům Lyonu remízu 2:2 s Lipskem a postup do osmifinále Ligy mistrů, jeho gól z 82....

Házenkářky Norska jsou jedním ze čtyřech týmů postupujících na MS do semifinále.

Mistrovství světa zná semifinalistky, favorizované Rumunky končí

Házenkářky Španělska, Norska a Nizozemska postoupily na mistrovství světa do semifinále, v němž se přidaly k olympijským vítězkám...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi