Nový rok 2017 je tady a co se týče sportovního kalendáře, máme se skutečně na co těšit. Ve hře je hned několik akcí, ve kterých mají čeští reprezentanti obrovské šance získat cenné kovy. Kromě domácího mistrovství Evropy basketbalistek mohou fanoušci očekávat i souboje Lukáše Krpálka, který svoji přípravu směřuje jedinému cíli - vítězství na mistrovství světa v Budapešti. A co Gabriela Koukalová? Dokáže obhájit trůn královny světového biatlonu? A jak bude vypadat rozlučka s kariérou jedné z největších atletických legend všech dob?
Pojďme ale pěkně popořádku, pěkně měsíc od měsíce. TYDEN.CZ se vám rozhodl nabídnout přehled deseti sportovních akcí, na které se v roce 2017 můžete nejvíce těšit.
1/ Fotbalová Liga mistrů a Evropská liga - únor
Začněme nejprve fotbalem. Liga mistrů je tahákem vždy, jde o jednu z nejprestižnějších soutěží světa. Co se českého fanouška týče, určitě si přijde na své v zápase německého giganta Bayernu Mnichov s londýnským Arsenalem, v jehož brance chytá Petr Čech. Jediný problém je, že možná českého brankáře v akci neuvidí. Trenér "Kanonýrů" Arsène Wenger totiž dává v Lize mistrů přednost Kolumbijci Davidu Ospinovi. Jeho neobvyklá taktika mu zatím vychází, Čech ale radost z toho, že zatím neodchytal v evropské soutěži ani jednu minutu, určitě radost nemá.
Největší pozornost ovšem na sebe strhává stoprocentně pražská Sparta, poslední vlajkonoš českých zástav v evropských soutěží vůbec. Na poli Evropské ligy mají co překonávat, minulý ročník je zastavil až španělský Villareal ve čtvrtfinále. Nyní narazí na Rostov, velice ambiciózní ruský mančaft, který nemá hluboko do kapsy a v jeho sestavě je to znát. Spousta kvalitních cizinců toho budiž důkazem. Sparta už loni cestovala do Krasnodaru, podobným způsobem založený ruský klub. Ten ale dokázali vyřadit, zopakují svůj výkon i proti Rostovu? S losem nijak nadšeni nebyli, sám trenér Holoubek se nechal slyšet: "Je to možná nejhorší soupeř, kterého jsme mohli dostat." Ve skupině za sebou nechali zvučná jména Interu Milán a Southamptonu, jak daleko Letenští dojdou letos?
2/ Halové mistrovství Evropy v atletice - březen
Halové mistrovství Evropy v roce 2017 uspořádá Srbsko. V bělehradské Kombank Areně se bude mítink konat mezi 3. až 5. březnem. Mezi českými zástupci by se na akci měli objevit oba poslední zlatí běžci, Pavel Maslák Jakub Holuša. Na posledním HME v roce 2015, které pořádala Česká republika, oba atleti v pražské O2 areně zářili. Domácí výprava nakonec uhájila šest cenných kovů.
"Pro mě to byl skvělý zážitek, i když o trošku víc si cením kvůli konkurenci zlata z mistrovství světa v Sopotech z roku," uvedl po závodě novinářům poměrně logicky Maslák. "Před závodem jsem si zahrál na kompu a trošku ze mě spadla nervozita," svěřil se tehdy.
To mílař Jakub Holuša prožil životní závod i den. Jeho zlatá medaile byla poměrně šokující, hala ho hnala neskutečně kupředu. "Je to doma, je to větší zážitek, s domácím publikem něco neuvěřitelného. Já mám dar od boha že mám rychlost, umím podřadit a oni na mě nemají. To bylo vidět už v rozběhu," uvedl tehdy pro iDNES Holuša. Prokázal formu, ale že z toho bude zlatá, to čekal málokdo. A ještě k tomu v českém rekordu. Kromě Masláka s Holušou vystoupali na medailové stupínky dálkař Juška (také v osobním rekordu), koulař Ladislav Prášil, česká štafeta na 400 metrů v sestavě Němeček, Šorm, Tesař, Maslák a pětibojařka Eliška Klučinová. Dokáží čeští atleti zopakovat výborný úspěch i na letošním šampionátu?
3/ Biatlonové finále - 19. března
Biatlon byl loňskou sezonu jedním ze sportovních témat číslo jedna. A to díky jedné české biatlonistce, která si dokázala podmanit úplně vše. Tři malé a jeden velký křišťálový glóbus pro vítěze celkového hodnocení Světového poháru pro českou krásku Gabrielu Koukalovou znamenalo průlomovou sezónu. Navíc si poté v létě vzala svého přítele, badmintonistu Petra Koukala, z dívčího jména Soukalová se umazalo první písmenko, jinak vše zřejmě zůstalo při starém. "Celou sezonu jsem závodila jako zasnoubená žena," prozradila později Koukalová. To jí zřejmě svědčilo, skvělá střelba a dobré běžecké výkony ji vynesly zasloužené vavříny.
Ale jak to bude letos? Vždyť konkurence je opět obrovská. Kromě tradičních konkurentek Dorinové-Habertové z Francie, Italky Dorothei Wiererové a Finky Kaisy Mäkäräinenové se do hry vrátila tuto sezónu již plně fit Laura Dahlmeierová z Německa, která je pasována do pozice největší favoritky letošního ročníku. Ambice zatím naplňuje, vede průběžné bodování. Gabriela Koukalová zatím drží třetí pozici se ztrátou 105 bodů na vedoucí Němku. Výborně si zatím vede i Eva Puskarčíková, která se drží na osmém místě v první desítce celkového pořadí. Pomyslně tak v boji o nejlepší umístění vystřídala Veroniku Vítkovou, která se zatím poměrně trápí, přestože v loňské sezoně ji patřilo právě osmé místo na konci celého ročníku.
Bude opět královnou?
You were epic today, #GabrielaSoukalova - you really were!!! #biathlon #CzechTeam pic.twitter.com/GZT9eLtz6W
- LukasKucera (@LuKucera) 18. prosince 20164/ Mistrovství Evropy žen v basketbalu - 16. - 25. července, ČR
Českou republiku čeká po pořádání HME v roce 2015 další významná sportovní akce. V Praze a Hradci Králové proběhne v devíti dnech evropský šampionát basketbalistek. Ty na významnější úspěch čekají již přes sedm let. Naposledy to bylo právě v České republice, kde skončili na domácím mistrovství světa na neuvěřitelném druhém místě. Přemožitelky našich basketbalistek se staly až americké hráčky. Češky tehdy pod vedením trenéra Lubora Blažka došly až do samotného finále, což byl největší úspěch českých nebo dříve československých basketbalistek v historii.
I když, někteří fanoušci a odborníci by mohli namítat, že největší úspěch českého basketbalu se zrodil v roce 2005, kdy Češky porazily košem za tři body v posledních vteřinách Rusko a získaly tak premiérový titul z velkého šampionátu, konkurence ve světovém basketbalu je ještě o kousek výš.
"Zakončit turnaj výhrou je vždycky o něco lepší. Snad jsme chvíli doufaly, že bychom s nimi mohly hrát. I stříbro je ale skvělý úspěch," řekla těsně po finále Ivana Večeřová.
Češky tehdy prohrály s Američankami ve finále 89:69, dvacetibodový rozdíl se však nastřádal až ve třetí a především čtvrté čtvrtině. Do té doby šlo o poměrně vyrovnané utkání, kdy nejoptimističtější čeští fanoušci věřili v zázrak. Nyní mohou věřit znovu, že jejich hrdinky z basketbalové palubovky zopakují úspěch z let 2005 a 2010.
5/ Mistrovství světa fotbalistů do 21 let - 16. - 30. června, Polsko
Lvíčata se kvalifikovala v posledním utkání své skupiny na mistrovství světa, v Polsku a mohou tak snít svůj sen o úspěchu na této akci. Mladí hráči se budou chtít ukázat a pozitivní zprávou jistě je, že v jejich řadách se s největší pravděpodobností objeví "hvězdičky" italských klubů Udinese Calcio a Sampdoria Janov: Jakub Jankto a Patrick Schick.
Dvacetiletí fotbalisté, kteří se stále častěji prosazují ve svých klubech a střílí branky v italské Serii A by mohli trenérovi Vítězslavu Lavičkovi velice pomoct. Schick už má dokonce zkušenosti i reprezentačním "áčkem", kde v přátelském utkání před mistrovstvím Evropy v červnu 2016 vstřelil branku. Oba borci se dokonce trefili do sítě slavného Juventusu Turín, Jankto navíc dokázal překonat brankářskou legendu "Staré dámy" Gianluigiho Buffona, což mu jistě posílilo sebevědomí.
Potvrdí mladík Patrick Schick roli střelce?
#EliminatoriasRusia2018 Sólo 10' de acción para Patrick #Schick en la victoria 2-1 de #RCheca 🇨🇿sobre #Noruega 🇳🇴 pic.twitter.com/1tjl5EBdDl
- Sampdorianos (@Sampdorianos) 11. listopadu 2016Čeští fotbalisté nemají vůbec jednoduchý los. Spíš by se dalo říct, že jsou ve skupině smrti, společně s Německem, Itálií a Dánskem. Nic jednoduchého, o to větší motivaci budou "lvíčata" mít. Vždyť je to pro ně výborná příležitost ukázat, že jsou připraveni prát se o místo i v seniorských reprezentačních výběrech svých zemí. Minulé mistrovství Evropy se konalo v roce 2015 v České republice a vítězství brali nakonec po penaltovém rozstřelu proti Portugalsku fotbalisté Švédska.
6/ Mistrovství světa v atletice - 4. - 13. srpna, Londýn
Co se do světového sportu týče, je to jistě největší akce letošního roku. Atletické mistrovství světa je mimořádně sledovaná akce, kterou si nenechají fanoušci ujít. Čeští reprezentanti samozřejmě směřují veškerou přípravu právě k tomuto datu, navíc mají "rozehřívací" halové mistrovství Evropy. Největší naděje českých fanoušků opět budou směřovat k běžcům, jako je Pavel Maslák a Jakub Holuša, avšak konkurence na světovém šampionátu pod otevřeným nebem bude neporovnatelná s tou, která bude na halovém mistrovství Evropy.
Mezi naše další želízka v ohni bude patřit Zuzana Hejnová, dvojnásobná mistryně světa a čtvrtá z olympijských her v Riu de Janeiro, která po zranění hlásí plnou přípravu na mistrovství světa.
Stoprocentně největším tahákem celého klání ale bude účast jamajské legendy světové atletiky, sprintera Usaina Bolta. Fenomén, který navždy změnil atletickou historii, pojede na svůj absolutně poslední šampionát. Mediální "boom", který se strhne po jeho posledním závodě, což bude v individuální disciplíně 200 metrů sprint a poté týmová štafeta na 100 metrů, bude jistě neopakovatelný... Vždyť i ti největší atleti posledních let, mezi které patří například výškařka Blanka Vlašičová či česká oštěpařka Barbora Špotáková, tvrdí, že je pro ně čest být součástí generace někoho tak výjimečného, jako je Usain Bolt. Sportovec, který vlastně ani neví, jak chutná porážka. Na významné světové akci, jakou jsou olympijské hry či světový šampionát, ho na druhé místo odsunul pouze jeden člověk, jeho krajan Yohann Blake. Ten Bolta porazil v roce 2011 v Tegu, ovšem jen kvůli tomu, že Bolt "ulil" start. Ze svého krajana měl respekt, a tak na nejkratším sprintu zkusil vyrazit z bloků společně s výstřelem. Nepovedlo se a byl diskvalifikován. Celý svět byl tenkrát v šoku.
Na trati ho ovšem v přímém souboji nikdy nikdo neporazil. Dokáže to legendární Bolt dotáhnout do úplného konce? Opravdu se nenajde nikdo, kdo by ho porazil? To vše se dozvíme v srpnu, kdy londýnský šampionát zažije jedno obrovské loučení.
Takhle se Bolt loučil s olympijskou dráhou. V individuálním závodě naposledy v životě.
Usain Bolt the showman. He kisses the line after each gold medal. Rio 2016 was no different #curatedphoto pic.twitter.com/U8lY3hJkP0
- PhotosCurate (@iconicphotos1) 25. srpna 20167/ Mistrovství světa v judu - 28. - 3. 9., Budapešť
Do nedávna ještě okrajový sport, dnes jedno ze sportovních témat číslo jedna. Judo. Bojový sport, který díky vítězství na olympijských hrách Lukáš Krpálek navždy zapsal do historii československého sportu. Dnes by se našlo v Česku jen málo lidí, kteří by jméno tohoto judisty neznali.
"Jsem z toho úplně hotový. Poslední rok je jako pohádka, ve všem se mi dařilo. Sice jsem na posledních turnajích nevyhrával, ale doma na mě čeká úžasná rodina a skvělý syn. Jsem hrozně šťastný, že malému přivezu medaili," radoval tehdy se Krpálek a ochotně se rozpovídal novinářům.
Po olympiádě se rozhodl, že ve své váhové kategorii již nemá co vyhrávat. Vyhrál totiž vše, mistrovství světa i Evropy, nakonec také OH. Nyní se rozhodl jít do vyšší váhové kategorie. Do "královské", tedy nad 100 kg. A to je výzva. Krpálek se tak nemusel podle svých slov "tolik hlídat o Vánocích", protože stejně musí přibrat. Nabrané kilogramy pak chce přetavit ve svaly. Přípravě na mistrovství světa věnuje veškerý trénink, je to pro něj nová výzva, nová motivace. Problémů je však před jejím počátkem docela dost, ani změna pravidel Krpálkovi zrovna nepřeje.
"Ještě se o tom bude diskutovat a může dojít k úpravám, ale vypadá to na největší změnu pravidel za poslední roky," řekl reprezentační trenér Petr Lacina iDNES. "Přitom poslední verze pravidel byla docela úspěšná." Některé novinky přitom Lacina i Krpálek hodnotí pozitivně, jako například vyřazení jedné známky chvatu, takzvaného juka. Od zavedení nových pravidel bude existovat jen velký a malý hod, tedy wazari a ipon.
Co se ale Krpálkovi ani jeho trenéru Petru Lacinovi líbit nemůže, je fakt, že se délka zápasu zkrátí z pěti na čtyři minuty, což olympijskému vítězi Krpálkvoi bere jeho největší výhodu - skvělou fyzičku. Kolikrát se totiž stalo, že právě díky ní "vyšťavil" soupeře tak, že nasbírali body za pasivitu a poté zápas prohráli. Ve váhové kategorii nad 100 kg by to měla být jeho největší výhoda, taktiku však bude muset pozměnit.
"Určitě to pro něj bude nevýhoda. Bude muset házet. Kondiční složka by přitom měla hrát v judu svou roli. O této změně asi budou největší debaty," míní Lacina.
Dokáže Lukáš Krpálek zopakovat úspěch z OH v Riu?
First gold medal for Czech Republic, Lukas Krpalek - judo #CzechRepublic #czechteam #Olympics #RioOlympics2016 pic.twitter.com/M07lqsOvrM
- Bea Starzyczna (@BeaStarz) 11. srpna 2016Fotbalista Mladé Boleslavi Matyáš Vojta považuje čtvrteční duel 4. kola Konferenční ligy proti Betisu Sevilla za největší zápas...
Fotbalisté Olomouce v dohrávce 15. kola první ligy porazili v přesilovce po obratu Slovácko 2:1 a poskočili na šesté místo...
Dánský trenér fotbalistů Sparty Lars Friis po historickém debaklu 0:6 s Atléticem Madrid na Letné neuvažuje o rezignaci....
Italští tenisté obhájili titul v Davisově poháru. V dnešním finále v Málaze porazili už po dvouhrách Nizozemsko 2:0 na zápasy a...
Obě české reprezentace splnily na evropském šampionátu své cíle. Mužský výběr Lukáše Klímy se umístil stejně jako vloni osmý a...
Ve Skandinávii se koná kontinentální šampionát v ženské a mužské kategorii. Tým Lukáše Klímy bude bojovat o postup na mistrovství...
České basketbalistky odehrají nedělní zápas kvalifikace mistrovství Evropy proti Německu už bez pivotky Julie Reisingerové a...
Český curlingový reprezentační tým skipa Lukáše Klímy zcela ovládl vyhlášený švýcarský turnaj Swiss Cup Basel 2024 a zvítězil...
Mistr Evropy Jakub Vadlejch a bronzová medailistka z olympijských her v Paříži Nikola Ogrodníková jsou favority ankety Atlet...
Celkem jedenáct týmů se utká v základní části mistrovství světa B v curlingu vozíčkářů. První čtyři postoupí do playoff a...
Na mistrovství Evropy v cyklokrosu ve Španělsku, které bude prvním vrcholem sezony, se během nadcházejícího víkendu představí...
Basketbalistky Žabin sehrají ve středu na horké půdě v Pireu zápas 4. kola Evropské ligy a mohou si v Řecku zajistit postup ze...
Historický zápas čeká ve středečním 3. kole ligové fáze Ligy mistrů fotbalisty Sparty. V souboji úřadujících šampionů svých zemí...
Ve věku 61 let zemřela v pondělí 30. září po dlouhé nemoci bývalá sportovní gymnastka Věra Černá, mistryně světa ve cvičení na...
Fotbalisté Plzně na úvod hlavní fáze Evropské ligy smazali ve Frankfurtu dvoubrankovou ztrátu a s vítězem soutěže ze sezony...
Basketbalistky Žabin si po deseti letech zahrají Evropskou ligu. V odvetném zápase kvalifikace zvítězily v maďarském Szekszárdu...
Bývalá opora USK Praha Alyssa Thomasová předvedla na úvod play off WNBA patnáctý triple double v soutěži, čímž opět vylepšila...
Čeští tenisté prohráli také vinou zdravotních potíží ve skupinové fázi Davisova poháru dnešní utkání s Austrálií 0:3 na zápasy a...
Současný mistr České republiky ve všestrannosti Marek Pokorný to má při otázce na výjimečné koně zatím poměrně jednoduché. Ve své...
Poprvé od Londýna 2012 a netradičně již po třech letech od posledních olympijských her v Tokiu se největší sportovní akce roku...