Trénují Severokorejci odpaly? Na jaderné střelnici hrají volejbal

Satelitní záběry hovoří jasně.

Vypadá to, že v rámci příprav uvažovaného jaderného testu si technici Severní Koreje mají čas i odpočinout. Američtí odborníci na obávaný jaderný program KLDR totiž přišli s nečekaným zjištěním. Podle satelitních snímků zjistili, že se v pokusném areálu Punggye-ri hraje volejbal. Analytici teď přemýšlejí, co má celá věc znamenat.

Severokorejská monitorovací služba North 38 uvádí, že satelitní snímky z šestnáctého dubna ukazují tři volejbalové zápasy, které se hrály na různých místech po celém areálu. "Hrálo se v hlavní administrativní oblasti, u velicího centra a u kasáren pro strážné," řekl Joe Bermudez ze zmíněného washingtonského centra.

Podle odborníků může mít volejbal dva různé důvody. Buď se výzkumné práce v areálu zastavily, a zaměstnanci tak dostali i volno navíc, nebo se Severokorejci snaží pozorovatele zmást. Totalitní režim totiž o nepřetržitém sledování areálů dobře ví.

Volejbal je v Severní Koreji jedním z nejpopulárnějších sportů, ženský národní tým se dokonce může pyšnit bronzovou medailí z olympijských her v Mnichově z roku 1972. Ve vyhroceném boji o třetí místo tenkrát reprezentantky KLDR porazily sousedky ze země nenáviděného rivala - Jižní Korey.

Zpráva o volejbale v jaderném centru teď obletěla svět, a jak už to bývá, lidé ihned začali hledat vtipná vysvětlení. "Tohle je naprosto logické, trénují odpaly," píše v diskuzi jeden čtenář v narážce na to, co se může při práci s jadernými zbraněmi hodit. "Kim ty Američany teda pěkně volejbal," přichází s povedenou slovní hříčkou další muž.

Severní Korea v nedávných měsících i přes mezinárodní sankce provedla sérii raketových testů a ve světě panují obavy z toho, že v blízké budoucnosti dojde k dalšímu testu atomové bomby. KLDR už jich provedla pět, dva z nich v loňském roce. Všechny odpálila pod zemí na zmiňované střelnici v Punggye-ri.

Podle Bermudeze ale poslední snímky nenaznačují, že by se Severokorejci chystali k dalšímu podzemnímu odpalu. Spíše to vypadá, že by na příští letní olympiádě v Tokiu rádi navázali na téměř padesát let staré sportovní úspěchy.

Foto: Twitter/Will Ripley

Autor: - krm -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi