19. etapa byla kvůli počasí zastavena. Zkrácena je i ta sobotní

Warren Barguil (vlevo) a Nairo Quintana na snímku během 19. etapy.

Devatenáctá etapa Tour de France byla kvůli bouřce s krupobitím a nánosům štěrku na trati ukončena zhruba 30 km před cílem a zůstane bez vítěze. Novým vedoucím jezdcem je kolumbijský cyklista Egan Bernal, který úspěšně nastoupil během dlouhého výšlapu na nejvyšší alpský průsmyk Col de l'Iseran a zlikvidoval manko minuty a půl, které měl na dosavadního lídra Francouze Juliana Alaphilippa. Kvůli sesuvům půdy bude zkrácena i sobotní předposlední etapa.

Alaphilippe jel ve žlutém trikotu 14 etap, ale na Bernalův nástup nestačil a o náskok přišel. O šanci smazat ztrátu v následujícím sjezdu jej připravil verdikt organizátorů, kteří s ohledem na bezpečnost jezdců etapu ukončili.

"Nikdy se mi nic podobného nepřihodilo. Ale bezpečnost nade vše, závodit se v tom nedalo," řekl Roman Kreuziger. "Jelo se naplno od začátku, závodilo se bláznivě. Když jsem kus pod vrcholem dostal informaci, že se na kopci končí, jel jsem na úplné maximum, abych minimalizoval ztrátu," dodal jediný český účastník závodu, který zůstal na průběžném 15. místě.

Na vrchařské prémii na Col de l'Iseran ve výšce 2770 metrů byl jako první Bernal, ale premiérového etapové vítězství na Grand Tour se nedočkal.

"Ani nevím, co se stalo. Nastoupil jsem, všechno šlo skvěle, a najednou mi řekli, abych zastavil," popsal netradiční konec etapy Bernal. "Když mi pak oznámili, že mám žlutý trikot, nevěřil jsem tomu," řekl vítěz generálky na Tour Kolem Švýcarska.

Alaphilippe se ztrátou žlutého trikotu smířený. "Čekal jsem to, nemám proč litovat. Dal jsem do toho všechno, ale porazil mě lepší jezdec," uznal. "Od okamžiku, kdy jsem poprvé oblékl žlutý dres, jsem byl jako ve snu, ale nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl celou Tour vyhrát," dodal.

Do plánovaného cíle v Tignes cyklisté nedorazili, neboť trať byla kvůli nánosům krup, vody a štěrku nesjízdná. Zpráva o ukončení závodu po 89 kilometrech zastihla čelo ve Val d'Isére, jako konečný výsledek se počítají časy z posledního stoupání. Díky tomu se Col de l'Iseran zapíše jako nejvýše položený cíl v historii Tour.

Po Bernalovi jím projel jako druhý Brit Simon Yates, třetí byl Francouz Warren Barguil. Obhájce titulu Brit Geraint Thomas i průběžně čtvrtý Nizozemec Steven Kruijswijk na Kolumbijce ztratili zhruba minutu, Alaphilippe dvě. Ještě hůř než Alaphilippe dopadl jeho krajan a pátý muž celkového pořadí Thibaut Pinot, který musel kvůli zranění v průběhu etapy závod vzdát.

Bernal má před Alaphilippem náskok 45 sekund a může se stát prvním kolumbijským vítězem Tour. Zároveň by se ve 22 letech zařadil i mezi nejmladší vítěze "Staré dámy", v novodobé historii by byl vůbec nejmladší. Bernalův stájový kolega Thomas ztrácí na třetím místě už více než minutu.

O vítězi Tour definitivně rozhodne sobotní 19. etapa z Albertville do Val Thorens se třemi náročnými stoupáními. To nejdelší čeká jezdce na závěr, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. V neděli cestou do Paříže už se nezávodí.

O vítězi Tour definitivně rozhodne sobotní 20. etapa z Albertville do Val Thorens, která byla zkrácena z plánovaných 130 na 59 km. Jezdci vynechají stoupání na Cormet de Roselend, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. Kratší etapa se naposledy jela v roce 1996. V neděli cestou do Paříže už se nezávodí.

Cyklistický závod Tour de France - 19. etapa (Saint-Jean-de-Maurienne - Col de l'Iseran) - předčasně ukončena po 89 km a nehodnocena.

Průběžné pořadí: 1. Bernal (Kol./Ineos) 78:00:42, 2. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) -48, 3. Thomas (Brit./Ineos) -1:16, 4. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma) -1:28, 5. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:55, 6. Landa (Šp./Movistar) -4:35, 7. Urán (Kol./EF Education First) -5:14, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:17, 9. Valverde (Šp./Movistar) -6:25, 10. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -6:28, ...15. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -26:10.

Páteční 19. etapu jsme sledovali v on-line reportáži:

To je tedy pro dnešek vše, děkujeme za pozornost a těšíme se zase zítra.

Dnešní etapa má tak neplánovaně nejvyšší cíl v historii Tour de France.

Jedná se opravdu o naprosto výjimečnou situaci. Etapa Tour de France se kvůli nepříznivému počasí zastavuje.

Je to oficiální, etapa je ukončena! Závodníci nasedají do týmových aut a pro dnešek je hotovo. Je to obrovská škoda, do cíle zbývalo kolem 30 kilometrů a pole bylo zajímavě rozhozené. Do celkového pořadí se počítá čas z vrcholu Col de l'iseran, což znamená, že Tour de France má nového lídra, je jím Egan Bernal!

Po silnici, kde mělo být finální stoupání, teče spousty vody. Tuto situaci nejsou pořadatelé schopni vyřešit.

Cyklisté dojeli na rovinu, kde silně fouká a prší, dokonce jsou přítomno i krupobití. Je možné, že se etapa zastaví na delší čas.

Až se začne znovu závodit, bude se počítat čas na vrcholu Col de l'Iseran. To je veliká nepříjemnost pro Juliena Alaphilippea, který je skvělý sjezdař a po cestě dolů mohl stáhnout i půl minuty.

27,5 km do cíle: Závod je pozastaven! Závodníci jsou postupně zpomaleni. Dle dostupných obrázků je na konci sjezdu do Val d´Isere sníh a bylo by nebezpečné pokračovat v plné rychlosti. Závodníci se pomalu sjíždí. Až dojedou k místu, kde se nedá pokračovat, tak budou po určité pauze vypuštěni zpět na trať dle rozestupu, který měli. Tak to je veliká komplikace jak pro jezdce, tak pro pořadatele, které čeká spoustu práce.

30 km do cíle: Stále stejný obrázek. Bernal s Yatesem v popředí. Minutu a deset sekund za nimi skupina kolem Thomase, o další minutu dále Alaphilippe.

36 km do cíle: Geraint Thomas ztrácí před sjezdem na Bernala minutu.

38 km do cíle: Poslední kilometr stoupání. Pak následuje dlouhý sjezd a dlouhá rovinka, kde se můžou opět stát zajímavé věci.

38,5 km do cíle: Skupina bojovníků, kteří usilují o žlutý dres, je 15 sekund od čela závodu, ze kterého již odpadl Nibali a Uran. Bernal teď ještě více zabral a je virtuálně první! Chytil se ho Kruijswijk a odpadlík z čela Simon Yates. 

40 km do cíle: A to jsme teprve v předposledním stoupání dnešní etapy. Zde se reálně atakuje na žlutý dres. V tuto chvíli skupina kolem Gerainta Thomase získala na žlutý dres už více než půl minuty. Egan Bernal je v imaginárním celkovým pořadí pouze 35 sekund od prvního místa!   

42 km do cíle: Bernal, Thomas, Buchmann a Kruijswijk útočí! Pronásledovníci Alaphilippea do toho šlápli a nyní do kopce letí. Zatím vedoucí Francouz k sobě nemá žádné týmové kolegy a nastolenému tempu nestačí. 

46 km do cíle: Ineos, Jumbo Visma a Quickstep se odpoutali od pelotonu. Spolu s nimi ještě v puntíkatém dresu Romain Bardet a David Gaudu. Přijde útok?

47 km do cíle: Peloton při stoupání na nejvyšší bod celé letošní Tour zrychlil, rozestup činí 1 minutu a 15 sekund. Velmi dobře vypadají jezdci stáje Ineos.

50 km do cíle: Vedoucí skupina se pomalu blíží k vrcholu Col de l'Iseran (2764 m), kde na jezdce čeká mimořádná prémie. Zde se bude bojovat na dvou frontách - o celkové pořadí a o nejlepšího vrchaře.

59 km do cíle: Po vrchařské prémii ihned následuje sprinterská. Náskok vedoucí skupiny na peloton je nyní dvě minuty.

60 km do cíle: Col de La Madeleine první zdolal Damiano Caruso, kterému k tomu dopomohl týmový kolega Vincenzo Nibali.

63 km do cíle: Adam Yates znovu potvrzuje, že je v mizerné formě a odpadá z pelotonu.

66 km do cíle: Pinot měl trhlinu ve svalu, kterou pociťoval už včera. Dnes to šel vyzukoušet, ale přesvědčil se, že to dál nejde. Podle místních zdrojů, včera večer sotva vyšel shody na hotelu.

68 km do cíle: Jezdci na špici zrychlují a pár cyklistů nestíhá. Naneštěstí mezi nimi je i Čech Roman Kreuziger.

73 km do cíle: Početnou skupinu na čele opustil sprinter týmu Sunweb Michael Matthews. 

80 km do cíle: Vedoucí skupina, ve které se nachází i Roman Kreuziger a dalších více než dvacet závodníků, má na peloton náskok kolem jedné minuty.

90 km do cíle: Bohužel, strašná zpráva pro domácí fanoušky a celkově pro Tour. Aktuálně pátý jezdec Thibaut Pinot má zdravotní problémy. Ani po zásahu lékařů, kteří mu nasadili obvaz, není schopen pokračovat a na Tour de France v slzách končí!

Dobrý den. Dnes nás čeká druhá ze tří alpských zkoušek. Očekává se, že těžký profil zamíchá celkovým pořadím, kde se bojuje o žlutý dres, jenž stále hájí Francouz Alaphilippe. 

Foto: ČTK/ZUMA/David Stockman, ČTK/ZUMA/Yuzuru Sunada

Autor: - onp -, ČTKČtěte dále

Andy Murray po čtrnácti letech poprvé představí na challengeru.

Murray místo US Open zvolil challenger pořádaný Nadalem

Někdejší první hráč světového žebříčku Andy Murray se příští týden představí poprvé po 14 letech na challengeru. Britský tenista,...

Christian Coleman třikrát nešel na dopingovou kontrolu.

Coleman se třikrát vyhnul kontrole. Hrozí mu vážný trest

Aktuálně nejrychlejší sprinter světa Christian Coleman čelí podezření, že se za posledních 12 měsíců třikrát vyhnul dopingové...

Dmitrij Jaškin (vpravo) zakončil loňskou sezonu v dresu Washingtonu.

Jaškin v NHL končí. Měl by se upsat moskevskému Dynamu

Hokejový útočník Dmitrij Jaškin by měl hrát za Dynamo Moskva v KHL. Podle webu sport-express.ru podepíše šestadvacetiletý český...

Kajakář Josef Dostál s přehledem postoupil z rozjížďky.

Dostál vyhrál rozjížďku. Do semifinále postoupili i Fuksovi

Kajakář Josef Dostál vyhrál na mistrovství světa v Szegedu rozjížďku závodu na 1000 metrů. Obhájce bronzové medaile čeká...

Mitch Marner si plácá s parťákem z týmu Johnem Tavaresem.

Marner stále nemá smlouvu s Torontem. Zamíří do Švýcarska?

Je to jedno z hlavních témat léta. Mitchell Maner patřil k nejlepším hokejistům loňské sezony NHL, přes to je zatím stále bez...

Tomáš Satoranský (v modrém) při zápase proti Polsku.

Turnaj v Soulu nás na mistrovství připraví, věří Satoranský

S odletem na turnajovou generálku do Soulu hvězda české basketbalové reprezentace Tomáš Satoranský stále více cítí, jak se blíží...

Ondřej Synek.

Synka čeká závod sezony: Bude to nervově vyhrocené, tuší

Před rokem byl ve spojení se skifařem Ondřejem Synkem před mistrovstvím světa ve veslování hlavním tématem útok na rekordní...

Třinecký Jiří Polanský se raduje z gólu během utkání Ligy mistrů.

Startuje hokejová Liga mistrů. Čeští zástupci dostanou přidáno

Vítěz hokejové Ligy mistrů, jejíž šestý ročník začne ve čtvrtek 29. srpna úvodními zápasy ve skupinách, se může těšit na prémii...

Fotbalisté Olympiakosu slaví gól do sítě tureckého Basaksehiru.

Olympiakos předvedl kolotoč jako proti Plzni, vyhrál i Záhřeb

Fotbalisté Olympiakosu Pireus mají na dosah postup do skupiny Ligy mistrů. Přemožitelé Plzně z 2. předkola v úvodním utkání...

Hendrik Pekeler z Kielu se snaží prosadit přes obranu Flensburgu.

Jíchův Kiel připravily o německý Superpohár sedmimetrové hody

Sedmimetrové hody připravily bývalého nejlepšího házenkáře světa Filipa Jíchu o první trofej v roli hlavního trenéra Kielu....

Účast Denisy Allertové na letošním US Open stále žije.

O krok blíže k US Open. Martincová a Allertová postoupily

Tereza Martincová a Denisa Allertová dál živí naděje na postup do hlavní soutěže US Open. Obě české tenistky zvládly v...

Trénink české basketbalové reprezentace pod vedením Ronena Ginzburga.

Směr Asie. Basketbalisté odletěli na vytoužený šampionát

Čeští basketbalisté ve středu zamířili do Asie, kde je čeká účast na mistrovství světa po 37 letech, poprvé od éry...

Karolína Plíšková na turnaji v Cincinnati.

Češky mezi nasazenými. Plíšková třetí, Kvitová šestá

Tenistka Karolína Plíšková bude na grandslamovém US Open nasazena jako číslo tři. Petra Kvitová bude v New Yorku plnit roli...

Česká kanoistka Jana Ježová v rozjížďce závodu na 200 metrů v Račicích.

Kanoistka Ježová vyhlíží životní závody. Vybojuje olympiádu?

Dlouhodobě nejlepší česká kanoistka Jana Ježová vyhlíží životní závody, v případě úspěchu na mistrovství světa může být u...

Marek Hrbas ještě v dresu Vítkovic se raduje ze vstřeleného gólu.

Vyztužení obrany. Mladá Boleslav přivedla reprezentanta Hrbase

Hokejisty extraligové Mladé Boleslavi posílí obránce Marek Hrbas, který naposledy působil v ruském Chabarovsku. Šestadvacetiletý...

Marcos Freitas z Portugalska při loňském finále dvouhry mužů na Czech Open.

Na prestižním turnaji v Olomouci žádný Čech neprošel kvalifikací

Na olomoucký turnaj série World Tour ve stolním tenisu nepostoupil z kvalifikace nikdo z českých hráčů. Do posledního čtvrtého...

Zleva Milan Baroš z Ostravy a Uroš Radakovič ze Sparty během víkendového zápasu.

Milosrdný sudí, Ostrava měla na Spartě dohrát bez dvou hráčů

Podle komise rozhodčích měli fotbalisté Baníku Ostrava v 6. kole první ligy dohrávat zápas se Spartou na Letné bez dvou...

Kdo se stane nejlepším fotbalistou Evropy pro sezonu 2018/19?

Fenoménové Ronaldo a Messi v nominaci, favoritem je však Van Dijk

Vládcové nejrůznějších anket posledních let Cristiano Ronaldo a Lionel Messi jsou mezi třemi vyvolenými a usilují o poctu stát se...

Fotbalista Lior Refaelov z Royalu Antverpy.

Přemožitelé Plzně Antverpy budou hrát s Alkmaarem bez fanoušků

Fotbalisté Royalu Antverpy, kteří ve 3. předkole Evropské ligy vyřadili Plzeň, se budou muset ve čtvrtečním úvodním utkání...

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů: CFR Kluž - Slavia Praha, 20. srpna 2019 v Kluži. Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu.

Trpišovský: K postupu musíme v odvetě podat mnohem lepší výkon

Přestože fotbalisté Slavie v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Ligy mistrů v Kluži zvítězili 1:0 a udělali výrazný krok k...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi