19. etapa byla kvůli počasí zastavena. Zkrácena je i ta sobotní

Warren Barguil (vlevo) a Nairo Quintana na snímku během 19. etapy.

Devatenáctá etapa Tour de France byla kvůli bouřce s krupobitím a nánosům štěrku na trati ukončena zhruba 30 km před cílem a zůstane bez vítěze. Novým vedoucím jezdcem je kolumbijský cyklista Egan Bernal, který úspěšně nastoupil během dlouhého výšlapu na nejvyšší alpský průsmyk Col de l'Iseran a zlikvidoval manko minuty a půl, které měl na dosavadního lídra Francouze Juliana Alaphilippa. Kvůli sesuvům půdy bude zkrácena i sobotní předposlední etapa.

Alaphilippe jel ve žlutém trikotu 14 etap, ale na Bernalův nástup nestačil a o náskok přišel. O šanci smazat ztrátu v následujícím sjezdu jej připravil verdikt organizátorů, kteří s ohledem na bezpečnost jezdců etapu ukončili.

"Nikdy se mi nic podobného nepřihodilo. Ale bezpečnost nade vše, závodit se v tom nedalo," řekl Roman Kreuziger. "Jelo se naplno od začátku, závodilo se bláznivě. Když jsem kus pod vrcholem dostal informaci, že se na kopci končí, jel jsem na úplné maximum, abych minimalizoval ztrátu," dodal jediný český účastník závodu, který zůstal na průběžném 15. místě.

Na vrchařské prémii na Col de l'Iseran ve výšce 2770 metrů byl jako první Bernal, ale premiérového etapové vítězství na Grand Tour se nedočkal.

"Ani nevím, co se stalo. Nastoupil jsem, všechno šlo skvěle, a najednou mi řekli, abych zastavil," popsal netradiční konec etapy Bernal. "Když mi pak oznámili, že mám žlutý trikot, nevěřil jsem tomu," řekl vítěz generálky na Tour Kolem Švýcarska.

Alaphilippe se ztrátou žlutého trikotu smířený. "Čekal jsem to, nemám proč litovat. Dal jsem do toho všechno, ale porazil mě lepší jezdec," uznal. "Od okamžiku, kdy jsem poprvé oblékl žlutý dres, jsem byl jako ve snu, ale nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl celou Tour vyhrát," dodal.

Do plánovaného cíle v Tignes cyklisté nedorazili, neboť trať byla kvůli nánosům krup, vody a štěrku nesjízdná. Zpráva o ukončení závodu po 89 kilometrech zastihla čelo ve Val d'Isére, jako konečný výsledek se počítají časy z posledního stoupání. Díky tomu se Col de l'Iseran zapíše jako nejvýše položený cíl v historii Tour.

Po Bernalovi jím projel jako druhý Brit Simon Yates, třetí byl Francouz Warren Barguil. Obhájce titulu Brit Geraint Thomas i průběžně čtvrtý Nizozemec Steven Kruijswijk na Kolumbijce ztratili zhruba minutu, Alaphilippe dvě. Ještě hůř než Alaphilippe dopadl jeho krajan a pátý muž celkového pořadí Thibaut Pinot, který musel kvůli zranění v průběhu etapy závod vzdát.

Bernal má před Alaphilippem náskok 45 sekund a může se stát prvním kolumbijským vítězem Tour. Zároveň by se ve 22 letech zařadil i mezi nejmladší vítěze "Staré dámy", v novodobé historii by byl vůbec nejmladší. Bernalův stájový kolega Thomas ztrácí na třetím místě už více než minutu.

O vítězi Tour definitivně rozhodne sobotní 19. etapa z Albertville do Val Thorens se třemi náročnými stoupáními. To nejdelší čeká jezdce na závěr, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. V neděli cestou do Paříže už se nezávodí.

O vítězi Tour definitivně rozhodne sobotní 20. etapa z Albertville do Val Thorens, která byla zkrácena z plánovaných 130 na 59 km. Jezdci vynechají stoupání na Cormet de Roselend, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. Kratší etapa se naposledy jela v roce 1996. V neděli cestou do Paříže už se nezávodí.

Cyklistický závod Tour de France - 19. etapa (Saint-Jean-de-Maurienne - Col de l'Iseran) - předčasně ukončena po 89 km a nehodnocena.

Průběžné pořadí: 1. Bernal (Kol./Ineos) 78:00:42, 2. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) -48, 3. Thomas (Brit./Ineos) -1:16, 4. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma) -1:28, 5. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:55, 6. Landa (Šp./Movistar) -4:35, 7. Urán (Kol./EF Education First) -5:14, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:17, 9. Valverde (Šp./Movistar) -6:25, 10. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -6:28, ...15. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -26:10.

Páteční 19. etapu jsme sledovali v on-line reportáži:

To je tedy pro dnešek vše, děkujeme za pozornost a těšíme se zase zítra.

Dnešní etapa má tak neplánovaně nejvyšší cíl v historii Tour de France.

Jedná se opravdu o naprosto výjimečnou situaci. Etapa Tour de France se kvůli nepříznivému počasí zastavuje.

Je to oficiální, etapa je ukončena! Závodníci nasedají do týmových aut a pro dnešek je hotovo. Je to obrovská škoda, do cíle zbývalo kolem 30 kilometrů a pole bylo zajímavě rozhozené. Do celkového pořadí se počítá čas z vrcholu Col de l'iseran, což znamená, že Tour de France má nového lídra, je jím Egan Bernal!

Po silnici, kde mělo být finální stoupání, teče spousty vody. Tuto situaci nejsou pořadatelé schopni vyřešit.

Cyklisté dojeli na rovinu, kde silně fouká a prší, dokonce jsou přítomno i krupobití. Je možné, že se etapa zastaví na delší čas.

Až se začne znovu závodit, bude se počítat čas na vrcholu Col de l'Iseran. To je veliká nepříjemnost pro Juliena Alaphilippea, který je skvělý sjezdař a po cestě dolů mohl stáhnout i půl minuty.

27,5 km do cíle: Závod je pozastaven! Závodníci jsou postupně zpomaleni. Dle dostupných obrázků je na konci sjezdu do Val d´Isere sníh a bylo by nebezpečné pokračovat v plné rychlosti. Závodníci se pomalu sjíždí. Až dojedou k místu, kde se nedá pokračovat, tak budou po určité pauze vypuštěni zpět na trať dle rozestupu, který měli. Tak to je veliká komplikace jak pro jezdce, tak pro pořadatele, které čeká spoustu práce.

30 km do cíle: Stále stejný obrázek. Bernal s Yatesem v popředí. Minutu a deset sekund za nimi skupina kolem Thomase, o další minutu dále Alaphilippe.

36 km do cíle: Geraint Thomas ztrácí před sjezdem na Bernala minutu.

38 km do cíle: Poslední kilometr stoupání. Pak následuje dlouhý sjezd a dlouhá rovinka, kde se můžou opět stát zajímavé věci.

38,5 km do cíle: Skupina bojovníků, kteří usilují o žlutý dres, je 15 sekund od čela závodu, ze kterého již odpadl Nibali a Uran. Bernal teď ještě více zabral a je virtuálně první! Chytil se ho Kruijswijk a odpadlík z čela Simon Yates. 

40 km do cíle: A to jsme teprve v předposledním stoupání dnešní etapy. Zde se reálně atakuje na žlutý dres. V tuto chvíli skupina kolem Gerainta Thomase získala na žlutý dres už více než půl minuty. Egan Bernal je v imaginárním celkovým pořadí pouze 35 sekund od prvního místa!   

42 km do cíle: Bernal, Thomas, Buchmann a Kruijswijk útočí! Pronásledovníci Alaphilippea do toho šlápli a nyní do kopce letí. Zatím vedoucí Francouz k sobě nemá žádné týmové kolegy a nastolenému tempu nestačí. 

46 km do cíle: Ineos, Jumbo Visma a Quickstep se odpoutali od pelotonu. Spolu s nimi ještě v puntíkatém dresu Romain Bardet a David Gaudu. Přijde útok?

47 km do cíle: Peloton při stoupání na nejvyšší bod celé letošní Tour zrychlil, rozestup činí 1 minutu a 15 sekund. Velmi dobře vypadají jezdci stáje Ineos.

50 km do cíle: Vedoucí skupina se pomalu blíží k vrcholu Col de l'Iseran (2764 m), kde na jezdce čeká mimořádná prémie. Zde se bude bojovat na dvou frontách - o celkové pořadí a o nejlepšího vrchaře.

59 km do cíle: Po vrchařské prémii ihned následuje sprinterská. Náskok vedoucí skupiny na peloton je nyní dvě minuty.

60 km do cíle: Col de La Madeleine první zdolal Damiano Caruso, kterému k tomu dopomohl týmový kolega Vincenzo Nibali.

63 km do cíle: Adam Yates znovu potvrzuje, že je v mizerné formě a odpadá z pelotonu.

66 km do cíle: Pinot měl trhlinu ve svalu, kterou pociťoval už včera. Dnes to šel vyzukoušet, ale přesvědčil se, že to dál nejde. Podle místních zdrojů, včera večer sotva vyšel shody na hotelu.

68 km do cíle: Jezdci na špici zrychlují a pár cyklistů nestíhá. Naneštěstí mezi nimi je i Čech Roman Kreuziger.

73 km do cíle: Početnou skupinu na čele opustil sprinter týmu Sunweb Michael Matthews. 

80 km do cíle: Vedoucí skupina, ve které se nachází i Roman Kreuziger a dalších více než dvacet závodníků, má na peloton náskok kolem jedné minuty.

90 km do cíle: Bohužel, strašná zpráva pro domácí fanoušky a celkově pro Tour. Aktuálně pátý jezdec Thibaut Pinot má zdravotní problémy. Ani po zásahu lékařů, kteří mu nasadili obvaz, není schopen pokračovat a na Tour de France v slzách končí!

Dobrý den. Dnes nás čeká druhá ze tří alpských zkoušek. Očekává se, že těžký profil zamíchá celkovým pořadím, kde se bojuje o žlutý dres, jenž stále hájí Francouz Alaphilippe. 

Foto: ČTK/ZUMA/David Stockman, ČTK/ZUMA/Yuzuru Sunada

Autor: - onp -, ČTK



Čtěte dále

Obránce Filip Hronek slaví gól v dresu Detroitu.

Hronek se Zadinou táhli Detroit, Frolík dal gól, gólmani mají výhry

Čeští hokejisté Filip Hronek a Filip Zadina pomohli Detroitu shodně gólem a dvěma přihrávkami k výhře 5:2 nad Winnipegem. Oba...

Biatlonistka Charvátová dojela překvapivě mezi nejlepšími.

Davidová chybovala a upadla, nejlepší z Češek dojela Charvátová

Biatlonistka Lucie Charvátová obsadila šesté místo ve sprintu v Hochfilzenu a ve Světovém poháru dosáhla na nejlepší výsledek po...

Luka Dončič z Dallasu v utkání proti Detroitu.

Dončič nepřestává ohromovat NBA, už překonal legendy

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka...

Hlavní trenér ČR Miloš Říha povzbuzuje hráče.

Říha: Moc jsme vymýšleli. Hráče přemotivovalo skvělé publikum

Hokejová reprezentace pokračuje ve vítězném vstupu do nové sezony, po výhře nad Finy 4:3 v prodloužení ale trenér Miloš Říha...

Tomáš Souček (vlevo) a Petr Ševčík se radují z gólu Slavie.

Snový rok je pryč. Je na čase, aby Slavia zpeněžila opory?

Před zimní přestávkou zbývá poslední ligové kolo proti Českým Budějovicím. Fotbalisté Slavie mají na čele luxusní čtrnáctibodový...

Denisa Ratajová z Česka.

Oblíbený soupeř ve čtvrtfinále. Florbalistky čeká Polsko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám....

Bývalý hokejista Jiří Šlégr (vpravo) byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Vlevo je bývalý hokejový brankář a předseda návrhové komise české Síně slávy Dominik Hašek.

Legenda Šlégr se neubránil slzám. Proč si stále pouští Nagano?

Hokejový obránce Jiří Šlégr se ve čtvrtek stal šestnáctým olympijským vítězem z Nagana, který byl uveden do Síně slávy českého...

Zleva Daniel Pudil z Mladé Boleslavi a Miloš Kratochvíl z Jablonce.

Na závěr bez Komličenka. Mladá Boleslav hostí Jablonec

V páteční předehrávce 20. kola první fotbalové ligy, které bude v podzimní části poslední, přivítá čtvrtá Mladá Boleslav pátý...

Bukayo Saka (vpravo) z Arsenalu proti Lutychu.

Německý favorit i Lazio v Evropské lize končí, Řím postupuje

Fotbalisté Arsenalu remizovali v závěrečném šestém zápase skupiny Evropské ligy v Lutychu 2:2 a stvrdili postup do jarní fáze.

Zleva Jiří Sekáč z ČR, který dává druhý gól, a Valtteri Kemiläinen a brankář Eetu Laurikainen z Finska.

Češi proti Finsku vedení neudrželi, výhru urvali v prodloužení

Čeští hokejisté vyhráli i čtvrtý zápas v sezoně, když na úvod Channel One Cupu porazili v Plzni Finsko 4:3 v prodloužení. Dva...

Utkání 2. kola skupiny A volejbalové Ligy mistrů: VK Jihostroj České Budějovice - Cucine Lube Civitanova.

Statečný boj. Jihostroj obral nejlepší tým světa o set

Volejbalový svátek si České Budějovice osladily proti nejlepšímu klubu světa Civitanově ziskem jednoho setu. Ve druhém kole Ligy...

Ilustrační foto.

Říkejte nám ve sportu "Česko", žádá ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí by bylo rádo, kdyby sportovní organizace začaly v souvislosti s národní reprezentací používat jednoslovný...

Reprezentační útočník Tomáš Zohorna.

Zohorna musí na operaci se slepým střevem, nahradí ho Pavlík

Útočník Tomáš Zohorna z Chabarovsku vypadl kvůli zánětu slepého střeva na poslední chvíli z nominace hokejové reprezentace na...

Hvězdný Cristiano Ronaldo v utkání s Leverkusenem.

Cristiano Ronaldo: Real je výjimečný, chci ho potkat až ve finále

Útočník Cristiano Ronaldo doufá, že s fotbalisty Juventusu vyzve svůj bývalý tým Real Madrid až v květnovém finále Ligy mistrů....

Reprezentační obránce David Sklenička.

Sklenička se vzdal NHL a míří do finského Jokeritu Helsinky

Hokejový obránce David Sklenička bude po návratu ze zámoří hrát v Jokeritu Helsinky. S účastníkem Kontinentální ligy podepsal...

Italský brankář ve službách Juventusu Gianluigi Buffon.

Buffon poprvé naskočil, vychytal nulu a vyrovnal legendu

Poprvé v sezoně nastoupil fotbalový brankář Gianluigi Buffon z Juventusu Turín v Lize mistrů. "Bianconeri" ve středu pomohl...

Lukáš Pech po zákroku Petra Strapáče.

Vincour odchází z Hradce, Strapáč si za faul na Pecha nezahraje

Hokejový útočník Tomáš Vincour se vrací z Hradce Králové do Brna. Devětadvacetiletý hráč měl na východě Čech hrát do konce...

Andrej Nestrašil na tréninku českého národního mužstva.

Nestrašil: Ať mě klidně trenér kopne, když to dělá pro mě

Hokejový útočník Andrej Nestrašil je jako přímý účastník propojený s řadou kauz, které hýbaly v této sezoně zámořskou NHL v...

Peter DeBoer na střídačce San José Sharks.

San Jose řeší krizi, po sérii porážek vyhodilo kouče DeBoera

Trenér Peter DeBoer skončil na střídačce hokejistů San Jose. Osudnou se mu stala aktuální série pěti porážek v NHL. Vedením...

Dvaadvacetiletý útočník Manchesteru City Gabriel Jesus.

Jesus překonal Neymara. Dělá pro mužstvo vše, chválil Guardiola

Třemi góly během 20 minut pomohl útočník Gabriel Jesus ve středečním zápase 6. kola základní skupiny Ligy mistrů k výhře...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi