Jágr a St. Louis. Dává toto spojení vůbec smysl?

Osmašedesátka Jaromír Jágr.

Kladno, St. Louis, nebo snad KHL? O budoucím působišti Jaromíra Jágra mluví celá hokejová společnost. O jeho služby prý stojí až tři celky ze zámořské ligy, ale nejvíce se diskutuje o městu kriminality St. Louis. Česká modla a modrožlutý dres. Dává toto spojení vůbec smysl?

St. Louis hledá náhradu za dlouhodobě zraněného Robbyho Fabbriho. Jeho jméno v NHL ještě moc známé není, ale je možné, že ho Češi budou znát jako hráče, který vrátil Jaromíra Jágra do zámořské hokejové ligy. Pro Blues by to byla zkušená posila. V loňské sezoně oblékal dres týmu ze západní konference pouze jeden hokejový matador, a to čtyřiatřicetiletý obránce Jay Bouwemeester.

Jágrovy týmy v NHL

Pittsburgh (1990-2001)

Washington (2001-2004)

New York Rangers (2004-2008)

Philadelphia (2011-2012)

Dallas (2012-2013)

Boston (2012-2013)

New Jersey (2013-2015)

Florida (2014-2017)

Zkušených hráčů nad 35 let ubývá. Ale není to záměrem všech klubů v NHL? Na malém hřišti se začíná sázet na rychlost a dravost. Pittsburghu tento směr vynesl dva tituly za dva roky. Možná by se touto cestou měla vydat většina týmů.

Velkým přínosem pro Floridu byl Jágr v uplynulém ročníku v přesilových hrách. Z 46 bodů, které česká legenda nasbírala, bylo 13 z přesilovkových her, z čehož bylo osm gólů a pět asistencí. Jenže kupovat takového hráče kvůli přesilovkám je nesmysl.

Sám generální manažer klubu si není stoprocentně jistý tím, jestli jim hokejový kmet vůbec zapadá do strategie týmu. "Určitě jsme se o něm bavili, stejně jako o jiných hráčích. Musíme si pečlivě rozmyslet, jaký styl chceme uplatňovat a jak nám do něj různé typy zapadají," řekl pro nhl.com.

Úspěchy Jaromíra Jágra v NHL

 

Vítěz Stanlye Cupu - 2x 

Vítěz kanadského bodování - 5x

(Art Ross Trophy)


Nejužitečnější hráč soutěže  - 
1x (voleno novináři- Hart Memorial Trophy)


Nejužitečnější hráč soutěže  - 
3x (voleno hráčskou asociací  Ted Lindsay Award)


Cena za oddanost hokeji 

(Bill Masterton Memorial Trophy)

Už 5. října se rozjede NHL naplno a St. Louis je v problémech. Pravých křídel rozhodně nemají na rozdávání. Na soupisce Blues momentálně figurují pouhá tři čistokrevná pravá křídla. Vladimír Tarasenko, který v posledních třech sezonách vždy přesáhl hranici v základní části 70 bodů, Chris Thorburn, kterému se v dresu Winnipegu v minulých letech bodově vůbec nedařilo a česká hvězdička Dmitrij Jaškin.

Jaškin by nebyl jediným českým hráčem, s kterým by se Jágr v městě s největší kriminalitou v Americe potkal. Čtyři sezony totiž modrožlutý dres oblékal i Vladimír Sobotka, který se v minulém roce vrátil na jeden zápas play-off a s nímž se zná Jágr především z reprezentace. Jejich spolupráce je tak ozkoušená. Další bod pro Jágra.

Jágr by týmu nepomohl rychlostí nebo dravostí, ale přispěl by hokejovou genialitou. Jeho mozek ve spojení s šikovnýma rukama z něj dělá tvořivého hráče, ke kterému se hodí rozený střelec. Tím by kromě Sobotky mohl být i Paul Stastny.

Miláček českého hokejového národa Jaromír Jágr.St. Louis se ale nabízí i další varianta pravého křídla. Jágrův bývalý spoluhráč z Floridy Scottie Upshall. Upshallovi je 34 let. Dva adepty na vysněné místo v sestavě Blues tak dělí celých 11 let. Kromě věku hraje pro Upshalla také plat. Zatímco Jágr bral v minulé sezoně královský plat 5,5 milionu dolarů i s prémiemi, Scottie by se podle nepotvrzených zdrojů spokojil s 800 tisíci.

Navíc trenér Mike Yea Upshalla dobře zná z posledních dvou let. Jágr má tak silného konkurenta, který je v boji na dálku pravděpodobně nad jeho síly. Angažování Jágra v klubu, který stále čeká na první Stanley Cup, není nereálné, ale zdá se, že se den ode dne vzdaluje. Pokud ale Jágrovi vyjde angažmá v St. Louis, mohl by nastoupit už 5. října. A hádejte kde? Na ledě svého prvního zaměstnavatele v zámoří, Pittsburghu Penguins.

Jedno je však jasné. Bůh českých hokejových fanoušků pobláznil Kladno už svou účastí na tréninku Kladna. A když se začalo mluvit o jeho nasazení v sobotním zápase o první místo s Přerovem, vzali Kladeňáci pokladny městského stadionu útokem. Na důležitý zápas přišlo 4011 diváků, což je o dva tisíce více než na poslední domácí zápas. Jejich modla s číslem 68 totiž svoji neúčast oznámila až v pátek. Ukázalo se však jasně, jak se všichni těší na návrat snad nejznámějšího českého hokejisty domů.

Foto: ČTK , Šimánek Vít, Robert Sedmík

Autor: - jpu -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi