Dravé mládí i spousta gólů. Olomoucký nováček v lize válí

Hráči Olomouce mají důvod k úsměvům, v lize se jim zatím daří náramně.

Možná jen rozporuplné výkony bohaté Sparty a nečekané trápení ambiciózní Mladé Boleslavi jsou po devíti kolech HET ligy srovnatelným překvapením. Nováček z Olomouce figuruje v necelé třetině sezony na vynikajícím druhém místě. A že by to bylo spíš dílem štěstí a náhody? Ne, sympaticky poskládané mužstvo z Hané moc dobře ví, jakým stylem se chce prezentovat. Progresivní jedenačtyřicetiletý trenér Václav Jílek vsadil především na borce, kteří vybojovali návrat do nejvyšší soutěže, a to se mu zatím velmi vyplácí.

Uplynulé roky byly na Hané velmi trudné. Za poslední úspěšnou sezonu se dá považovat ročník 2012/13, kdy kádr kolem Pospíšila, Navrátila, Zlámala nebo Škerleho vybojoval páté místo. Od té doby to však bylo jako na houpačce. V další sezoně sestup, pak sice rychlý návrat, ale v ročníku 2015/16 zase hned pád o patro níž. Napjatá atmosféra v kabině i na tribunách, zkrátka nic, co by tradičnímu prvoligovému klubu dělalo dobrou vizitku.

V květnu letošního roku se v Olomouci opět slavilo vítězství v druhé lize a postup. Přičemž všichni v klubu byli odhodlaní udělat vše pro to, aby se problematická sinusoida zastavila. Léto nepřineslo žádné velké posilování, přišlo pouze několik hráčů na hostování, klub naopak opustil třeba dlouholetý útočník Jakub Petr.

Z druhé ligy až do "repre"

Kouč Jílek však zatím ukazuje, že dobrý fotbal se dá hrát i s hráči, kteří si zatím svou pověst teprve budují. Jeho tým hraje podobně jako ve druhé lize, těží z dobré sehranosti a je jednoznačně nejpříjemnějším ligovým oživením. Kádr je přitom velmi mladý, při pohledu na soupisku najdeme jen tři (!) hráče, kterým je přes třicet let.

Důležitou oporou je sedmatřicetiletý brankář Miloš Buchta, na levém kraji obrany hraje o pět let mladší kapitán Michal Vepřek. Další třicátník Aleš Škerle v současné době léčí zranění. A jinak? Samí nadějní hráči kolem pětadvaceti let a mladší. Věkový průměr je pátý nejnižší ze všech celků HET ligy.

Šimon Falta - 24, Tomáš Zahradníček - 24, David Houska - 24, Tomáš Chorý - 22, Jakub Plšek - 23 let. To je jen výběr ze jmen budoucnosti, která tak sympaticky vlétla do nejvyšší soutěže. Křídelník Falta si od trenéra Jarolíma dokonce vysloužil i pozvánku do reprezentace, na což by si ještě na jaře nevsadil asi nikdo. Při pohledu na jeho výkony to však žádným překvapením není.

Další sestup? Spíš poháry

Olomouc má po devíti kolech dvacet bodů, vstřelila sedmnáct gólů a prohrála jen jednou. Už ve třetím kole v Plzni, kde byla suverénní Viktorii víc než vyrovnaným soupeřem a zápas rozhodla jediná branka Pilaře z druhého poločasu. Jinak šest výher a jen dvě remízy se Slavií a na Slovácku. Víc branek dala pouze vedoucí Plzeň, Hanáci si současné druhé místo zkrátka jednoznačně zaslouží.

O jejich sebevědomí dobře vypovídal i nedělní zápas v Jihlavě. "V prvním poločase jsme předvedli asi jeden z nejslabších výkonů v sezoně," věděl po utkání trenér Jílek. Hráči se přesto dokázali zkoncentrovat a soustavný tlak ve druhé půli proměnil v jediný gól duelu tři minuty před koncem aktivní Houska.

Žádné panikaření nebo ústup ze své hry. Olomouc se držela svého plánu, který ji znovu přinesl ovoce. Po devíti kolech tak má jen o sedm bodů méně, než kolik v lize získala za celou sezonu 2015/16. To vypovídá o mnohém. Další sestup by tentokrát neměl hrozit ani náhodou, Hanáci míří minimálně do horní poloviny tabulky.

A ani návrat do pohárové Evropy nemusí být zase tak nereálný. Prvních devět kol ukázalo, že v Olomouci tentokrát dobře vědí, co dělají.

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš

Autor: - krm -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi