LYNX Grunex 2021 – odladěno pro vysoká rozlišení

LYNX Grunex 2021 – odladěno pro vysoká rozlišení

Tradičně s koncem roku přichází LYNX Grunex s novým modelem nadupaných herních mašin. Elegantní design a nízká spotřeba jde ruku v ruce s vysokým výkonem, který spolehlivě nakrmí hry i ve vyšších rozlišeních 2K a UWQHD.

Rozbor použitých komponent

Veškerý hardware je ukrytý v elegantní skříni Cooler Master case MasterBox MB520 RGB. Skříně této firmy jsou známé pro jejich kvalitní stavbu s promyšleným prouděním vzduchu. Ani MB520 není výjimkou.

Přední stranu této ocelové skříně zdobí tři RGB ventilátory o průměru 12 cm. Ty se starají o dostatek čerstvého vzduchu pro chlazení vnitřních komponent. Přední strana je tvořena z pevného průhledného plastu. V horní části se nachází dva USB 3.0 porty, víle podsvícené tlačítko pro zapnutí, vstupy na sluchátka s mikrofonem a tlačítko reset.

Boční strana přední masky je opatřena mřížkou s prachovými filtry. Čelo se dá snadně odejmout a jednoduše filtry vyčistit. Pro vyčištění filtrů tak není nutné demontovat bočnici z tvrzeného skla, stačí zatáhnout za spodní stranu předního krytu.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Záruční plomby jsou na obou bočnicích stroje. Sestava se samozřejmě prodává jako hotový odladěný komplet se tříletou záruční lhůtou. I když do sestavy není třeba nijak zasahovat, na dotaz mi výrobce odpověděl, že záruční plomby mohou být porušeny za účelem různých upgradů skříně (například přidání ram, HDD či ventilátorů).

Kvalitní ocelová konstrukce skříně zabraňuje přenášením jakýchkoli vibrací z ventilátorů. Kromě již zmíněných tří na přední straně zajišťuje odvod tepla čtvrtý ventilátor na zadní straně za procesorem. Strop skříně je vybaven větracími průduchy s magnetickým prachovým filtrem, můžete si tak vytunit RGB větráky i strop a chladit sestavu ještě efektivněji.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Vnitřní strana přední masky ukrývá dostatek prostoru pro osazení AIO vodního chlazení s 360 mm vysokým radiátorem.

Výrobce byl velice pečlivý při řešení cable managementu. Při odejmutí ocelové bočnice na mě čekal pěkně upravený vzhled srovnaných kabelů.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Kromě nálepky s přesnými specifikacemi a výrobním číslem herní mašiny se na spodní straně skříně nachází i prachový filtr pro zdroj Cooler Master MWE 500W White, který je schovaný ve spodním tunelu skříně, který sestavu spolehlivě nakrmí.

Počítač je poháněn procesorem Intel Core i5-10400F. CPU je opatřen šesti jádry / dvanácti vlákny při výchozím taktu 2,9 GHz s turbo boost frekvencí dosahuje až 4,3 GHz. Je osazen v socketu LGA1200 na základní desce ASUS Prime B460M-A. Chlazení mu zajišťuje RGB chladič Cooler Master Hyper H410 RGB se čtyřmi heatpipes a RGB ventilátorem o rozměrech 92 x 92 mm.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Základní deska je opatřena dvěma USB 2.0 porty. Pamětníky možná potěší dnes už téměř nepoužívaný port PS/2. Deska sice podporuje přímý výstup grafiky karty s porty HDMI, DisplayPort či DVI, nicméně použité CPU nemá grafické jádro. Vzhledem k účelu, pro jaký je PC stavěný, se beztak jedná o zbytečnost. Pod grafickými porty se nachází 4 USB 3.0 porty, rychlá gigabitová onboard síťová karta a výstupy zvukové karty.

O plynulost her ve vysokých rozlišeních se stará grafická karta Geforce RTX 2070 též od výrobce ASUS. Konkrétně se jedná o 8GB model, který je chlazen dvěma ventilátory. Výpočetní výkon zajišťuje 2304 CUDA jader, výrobce deklaruje rychlost jádra při zátěži 1680 MHz (boost clock). Karta si během hraní vezme ze sítě 175 Wattů, je tedy opatřena jedním osmipinovým napájecím konektorem. Ke kartě můžete připojit DVI, HDMI, případně DisplayPort kabely.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Dostatečný prostor pro instalované hry poskytuje rychlý M.2 1TB SSD disk od firmy Kingston. Ke svému pohonu využívá rozhrání PCIE 3.0 4x NVME, díky čemuž dosahuje rychlosti čtení 2200 MB/s a zápisu 2000 MB/s. Ty tam jsou časy, kdy jste na načítání her museli čekat desítky vteřin či dlouhé minuty.

Dvojice osazených DDR4 paměťových modulů o celkové kapacitě 16 GB také pochází z dílny Kingston, renomovaného výrobce paměťových čipů. Paměti HyperX jsou samozřejmě též osazeny efektním RGB podsvícením.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

V kompletní sestavě nesmí chybět operační systém. LYNX Grunex disponuje předinstalovanými Windows 10 Home. Při prvním spuštění si jednoduše vytvoříte uživatelský účet na PC, ihned poté už můžete plnit pevný disk svou sbírkou her z knihovny. A zábava může začít.

Testování herního výkonu

K testu jsem vybral pár her, které pořádně potrápí i sebevýkonnější počítačové sestavy. Získáte tak přesnou představu, jaký herní výkon můžete od této sestavy očekávat. Konkrétně jde o nesmrtelné PUBG, náročný Red Dead Redemption 2, bájný Assassin´s Creed Odyssey, bestiální Metro Exodus a samozřejmě vysoce atraktivní Shadow of the Tomb Raider. Během testů jsem zkoušel tři typy rozlišení. FullHD - tedy 1920 x 1080 px, QHD - 2560 x 1440 px, a nakonec stále populárnější širokoúhlé zobrazení UWQHD s rozlišením 3440 x 1440 pixelů. Testy proběhly s různými nastaveními grafiky pro ucelenější obrázek.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

První testovanou hrou byl můj oblíbený titul Playerunknown´s Battlegrounds. Přesto, že se jedná o starší titul, stále si klade vysoké nároky na výpočetní výkon GPU jednotky. Byl jsem překvapen, jak si RTX 2070 poradila s maximálním grafickým nastavením při rozlišení UWQHD, tedy 3440x1440. Stabilně se držela mezi  70 a 100 FPS, přičemž hodnoty klesaly k sedmdesátce, či lehce pod, při náročnějších scénách. Jelikož PUBG neobsahuje benchmarkovací nástroj, testoval jsem průměrné FPS přímo při hře pomocí MSI Afterburner. Byla to veliká výzva, jelikož PUBG při určitých situacích klesne framerate zhruba o 20 FPS (jízda vozidlem, interiéry budov). V každém testovaném profilu jsem tak běhal venku, lootoval domy a jezdil v autech. 

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Nyní už se ale podíváme na klasické tabulkové benchmarky brutálnějších žroutů výkonu. První testovanou hrou je Metro Exodus, kterou jsem testoval ve třech rozlišeních s různým nativním nastavením detailů. Nejvíce dala hře samozřejmě zabrat kvalita se zapnutým ray tracingem, ve vysokém rozlišení bych doporučoval jej spíše vypnout, pokud jste zvyklí na 60+ FPS.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

V případě Metra si karta držela ještě vyšší takty, maximální naměřené hodnoty se blížily k 1900 MHz. I procesor se více zapotil než v případě PUBG.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Z pohledu na tabulku jasně vyplývá, že se zapnutým raytracingem si hru při 60+ FPS užijí hráči, kteří si vystačí s FullHD rozlišením. Na 2K monitoru je vhodné high nastavení s vypnutým RTX. Brutálně náročné UWQHD rozlišení pak pro udržení frameratu nad 60 FPS vyžaduje slevit na stále pěkné medium detaily.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Další hrou, která sestavu vytěžila na krev, je populární westernovka od Rockstarů Red Dead Redemption 2. Počítač si s ní obstojně poradil při všech úrovních detailů na FullHD. Ve vyšších rozlišeních je nutno stáhnout detaily na medium, i když kdo si RDR2 zahrál, tak dobře ví, že snížení detailů na medium nemá prakticky žádné dopady na vizuální stránky hry, naopak s nejvyššími detaily mají problém i high endové karty Nvidia řady 30xx nevyjímaje.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Nejatraktivnější virtuální ženská všech dob si v benchmarku Shadow of the Tomb Raider vysloužila na sestavě LYNX Grunex též vysoká hodnocení. Nejnovější titul s Larou Croft si při 60+ FPS užijete na všechna testovaná rozlišení. Samozřejmě s vypnutým Ray Tracingem.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Ray Tracing je totiž zejména pro první generaci RTX karet výpočetně poměrně náročná záležitost. Proto jsem se rozhodl ještě pro test různých RTX nastavení se všemi rozlišeními a nejvyššími nastavenými detaily. FullHD rozlišení si hravě poradí s Ultra RTX, zatímco u 2K je nutno slevit na High RTX. Širokoúhlé UWQHD snese medium RTX pro zachování frameratu kolem 60 FPS.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Poslední testovaný titul nás vezme na výlet do starověkého Řecka. Řeč je samozřejmě o posledním dílu Assassin´s Creed s přízviskem Odyssey. I s tímto titulem se poprala sestava LYNX Grunex poměrně slušně, i když ve vyšších rozlišeních budete muset opět slevit na grafických detailech.

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

LYNX Grunex 2021 - odladěno pro vysoká rozlišení

Závěrečné shrnutí

V recenzované sestavě LYNX Grunex 2021 letos nenajdete tradiční název ProGamer. Sestava je totiž jejím předskokanem. ProGamer se začne vyrábět, až se zlepší dostupnost grafických karet RTX 30xx, tedy RTX karet druhé generace. Dostupnost těchto karet je bohužel kvůli vysokému zájmu velmi žalostná a vzhledem k tomu, že Nvidia společně s dalšími výrobci nestíhá zásobovat trh, předpokládám, že se nové sestavy dočkáme až ve druhém či třetím měsíci příštího roku.

LYNX Grunex 2021 je ovšem perfektně vyváženou sestavou, která si poradí se všemi současnými hrami. Kombinuje elegantní vzhled a je osazena kvalitními komponenty, které zajišťují celkovou rovnováhu a stabilitu systému.

Nespornou výhodou tohoto stroje je tichý provoz. Díky promyšlenému proudění vzduchu má jak procesor, tak i grafická karta dostatek chladu a nepotřebuje zvyšovat otáčky na úroveň startující helikoptéry. Při běžném provozu domácnosti PC prakticky neslyšíte, ale v temné noci zaslechnete jemné šveholení počítačových větráků, pokud zrovna nebudete v online bitvě se sluchátky na uších.

Sečteno a podtrženo, LYNX Grunex 2021 je slušnou herní sestavou vyšší střední třídy. V rozlišení FullHD nemá absolutně žádný problém utáhnout veškeré tituly na maximální detaily, s rozlišením 2K už pravda, trochu zápasí, ale stále si vede obstojně. Jen v případě UWQHD monitorů budete muset ze svých nároků lehce slevit, i když dnešní hry na střední či vysoké detaily na kvalitě příliš neztratí.

Sestavu si můžete pořídit na CZC.cz za cenu 28 999Kč včetně DPH.

Foto: Grunex

Autor: David Jiránek - GrunexČtěte dále

Ilustrační foto.

Dětem do pěti let uděláte větší radost hračkou než zážitkem

Menší děti ocení spíše hmotný než zážitkový dar, vyplývá ze studie vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu. Větší radost...

Město Mělník.

Víno, hrady, zámky

Celá Česká republika je velmi bohatá na hrady a zámky. Nejenom jejich počtem, ale i zájmem o ně ze strany turistů a výletníků se...

Ilustrační foto.

Do práce na kole. Počet cyklistů ve firmách roste

Místo čekání na autobus sednout na kolo a vyrazit do práce. K trendu zdravého životního stylu se od jara přidal ještě jeden...

Vyzvedněte si velice povedenou kooperaci Overcooked 2 zdarma.

Vyzvedněte si velice povedenou kooperaci Overcooked 2 zdarma

Epic Games Store nabízí zdarma ke stažení titul, který by rozhodně neměl chybět v knihovně žádného milovníka kooperačních her....

Ilustrační foto.

Kouzla chytré domácnosti

Líbilo by se vám ráno vstávat se svou oblíbenou hudbou, zatímco by se automaticky roztáhly závěsy a v kuchyni by se vám už...

Jarní play-off Sazka eLEAGUE v CS:GO už tento týden!

Jarní play-off Sazka eLEAGUE v CS:GO už tento týden!

Šestice nejlepších týmu ze základní části největší CS:GO ligy se porve o 195 tisíc korun. Obhájí Sinners titul?

Ilustrační foto.

Češi si oblíbili obytné vozy a karavany, výrobci posouvají dodávky o roky

Češi si během koronavirové krize ve velkém oblíbili cestování obytnými vozy a karavany. Jen v dubnu stoupl počet nově...

Nová hra Avatar: Frontiers of Pandora nás zavede na unikátní části Pandory.

Nová hra Avatar: Frontiers of Pandora nás zavede na unikátní části Pandory

Kultovní film Avatar se dočká nové herní adaptace od samotného Ubisoftu. Půjde o dobrodružnou akční hru z pohledu první osoby.

Ilustrační foto.

Řecký návrh zákona o lepším životě zvířecích mazlíčků zahrnuje povinnou kastraci

Řecký parlament by měl tento týden schvalovat zákon, který má zaručit lepší životní podmínky pro domácí zvířata.

Novinky z E3: ukázky záběrů z Battlefieldu, Far Cry, Halo Infinite a dalších.

Novinky z E3: ukázky záběrů z Battlefieldu, Far Cry, Halo Infinite a dalších

Na E3 došlo také na ukázky nových her z žánru stříleček z první osoby. Svá želízka v ohni ukázalo EA, Ubisoft i Microsoft a...

Instalace slunečníku na zahradě.

Jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Ochrana proti slunečním paprskům se stává nedílnou součástí pobytu na zahradě. Slunečník, sluneční plachta, markýza nebo party...

Ilustrační foto.

Pes, který si hraje, nezlobí

Máte doma chlupáče a už nevíte, jak jej zabavit? Zkuste vyměnit starý tenisák za nové hračky. Šťastný bude nejen on, že má novou...

Věnujte ke dni otců (20. 6.) českou tradici, dovolte jim poznávat pivo jinak.

Věnujte ke dni otců (20. 6.) českou tradici, dovolte jim poznávat pivo jinak

Poslední rok byl v gastronomii velmi turbulentní, neustálé zavírání a otevírání restaurací i hospod zasáhlo každou mužskou duši –...

Novinky z E3: ukázka Starfieldu, nová Forza Horizon a Age of Empires IV.

Novinky z E3: ukázka Starfieldu, nová Forza Horizon a Age of Empires IV

Herní vydavatelé a studia představují v těchto dnech jednu novou hru za druhou. Velká konference Xboxu a Bethesdy přinesla téměř...

Slovenskou EHOKEJ Ligu ve hře NHL 21 čeká velké finále.

Slovenskou EHOKEJ Ligu ve hře NHL 21 čeká velké finále

EHOKEJ Liga TIPOS Extraligu čekají semifinálové duely a samotné finále o 15 tisíc eur.

Český hit Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch.

Český hit Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Husitské RPG od studia Warhorse se podívá na novou platformu. Kingdom Come: Deliverance dorazí na Nintendo Switch.

Nový Battlefield 2042 odhalen v úžasném traileru, vyjde v říjnu.

Nový Battlefield 2042 odhalen v úžasném traileru, vyjde v říjnu

Spekulacím je konec, Battlefield se opravdu přesune do nedaleké budoucnosti a nabídne bitvy až 128 hráčů. Zahrajeme si už v říjnu.

Kultovní Minecraft dostal velkou aktualizaci, je opět zdarma pro majitel hry.

Kultovní Minecraft dostal velkou aktualizaci, je opět zdarma pro majitel hry

Minecraft obdržel aktualizaci s označením 1.17 Caves & Cliffs. Mojang v ní upravuje zejména jeskyně a úpatí hor. Přidáno bylo...

Fallout 76 bude na týden zdarma.

Fallout 76 bude na týden zdarma

Samotná Bethesda si připravila akci pro všechny zájemce o vyzkoušení posledního Falloutu. Hra bude na týden dostupná zdarma. V...

Ilustrační foto.

Před horkem v bytě neutečete, teplota by neměla přesáhnout čtyřiadvacet stupňů

Horko uvnitř bytu či domu v létě vadí 61 % Čechů. Jaká se nabízejí účinná řešení? Klimatizace, venkovní žaluzie a fólie, využití...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi