JS LIVE: Rozhovor s Helenou Horskou a Lukášem Černohorským

Moderátor pořadu Jaromír Soukup se svými hosty.

Tématem pondělního Jaromír Soukup LIVE bylo ohlédnutí za víkendovými událostmi. A že se toho opět hodně dělo. Od dramatického nárůstu počtu nakažených koronavirem po vyhrocené protivládní demonstrace na Staroměstském náměstí. A do toho všeho pak poněkud prapodivná vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka o tom, jak jsme v pohodě, ekonomika šlape a můžeme být v klidu. Jenomže nemůžeme. Už proto, že se opět mluví o lockdownu. Pozvání moderátora Jaromíra Soukupa tentokrát přijala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a poslanec za Piráty Lukáš Černohorský.

 

Jedná se o doslovný přepis Jaromír Soukup LIVE ze dne 19. října 2020.

 

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já bych chtěl hovořit o tom, co se událo v průběhu celého víkendu. A nechám na vás, kterou součást si vybere. Mně tady Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky říkal, pane Soukupe, prosím vás, nechte si svý okruhy, já chci odpovídat na otázky, ale přesto to zkusím znovu. Ten okruh, tak dramatický nárůst počtu nakažených, trháme jeden rekord za druhým. V pátek absolutní rekord přes 11 000. O víkendu, víkendové rekordy, protože se méně prostě testuje, do toho byly demonstrace, do toho trošku prapodivná vyjádření o tom, že jsme v pohodě, ekonomika jede, mluvím o ministru Havlíčkovi. Pro ty, kteří jsou postiženi, připravenou pomoc máme, pak zase prapodivné vyjádření o tom, že lockdown asi bude, je otázka kdy. Paní Horská.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Moje hlavní message z toho, jak dennodenně skoro 24 hodin... já tedy spím na rozdíl od pana premiéra a ministra průmyslu a obchodu a také ministra dopravy aspoň osm hodin denně. Takže, řekněme, když sleduju 16 hodin denně zprávy, tak jediný můj pocit z toho sledování zpráv je nejistota a ta míra té nejistoty a té neznalosti budoucnosti je tak obrovská, že vlastně obdivuju, že ekonomika vlastně ještě jede, že firmy fungují velmi dobře podle mého názoru, řekla bych skvěle na podmínky, které tady máme. A myslím si, že je důležité, abychom se všichni od prvního až po posledního Čechách začali chovat odpovědně, odpovědně k sobě a odpovědně svému okolí, a to myslím, že pomůže nejenom společnosti, ale i ekonomice.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
A to myslíte teď vládě navzdory? Já jsem tak naznačil takovou tu zmatečnou... takovou tu možná bezradnost, ať už v otázkách ekonomických, organizačních, teď zase vidím z mého pohledu trošku příliš velký tlak na to, aby lidé se chovali odpovědně, jako kdyby vlastně si za to mohli sami, jako kdyby dříve se nechovali odpovědně a teď, když se budou chovat odpovědně, tak bude všechno v pořádku. Já na to říkám, ten vlak je... možná auto je příliš rychle rozjeté a to, že lidé sami dupnou na brzdu, vůbec nemusí znamenat, že nabourá do zdi, teď jde jenom o to, jakou rychlostí. Protože říkat, dodržujte teď všechna pravidla a všecko bude v pořádku... Podle mě je pozdě.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Já mám k tomu jednu velkou poznámku. Všimněte si, že se nám začíná Česká republika výrazně rozdělovat, zatímco velká města si vlastně prožila tu první covidovou jarní vlnu, možná intenzivněji, možná znala někoho, kdo ten covid prožil a prošel i možná tou nepříjemnou fází, že byl v nemocnici. Zatímco, řekla bych, menší obce, malé regiony neznaly nikoho, kdo by takovou nákazou prošel a mají pocit, že my v Praze si tady na něco hrajeme. A my si tady opravdu na nic nehrajeme. My možná intenzivně cítíme to, co se děje kolem nás, a daleko intenzivněji vnímáme, v jakém prostředí rizika a nejistoty se v současné době pohybujeme. A já toto rozdělení vnímám v té společnosti. A také vnímám, že to není dobré pro naši zemi, naši odpovědnost, pro naše občany. Takže já bych apelovala na sjednocení a ujasnění si priorit, abychom všichni směřovali jedním směrem a pokusili se jaksi zapomenout na nějaké zášti, na nějaké problémy a zkusili se zaměřit na to, abychom chránili sebe i své okolí. Tady apeluju.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Tomu rozumím, co říká paní Horská, je naprosto rozumné, ale politická scéna, no, pane poslanče, já s povděkem kvituji to, že všichni se sjednocují v tom, že teď je ta situace kritická, což skutečně je a hlavně bude v příštích dvou týdnech, a že není tedy čas na nějaké půtky a musíme se sjednotit nad tím, co věcně proti té pandemii dělat. Ale když se podíváte na ten přehled těch zmatečných prohlášení, zmatečných výroků... A teď já řeknu, ano, už máme půlku vlády v karanténě, upřímně, ministr vnitra, který si dal na billboardy, že vás ochráníme, je v karanténě, protože ministr zemědělství má covid-19, je současným předsedou ústředního krizového štábu, ono to o něčem svědčí. Ono to mimochodem o něčem svědčí, když předseda ústředního krizového štábu musí být v karanténě a my všichni ostatní musíme pracovat, když to tak řeknu, když se podívám na to, že možná pro prezidenta republiky neplatí ani karanténa, ani zákaz shromažďování, narážím na to, že se v minulém týdnu setkal se svým nejbližším poradcem, s ministrem zemědělství, kteří mají covid, a prý byla dodržena bezpečnostní opatření, která ovšem spočívala v té jednoduché roušce, kterou mám třeba teď na ústech a nosu já. Pokud se podívám na využití těch demonstrací, které byly teď o víkendu, myslím politické využití a tak dále a tak dále, je tahle vláda, je tohle vedení státu schopno nás vyvést z té krize? Sami to nedokážeme jako občané.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Stěžejně by se tedy občané měli spoléhat sami na sebe, to znamená chránit se, nosit roušky, případně používat ochranné prostředky, dezinfikovat si ruce a další, to je první krok, protože každý by se měl postarat prioritně sám o sebe. Tato vláda a ukázala to, že i přesto, že měla čas na přípravu mezi první a druhou vlnou, tak vlastně nedělali prakticky nic, i přesto, že máme opravdu velmi hluboký schodek rozpočtu, tak nebyli schopni se připravit na tu druhou vlnu. A v tuto chvíli došlo opět k vyhlášení nějakých restrikcí, to znamená omezování provozu restaurací a dalších, ale nepřišly vlastně souběžně s tím nějaká kompenzační opatření, protože pokud bych já, dejme tomu, byl ve vládě a zakázal vám podnikat, tak v tu chvíli bych měl zcela oprávněně očekávat to, že ta vláda mi to tedy jakoby nahradí, protože já vám zakážu něco dělat. A to bohužel nepřišlo, to dorazí teprve až teď, vlastně část prvních...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Na tohle vám řeknu takovou jednu věc, a to se dostáváme samozřejmě k té ekonomice. To, že vláda zakáže někomu podnikat, to je sice hezké, ale on je tam celý řetězec. To znamená, ten konečný článek řetězce, kterému to zakázali, jenom konečným... ony ty restaurace, které jsou teď uzavřené nebo můžou jenom z toho okénka, tak nevaří z vody, oni mají celou řadu dodavatelů, kteří teď jsou v podstatě bez práce. Protože dovedu si představit, že ty objemy jsou velmi malé, to se týká třeba i nás, pokud někomu zakážete podnikat, tak samozřejmě nebude mít reklamu v televizi a naše příjmy jsou sníženy, takhle bychom mohli pokračovat dál a dál. Jinými slovy, ta teze, že se nezasahuje do ekonomiky anebo pouze v marginálních oblastech, podle mě pravdivá není.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Není, máte pravdu, že to je jakoby řetězec, ale samozřejmě vy předně víte koho konkrétně omezíte a můžete v tu chvíli už automaticky reagovat a potom, když se objeví další, kterých se to samozřejmě dotkne, tak můžete doplňovat ty balíčky pomoci jakoby další výpomocí. Ale oni neměli připravenou tu pomoc ani primárně pro ty lidi, kterých se dotkla napřímo ta restrikce. Chápal bych, když samozřejmě nedomyslíte úplně až do posledního člověka, to se dá jakoby pochopit a pomocí připomínek, ať už v Poslanecké sněmovně, nebo nějakých odborných poradců, jste schopen to vzít a říct v pořádku, tady jsme udělali chybu, doplňme tedy tu pomoc, tady jsou pravidla hry, na základě tohohle a tohohle si můžou lidé požádat o tu pomoc, protože se jich to případně dotklo také. Protože chápu, že samozřejmě můžete být třeba v tuto chvíli elektrikář, spousta lidí má strach z toho, vás pustit do bytu na tu opravu...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
A teď ta základní otázka, víte, já mám... Dobře, je to otázka, nebudu vám říkat svůj názor. Je schopno toto vedení státu nás z té krize vyvést tak, abychom utrpěli... Ano, škody a šrámy utrpíme, to je prostě zřejmé a ty šrámy budou hluboké, to je také zřejmé. Ale měli bychom z toho být alespoň v nějaké kondici, budeme zranění, ale já bych nechtěl, abychom byli těžce zranění. Češi, náš národ, náš stát to přežije, ale teď jde o to, v jaké kondici. A zase budu dávat různé ty příklady a možná je to hloupé a laciné zesměšňovat ty výroky premiéra, někdo přišel v červnu a pak nepřišel a přišel v nějaký jiný době, já jsem to viděl několikrát, to trochu tak svědčí o tom... zaslouží si tu vaši podporu?

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Vláda je schopna nás z této krize vyvést v případě, že bude dělat rozumné a odůvodnitelné kroky. Pokud se budou řídit pouze PR průzkumy, tak v životě se z toho nedostaneme bez toho, že bychom se jakoby těžce poškodili. Protože ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví měl informace o tom, že to číslo narůstá, vyhlásil, že budou tedy nějaké restrikce, a potom přiběhl pan premiér Babiš a řekl, ne ne ne, žádné restrikce nebudou. A bohužel pan ministr změknul a ustoupil.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Ale tak to je zřejmé, to je zřejmé, že to každý epidemiolog, a my máme vynikající odborníky v ekonomické vědě, v lékařské vědě, já vůbec nepochybuju o tom, že opravdoví odborníci, profesoři, epidemiology, nechci říkat jenom jeden profesor, ale opravdu univerzitní profesoři museli vědět, jak to bude probíhat a blábolení o tom, že přišel nějakej pán z nějaký pojišťovny a že si doma vypočítal excelovou tabulku, která byla šokující a ministr vnitra nám v sobotu řekl, že nic jiného na ministerstvu vnitra neměli, což je přece absurdní, to je lež, to není možný, že by naše lékařská věda nevarovala, to není možný.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Určitě mělo ministerstvo zdravotnictví v rámci prezentace, která jim poskytnou ÚZIS, tak už tam bylo ukázáno jakoby nárůstové číslo, které dokazovalo to, že dochází k tomu růstu a že by měly být zavedeny první kroky, první opatření tak, aby se zamezilo té narůstající vlně, ale v tomto případě se bohužel nechal pan premiér strhnout svým PR, kteří měli pocit, že by to mohlo vyvolávat nějaké negativní konotace, ale pokud ta vláda opravdu velmi rázně neřekne lidem, abysme se jakoby sami chránili, v ideálním případě se opravdu snažili minimalizovat ten sociální styk, ať mezi s sebou tu nemoc nepřinášíme, protože kdokoliv z nás může být jako nakažený, ale my necítíme vlastně, nebo většina z nás necítí.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Paní Horská, bez otázky k tomuto tématu, netroufnu si jí pokládat, abych vás netlačil tam, kam nechci, abych vás tlačil a kde vy nechcete být.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Já tu mám možná tři, možná i čtyři poznámky. První poznámka je, takhle to dopadá, když se dělá hospodářská politika bez analýzy dat, bez naslouchání klíčových stakeholder v této zemi, to znamená, rozhodujete od stolu bez patřičnými lidmi, kteří jsou postiženy daným rozhodnutím, anebo mají, co jako odborníci k tomuto tématu říct.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je krásný termín, ten stakeholder, to prostě v teorii je každý, kdo s tou věcí má něco společného.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Něco společného, ano.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Včetně těch univerzitních profesorů, samozřejmě včetně...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Odborníků.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Odborníků, včetně samozřejmě postižených podniků, bank, a tak dále, a tak dále.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Zaměstnanců ale také, a to je, není to jenom tripartita, ale je to daleko širší spektrum lidí, kteří této krizi mají co říci, mají informace, doufejme, že mají i data, jenom je nesdílí, neinformují nás, to moje první poznámka, to znamená, tohle je příklad, učebnicový příklad, jak se nemá dělat hospodářská politika v jakémkoliv státě. Další věc...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Nejen v té zdravotní části, ale i v té ekonomické části to byly takovéto intuitivní rozhodování, takové to intuitivní, kdy k tomu nemáme data....

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Ano, anebo kdo křičí nahlas, ten dostane. Kdo křičí málo, dostane méně nebo nic.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já tomu říkám syndrom posledního ve dveřích, zkušení zaměstnanci, zkušení zaměstnanci vědí, že je potřeba u šéfa být poslední, než půjde domů, aby si pamatoval názor, který slyšel naposledy. Já nepochybuju, že i v okolí premiéra a ministrů jsou takovýhle chytří manipulátoři, ale ty tvrdá data a tvrdé analýzy tomu měly zabránit.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Takže první moje poznámka je rozhodování státu a řízení státu na základě dat, dostupných dat, ideálně veřejně dostupných. Další poznámka, druhá vlna nemusela být tak masivní, jaká je, to je jeden fakt. Naštěstí, a musím tady se tentokrát trochu zastat vlády, je, že vyslechla některé komentáře, které chodily od nás odborníků a jiných odborníků během jara a léta, že je nutné, pokud budeme muset znovu zapnou státní pomoc, aby pomoc byla cílená, co možno nejjednodušší a nevymýšlet nové věci, to znamená, žádná nutná kreativita není potřeba, zapnout to, co funguje, a to, co opravdu fungovalo. Takže já musím tady z toho a z této pozice říci, ač ne vždycky jsem souhlasila s vládou, tak například odložení daní bylo podle mého názoru ten nejlepší nápad, co mohla mít tato vláda v této situaci, protože vy ty daně nevybíráte a zase je nevracíte přes nějaké dotace, ale necháte je tam, kde je vytvářena nějaká činnost.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To ano, to nepochybně ano, teď je otázka, my jsme tady už minule debatovali, jestli ta pomoc těm podnikům je dostatečná nebo ne, byly různé teorie...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Nikdy nebude dostačená.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Byly různé teorie, že podniky byly v lepším stavu, než se zdálo, to znamená tu státní pomoc, především tu úvěrovou státní pomoc příliš nečerpají.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Pane Soukupe, já vám řeknu něco. Vemte si, že už v současné době nám hrozí, že stát bude ovládat více než polovinu této ekonomiky, protože objem veřejných výdajů v této zemi roste tak raketově, že během několika let opravdu přes polovinu této ekonomiky může svým způsobem ovlivňovat rozhodování státu. Chceme to?

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je přesně ono, ať už prostřednictvím státních záruk nebo záleží na tom, jak relevantně nenápadná instituce ČMRZB se bude chovat k těm tisícům různých úvěrů, které budou mít složité úvěrové smlouvy a složité garanční smlouvy a přijímá státní, jaksi přímé státní výdaje budou živit čím dál tím více firem. A myslíte si, že to tomu státu vadí?

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Mělo by to vadit nám voličům a daňovým poplatníkům, protože to, že bude stát, jeho objem výdajů přes 50 % velikosti ekonomiky, nám, říká to také bude znamenat zvyšování daní, nebo výrazné prudké zvyšování dluhů. Ano, souhlasím, je tady diskuze, například je-li dluh špatný nebo není, ale jako domácnost, všichni víme, že není dluh jako dluh, on umí každý si vytvořit dluh, ale ne všichni ten dluh umí splatit. Něco jiného je například, když si koupíte auto na úvěr, nebo si půjčíte od souseda, ale vy si to auto kupujete proto, abyste mohl třeba jezdit do zaměstnání, které je lépe placeno, nebo si koupíte auto jenom proto, že chcete mít stejné auto jako má soused. Vnímáte ten rozdíl, já doufám, že i posluchači vnímají ten rozdíl mezi těmito dvěmi auty a i tím souvisejícími půjčkami, tudíž pokud stát se bude zadlužovat na věci, které tuto ekonomiku posunou dopředu, zlepší kvalitu života lidí, zlepší naší dopravní infrastruktury, dálnice, železnice, zajistí bezpečnost železnic, je úplně jiný dluh, který tuto zemi posune dopředu, než dluh, který skončí v kanálech.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já to chápu, jasně. Tak já to chápu, několik poznámek. Váš kolega Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky, mi říkal takovou tezi, ten státní rozpočet v tom stávajícím slova smyslu, jak jsme byli zvyklí ho vnímat, tedy že to je balanc mezi příjmy a výdaji a ten deficit jen za nežádoucí věc a ideální stav by byla vyrovnaná, vyrovnaný státní rozpočet, anebo přebytkový de facto přestal existovat, protože v tuto chvíli, a teď už je to moje teorie, v tuto chvíli máme dlouhý seznam výdajů a relativně krátký a nejistý seznam příjmů. Pro mě, upřímně, jestli si schválili poslanci 500miliardový schodek a pak se říká, že možná to bude jenom 350, tak to já říkám vlastně, no dobře, tak máme jisté výdaje a nejisté příjmy a upřímně dneska se zcela evidentně z nějaké miliardy nestřílí. Máme se vrátit k tomu tvrdšímu přístupu k tomu státnímu rozpočtu, nebo to nechat takhle rozběhnout.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Tento rozjetý vlak nelze zastavit, jinými slovy, to zadlužení a ten šok, který nám Covid přinesl, je šok, na který musíme reagovat zvyšováním vládních výdajů. To je to, že když se rozhodne stát zavřít firmy, tak jeho odpovědností je alespoň část, a to je ta důležitá věc, část těch ztrát opravdu uhradit a podílet se na úhradě ztrátu, to znamená, zastavit ten vlak nejde, ale nemusíme ho zrychlovat. Není třeba ho zrychlit.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Teď o ekonomických důsledcích, o ekonomických důsledcích téhle té krize pro podniky a tím pádem pro zaměstnance, protože, upřímně, jestli má podnik problémy, jakýkoliv ekonomický subjekt, který zaměstnává lidi, tak má potom problém samozřejmě i ten zaměstnanec buď ve sníženém platu, nebo při...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Ve ztrátě zaměstnání.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Ve ztrátě zaměstnání. Taková jedna teze. Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky, říkal, víte, ty řeči o podpoře spotřeby jsou jenom řeči. Pokud nesnížíme platy ve státní správě a nepřesuneme je k těm nejchudším, protože ti nejchudší utrácí okamžitě, to je spotřeba, ti bohatší začnou spořit, bude více úspor bank, to není to není žádoucí stav, ale k tomuhle není politická odvaha. Teď jsem v podstatě parafrázovat Miroslava Singera.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Je pravdou, že samozřejmě v některých případech je rozdíl mezi platem náměstka a samozřejmě klasického úředníka, pokud vezmu tu státní správu, on obecně je problém v tom, že Česká republika potřebuje reformu, ať už to samospráv, tak i státní správy. V době, kdy můžete spoustu těhle těch procesů nahradit elektronizací, to znamená, tak ať se to samo vlastně vezme a z databáze se vám natáhnou data, tak nepotřebujete úředníka, který vám z jedné kolonky to přepisuje do druhé, ale v tuto chvíli je to dělané bohužel tak, že pokud něco elektronizujete, tak vezmete cestu toho papíru, to znamená, jak by postupně putovaly těma šuplíčkama ty dokumenty, tak tak to zůstává, protože každý se bojí vzít a začít, že jo, málokterý manažer vám rozhodne o tom, že nahradí sám sebe nějakým strojem. Takže bohužel v těchto případech, prostě bohužel musí být ten ministr prostě ten tvrdý, který jasně vede k tomu, aby docházelo k té úspoře na těch úřadech právě, že je schopen, aby zůstali ti kvalitní lidé, protože máme problém i v tom, že státní správu velmi často ti kvalitní lidé opouštějí a zůstávají pouze ty, kteří by v jiných místech to zaměstnání bohužel nenašli, s tím, že potom samozřejmě...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já vím, ale víte, kam mířím, že ve státním rozpočtu nevidím žádné zásadní úspory, ani ve výši platů, ani ve výši nějakých zbytných výdajů, nebo vůbec debatu o tom, že některé výdaje jsou zbytné, prostě držíme státní rozpočet ve struktuře, v jaké byl. Ono je to vždycky složité, když máte úsporu ve firmě, tak je to složité plošně snížit platy, je daleko jednodušší prostě škrtnout některé oddělení a bez kterého se obec obejdeme. Když snížím platy všem o 20 %, tak s tím samozřejmě bude mrzení, a tohle já tam nevidím. Na druhou stranu ta podpora těm nejchudším, kde ta spotřeba bude okamžitá, jinými slovy, ty peníze půjdou zpátky do ekonomiky, tak já tam v podstatě vůbec nevidím. A teď, když se zmíním jenom o těch divadlech, tak divadla, ano, ony mají svoje majitele, těch může být 20, ti mě v zásadě moc nezajímají, oni si pravděpodobně už své vydělali a žádnou nouzí netrpí, oni pravděpodobně trpí tím, že teď nevydělávají, no dobře, tak si říkám, tak ať si sáhnou do úspor, ale ty tisíce těch různých herců, umělců, a to je jenom například, ti jsou teď úplně bez prostředků, už v podstatě 8 měsíců, dostali Pětadvacítku přes léto, to je prostě všechno, a těm jako nic nechystá, i když například těmto, kdyby se nějaká podpora urychleně vyplatila, tak oni jsou na dně, to znamená, aby se ty peníze okamžitě vrátily do ekonomiky, protože oni by si nakoupili věci, to je prostě srozumitelné. Doufám, že tenhle například jsem vás jako nepopudil, ale takových příkladů můžeme najít celou řadu.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
On je jeden z programů, který mají, tak teďko je Covid-kultura, to nám teprve dorazí do Poslanecké sněmovny, tam byla docela velká diskuze v rámci na plénu o tom, že vlastně jednak teda majitelé těch kulturních zařízení by potřebovali první věc, fixní náklady, to znamená, aspoň pokrýt ten nájem, pokud nemůžou fungovat. A v tu chvíli ještě případně částečně pokrýt...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je vtipný totiž, víte, víte, co si myslím, že ti majitelé těch divadel si nezaslouží ani korunu. Já si myslím, že si zaslouží peníze ti umělci...

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Já nemluvím jenom o divadlech, ono jde totiž o to, že tam je i různá klubová scéna, kdy oni provozují, mají tam vystoupení kapel a další věci, a na nich jsou právě závislí, ať už to třeba mají zaměstnanci jako osvětlovače, zvukaře a další lidi, které...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je právě to, co já naznačují, že oni žádný zaměstnanci většinou nemají, oni si ty lidi klíčový pro provoz těch divadel, studií, hudebních klubů, a tak dále najímají, to znamená, pokud dostane tu podporu ten, ale to už je možná debata, majitel klubu, tak si myslím, že ti osvětlovači a ti hudebníci, kteří teď žádnou práci nemají, z toho vůbec nic mít nebudou a ta situace se nezlepší.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Pane Soukupe, já možná k tomu jednu poznámku, protože my se tady nebavíme jenom o finančních ztrátách, ačkoliv ono to tak vypadá, házíme tady miliardama, stovkama miliard už, teď už jsme opravdu ve stovkách miliard, ale zapomínáme na to, že tady jsou lidské osudy a hlavně my tomu říkáme, my odborníci ekonomové know-how lidí, to znamená jejich znalosti, zkušenosti, dovednosti, a například v kultuře nám opravdu hrozí, že tento sektor, který prožívá tu covidovou krizi, už další vlnou, možná přijde ještě jarní vlna, tak to je přesně oblast, kdy my nejcitelněji vlastně pocítíme ten dopad toho Covidu na naši kvalitu toho života, na znalost...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Ale tady to je ta kultura...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
...a nošení, a to není jenom kultura, jsou to i jiný oblasti našeho života.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Teď jenom takový příklad, jo, k těm zmatečnosti těch vládních usnesení nebo rozhodnutí nebo informacím navenek. Oficiálně tady všechno je zavřeno, to, co bylo zavřeno a ta omezení platí do 3. listopadu. A teď já sem jako v televizi, to znamená, ty umělci si opravdu myslí, že 3. listopadu se otevře. A vedle toho jim ministr kultury dojednává pomoc údajně 60 000 Kč, což logicky by bylo naprosto skvělý, kdyby dostali na měsíc 60 000 Kč, ale oni už samozřejmě vědí, že zavřeno bude nejméně do konce roku, akorát, akorát, že tohle nám nikdo neřekl.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
A to je ta práce s tou nejistotou a s těmi informacemi, protože my nedostáváme informace na čistém podnosu s variantami, pokud budou růst počty nakažených, bude varianta taková, pokud poklesnou, budeme se blížit k tomu R, bude tato varianta.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Máme počítat s lockdownem, protože to, co tady si říkáme v podstatě znamená to, že to překonáme, že už to bude dobrý, že se ta čísla budou zlepšovat, že už to nejhorší máme za sebou, že si teď myjeme ruce, nosíme roušky a už se to bude zlepšovat, no, upřímně, nemáme ještě čísla za dnešek, ty budou, jaksi ty zveřejňuje vždycky ministerstvo zdravotnictví v jednu hodinu v noci za ten předchozí den, ale žádný optimismus tady čekat nemůžeme, lze očekávat, že pondělní čísla budou zase nejhorší pondělní čísla, která budou a takhle to půjde dál.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Co když vám řeknu, že vlastně už v národním lockdownu jsme. Já jsem se zrovna dneska dívala na data pohybu osob, který mimochodem používá Google a sbírá je. Tato data jasně ukazují, že my se pomalu blížíme na tu úroveň nepohybu, omezení lidí v přítomnosti v nákupních střediscích, přítomnosti v parcích, lidé se vlastně začínají chovat tak, že zavírají sami sebe, aniž bychom museli vyhlásit národní lockdown. Podle mého názoru ideální stav by bylo neudělat národní lockdown z povinnosti, protože tím zavřeme i firmy, které by mohly fungovat i s ohledem na velmi, řekněme, vážnou situaci, protože umí si to zařídit, umí zajistit bezpečnost těch zaměstnanců a bezpečnost provozu a my jako občané se budeme chovat zodpovědně, takže já si myslím, že jsme schopni z toho vyklouzat touto kombinací. 

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Otázka samozřejmě je, jestli se to dá dlouhodobě přežít, a teď mluvím třeba i vlastní zkušenosti, kdy máme všechny profese, které můžeme mít na Home Office, snažíme se tady měřit teplotu, a tak dále, ale přesto to okolo nás, v uvozovkách, střílí, tu se zjistí, že ten je pozitivní, tu se zjistí, že tam je pozitivní, naštěstí byl na Home Office, a tak dále, ale upřímně, je to otázka času, pokud ta epidemie takto poroste...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
To rizikový management zažívá, opravdu prožívá i management.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
...tak je to otázka času, kdy prostě řekneme, už to neutáhneme, neutáhneme dál. V případě toho lockdownu nařízeného by bylo teoreticky možné počítat s nějakými podporami pro podnikatele, pro zaměstnance další Antiviry podpory, nebo odklady splátek, hypoték a podobné věci, které jsme zažili v březnu, není čas tohle to zvednout?

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
On je totiž otázka, jestli to ten trh ještě přežije, protože pokud, dejme tomu, někdo si pořídil byt, přestěhoval se teďko s rodinou do většího a ten menší byt pronajímal a vy jste ho předtím nechal, že vám nájem za několik měsíců můžou splácet, až vlastně do května. A teď mu zase řeknete, že o několik měsíců to musíte odložit, tak je otázka, jestli bude potom schopen ten člověk těm bankám ty hypotéky splácet, to znamená, vy vlastně prakticky všechno jakoby zastavujete, což není úplně ideální varianta, proto se všichni děsí toho, že by se provedl právě ten totální lockdown, a proto ideální varianta, jak jsem již říkal na začátku, je potřeba začít...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já vám řeknu takovou teorii, dvě věci, dvě poznámka. Jedna jsou Němci, který investovali do technologií, to znamená do trasování, aplikací, do všech technologických pomůcek, to, co rok 2020 v technologii může přinést, tak do toho investovali, nebáli se to použít a teď tu situaci zvládají. To, jako, teď to řeknu, oni žijí v digitálním věku, my žijeme v tom analogickém věku, to znamená těch plošných opatření, a tak, a oni to zvládli. My jsme to nezvládli. Stačilo se podívat, jak to dělají oni. A pak jedna taková, takový rýpnutí. Já považuju Izraelce za nejchytřejší národ na světě, oni všechno přežili, oni všechno zvládli, s každou výzvou osudu národního se vypořádali, to je prostě bez diskuze a oni udělali ten lockdown hned a postupně uvolňují. My teď jsme na horších číslech, než byli Izraelci v tom okamžiku, kdy rozhodli o lockdownu. A jdeme přesně opačně. My pomaličku přidáváme opatření, a když nezafungují, přidáváme další. Mně přijde, že tu hroznou situaci jenom prodlužujeme, abychom stejně směřovali k tomu lockdownu, rozumíte.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Já vám rozumím, ale je tady opravdu obava vlády i vlastně všech ostatních, jestli to ta ekonomika dlouhodobě udrží, protože nemůžete vlastně vzít a striktně zavřít úplně všechny firmy, jak tady bylo právě již řečeno, že některé jsou...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Ale i ti Izraelci mohli chodit práce.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Znáte takový ten vtip, vtip ajťáků. Problém je mezi monitorem a klávesnicí. Tím myslíme lidi, protože jak Němci, tak Izraelci mají určitý a trochu od nás jiný model chování společnosti. Němci jsou disciplinovaní. Zavedli, zavedli jarní opatření, mnohá ta opatření ale restriktivní patřila i přes léto. Německá mládež se jezdila bavit do Prahy, protože u nich doma fungovaly, fungovaly restriktivní opatření a fungovali dál a dodržovali.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Tam ty kluby a diskotéky, to bylo zavřené.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Izraelci také museli zavést národní lockdown, ale tam jsou právě data. A my víme, proč zavedli tak radikální lockdown, protože je tam určitá sociální a náboženská skupina, která určitým způsoben nedovolí a neumožňuje vládě vlastně realizovat ta opatření, omezení a podobně.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Ortodoxní Židé, skutečně to jsou komunity, které si médií, ani ostatního světa příliš nevšímají. Já si teď jenom netroufnu říkat, že to byly právě ty ortodoxní Židé, kteří je donutili udělat jakoby lockdown, jo, oni se jim ty čísla dramaticky zlepšily, v tuto chvíli jsou na skvělých číslo, které jim umožňují postupné otvírání škol, postupné otvírání restaurací, a tak dále, ale ti ortodoxní Židé se chovají pořád stejně, oni to svoje chování nezmění.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Ale tam šlo o to omezení toho šíření po té celé společnosti, a to jenom chci odlišit ono velmi těžké. Viz máme také švédský model, který je velmi specifický. O něm se jednu dobu chvíli říkalo, na jaře se říkalo, úplně skvělý, v létě byli za špatné a na podzim jsou zase za skvělé. Vemte si ten vývoj, ono opravdu strašně záleží na tom typu společnosti, se kterou pracujete.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Všichni říkali, že si nemůžeme dovolit 5 nebo 8000 mrtvých jako Švédi, je zřejmé, že tam stejně směřujeme, bohužel, je to, prostě ta logika té věci, že počet, vysoký počet nakažených s sebou za 2 týdny nese vysoký počet hospitalizovaných a z těch jsou samozřejmě vysoký počet lidí v těžkém stavu a z nich, bohužel někteří zemřou, je prostě neúprosné, my tam směřujeme také.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Myslím si, souhlasím, že každý lidský život má svoji cenu a nevyčíslitelnou cenu. A tam je otázka, jestli jsme nebyli schopni omezit šíření Covidu v rámci rizikových skupin. Už v létě naši kolegové z KoroNERVu říkali, testujme, testujme rizikové skupiny. Na to vláda odpovídala, víte co odpovídala, nemáme na to peníze. A jsme na podzim a teď se ty miliardy posílají na jakékoliv věci a navíc se vlastně přichází k tomu, co jsme už avizovali v létě a říkali jsme pojďme testovat, pojďme testovat rizikové skupiny. A teď budeme testovat plošně, vidíte ten extrém, posun zleva doprava.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
V této situaci třeba Slováci udělali ten krok, který se zdá býti poměrně logický, takové to poslední řešení. Otestujeme celou populaci. A potřebujeme odizolovat, odizolovat ty, kteří jsou nakaženi a bude to fungovat. Já na to mám takovou poznámku, no, tak pokud by nebyli v sevření státu, který jsou v zoufalé situaci, ať je to Ukrajina, ať je to Česká republika bohužel, tak to je z pohledu nakažených, tak by to fungovat mohlo, ale tam to bude stejně krátkodobé řešení.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Víte, že máme ve společnosti 8 % super přenašečů. Umíme je identifikovat? Umíme je izolovat? Jak je zjistíme?

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Super přenašeči, o tom jsem taky četl. Tak, pane Černohorský, pořád se točíme okolo té nekompetentnosti.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Já jsem spíš chtěl říct ještě to plošné testování v České republice, i Poslanecká sněmovna dlouhodobě tlačí na to, abysme zvýšili počet testů denně, jo, na začátku byl vrcholem nějakých 20-25 000. Teďko, když se podíváte na ty čísla, tak je to taková jako docela brutální sinusoida, kdy sice jednou nám to vyskočilo na nějaký 35 000, ale předtím tam byl jako dosti výrazný propad, takže my, i kdybysme se rozhodli otestovat celou populaci, tak je otázka samozřejmě, jak dlouho nám to bude trvat při 30 tisících testech denně, to si myslím, že reálně momentálně...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To by musel, na Slovensku to bude dělat armáda, nějakými těmi antigenní testy, které mají velmi rychlý výsledek a bude to dělat armáda ve volebních místnostech, to bude prostě taková obrovská logistická akce.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Což už jsme volební místnosti trošku propásli, to si to můžeme zopakovat.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Bohužel opravdu se potvrzuje, že jsme kyvadlo lítající zleva doprava.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Podle vašeho přesvědčení, jako zvládneme to ve smyslu zdravotním, protože to, co, jako ta logika věci říká, tak ten zdravotní problém bude dramatický, bude, protože upřímně, my ještě nevíme, jestli ta opatření, která byla zavedena jako zaberou, ono se může stát, že ta čísla nám ukáží, že nezabrala příliš, že to množství viru v té populaci bylo tak veliké, že už to třeba jenom trochu ubralo a trochu mě děsí to, že stále plus minus 30 % z těch testovaných je pozitivních, protože tak, jak říkala paní Horská, ten počet testovaných jako poměrně výrazně vzrostl, je okolo 30 000, to je zhruba o třetinu víc, ale to procento zůstává pořád stejný.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
To číslo je hodně vysoké, to je opravdu problém, protože se říká, že zhruba kolem 5 %, pokud je z těch odebraných vzorců, pardon, vzorků, tak už by v tu chvíli měly být zaváděny nějaké způsoby toho lockdownu. A když jsme na 30 %, tak je to fakt průšvih.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je otřesná, protože já jsem tedy doufal, že se stávajícím počtem testů, s tím stoupajícím počtem testů trochu klesne to číslo, ale ono vůbec neklesá, ono je prostě okolo 30 %. Mimochodem Němci mají pod 2 % a Švédové pod 3, takhle to je.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
My už jsme, nám už se poněkud dříve zhroutilo celé to trasování a v podstatě testování. V tuto chvíli už se posílají na ty testy hlavně lidé, kteří mají případně příznaky, to znamená, pokud jste bezpříznakoví, tak vás stěžejně nechají doma a jdete případně až nějaký desátý den. Ale problematické je to, že velmi často se dozvíte o tom, že jste pozitivní až s několikadenním zpožděním, což je problém, protože právě vy mezitím to stihnete roznést, protože vy třeba necítíte na sobě vlastně vůbec žádné příznaky, což je právě ten důvod, proč jsme v té situaci, jak jsme.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Já k tomu jenom ještě doplním.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Paní Horská, vy jste ekonomka, promiňte, ale taková otázka, vy jste ekonomka, ono to číslo R, to znamená ty počty, kolik lidí nakazí ten, který je nakažený, v zásadě 1,5, tak 10 lidí nakazí 15. Vychází z toho, z těch faktů, které máme, to znamená počtu těch otestovaný, počtu hospitalizovaných, je to poměrně komplikovaný vzorec, já jsem se na to díval, akorát, víte, já si myslím, že reálně, pokud to procento těch testovaných je 30 %, reálně musíme počítat, nikoliv ze 100 000 plus minus nakažených lidí, které tady máme, ale možná s nějakým násobkem a pak by to možná mohlo znamenat, že to číslo R je podstatně vyšší, těžko odhadnout, budou to vědět Slováci, přesné číslo R, které mají...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
K danýmu okamžiku.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
V daném okamžiku, je podstatně paní vyšší. A pokud to tak je, tak ta situace opravdu bude nezvladatelná.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Jak k tomu mám jednu poznámku, ano, my vlastně neumíme postihnout tu celistvost toho problému, protože nemáme ty prostředky, abychom k danému stavu zastavili ten stav v ekonomice, říkají, teď to naměříme a teď to zjistíme, to je jedna poznámka. Vždycky budeme pracovat s daty, která mají svá omezení a taky musíme i interpretovat a taky musí naše vláda komunikovat. A teď to slovo komunikovat. Existuje již velmi dobrá a precizní analýza, jaká opatření mají, jak vliv na to snížení toho reprodukčního čísla R. A budete se divit, jedno z těch top 5, těch top nejvýznamnějších opatření, která snižují míru rozšíření a šíření nákazy je efektivní transparentní komunikace úřadů a odpovědných orgánů. Další mezi ty efektivní opatření, opravdu nepatří národní lockdown, jak si možná někdo myslí, ale omezování shlukování lidí do osob, pod 6 osob. Další je to omezování právě těch celospolečenských či sportovních akcí, školy bývají tam někde uprostřed, to znamená, už máme analýzy, které nám říkají, která jaká opatření mají vliv na snížení reprodukčního čísla. Já jsem bohužel od našich vládních představitelů neslyšela využít této analýzy a říci, ano, víme, máme možnosti, jak snížit reprodukční číslo, my tyto analýzy použijeme a budeme se podle toho řídit. A zdůrazňuju jedno z těch důležitých opatření je zřejmá a jasná komunikace.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Jsme zase u toho...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Kterou nám mimochodem pan Prymula slíbil v pondělí.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Slíbil, ale tak on používá Twitter, ale jako rady buďte doma, to tak nějak jako víme a teď jako nějaký debaty o tom, 3 R, a debaty o tom vyvracení mýtů, jako podle Saturnina, to je asi jako účelný, akorát si nejsem jistý, jestli v době požáru mám začít objednávat hasičský vůz, když to tak jako řeknu.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
On ten tvrdý lockdown totiž musíte brát, jak už tady bylo zmíněno, že máme jinou psychologii, než spousta lidí. U nás, když se udělá tvrdý lockdown, tak první věc, co se začne jako obecně plánovat, je bytové párty, jo, že ty lidé se snaží nějakým způsobem...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
To je jedna věc, to se mimochodem, mimochodem jako děje, párty mladých lidí v bytech na kolejích, to se děje. Za druhé obchodní centra, stejně jako vy, tak můj syn měl v neděli svátek a jeli jsme koupit nějakou drobnost do obchodního centra, heleďte, o nějakým shluku 6 lidí nemohlo být ani řeč, tam bylo prostě stovky a stovky lidí, kteří nevím, jestli něco kupovali, ale určitě tam prostě trávili čas, to prostě tak bylo.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
A to je právě ten důvod, proč se to má vysvětlovat, protože ve chvíli, kdy to spoustě jako rozumných lidí vysvětlíte, proč děláte ten krok, co je problém, jak se ta nemoc šíří, tak oni jsou v tu chvíli ochotnější akceptovat nějaké to své omezení, než když natvrdo nastoupíte na tiskovku, oznámíte, tak zavíráme ekonomiku, zavíráme restaurace, protože teďko snižujeme R. A většina lidí jako dobře, a co teda jako z toho, proč to děláme, jako chápu, že tím chcete omezit nemoc, ale jako proč jsme to museli udělat.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Myslíte si, že ty, že ty lidi, kteří teď dělají ty párty a oslavy doma, místo toho předtím by asi byli v hospodě nebo v baru, tak teď jsou doma, myslíte si, že to jako nevědí, že to je nebezpečný?

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Ano, ale někteří lidé by v tu chvíli jakoby nešli do té skupiny, začali by fungovat poněkud, zpytovali by poněkud více svědomí a dávali by si pozor.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
A váš názor na tu demonstraci, co se, co se děla, co se děla teďko v neděli. Tak já, víte já jsem na to koukal a říkal jsem si, no, tak bylo tam několik set grázlů, kteří se tam přišli servat, oni byli, oni byli zvyklí se servat, když byl nějakej fotbalovej zápas, tak si to domluvili a pak si dali do čenichu někde na louce a pak se rozjeli tramvají domů, tak ti tam přijeli a přišli se tentokrát servat s policií. Pak tam byla celá řada lidí, kteří evidentně vůbec nechápali, co se děje, tak když jsem viděl ty tisíce lidí bez jakýchkoliv ochranných roušek, no, tak jsem říkal, no potěš pánbůh, akorát jsem úplně nepochopil, proč ta policie nezasáhla jako dřív, když bylo zřejmý, že, že tam se budou dít věci, to přece bylo zřejmý, oni to pak jako složitě vysvětlovali, nějaký náměstek policejního prezidenta to nějak vysvětloval, že nemůžu zasáhnout do práva shromažďovacího, že museli čekat na porušení zákona a vyzvali toho pořadatele, který to nechtěl udělat, ten to nakonec jako udělal, ještě do tý kamery říkal chytře, od týhle chvíle já s tím nemám nic společnýho, že jo, a tak. Já nevím, já jsem si myslel, že policejní zásahy jsou nějak jako domyšlený, že když vidím, že se zcela evidentně chystá porušení zákona, že, a pak do toho Hamáček vypráví, že, pardon, ministr vnitra vypráví, že kdyby zasáhli dřív, tak by byl masakr a takovýhle věci, já nevím.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Ono je tam problémů několik. První je, že oni již kontrolovali ty příchozí lidi, to znamená, zadrželi několik lidí, kteří u sebe měli zbraně, petardy a podobně, takže už ty byli schopni zadržet. Ale mají pravdu policisté v tom, že oni nemůžou rozpustit to shromáždění jenom tak, tam přijde úředník z magistrátu, který je vyzve, aby to ukončili sami, anebo to z úřední moci rozhodne on. V tomto případě ti organizátoři teda ustoupili, řekli teda, že to ukončí a v tu chvíli mají ti lidé...

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Já nevím, jo, tak teď teď, nezlobte se, ale prezident, já nevím, kdo, a všichni vypráví, že kde nebude nosit roušky, má bejt pokutovanej, když jste, já jsem byl na dovolené ve Španělsku, kde byly roušky povinné celý rok, v podstatě od toho března a tam ta policie se s nikým nebaví, když nemáte roušku, tak dostanete 200 EUR pokutu, prostě bez debaty, ten důvod je jim úplně jedno, všichni to vědí, to znamená, nepotkáte vůbec nikoho bez roušky. A teď si představte, že když máme teda nosit roušku a být zodpovědní a já tady půjdu na Barrandově do lékárny a nebudu jí mít a dostanu jako pokutu. Co si ti lidi jako mají myslet o tom, co se dělo na tom Staroměstském náměstí. Tak já mám dodržovat a oni...

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Jedna z věcí je, že samozřejmě v tu chvíli mohli udělat tak maximálně jakoby kordon v rámci toho by legitimovali jednoho člověka za druhým, kteří tam byli a neměli roušku. Zase na druhou stranu já se přiznám, že nevím, kolik tam těch policistů bylo, jestli náhodou je v tu chvíli jako nepřičísli ti lidé, kteří tam uvnitř byli, v některých případech je pro tu policii jakoby, a i pro ty lidi kolem, jakoby výrazně bezpečnější oddělit ty skupinky, protože já teď úplně přesně nevím tu časovou souslednost, kdy začali být někteří ti lidé tam agresivní a začali napadat.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Tak oficiálně to prý bylo po tom, co se oficiálně jako ukončila ta demonstrace. Já bych řekl, že ten organizátor tu demonstraci ukončil v okamžiku, kdy viděl, že se to tam začalo mydlit, aby za to neměl odpovědnost, no, takhle to nějak vidím, no.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Přiznám se, že jsem to online nesledoval, ale ve chvíli, kdy on to ukončil, tak policie mohla část začít pokutovat, ale tím, že tam došlo k napadání, tak naopak potřebovali oddělit ty lidi, kteří se toho neúčastnili a mohli by být nějakým způsobem zraněni a zpacifikovat ty agresivní jedince. V tu chvíli chápu, že pokutování za roušku ustoupí, když po vás někdo hází dlažební kostkou.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Je to složitý, akorát si teď myslím, že bude mít policie jako trochu problém pokutovat někoho bez roušky, když se dělo to, co se dělo.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Já bych jenom dodal, že policie přitom provádí, já nevím, jestli jste někdy byl na demonstraci, ale jsou tam i monitorovací zařízení, kdy jsou schopni potom třeba i zpětně ztotožnit některé osoby, které se podílely nějakým porušováním zákona, i když předpokládám, že stěžejně půjdou po těch jako násilnících, než konkrétně po té roušce.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Mimochodem, já vím, je to možná trochu politický, ale premiér na to zareagoval, že fotbalu dal 200 milionů a neví, co ti lidi chtějí a já si říkám, ježišmarja, vždyť přece těm rváčům, který chodí se na fotbalový stadiony servat, je úplně jedno, kolik dostaly ty kluby nebo fotbalisti peněz, těm je to úplně jedno, oni tam nechodí proto, aby podpořili svůj klub, oni se tam chodí servat. A ta argumentace premiéra, že neví, co chtějí, když dostali 200 milionů, já nevím.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Bez komentáře.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Někteří se tam chodí servat a někteří opravdu jako jsou srdcaři a chodí fandit.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Jasně, to jsou normální fanoušci, který předpokládám, že se nešli rvát s policií, že jo.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Bohužel pan premiér si představuje, že peníze vyřeší všechno, ale bohužel to takhle úplně nefunguje. A těch 200 milionů nemá souvislost s tím, že ti lidé se přišli prostě porvat, protože mají nějakou, já nevím, frustraci nebo nevím, co je k tomu...

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Já možná se vrátím ještě opět k té komunikaci, protože to si myslím, že je strašně klíčové a důležité. Stejně asi, pánové, také máte děti a víte, když jim řeknete něco příkazem, jak to velmi, v uvozovkách, ochotně akceptují a řeknou, jistě, já ihned jdu a třeba ihned si vezmu roušku, když ale těm dětem vysvětlíte, proč, to je takové to klíčové, často se v byznyse teďka říká, začni vždycky proč, vysvětli svým podřízeným, lidem v týmu, proč toto opatření děláme, to znamená, kdyby si to poučení, toto poučení vzala vláda a velmi intenzivně jednotně vysvětlila lidem, proč je potřeba udělat to, co je potřeba udělat, tak možná těch rowdies, možná těch lidí, kteří by podpořili nevědomky, co podporují, by bylo výrazně méně. Takže opět se vracím k té komunikaci a schopnosti nás sdílet tyhle ty informace a vysvětlovat lidem, proč děláme, co děláme.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Úplně jenom na závěr já bych tady řekl, že dneska to vydala ČTK, Česká tisková kancelář, takovou svodku z německého tisku, kde v podstatě konstatovali, že možná premiér i prezident ztratily morální kredit, takto to tam nazvali. Mluvit k lidem, protože ta situace je nezvládnutá, možná proto, ale už jen velmi krátce, prosím.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Já jenom rychle, on totiž tu komunikaci v tom Německu provádí, mám pocit, že je to hlavní hygienik a on má přímo svůj podcast, ve kterém on přesně vysvětluje, proč to dělají, co po nich chtějí, prostě velmi jednoduše komunikuje. A je to vlastně v podstatě jedno z jeho mála vystoupení, on není permanentně na tiskových konferencích. Tohle je zdroj informací a ti lidé to opravdu reálně poslouchají a vyslechnou si, proč to mají dělat a pak to, jak bylo řečeno, v tom Německu prostě dodržujou.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Dámo a pane, já vám moc děkuju za to, že jste přišli do studia, za vaše odpovědi. Více času nemáme. Děkuju vám.

Helena HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
--------------------
Děkujeme a děkuju za pozvání.

Ing. Lukáš ČERNOHORSKÝ, poslanec PS PČR /Piráti/
--------------------
Děkujeme. Na shledanou.

Jaromír SOUKUP, moderátor
--------------------
Rádo se stalo. Vám, vážení diváci, no, děkuji za pozornost jako každý den.

Foto: archiv , Karel Šanda

Autor: - red -Čtěte dále

Moderátor pořadu Jaromír Soukup a poslanec Martin Kupka (ODS).

Sledujte čtvrteční Týden podle Jaromíra Soukupa s Kateřinou Konečnou a Martinem Kupkou

Jaromír Soukup komentuje s nadhledem, humorem a ironií současné dění a nešvary, které hýbou společností.

Moderátor pořadu Jaromír Soukup.

Sledujte úterní Týden podle Jaromíra Soukupa s Jaroslavem Flegrem a Zdeňkem Hřibem

Jaromír Soukup komentuje s nadhledem, humorem a ironií současné dění a nešvary, které hýbou společností.

Ilustrační foto.

Postoj lidí k médiím a sociálním sítím

V poslední době můžeme stále častěji zaznamenat diskuse, které se týkají pravdivosti informací uveřejněných v médiích a jejich...

Ilustrační foto.

Průzkum: Zpravodajství nesleduje 37 procent lidí, přibývá jich

Zpravodajství nesleduje 37 procent Čechů a Češek a přibývá jich. Před čtyřmi lety nesledovalo vůbec žádné zprávy 31 procent lidí.

Sídlo vydavatelství Empresa Media.

Stanovisko EMPRESA MEDIA k probíhajícímu konkurzu Mladá fronta a.s.

V uplynulých měsících se EMPRESA MEDIA, a.s., pokusila získat v rámci konkurzního řízení vydavatelství Mladá fronta, knižní...

Sídlo agentury Médea Group v Praze.

Jaký bude rok 2021 podle názoru obyvatel ČR?

Máme za sebou mírně řečeno tak trochu zvláštní rok 2020. Mohlo by se zdát, že po této zkušenosti budeme od toho právě načatého...

Sídlo vydavatelství Empresa Media.

Sedmička pro maminky má v prodeji už druhé číslo

Vydavatelství Empresa Media pro své čtenáře svých nejúspěšnějších časopisů Sedmička a Týden připravuje v poslední době celkem...

Sídlo vydavatelství Empresa Media.

Vydavatelství Empresa Media uvede do konce ledna 2021 znovu na trh měsíčník INSTINKT

Vydavatelství Empresa Media, které vydává nejúspěšnější časopisy Sedmička a Týden, provozuje televizní stanici TV Barrandov,...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup.

Sledujte pondělní Týden podle Jaromíra Soukupa s exkluzivními hosty

Jaromír Soukup komentuje s nadhledem, humorem a ironií současné dění a nešvary, které hýbou společností.

Karel Gott zpříjemní vaše Vánoce v rámci Odpoledních koncertů.

Užijte si klidné svátky s odpoledními koncerty televize Barrandov

O Vánocích bude barrandovské nebe plné hvězd: Karel Gott, Lucie Bílá, Petra Janů s Věrou Špinarovou nebo nezapomenutelné hity...

Sídlo vydavatelství Empresa Media.

Řada nových titulů do konce roku z vydavatelství Empresa Media

Vydavatelství Empresa Media si pro diváky TV Barrandov a čtenáře nejúspěšnějších časopisů Sedmička a Týden připravilo na konec...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup.

Sledujte čtvrteční Týden podle Jaromíra Soukupa s exkluzivními hosty

Jaromír Soukup komentuje s nadhledem, humorem a ironií současné dění a nešvary, které hýbou společností.

Ilustrační foto.

Na YouTube budou reklamy ve všech videích. O příjmy se bude dělit s autory

Americký server pro sdílení videopříspěvků YouTube začne postupně vkládat reklamy do všech videí. O dodatečné příjmy se pak s...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup se svými hosty.

JS LIVE: Rozhovor s Petrem Třešňákem a Markem Výborným

O koronaviru s poslanci Markem Výborným (KDU-ČSL) a Petrem Třešňákem (Piráti). Tentokrát se moderátor Jaromír Soukup zaměřil na...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup a předseda ČMKOS Josef Středula.

Duel JS: Rozhovor se šéfem odborářů Josefem Středulou

Pozvání do Duelu Jaromíra Soukupa tentokrát přijal další mimořádný host -  předseda Českomoravské konfederace odborových svazů...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup a profesor ekologie Jaroslav Flegr.

JS LIVE: Rozhovor s profesorem ekologie Jaroslavem Flegrem

Pozvání do středečního Jaromír Soukup LIVE přijal profesor ekologie Jaroslav Flegr. Známý a respektovaný vědec, který jako by měl...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup a předseda SPD Tomio Okamura.

Aréna JS: Rozhovor s předsedou SPD Tomiem Okamurou

Situace ohledně koronaviru v Česku je stále horší a horší. Denní přírůstek pozitivně testovaných je dávno nad hranicí 10 tisíc a...

Moderátor pořadu Jaromír Soukup se svými hosty.

Rozhovor: Tomáš Zima, Martina Šachmanová a Julius Špičák

Společností aktuálně hýbe koronavirus a jeho dopady na naši ekonomiku a zdraví. Ani úterní díl pořadu Jaromír Soukup LIVE nemohl...

Moderátor Jaromír Soukup s europoslancem Jiřím Pospíšilem (TOP 09).

Duel JS: Rozhovor s europoslancem Jiřím Pospíšilem

Úterní Duel Jaromíra Soukupa s europoslancem Jiřím Pospíšilem (TOP 09) na téma koronavirus a jeho dopady na naši ekonomiku,...

Hosté pořadu Jaromír Soukup Live.

JS LIVE: Rozhovor s Mikulášem Peksou a Petrem Bendlem

Ani tentokrát nemohlo být téma pořadu Jaromír Soukup LIVE jiné. Opět se týkalo koronaviru a jeho dopadů, konkrétně politické...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi