Problémy kultury jsou až existenční, varuje Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil.

Jedním z koronavirem nejvíce postižených odvětví je kultura. "Problém je, že s ukončením vládních opatření se poměry v kultuře nevrátí okamžitě k normálu. Bude trvat měsíce, než lidé opět začnou navštěvovat galerie, muzea a kulturní akce," říká předseda správní rady Musea Kampa a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vládní opatření v důsledku koronavirové krize významným způsobem zasáhla i fungování kulturních institucí. Jak se bude podle vás situace v kultuře vyvíjet?

Kultura byla koronovirem bohužel velmi zasažena. Problém je, že s ukončením vládních opatření se poměry v kultuře nevrátí okamžitě k normálu. Bude trvat měsíce, než lidé opět začnou navštěvovat galerie, muzea a kulturní akce. Kultura bude tedy nakonec zasažena mnohem více než ostatní oblasti našeho života. Zatímco po skončení omezení všichni budeme muset jít ke kadeřníkovi, do muzeí a galerií lidé v takové míře jako před krizí chodit nebudou.

Jak je na tom Museum Kampa po více než dvouměsíčním nuceném uzavření? Hrozí existenční problémy?

Bohužel hrozí. Museum Kampa je největší privátní neziskové muzeum výtvarného umění v Čechách. Je spravováno Nadací Jana a Medy Mládkových. Veškeré peníze, které muzeum získá nebo vydělá jsou ihned zpětně investovány do samotného provozu a nákupu dalších uměleckých děl. Museum Kampa tedy nemá žádné finanční rezervy.

Proč si Museum Kampa tedy nevytvořilo nějakou finanční rezervu?

Není totiž podnikatelem. Museum Kampa stejně jako další soukromé instituce, mezi které patří například i Egon Schiele Centrum v Českém Krumlově, žije ze vstupného. Z peněz, které přinášejí návštěvníci. Vstupné pro nás vytváří více než 40 procent rozpočtu. Dva měsíce jsme měli zavřeno, přišli jsme tedy o toto vstupné a poté, co jsme otevřeli, se ukazuje, že k obvyklé návštěvnosti máme jako ostatní kulturní instituce velmi daleko. Museu Kampa může v tomto roce chybět až třetina rozpočtu. To již může existenci muzea výrazně ohrozit.

Toto pondělí se výstavní prostory opět otevřely. Jakým způsobem současná krize ovlivnila návštěvnost?

Řeknu vám jasná čísla. Zatímco v květnu Museum Kampa průběžně navštěvuje sto až sto padesát lidí denně, v pondělí a úterý po otevření přišlo po patnácti lidech. Přibližně pouhá desetina lidí, která muzeum normálně navštěvuje. Budu moc doufat, že se návštěvnost v následujících týdnech zvýší.

Koronavirová krize ovlivnila vedle návštěvnosti i samotný program muzea a byli jste nuceni některé výstavy rušit. Které?

Museum Kampa si mohlo v posledních letech díky návštěvnosti a příjmům ze vstupného dovolit připravovat i náročné výstavní projekty. Vedle toho jsme vydávali i řadu monografií o výtvarném umění. Na nadcházející letní sezonu jsme připravili velkou výstavu o francouzské módě. Exponáty byly zapůjčeny z různých koutů Evropy a šlo o projekt za několik milionů korun. Z důvodů naší finanční krize a také toho, že není jasné, jak budou či nebudou otevřeny hranice, jsme tento projekt "Francouzská móda 60. a 70. let a její reflexe do výtvarného umění" museli bohužel zrušit.

Máte připravený náhradní program?

Ano, připravujeme náhradní program, který bude zvláště atraktivní pro Čechy. Myslíme si, že letošní rok a turistická sezona bude hlavně o českých návštěvnících. Chystáme výstavu, která bude jistě zajímavá. Bude věnována dvěma autorům, kteří se nikdy nepotkali - Alfonse Muchy a Pasty Onera.

To je poměrně provokativní spojení...

Alfons Mucha a Pasta Oner mají leccos společného. Ve své době byli či jsou mnohými obdivováni, ale současně také zatracováni. Doktor Karel Srp, kunsthistorik, který výstavu připravuje, chce představit určitý dialog mezi těmito autory. Výstava ukáže, v čem se tvorba těchto autorů přibližuje a kde naopak vzdaluje. Představí to tak trochu jiný pohled na díla Alfonse Muchy a možná i nový pohled na vycházející hvězdu českého umění Pastu Onera.

Proč jste zvolili právě tyto dva umělce pro společnou výstavu?

Nechtěli jsme dělat pouze výstavu Alfonse Muchy. Taková výstava by byla samozřejmě krásná, ale nebyla by nijak inovativní či přínosná. Výstava, která bude výtvarně mírně konfrontační - na jedné straně Pasta Oner, na straně druhé Alfons Mucha -, může být pro návštěvníky atraktivní a zajímavá. Dokonce i pro ty, kteří na výstavě děl Alfonse Muchy již byli.

Vedle výstav připravujete i projekt, který vymyslela sama Meda Mládková. Můžete přiblížit, o co se jedná?

Museum Kampa je nyní ve velmi těžké ekonomické situaci a uvidíme, jak ji přežije. I přesto chce paní Meda Mládková vyjádřit vděk lékařům, zdravotníkům a všem, kteří bojují s koronavirem a jsou hrdiny naší doby. Rozhodli jsme se, že oslovíme třicet renomovaných českých autorů, kteří namalují malé obrázky spojené s touto krizí. Obrazy chceme následně vystavit v Museu Kampa a na podzim bychom je vydražili. Získané peníze by následně šly na podporu českého zdravotnictví.

Kromě tohoto způsobu poděkování chce Museum Kampa věnovat 1000 vstupenek právě záchranářům a dalším členům IZS. V jaké jste fázi?

Ano, toto právě domlouváme s radním Petrem Hlubučkem. Museum Kampa chce ukázat, že si váží práce zdravotníků bojujících v první linii s koronavirem. Nejsme vznešenou institucí, která pořádá jen výstavy a je odtržena od problémů společnosti. Chceme pomáhat a formou jisté pomoci je i to, že těm, kdo bojovali za naše životy a zdraví v době koronaviru, poskytneme možnost zdarma přijít do muzea a potěšit se z našich sbírek.

Opatření se pomalu rozvolňují, od 25. května bude možné konat akce do 500 osob. Potěšila vás tato zpráva v souvislosti s divadelním představením Meda, které na Kampě hrajete?

Jistě, velmi mě potěšila. Je velmi pravděpodobné, že i letos budeme na Kampě hrát divadelní představení o životě Medy Mládkové. Tato hra vznikla k jejím stým narozeninám minulý rok a hrála se více než pětatřicetkrát. Hra byla velmi úspěšná, a proto bychom rádi pokračovali v představeních i tento rok.

Co je na Kampě aktuálně k vidění?

Museum Kampa je již od pondělí otevřeno a jsou zde tři mimořádně zajímavé výstavy. Nejprve musím zmínit výstavu Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Meda Mládková je celoživotně spojena s dílem nejslavnějšího českého malíře Františka Kupky, se kterým se potkala v Paříži a poté celý život jeho dílo propagovala. Museum Kampa spravuje největší privátní sbírku tohoto abstraktního malíře na světě. Expozice byla nově změněna právě k výročí stého narození Medy Mládkové. Návštěvnici, kteří mají rádi Kupku, si opravdu přijdou na své.

Pořádáte ještě nějaké další výstavy?

Vedle toho jsou na Kampě k vidění další dvě výstavy. Výstava Jana Merty, pravděpodobně nejslavnějšího současného českého malíře, který je zastoupen v mnohých zahraničních galeriích. Dále vystavujeme i díla Jana Wojnara. Tento slezský umělec má nyní v Praze svou výstavní premiéru. Museum Kampa ukazuje poprvé Pražanům a celému světu dílo tohoto mimořádně zajímavého konceptuálního autora, který celý svůj život prožil v Třinci. Většinu svých uměleckých děl vytvořil v malém bytě panelového domu takzvaně na koleni. Odborníci jeho díla považují za mimořádně kvalitní. Jsem rád, že Museum Kampa přispělo k tomu, že tento autor začíná být uznávaným a známým. I to je naším úkolem.

Co byste závěrem vzkázal návštěvníkům?

Návštěvníci uvidí mimořádná díla předních autorů, která Meda Mládková za svůj život shromáždila - díla Františka Kupy a Otto Gutfreunda, a současně udělají dobrý skutek. Podpoří existenci muzea. Bez návštěvníků, z jejichž vstupného je provoz financován, je jeho budoucnost nejistá.

Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Autor: - vlb -Čtěte dále

Daniel Landa.

Nové klipy nabízejí Vypsaná fixa, Landa, Müller nebo Chinaski

Nové hudební klipy vzniklé během karantény nabízejí kapely Vypsaná fixa a Chinaski, stejně jako sóloví zpěváci Daniel Landa a...

Václav Neužil a Martha Issová, představitelé manželů Zátopkových.

Český snímek o Emilu Zátopkovi bude mít premiéru až příští rok

Producenti a distributor filmu Zátopek o slavném československém atletovi odložili premiéru snímku o rok. Za tvůrce o tom ve...

Animované studio Pixar vydalo krátký film, kde je hlavní postavou gay.

Studio Pixar vydalo krátký film, kde je hlavní postavou gay

Animované studio Pixar učinilo další krok směrem k plnohodnotné reprezentaci svých postav. Komunitu LGBTQ potěší svým novým...

Albert Uderzo.

Čtyři kresby Alberta Uderza se vydražily za 10,5 milionu korun

Za 390 tisíc eur se v Paříži vydražily čtyři listy s kresbami Alberta Uderza, který se proslavil jako spoluautor komiksů o...

Na světovém festivalu se představí i filmy z Česka

Na světovém festivalu se představí i filmy z Česka

Více než sto celovečerních filmů, dokumentů i krátkometrážních filmů či debaty s režiséry Pong Čun-hoem či Guillermem del Torrem...

Zámek Rychnov nad Kněžnou.

Koncerty na zámcích doplní výklad majitelů o jejich historii

Na třech zámcích připravili pořadatelé koncerty v autentickém prostředí, které doprovodí prohlídka či výklad o památce z úst...

Brian May.

Kytarista ze slavných Queen tvrdí, že byl po infarktu blízko smrti

Kytarista legendární rockové kapely Queen Brian May tvrdí, že byl "velmi blízko smrti" po nedávné srdeční příhodě....

Ilustrační foto.

Nejvíce lidí o víkendu opět navštívilo dokument V síti

Dokument režiséra Víta Klusáka V síti, který natočil spolu s Barborou Chalupovou, je druhý týden od zahájení omezeného provozu v...

Richard Krajčo s kapelou Kryštof na loňském koncertě v Ostravě.

Náhrada za zrušené festivaly: Kryštof chce hrát v O2 areně

Kapela Kryštof kvůli aktuálním zdravotním opatřením přeložila osm festivalů Kryštof Kemp i jarní turné na rok 2021. Vstupenky...

Zámek Čechy pod Kosířem.

Zámek Čechy pod Kosířem vystaví Mánesovu Švadlenku

Ozdobou návštěvnické sezony zámku v Čechách pod Kosířem, který se otevře po nucené pauze v úterý, bude jeden z nejslavnějších...

Ilustrační foto.

Kniha TÝDNE: Americká klasika Velký Gatsby od Fitzgeralda

Americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald je jedním z nejznámějších autorů první poloviny 20. století. Je součástí ztracené...

Ilustrační foto.

Světová muzea v ohrožení. Pandemii nepřežije 13 procent z nich

S uvolňováním opatření v jednotlivých zemích se znovu začínají otevírat i muzea. Odborníci ale varují, že jedno z každých osmi...

Lužánky.

Místo festivalu pro tisíce lidí hráli v Lužánkách do sluchátek

Nejstarší brněnský park Lužánky měl být tento víkend plný lidí - účastníků hudební přehlídky PonavaFest.

Knihy o Harrym Potterovi?

Kde se zrodil fenomén jménem Harry Potter? Rowlingová vyvrací mýty

"The Elephant House – místo narození Harryho Pottera." Tak se prezentuje kavárna v Edinburghu, která se díky tomu stala...

Lenka Macečková, nositelka tradic lidových řemesel roku 2018.

Cenu za udržení tradic letos získali tři řemeslníci z hradeckého kraje

Titul Nositel tradice lidových řemesel letos získali tři řemeslníci z Královéhradeckého kraje. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze...

Sochař Jiří Kašpar.

Sochy postavené z písku připomínají největší symboly města Písku

Pět vysokých soch z písku, které stojí na nábřeží v Písku, připomíná symboly tohoto města. Lidé tak mohou vidět díla na téma...

Velké vítězství fanoušků. Vznikne původní verze Ligy spravedlnosti.

Velké vítězství fanoušků. Vznikne původní verze Ligy spravedlnosti

Bezprecedentní případ se ve středu odehrál uvnitř studia Warner Bros. To nakonec dalo na mohutné žádosti fanoušků, kteří si...

Kapela Napořád.

Exčlenové Chinaski založili kapelu Napořád

Bývalí členové kapely Chinaski kytarista Ondřej Škoch a trumpetista Petr Kužvart využili období koronavirové pandemie k...

Divadlo Na Zábradlí.

Před koncem sezony zahraje Palmovka, Viola nebo Na Zábradlí

Pražské Divadlo pod Palmovkou přivítá 28. května po pauze způsobené koronavirovou pandemií diváky.

Snímek z traileru na Tenet.

Poslechnout režiséra, nebo sílu peněz? U Warner Bros. řeší dilema

Vyhovět přání uznávaného režiséra, který má v Hollywoodu velkou moc, nebo vsadit na jistotu a počkat s vydáním nového filmu ještě...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi