Problémy kultury jsou až existenční, varuje Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil.

Jedním z koronavirem nejvíce postižených odvětví je kultura. "Problém je, že s ukončením vládních opatření se poměry v kultuře nevrátí okamžitě k normálu. Bude trvat měsíce, než lidé opět začnou navštěvovat galerie, muzea a kulturní akce," říká předseda správní rady Musea Kampa a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vládní opatření v důsledku koronavirové krize významným způsobem zasáhla i fungování kulturních institucí. Jak se bude podle vás situace v kultuře vyvíjet?

Kultura byla koronovirem bohužel velmi zasažena. Problém je, že s ukončením vládních opatření se poměry v kultuře nevrátí okamžitě k normálu. Bude trvat měsíce, než lidé opět začnou navštěvovat galerie, muzea a kulturní akce. Kultura bude tedy nakonec zasažena mnohem více než ostatní oblasti našeho života. Zatímco po skončení omezení všichni budeme muset jít ke kadeřníkovi, do muzeí a galerií lidé v takové míře jako před krizí chodit nebudou.

Jak je na tom Museum Kampa po více než dvouměsíčním nuceném uzavření? Hrozí existenční problémy?

Bohužel hrozí. Museum Kampa je největší privátní neziskové muzeum výtvarného umění v Čechách. Je spravováno Nadací Jana a Medy Mládkových. Veškeré peníze, které muzeum získá nebo vydělá jsou ihned zpětně investovány do samotného provozu a nákupu dalších uměleckých děl. Museum Kampa tedy nemá žádné finanční rezervy.

Proč si Museum Kampa tedy nevytvořilo nějakou finanční rezervu?

Není totiž podnikatelem. Museum Kampa stejně jako další soukromé instituce, mezi které patří například i Egon Schiele Centrum v Českém Krumlově, žije ze vstupného. Z peněz, které přinášejí návštěvníci. Vstupné pro nás vytváří více než 40 procent rozpočtu. Dva měsíce jsme měli zavřeno, přišli jsme tedy o toto vstupné a poté, co jsme otevřeli, se ukazuje, že k obvyklé návštěvnosti máme jako ostatní kulturní instituce velmi daleko. Museu Kampa může v tomto roce chybět až třetina rozpočtu. To již může existenci muzea výrazně ohrozit.

Toto pondělí se výstavní prostory opět otevřely. Jakým způsobem současná krize ovlivnila návštěvnost?

Řeknu vám jasná čísla. Zatímco v květnu Museum Kampa průběžně navštěvuje sto až sto padesát lidí denně, v pondělí a úterý po otevření přišlo po patnácti lidech. Přibližně pouhá desetina lidí, která muzeum normálně navštěvuje. Budu moc doufat, že se návštěvnost v následujících týdnech zvýší.

Koronavirová krize ovlivnila vedle návštěvnosti i samotný program muzea a byli jste nuceni některé výstavy rušit. Které?

Museum Kampa si mohlo v posledních letech díky návštěvnosti a příjmům ze vstupného dovolit připravovat i náročné výstavní projekty. Vedle toho jsme vydávali i řadu monografií o výtvarném umění. Na nadcházející letní sezonu jsme připravili velkou výstavu o francouzské módě. Exponáty byly zapůjčeny z různých koutů Evropy a šlo o projekt za několik milionů korun. Z důvodů naší finanční krize a také toho, že není jasné, jak budou či nebudou otevřeny hranice, jsme tento projekt "Francouzská móda 60. a 70. let a její reflexe do výtvarného umění" museli bohužel zrušit.

Máte připravený náhradní program?

Ano, připravujeme náhradní program, který bude zvláště atraktivní pro Čechy. Myslíme si, že letošní rok a turistická sezona bude hlavně o českých návštěvnících. Chystáme výstavu, která bude jistě zajímavá. Bude věnována dvěma autorům, kteří se nikdy nepotkali - Alfonse Muchy a Pasty Onera.

To je poměrně provokativní spojení...

Alfons Mucha a Pasta Oner mají leccos společného. Ve své době byli či jsou mnohými obdivováni, ale současně také zatracováni. Doktor Karel Srp, kunsthistorik, který výstavu připravuje, chce představit určitý dialog mezi těmito autory. Výstava ukáže, v čem se tvorba těchto autorů přibližuje a kde naopak vzdaluje. Představí to tak trochu jiný pohled na díla Alfonse Muchy a možná i nový pohled na vycházející hvězdu českého umění Pastu Onera.

Proč jste zvolili právě tyto dva umělce pro společnou výstavu?

Nechtěli jsme dělat pouze výstavu Alfonse Muchy. Taková výstava by byla samozřejmě krásná, ale nebyla by nijak inovativní či přínosná. Výstava, která bude výtvarně mírně konfrontační - na jedné straně Pasta Oner, na straně druhé Alfons Mucha -, může být pro návštěvníky atraktivní a zajímavá. Dokonce i pro ty, kteří na výstavě děl Alfonse Muchy již byli.

Vedle výstav připravujete i projekt, který vymyslela sama Meda Mládková. Můžete přiblížit, o co se jedná?

Museum Kampa je nyní ve velmi těžké ekonomické situaci a uvidíme, jak ji přežije. I přesto chce paní Meda Mládková vyjádřit vděk lékařům, zdravotníkům a všem, kteří bojují s koronavirem a jsou hrdiny naší doby. Rozhodli jsme se, že oslovíme třicet renomovaných českých autorů, kteří namalují malé obrázky spojené s touto krizí. Obrazy chceme následně vystavit v Museu Kampa a na podzim bychom je vydražili. Získané peníze by následně šly na podporu českého zdravotnictví.

Kromě tohoto způsobu poděkování chce Museum Kampa věnovat 1000 vstupenek právě záchranářům a dalším členům IZS. V jaké jste fázi?

Ano, toto právě domlouváme s radním Petrem Hlubučkem. Museum Kampa chce ukázat, že si váží práce zdravotníků bojujících v první linii s koronavirem. Nejsme vznešenou institucí, která pořádá jen výstavy a je odtržena od problémů společnosti. Chceme pomáhat a formou jisté pomoci je i to, že těm, kdo bojovali za naše životy a zdraví v době koronaviru, poskytneme možnost zdarma přijít do muzea a potěšit se z našich sbírek.

Opatření se pomalu rozvolňují, od 25. května bude možné konat akce do 500 osob. Potěšila vás tato zpráva v souvislosti s divadelním představením Meda, které na Kampě hrajete?

Jistě, velmi mě potěšila. Je velmi pravděpodobné, že i letos budeme na Kampě hrát divadelní představení o životě Medy Mládkové. Tato hra vznikla k jejím stým narozeninám minulý rok a hrála se více než pětatřicetkrát. Hra byla velmi úspěšná, a proto bychom rádi pokračovali v představeních i tento rok.

Co je na Kampě aktuálně k vidění?

Museum Kampa je již od pondělí otevřeno a jsou zde tři mimořádně zajímavé výstavy. Nejprve musím zmínit výstavu Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Meda Mládková je celoživotně spojena s dílem nejslavnějšího českého malíře Františka Kupky, se kterým se potkala v Paříži a poté celý život jeho dílo propagovala. Museum Kampa spravuje největší privátní sbírku tohoto abstraktního malíře na světě. Expozice byla nově změněna právě k výročí stého narození Medy Mládkové. Návštěvnici, kteří mají rádi Kupku, si opravdu přijdou na své.

Pořádáte ještě nějaké další výstavy?

Vedle toho jsou na Kampě k vidění další dvě výstavy. Výstava Jana Merty, pravděpodobně nejslavnějšího současného českého malíře, který je zastoupen v mnohých zahraničních galeriích. Dále vystavujeme i díla Jana Wojnara. Tento slezský umělec má nyní v Praze svou výstavní premiéru. Museum Kampa ukazuje poprvé Pražanům a celému světu dílo tohoto mimořádně zajímavého konceptuálního autora, který celý svůj život prožil v Třinci. Většinu svých uměleckých děl vytvořil v malém bytě panelového domu takzvaně na koleni. Odborníci jeho díla považují za mimořádně kvalitní. Jsem rád, že Museum Kampa přispělo k tomu, že tento autor začíná být uznávaným a známým. I to je naším úkolem.

Co byste závěrem vzkázal návštěvníkům?

Návštěvníci uvidí mimořádná díla předních autorů, která Meda Mládková za svůj život shromáždila - díla Františka Kupy a Otto Gutfreunda, a současně udělají dobrý skutek. Podpoří existenci muzea. Bez návštěvníků, z jejichž vstupného je provoz financován, je jeho budoucnost nejistá.

Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Autor: - vlb -Čtěte dále

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Nové album Řeka je výsledkem dobrodružné cesty Lenky Dusilové

Nové album Řeka Lenky Dusilové je výsledkem přirozeného vývoje a dobrodružné cesty, spojené s její povahou otevřené novým...

Vosková figurína Karla Čapka v pražském muzeu Grévin.

Před sto lety bratři Čapkovi dali světu slovo robot, ze hry R.U.R. se stane komiks

Ke 100. výročí slova robot, jímž bratři Čapkové obohatili světovou slovní zásobu, vydá letos nakladatelství Argo antologii...

Princeznu Dianu ztvární herečka Kristen Stewart.

Princeznu Dianu bude hrát Kristen Stewartová. William se hledá

Kuriózní podmínku si stanovili filmaři, kteří hledají herce do připravovaného životopisného snímku o britské princezně Dianě....

Ilustrační foto.

Čtenáři se vrhli na knihovny útokem, systém zaplavili objednávkami

Okny v přízemí, ale i přes dveře vestibulu začaly od pondělka v Olomouckém kraji po více než měsíční pauze opět putovat knihy za...

Ilustrační foto.

V Praze se v roce 2021 otevře Muzeum literatury

Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce 2021 v...

Ilustrační foto.

V Británii příští rok vyjdou dosud nevydané eseje o Středozemi

V Británii příští rok vyjde sbírka dosud nevydaných esejí o Středozemi anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, autora...

Ilustrační foto.

Hantec se přidá k jazykům, do kterých byl přeložený Malý princ

Po překladech do více než 300 jazyků a dialektů má kniha Malý princ také verzi v hantecu. Dílo Antoina de Saint-Exupéryho převedl...

Ilustrační foto.

On-line festival francouzského filmu zahájí snímek Aznavour

Dokumentární snímek Aznavour a jeho svět ve čtvrtek zahájí 23. ročník Festivalu francouzského filmu, který se vzhledem k...

Ukázka z výstavy: Invaze Sovětských tanků v roce 1968.

Internetová výstava představuje sbírku dokumentů k sametové revoluci

Internetová výstava plná dobových fotografií a vzpomínek pamětníků připomíná ode dneška sametovou revoluci v Československu na...

Česká filharmonie.

Česká filharmonie uspořádá Koncert pro svobodu a demokracii

Česká filharmonie (ČF) ve spolupráci s festivalem Pražské jaro uspořádá 17. listopadu v Rudolfinu za hygienických opatření a bez...

Museum Kampa během požáru rozvodny v červenci 2020.

Díky sbírce a podpoře veřejnosti pokračuje v činnosti

Letošní rok byl pro Museum Kampa extrémně těžký. Nařízení vlády spojená s výskytem epidemie COVID-19 mu nedovolila provozovat...

Miroslav Paleček.

Miroslav Paleček zhudebnil sedmnáct básní Jaroslava Seiferta

K vydání alba Písně domova (Pocta Jaroslavu Seifertovi), na kterém zhudebnil 17 básní, potřeboval Miroslav Paleček souhlas dědiců...

Milánská opera La Scala.

La Scala musela zrušit zahájení nové sezony, mezi pěvci řádí covid

Milánský operní dům La Scala zrušil tradiční zahájení nové sezony plánované na 7. prosince. Důvodem jsou vládní restrikce i...

Frontman skupiny Olympic Petr Janda.

Nové album skupiny Olympic je více rockové až metalové, nebojí se provokovat

Nové album skupiny Olympic s názvem Kaťata, které provokuje obalem i texty o dívkách a ženách, zásadně obrátilo kapelu směrem k...

Socha Tomáše Bati ve Zlíně.

Nová publikace představí fenomén Baťovy obuvnické firmy ve světě

Nová publikace představí působení obuvnické firmy Baťa a jejího zakladatele Tomáše Bati ve světě. Publikace nabízí řadu nových,...

Obálka knihy Jak rostu.

Spisovatelka Monika Kopřivová vydala knihu pro zaznamenávání dětství

Co může být v lidském životě víc než narození miminka? Pro rodiče je dítě životním posláním a s láskou mu věnují svou péči, čas a...

Nová kniha Moniky Kopřivové.

Vychází nová kniha zakladatelky Babičkářství Moniky Kopřivové

Tato kniha nám pomáhá podívat se na den, který jsme prožili, pozitivní optikou. Každý den nám totiž přináší okamžiky, za které...

Festival Struny podzimu.

Struny podzimu budou pokračovat on-line koncerty z Německa

Plánovaná vystoupení Brandt Brauer Frick Ensemble a Andrease Scholla na festivalu Struny podzimu se uskuteční v původních...

Ilustrační foto.

Pořadatelé nejspíš budou moci za zrušené akce odložit vrácení vstupného

Poslanci v dnešním druhém čtení nepodali žádné pozměňovací návrhy k vládní předloze, podle níž pořadatelé zrušených kulturních...

Hrad Bouzov.

Lidé na návštěvy hradů nezanevřeli, přesto kasteláni kvůli koronaviru počítají ztráty

S propadem v řádu až desítek tisíc návštěvníků ukončily předčasně svou sezonu kvůli koronaviru nejnavštěvovanější hrady v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi