Dny otevřených ateliérů umožní setkání s umělci v domácím prostředí

"Kovárna v lese" uměleckého kováře Alfréda Habermanna v Klatovci na Jihlavsku.

Výtvarníci a umělečtí řemeslníci na Vysočině o nadcházejícím víkendu už posedmé opět zpřístupní svá tvůrčí zázemí. Dny otevřených ateliérů umožní lidem osobně se s umělci seznámit v jejich domácím prostředí. V některých ateliérech si lidé mohou použité výtvarné techniky a postupy vyzkoušet. Akce se zúčastní dvě stovky tvůrců na zhruba 160 místech v celém regionu, sdělila mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

"Cílem projektu je propagace umění, řemesel a zprostředkování kontaktu tvůrce a návštěvníka," uvedl Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, které akci z pověření Kraje Vysočina organizačně zabezpečuje.

Loni navštívilo ateliéry, dílny, galerie a umělecké školy v kraji rekordních téměř 12 tisíc lidí. To podle Jedličky potvrzuje, že o uměleckou a řemeslnou tvorbu má především laická veřejnost zájem. Do prvního ročníku Dnů otevřených ateliérů se v roce 2011 zapojilo pět desítek tvůrců a galerií, které tehdy navštívila tisícovka zájemců.

Organizátoři i letos připravili pro návštěvníky ateliérů informační materiály, které lidé najdou v muzeích, galeriích a informačních centrech v kraji. Stručný přehled všech zapojených výtvarníků a řemeslníků s kontaktními adresami byl otištěn také v krajských novinách Kraje Vysočina, které dostaly všechny domácnosti na Vysočině. Aktuální informace lidé najdou na webu a facebookovém profilu akce.

Dny otevřených ateliérů se tradičně konají ve čtyřech příhraničních regionech. Kromě Vysočiny se návštěvníkům již představili tvůrci v Jihomoravském kraji, v polovině října v kraji Jihočeském a v Dolním Rakousku, kde akce před lety vznikla.

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi