Aukční síň Christie's v New Yorku bude ve středu dražit zatím poslední objevený obraz italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dílo zobrazující Ježíše Krista a pojmenované Salvator Mundi (Spasitel světa) Christie's označuje jako největší a nejvíce nečekaný umělecký objev 21. století. O jeho výjimečnosti svědčí i cena: předaukční odhady udávají hodnotu obrazu 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).
Leonardo da Vinci (1452 až 1519), který se věnoval i sochařství, architektuře, vynálezům či hudbě, namaloval jen asi 20 obrazů včetně zřejmě nejznámějšího díla s názvem Mona Lisa. Do dnešní doby se ale podle různých odborných názorů dochovalo jen 15 či 16 pláten, z nichž pouze Salvator Mundi je v soukromém vlastnictví. Znovuobjevení nového mistrova obrazu, který v historii opakovaně zmizel, proto vyvolalo celosvětovou senzaci.
Salvator Mundi vznikl někdy kolem roku 1500 či spíše později, jak experti soudí podle jemnosti obličejových kontur typických pro da Vinciho po roce 1500. Kristus je na portrétu oblečen do renesančního oděvu, pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání a v levé drží křišťálovou kouli.
Poprvé byl obraz uveden v soupisu sbírky Karla I. Stuarta na počátku 17. století, který byl sestaven po králově popravě. Odborník Luke Syson se domnívá, že obraz vznikl pro francouzskou královskou rodinu a do Anglie ho přivezla Henrietta Marie Bourbonská, která se za Karla I. Stuarta provdala. Dílo poté zřejmě nějaký čas zůstalo v majetku koruny, ale v 18. století zmizelo.
Nakonec se obraz, jehož historie byla zcela zapomenuta, objevil v roce 1900 jako dílo Leonardova následovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je patrné, že Kristův obličej a vlasy byly přemalovány. V roce 1958 byl na aukci Sotheby's prodán za 45 liber a opět na dalších 50 let zmizel. Opět se objevil v roce 2005 na jedné regionální aukci ve Spojených státech a o dva roky později byl restaurován, uvedla na svém webu aukční síň.
Naposledy obraz změnil majitele po unikátní londýnské výstavě, která se konala v roce 2011 a na které se sešlo devět obrazů tohoto italského umělce. Skončil tehdy v rukou nejmenovaného evropského sběratele. Předpokládá se, že majitelem je nyní ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj v rámci soukromého prodeje v roce 2013 podle informací webu artnet.com zaplatil 127,5 milionu dolarů (2,8 miliardy korun).
Středeční aukce Christie's v Rockefellerově centru začne v 19.00 místního času (ve čtvrtek v 01.00 SEČ) a Salvator Mundi bude dražen jako devátá položka. Před prodejem byl obraz vystaven v Hongkongu, San Francisku, Londýně a naposledy také v New Yorku.
Již dvaatřicátý ročník tradiční Aviatické pouti proběhne o víkendu 1. a 2. června 2024 na pardubickém letišti.
Jediná dámská posádka dokázala dojet do cíle jednoho z nejnáročnějších závodů na světě a u toho šířit osvětu za lepší porody