Život v karanténě? Zaposlouchejte se do našeho výběru audioknih

Život v karanténě? Zaposlouchejte se do audioknih.

S nucenou karanténou se každý vypořádává po svém. Pro všechny rodiny i jednotlivce zavřené doma je výborným prostředkem trávení společného času poslech audioknih. Kromě toho, že jde de facto o čtení knih, psychologové doporučují audioknihy i z dalších důvodů - obohacují slovní zásobu, odvádějí myšlenky jinam, a můžou tak přispět ke snížení stresu z nastalé situace. Navíc, každý si vzpomene, jak při vlastním marodění přečetl klidně několik knih nebo i celé knižní série - s audioknihou tak může učinit celá rodina pohromadě. A další dobrou zprávou je - pro audioknihy nemusíte nikam chodit.

Můžete si je stáhnout v pohodlí domova rovnou do aplikace, a poslouchat tak z počítače nebo mobilu. Pro tento účel výborně poslouží například platforma Audiolibrix. Každá generace má svůj oblíbený žánr a podle toho vybíráme i aktuální novinky vhodné k poslechu.

MUŽI

Ellis Peters - Jeden mrtvý navíc
Druhý díl legendárních historických detektivek s bratrem Cadfaelem. Rok 1138. Bratr Cadfael se ujímá úkolu zaopatřit čtyřiadevadesát mrtvých vzbouřenců, které rozkázal popravit nový král Štěpán. Záhy však zjistí, že mrtvol je devadesát pět. Jedna tedy přebývá. Pátrání po lstivém vrahovi bude nutno vést s delikátní obezřetností. Účinkuje Pavel Soukup.

Terry Pratchett & Neil Gaiman - Dobrá znamení.Terry Pratchett & Neil Gaiman - Dobrá znamení

Konec světa ještě nikdy nebyl tak vtipný! Literární předloha minisérie z produkce Amazonu. Armageddon se blíží, jenže anděl Azirafal a démon Crowley si už na Zemi od počátků světa docela zvykli - a tudíž neskáčou z té nemilé vyhlídky radostí. Možná kdyby nezašantročili nově zrozeného Antikrista, dokázali by ještě zvrátit nepříznivý Osud. Účinkuje Jan Zadražil.

John le Carré - Špion, který přišel z chladu

Špionážní thriller zařazený magazínem Time mezi 100 nejvýznamnějších světových románů. Alec Leamas je vysloužilý britský agent, který v NDR narazil na nelítostného protivníka. Aby ho porazil, je ochoten obětovat vše včetně vlastního života. Až na jednu výjimku. A právě ta se dostane do centra pozornosti špionážní "hry". Účinkuje Martin Zahálka.

Bear Grylls - Příběhy skutečné odvahy

Dechberoucí příběhy o přežití a hrdinství, které vyprávějí o tom, jakou sílu v sobě člověk dokáže najít, když mu jde o holý život. Bear Grylls ví, co všechno musí člověk umět a znát, aby přežil v extrémních podmínkách. Účinkuje Pavel Soukup.

Michael Connelly - Černý led.Michael Connelly - Černý led

Druhý díl kultovní série s detektivem Harrym Boschem, podle níž vznikl úspěšný televizní seriál Bosch. V pochybném motelu je nalezena mrtvola Harryho kolegy. Z dopisu na rozloučenou všichni usuzují, že spáchal sebevraždu, ale Harry ví, že nesmí dát na samotná fakta bez jasných souvislostí. Tuší totiž, že na kolegově smrti by mohli mít zájem distributoři nové drogy, nazývané Černý led, a v tomto názoru ho ujistí nález dalších dvou mrtvých lidí, kteří hráli v případu určitou roli. Navzdory varování, aby dal od tohoto případu ruce pryč, se Harry pouští do pátrání na vlastní pěst. Hon se stupňuje až do závěrečného rozuzlení, které přinese několik nečekaných zvratů. Účinkuje Martin Preiss.

ŽENY

Karin Lednická - Šikmý kostel

První díl románové kroniky ztraceného města, léta 1894-1921. Strhující román líčí příběhy obyvatel slezského města, které se krátce hřálo na výsluní - a pak nadobro zmizelo. Dnes z něj zbyl jenom šikmý kostel, který varovně ční do pusté krajiny a připomíná, kolik tragických i nadějeplných příběhů se zde odehrálo. Účinkuje Vilma Cibulková.

Josef Bernard Prokop: Marie Terezie - Symfonie života.Josef Bernard Prokop: Marie Terezie - Symfonie života

Příběh silné habsburské panovnice, jediné ženy na českém trůně, začíná v prvních dnech její vlády a provede posluchače složitým 18. stoletím, císařovninými radostmi, starostmi, zálibami i vrtochy. Asistovat jí budou desítky významných osobností, mimo jiné Joseph Haydn, jenž na její počest složil dodnes hranou 48. symfonii nazvanou Maria Theresia. Účinkují Hana Maciuchová a Otakar Brousek mladší.

Petra Dvořáková - Dědina

Tragikomický příběh jedné malé vsi. Život je tu ještě spjatý s půdou a pohybuje se v hranicích vlastních dveří, pole, hospody, krámu. Účinkují: Pavla Tomicová, Dita Kaplanová, Johana Tesařová, Ivana Uhlířová, Jaromír Dulava, Robert Hájek, Jiří Vyorálek.

Alena Mornštajnová - Slepá mapa

Románová sága od nejúspěšnější současné české autorky líčí osudy naivní Anny, praktické Alžběty a nejisté Anežky. Cesta z pohraničí na severu Čech před první světovou válkou až do odlidštěného města za éry normalizace s sebou nese mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. První román Aleny Mornštajnové čte Veronika Gajerová.

Ira Levin - Rosemary má děťátko.Ira Levin - Rosemary má děťátko

Knižní předloha kultovního mysteriózního thrilleru, který nesmrtelně zfilmoval Roman Polański. Ďábelský rok 1966. Novomanželé Wodehouseovi si pronajali byt v honosném činžáku na newyorské Sedmé avenue a počali v něm dítě. Kolem nastávající matky se ale začnou dít prapodivné věci a její tíseň povážlivě sílí... Účinkuje Pavla Beretová.

 

 

DĚTI

Cressida Cowell - Jak zamotat dračí příběh

Pátá část série Škyťák Šelmovská Štika III. Hrdina známého příběhu Jak vycvičit draka musí odvrátit výbuch sopky na ostrově Lávolumpů, která už pěkně dlouho hřímá. Pokud vulkán exploduje, vylíhnou se z vajec hrůzní hubivci, kteří na svou šanci k řádění museli dlouho čekat a jsou rozžhavení doběla. Zabránit tomu může jen ohnikam, jenž je třeba vrátit do jícnu kráteru. Ale jako na potvoru ho zrovna někdo ukradl. Podaří se jej Škyťákovi najít a zachránit vikinské kmeny před strašnými šavlovitými drápy sopečných nestvůr? Audiokniha je ve své kategorii nominována na cenu Audiokniha roku 2019 Asociace vydavatelů audioknih. Účinkuje David Novotný.

Luke Pearson & Stephen Davies - Hilda a parádní slavnost.Luke Pearson & Stephen Davies - Hilda a parádní slavnost

Hildina dobrodružství uchvátila příznivce komiksů, pak vznikl animovaný seriál a teď už druhá audiokniha! Druhý díl zavádí modrovlasou rozumbradu a její maminku do uspěchaného města Trolberg, jež se ani v nejmenším nepodobá nádherné divočině, kterou musely opustit. Když Hilda ve škole dostane za úkol vypracovat projekt o krásách tohoto města, neví si s ním rady - avšak příležitosti zažít dobrodružství neodolá! Účinkuje Martha Issová.

Enid Blytonová - Správná pětka na ostrově pokladů.Enid Blytonová - Správná pětka na ostrově pokladů

Z toho kouká pořádné dobrodružství! Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči - jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil... Účinkuje Michaela Maurerová.

Petra Soukupová - Klub divných dětí

O Mile, Petrovi, Katce a Frantovi si ostatní myslí, že jsou divní. Na začátku nejsou ani přátelé, spíš děti, co spolu tráví čas. Jenže pak zažijí něco, na co se nezapomíná. Účinkují: Patricie Solaříková, Matyáš Valenta, Kristýna Podzimková, Robert Hájek.

Maja Lunde - Sněhová sestřička.Maja Lunde - Sněhová sestřička

Laskavý, dojemný a nezapomenutelný příběh s tajemstvím ocení milovníci Vánoc všech věkových kategorií. Štědrý den býval pro Juliána tím nejkrásnějším v roce, jenže letos je všechno jinak. Nepeče se cukroví, nezdobí se stromeček, doma je ticho a ponuro, jako by se Vánoce letos ani neměly konat. Celá rodina totiž truchlí nad ztrátou chlapcovy starší sestry Juni. Potom ale Julián potká Hedviku, která jeho dny rozzáří nejširším úsměvem na světě a připomene mu, jak krásný může adventní čas být. Vrátí mu tak naději, že by se svátky snad přece jen mohly slavit i u nich doma. Bude však mít jejich kouzlo až takovou moc, aby jim vrátilo do života radost? Účinkuje Matyáš Valenta.

Foto: pixabay.com/kaboompics

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Kniha TÝDNE: Vox od Christiny Dalcherové

Svět bývalé vědkyně a uznávané neurolingvistky Jean McClellanové je ponořen do ticha. Nový život, který je nucená vést, si...

Berlínské divadlo Schaubühne.

Berlínské divadlo Schaubühne vysílá starší hry přes internet

Známé berlínské divadlo Schaubühne, které muselo kvůli koronaviru dočasně zavřít, vysílá přes internet každý večer ze záznamu...

Krzysztof Penderecki.

Zemřel polský skladatel Penderecki. Autor hudby k filmu Osvícení

Ve věku 86 let v neděli po dlouhé nemoci zemřel významný polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který je...

Jo Nesbø.

Král detektivek Jo Nesbø slaví narozeniny

První knihu vydal v sedmatřiceti letech. Předtím se Jo Nesbø živil prodejem na burze i zpěvem v norské rockové kapele, měl také...

Ilustrační foto.

O letošních Colours chtějí mít pořadatelé jasno do 1. května

Přípravy festivalu Colours of Ostrava zatím stále pokračují, i když ještě není jisté, zda se akce vzhledem k pandemii nového typu...

Hudebníci se snaží lidem dodat energii společným songem Nadechnout.

Hudebníci se snaží lidem dodat energii společným songem Nadechnout

Česká pop-rocková kapela Botox řeší nouzový stav související se šířením koronaviru v zemi po svém. Kluci z Botoxu se spojili s...

Ilustrační foto.

Herci Slováckého divadla spustili akci Jako na zavolanou

Herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti se v době šířící se nákazy novým typem koronaviru snaží telefonicky povzbudit...

Festival Beats for Love.

Beats for Love možná bude až příští rok

Pořadatelé tanečního festivalu Beats for Love, který se má počátkem července uskutečnit v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě,...

Elton John.

Elton John vystoupí na koncertě pro oběti pandemie

Benefiční koncert "z obýváků" pro lidi zasažené pandemií nemoci COVID-19 chystá na tento víkend britský zpěvák Elton John. Kromě...

Keira Knightleyová slaví narozeniny. V čem nejvíce zazářila?

Keira Knightleyová slaví narozeniny. V čem nejvíce zazářila?

Už jako náctiletá se díky dobrodružné sérii Piráti z Karibiku stala hvězdou Hollywoodu. Svět blockbusterových hitů ale brzy...

Divadlo F. X. Šaldy.

Liberecké divadlo chce vysílat seriál, nápady sbírá od lidí

Divadelní seriál v přímém přenosu chce přes internet vysílat liberecké Divadlo F. X. Šaldy. O chystaném projektu liberečtí...

Je libo koncert v obýváku?

Je libo koncert v obýváku?

První dny karantény máme zdárně za sebou. Bohužel v současné chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se nynější stav měl v nejbližší...

Tom Hanks a jeho nafukovací kamarád Wilson.

Jak si (ne)poradit se sociální izolací? Tato desítka filmů vám napoví

Člověk je od přírody společensky založený, a tak (dlouhodobá) sociální izolace pro něj není nic příjemného. Víceméně celá planeta...

Ilustrační foto.

Český knižní trh požádal premiéra Andreje Babiše o pomoc

Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční...

Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák (zleva).

V Česku lidé zpěvem děkovali lékařům či hasičům, akce se zopakuje

Češi ve středu půl hodiny po poledni společným zpěvem písně Není nutno poděkovali všem, kteří pomáhají v boji proti šíření...

Jessica Chastainová slaví narozeniny. V čem nejvíce zazářila?

Jessica Chastainová slaví narozeniny. V čem nejvíce zazářila?

Vystudovala dramatická umění na prestižním Juilliardu v New Yorku. Začátky své kariéry tak spojila spíše s divadlem, postupem...

Francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo.

Zemřel spoluautor Asterixe a Obelixe, bylo mu 92 let

Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, který se proslavil jako spoluautor komiksů o Asterixovi. S...

Ilustrační foto.

Knižní novinky: Stín nebo Nikdy nevystupovat na vrchol

Za poslední měsíc jste přečetli více knih než za poslední rok a postupně již nevíte, jakou knihu si vybrat? Proto jsme i tento...

Ilustrační foto.

Ruské divadlo nabízí představení pro jediného diváka a jediného herce

Obyčejně bývá představení jediného herce považováno za vrcholné dílo umělce. V Rusku ale teď kvůli koronaviru chystají...

Snímek z filmu Malá lež.

Moje kino LIVE: přátelská interaktivní simulace návštěvy kina

V minulém týdnu rozjela vybraná kina speciální projekt Moje kino LIVE - Spolu doma v kině. Jak už název napovídá, diváci mají...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi