Audiokniha Havel přiblíží exprezidenta mladým, věří tvůrci

Václav Havel.

Audioverze knihy Michala Žantovského o Václavu Havlovi může přiblížit život prvního polistopadového prezidenta zejména mladým lidem, kteří nezažili dobu před sametovou revolucí, uvedli na slavnostním představení audioknihy Havel její tvůrci. Biografii Havla, který by ve čtvrtek slavil 81. narozeniny, namluvili herci Zuzana Stivínová a Jan Vondráček.

"Byl bych rád, kdyby to slyšeli zejména mladí lidé, kteří se narodili v době postkomunistické, kteří nezažili Václava Havla, ani ty události, se kterými byl spojen," řekl Žantovský. "Ti v ní mohou najít něco pro ně přitažlivého, co je přivede k tomuhle mimořádnému člověku, který ovlivnil spoustu lidí, ale který také ovlivnil dějiny této země i celého evropského kontinentu," dodal.

Sám Žantovský namluvil první tři kapitoly knihy, které jsou jeho osobním vzpomínáním na Václava Havla. Úvodní motto ke každé z kapitol přečetla Stivínová, většinu z více než 550 stran textu namluvil Vondráček. "Místy jsem se u toho velmi pobavil a potěšil," podotkl. Kniha podle něj zachycuje situace, které jsou zároveň humorné a absurdní i tragické a děsivé.

Podle Vondráčka je dílo je odpovědí těm, kdo se dnes snaží pošpinit Havlův odkaz a zpochybnit jeho význam. "Měli by to číst mladí, kteří tu dobu nezažili a nemají o ní moc potuchy, a dnes jim spousta lidí namlouvá nesmysly. A měli by to číst zvlášť ti, kteří dnes dávají Havlovi za vinu věci, za které ani nemohl, protože je to tam velice dobře popsáno," řekl.

Nahrávání audioknihy Havel, jejíž tištěná verze vyšla v nakladatelství Argo v roce 2014, trvalo od dubna do srpna. Záznam má celkově téměř 23 hodin a mluvené slovo doplňuje hudba. "Vybírali jsme přirozeně to, co je s Havlem spojené, proto je tam hudba Michaela Kocába nebo Michala Pavlíčka," řekla producentka a režisérka díla Naďa Dvorská. Záznam obsahuje i fragmenty skladeb skupiny The Plastic People of the Universe a končí Pavlíčkovým zpracováním Ódy na radost, kterou na přání Havla při příležitosti summitu NATO v Praze 2002 anglicky otextoval Žantovský.

"V té knize je spousta netušených situací, legračních, zajímavých a dramatických. Například okolnosti toho, jak byl Havel vězněn a co tomu předcházelo, to je opravdu detektivní záležitost," doplnila Dvorská.

Představení audioknihy se zúčastnil bratr Václava Havla Ivan. S nadsázkou poznamenal, že nahrávka je přínosná nejen pro nevidomé nebo řidiče, ale také pro ty, kterým se zdá tištěná verze příliš těžká.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi