Jak si na Slovácku pobesedovat

Beseda u bigbítu se odehrává na okraji topolového hájku.

Devatenáctý ročník festivalu v Tasově opět potvrdil, že velikost nehraje roli. Na rozdíl od mnohých velkých festivalů totiž má účinkující na prvním místě. Od pátku 5. do nedělních ranních hodin 7. srpna nabídl celou řadu zahraničních interpretů, domácích špiček i objevů ze širokého spektra žánrů.

Otevřeně deklarovaný trend toho, že je vlastně jedno, kdo na festivalu hraje, hlavně když se lidé dobře baví, spojený s dalšími pravidly "zážitkové turistiky", se v České republice objevil až v poslední době, ale  pravděpodobnost, že převálcuje i těch pár, kteří se snaží v prvé řadě o hudební nabídku, a pak až teprve o pohodlí návštěvníků, je docela vysoká.

Beseda u bigbítu, jak zní oficiální název tasovského festivalu, je skromný lokální festival, ale sympatický je už jen tím, jak se naopak důsledně vyhýbá interpretům, kteří hrají úplně všude. Nabízí místo nich často i neznámá jména ze zahraničí a dává velkou šanci začínajícím. Paradoxně se skromnými prostředky dociluje solidního výsledku. Má velký stylový záběr a je tak zcela nevhodný pro dogmatické posluchače, kteří dávají přednost jen jednomu žánru - není výjimkou, že zatímco na jedné scéně hraje metalová kapela, na druhé se tančí pod taktovkou elektronických beatů, aby je o chvíli později vystřídal třeba indie rock a world music.

Na festivalu tak dostala i letos šanci si zahrát řada lokálních kapel, u kterých ale evidentně nepolevily nároky na výběr, takže výsledkem byla přehlídka několika nových objevů jako hrom. Pravidelnou součástí je i soutěž mladých písničkářů - tady byla vedoucí místa už trochu diskutabilní, ale přesto jde o aktivitu navýsost sympatickou. Zároveň ale zhruba čtvrtina interpretů z celkového počtu přijela ze zahraničí.

V podstatě jediným masově známým jménem pátečního večera byla Lenka Dusilová. Vystoupila s doprovodem klávesistky Beáty Hlavenkové a bubeníka a předvedla něžnou a  křehkou písničkovou tvář. Dostatečně posluchačsky přístupnou, ale zároveň prostou tuctovosti. Osvěžující to bylo i v tom, že většina ostatních naopak nabídla energické nářezy.

Areál zpestřily i práce výtvarníků.Je až s podivem, že už není známější novozélandské, ale v Brně žijící duo Gerda Blank. V energickém rockovém nápřahu čerpají jak z noisových nezávislých klasiků typu Sonic Youth, tak i z šedesátkové psychedelie. I v minimální sestavě kytara-bicí dokázali nejen vystavět hutné a hlučné stěny, ale i udržet pozornost publika. Pro tradičněji naladěné posluchače bylo lahůdkou tradiční, ale špičkově podané blues britských Paul Lamb & The King Snakes. Radost i výtečné provedení od už starších pánů v čele s frontmanem, vynikajícím hráčem na foukací harmoniku, provázely celý jejich blok, který byl ozdobou pátečního večera.

Po příjemném, ale nijak vybočujícím indie-poprocku slovenských Uniques ovšem nadšení vzbudil a pro autora těchto řádků byl vrcholem celého pátečního programu set britských Jazzsteppa. Duo, ve kterém elektroniku doplňovaly "živé" bicí, nejenže rozhýbalo početný dav, ale především předvedlo nadupanou jízdu, v mnohém energičtější, než jakou pak nabídly ostré metalové party, kterých na festivalu vystoupilo hned několik. Živelný, převážně dubstepově laděný večírek do atmosféry i nadžánrového pojetí festivalu zapadl naprosto přesně. Naopak trochu zklamáním byli polští D4D (Dick For Dick), jejichž spojení elektroniky s tradičním hudebním pojetím vyznělo naprázdno a navzdory pověsti skandalistů i zcela nevzrušivě.

Tradiční folklórní úvod sobotního programu (slovácké prostředí se nezapře) jsem prošvihl, ale po - na instrumentálních schopnostech stavějícím - Zdeňku Bínovi a příjemném retronávratu do devadesátých let v podobě obnovených alternativních rockerů Narajama Revisited (cimbál nechyběl) přišel první sobotní vrchol se slovenským duem Longital. Jejich pohrávání si s možnostmi kloubení elektronických smyček s odhalováním dalších možností tradičních nástrojů (včetně už charakteristické hry smyčcem na kytaru i baskytaru) se neomrzí, přechody z komorních pasáží do zběsilých a vypjatých gradací prozradily, že i v pouhém duu mají k vyčerpání ještě daleko, a  nadšenou odezvu tak jejich vystoupení mělo i tentokrát.

DVA.Skvělí ale byli i stále vyzrálejší indie rockeři My Dead Cat. Exaltovaná hysterie, podpořená vřeštícími kytarami, naprosto do hudby ponořený frontman za klávesami, zcela nevnímající svoje až psychosomaticky vyhlížející gestikulace, ale zároveň dostatek melodií i skvělé aranže mi místy připomněli ve víru ztracené Landmine Spring. Další potvrzení, že nejlepší indie rock je naivní u nás hledat v Praze. Již ověřenou kvalitou a stále větší jistotou jsou charakteristická současná vystoupení královéhradeckého dua DVA. Probíhá při nich úžasná symbióza radosti na pódiu i v publiku a hravost, s jakou ke své tvorbě oba partneři přistupují, je, zdá se, nevyčerpatelná. Nejinak tomu bylo i zde. Viděl jsem je letošní léto už potřetí (a to mi jednou utekli jen o fous), ale stále se nedostavuje pocit přesycenosti.

Zajímavé bylo vystoupení kroměřížských Candy Meatworks s výraznou, místy až primusovskou baskytarou, ale po chvíli se zprvu nápaditě znějící model už začínal opakovat a vše sklouzlo do nevýraznosti. Ta sice neprovázela blok maďarských Special Providence, kteří ale byli typickou ukázkou nadprůměrně instrumentálně vybavených muzikantů, kteří moc nevědí, co s tím, a chybějící nápady se snaží nahrazovat větším množstvím not.  Jenže jak se ukázalo i zde, i excelentně zvládnutá bezpražcová šestistrunná baskytara či sedmistrunná kytara ještě nové fanoušky nepřilákají a na rozdíl od Longital zůstal jejich stánek s tričky a cédéčky prakticky bez zájmu.

Čokovoko.Ten naopak vyvolalo a nejspíš i největší ohlas sklidilo duo Čokovoko. Dámy několik let festival uváděly, a i když tentokrát byly jen v řadách účinkujících, mají tu silnou základnu příznivců. Opět pobavily svými variovanými oblečky, už tak vtipné verše skladeb ještě vtipněji glosovaly v pauzách i v jejich průběhu, a dokonce došlo i na improvizace v textech. Na pódium z publika nejprve létaly květiny, později i součásti pánského oblečení. Nechyběly ani infantilní tanečky a pochopitelně i všechny "hity". Jedinou chybou snad bylo umístit je na menší z obou scén - její kapacita prostě nestačila.

Crossoverovým Hentai Corporation nechyběla energie a nadšení, ale zpěvákovi, soudě dle projevu a poněkud dementních poznámek, nejspíš i nějaké to promile. Značně kontraproduktivní slovní projevy kazily dojem i z jinak skvělého objevu, napajedelských Mistake. S lehkostí hraný indie rock, kterému nechyběly chytré melodie, nápady ani elán mladistvých členů, opravdu nepotřebuje stupidní "ankety" typu "komu se nelíbíme, ať řekne mňau" - je výtečný i bez nich.

Až uhrančivá atmosféra provázela vynikající set Kill The Dandies. Démonický Hank i Sonja, která z nesmělých časů v Nihilists "vyrostla" v suverénní dámu, měla vše zcela pod kontrolou, a mnohým jedincům pánské části publika ještě stihla zadělat na erotické sny. Zbylá trojice pak zafungovala jako skvěle šlapající a dokonale sesynchronizovaný stroj. Retro prorůstající se současností, melancholické temno i náhlé, expresivní rockové výbuchy sklidily nadšenou reakci. Na chystané druhé album je tudíž důvod se těšit.

Longital.Polské početné seskupení Etna Kontrabande dělalo čest svému názvu. Jejich ska bylo energicky odvázané, lehké a zábavné. Naopak zadumaní a zpočátku dost nepřístupní byli košičtí Jelly Belly, můj letošní objev na slovenské scéně. Chvíli jim sice trvalo, než se naladili na společnou vlnu a dokázali ji přenést i na publikum, ale pak to stálo za to.  Na vystoupení šestice Neruda, představě Romana Holého a Matěje Rupperta o tvrdé rockové muzice, bylo nejzajímavější sledovat skvělou rytmiku (ex –123 min.), která z i jinak nenápaditých skladeb s rádobydrsňáckými texty dokáže udělat celkem zážitek. Ale ani ta nezabránila tomu, že na vedlejší scéně se udělalo nečekaně plno.

Maďarští Realistic Crew sice jako by přesně nevěděli, co hrát, a přeskakovali od hip hopu k acid jazzu a zase jinam, ale pokaždé to bylo skvělé, hybné a plné nápadů. Elektronický spodek doplňovala baskytara, klávesy, občas dech a především výtečná zpěvačka, která byla tím pravým protipólem nejčastěji rapujícímu kolegovi. Půldruhé hodiny po půlnoci pro ně byl ten pravý čas, a i když mělo následovat ještě několik kapel, pro mnohé posluchače, včetně autora tohoto textu, byli i ideální tečkou za letošním ročníkem.

Foto: archiv

Autor: Antonín Kocábek





Čtěte dále

Ostravští basketbalisté ve čtvrtfinále vedou 2:1, podruhé porazili Opavu

Ostravští basketbalisté ve čtvrtfinále vedou 2:1, podruhé porazili Opavu

Ostravští basketbalisté podruhé za sebou ve čtvrtfinále ligového play off zaskočili obhájce titulu Opavu a po dnešní domácí výhře...

Rekordní počet běžců letos dokončilo Londýnský maraton přes 53 tisíc běžců

Rekordní počet běžců letos dokončilo Londýnský maraton, bylo jich přes 53 tisíc

Londýnský maraton dokončilo v neděli přes 53 tisíc běžců, nejvíce v historii závodu, oznámili dnes pořadatelé. Na trať dlouhou...

Festival Antonína Dvořáka Příbram chystá velkolepé hudební zážitky

Festival Antonína Dvořáka Příbram chystá velkolepé hudební zážitky

25. dubna začíná velkolepým koncertem v příbramském divadle Antonína Dvořáka již 55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka...

Městská knihovna v Praze hledá nového ředitele či ředitelku

Městská knihovna v Praze hledá nového ředitele či ředitelku

Praha vypsala výběrové řízení na ředitele či ředitelku městské knihovny (MKP). Dnes to schválili radní města. Současný ředitel...

Český tým kuchařů uspěl na kulinářské olympiádě. Dosáhl na stříbrné pásmo medailí

Český tým kuchařů uspěl na kulinářské olympiádě. Dosáhl na stříbrné pásmo medailí

Mezi kuchařskými týmy, které v únoru soupeřily na Kulinářské olympiádě IKA v západním Německu, se Češi neztratili a podařilo se...

Usedne Martin Šonka i do Kašparova Blériotu?

Usedne Martin Šonka i do Kašparova Blériotu?

Pro naprostou většinu návštěvníků leteckých dnů je vždy vrcholem ukázek předvedení různých variací letecké akrobacie. Ta...

Divák jako spoluautor představení LIMINIMIL

Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních stavech. Studující KALD vás zavedou na jeviště i do prostor okolo...

Kultura pod hvězdami rozjíždí svůj zatím největší 13. ročník plný hvězd!

Kultura pod hvězdami rozjíždí svůj zatím největší 13. ročník plný hvězd!

V květnu odstartuje léto plné kultury a zábavy. Nejen muzikálové tituly se objeví v celkem 22 městech a zavítají i na Slovensko....

Aviatická pouť se blíží

Aviatická pouť se blíží

Již dvaatřicátý ročník tradiční Aviatické pouti proběhne o víkendu 1. a 2. června 2024 na pardubickém letišti.

Oskar Hes a jan Nedbal ve filmu Bratři.

Český lev odtajnil nominace, nejvíce bodovaly filmy Bratři a Úsvit

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali v...

Místo, kde chcete oslavu dopřát dětem i sobě!

Recenze: Místo, kde chcete oslavu dopřát dětem i sobě!

Rozzářené oči, dětský smích a radost. Přesně tak by měla vypadat narozeninová oslava každého potomka. A jak nejlépe prožít a...

Hlavní hrdinka Maja jako svobodná bezdětná třicátnice nenaplňuje očekávání okolí.

Film Superžena se představuje v novém traileru

Už 29. února vstupuje do kin celovečerní film Superžena režisérky Evy Toulové. Romantický snímek o tom, jaké musejí být dnešní...

„Porodní rallye“ Olgy Lounové a Lilii Khousnoutdinové slaví velký úspěch a vysílá jasný vzkaz ženám - zvládnete cokoliv, klidně i rallye pro chlapy a děti si taky dělejte jak chcete, ale roďte ve stoje

"Porodní rallye" Olgy Lounové a Lilii Khousnoutdinové slaví velký úspěch a vysílá jasný vzkaz ženám - zvládnete cokoliv, klidně i rallye pro chlapy a děti si taky dělejte jak chcete, ale roďte ve stoje

Jediná dámská posádka dokázala dojet do cíle jednoho z nejnáročnějších závodů na světě a u toho šířit osvětu za lepší porody

LENKA GRAF jako první Češka vystoupila na reprezentativním adventním koncertě v Drážďanech s věhlasným sborem Dresdner Kreuzchor.

LENKA GRAF jako první Češka vystoupila na reprezentativním adventním koncertě v Drážďanech s věhlasným sborem Dresdner Kreuzchor

Koncert se konal na vyprodaném stadionu pro 28 tisíc diváků i přes nepřízeň počasí. Ani déšť a silný vítr, který pořadatelé...

Vasilův Rubáš zahraje v pražském klubu Rock Café

Vasilův Rubáš zahraje v pražském klubu Rock Café

Známá kapela je na scéně v plné síle. Tentokrát folk-reggae-punkové duo Vasilův Rubáš zahraje v pondělí 18. prosince od 20:00 hod...

Praha je o vánocích ještě malebnější.

Vydejte se za kouzelnou atmosférou Vánoc na nejkrásnější adventní trhy nejen v Česku!

Svařák, řemeslné výrobky a bohatě nazdobené vánoční stromečky. To jsou jen některé z mála symbolů nejkrásnějšího období v roce -...

Glenn Miller Orchestra.

Slavný Glenn Miller Orchestra přijede swingovat do Česka

Glenn Miller Orchestra, jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě, se po čtyřech letech vrací do Česka. Proslulé...

Ice Arena Kateřinky v plném provozu

Ice Arena Kateřinky v plném provozu. Oslaví mezinárodní den bruslení dnem otevřených dveří

Ice Arena Kateřinky vstoupila do ostrého provozu. Nejnovější ledová aréna v Praze, která zahájila provoz na přelomu léta a...

Poslední hostina začíná, děsivý Den díkůvzdání se blíží

Poslední hostina začíná, děsivý Den díkůvzdání se blíží

Dlouho očekávaný horor Eliho Rotha Den díkůvzdání s Patrikem Dempseym v hlavní roli vstoupí do kin ještě tento rok. Žádné klišé o...

Začínající spisovatelka Nela Kyselová

Vidlák bůůk chce zaujmout venkovem i divnoslovy

Začínající spisovatelka Nela Kyselová z Rybníčku u Pelhřimova pokřtila v pátek třináctého svoji prvotinu s názvem Vidlák bůůk....

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi