Vítězem festivalu Tourfilm je spot přibližující život v Alpách

Rakouský spot An Alpine Sense of Life.

Vítězem letošního 50. ročníku festivalu Tourfilm se stal rakouský spot An Alpine Sense of Life. Dvouminutový snímek režiséra Johannese Greberta obdržel od mezinárodní poroty cenu Grand Prix. Porotu zaujal řemeslným zpracováním, ale především stylem, jak nahlíží na život v rakouských Alpách očima jeho mladých obyvatel, řekla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

"Určite lze říct, že trend je neukazovat holé destinace - exteriéry, kopce, monumenty, památky. Ale ukazovat to ve spojení s lidmi, to, že lidé tam mají nějaký zážitek s rodinou, s přáteli a tak dále. Je to mimochodem i strategie CzechTourism, protože CzechTourism dlouhodobě promuje Českou republiku doma i v zahraničí pod značkou Česká republika - Země příběhů," řekla Palatková.

V kategorii dokumentů do 60 minut získal prvenství indický snímek Benaras: The Unexplored Attachments, který přináší intimní a emotivní pohled na město Váranásí na břehu řeky Gangy. V kategorii promo spotů do tří minut získal hlavní cenu portugalský spot Turismo Centro Portugal - Preferred Destination ECTAA's 2017, v kategorii delších spotů nejvíce zaujali opět Rakušané se spotem Upper Austria - An Incredible Journey.V nové kategorii amatérských filmů nebo vlogů zvítězil britský snímek DugOut o cestě do Ekvádoru.

V národní soutěži TourRegionFilm bodoval spot Zkus Kuks, dokument Národní klenoty II a amatérský krátký film Afghánské odmítnutí. Mezi mobilními aplikacemi a webovými stránkami porotce nejvíce zaujal Oficiální průvodce po severní Moravě a Slezsku. "Všechny snímky byly na velmi vysoké úrovni, natočené s profesionální technikou. Jen pro mě bylo někdy těžké oddělit hodnocení samotného místa od hodnocení filmu. Například hospitál Kuks, který je v Polsku prakticky neznámý, je velmi zajímavé místo," řekl polský porotce Jurek Porebski.

V mezinárodní soutěži festivalu o cestování se o přízeň poroty letos utkalo 274 filmů ze 45 zemí. V národní soutěži se jich přihlásilo 94. Tématem letošního jubilejního 50. ročníku festivalu byly mimo jiné proměny cestování v České republice. Součástí festivalu, který potrvá do sobotního večera, je i doprovodný program - například besedy a fotografické workshopy.

Foto: youtube/Urlaub in Österreich

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi