Přelomový film ve svém žánru? Pokračování sci-fi klasiky sklízí úspěchy

Ryan Gosling ve filmu Blade Runner 2049.

Jeden z filmů roku. Ve čtvrtek míří do kin pokračování sci-fi klasiky Blade Runner 2049, na které se čekalo dlouhých 35 let, a první recenze kritiků z USA hovoří jasně: režisér Denis Villeneuve zase natočil mistrovský snímek.

Villeneuve ohromil publikum už minulý rok jiným sci-fi filmem - Příchozí, který dostal osm nominací na Oscara včetně nejlepšího filmu. Nakonec ve zlatou sošku proměnil kategorii střih zvuku. V letošním roce se čekalo na to, jak si poradí s pokračováním klasiky Blade Runner z roku 1982.

Výsledek je podle všeho opět výborný. "Úžasné, kontemplativní, tiše ničivé," psala ještě před embargem první reakce na Twitteru Angie Hanová ze serveru Mashable. A přidal se třeba i Jordan Hoffman z The Guardian: "Blade Runner 2049 je úžasné pokračování a rozšíření originálu. Nedělal jsem si moc velké naděje, ale nakonec jsem si to zamiloval," řekl.

První díl Blade Runnera režíroval Ridley Scott (Vetřelec, Gladiátor). Hlavní roli ztvárnil Harrison Ford (Indiana Jones, Star Wars) jako detektiv, jenž v budoucnosti (počátek 21. století) lovil roboty s lidskou podobu zvané replikanti, kteří se proti lidstvu vzbouřili a následně měli zákaz pobytu na Zemi. Jednotky Blade Runner měly za úkol zbylé replikanty dopadnout.

Pokračování zasazuje děj do doby o třicet let později, přičemž novou hlavní postavou je důstojník K, jehož si zahrál Ryan Gosling (Drive, La La Land). Zná tajemství, které by mohlo mít na lidstvo masivní dopad, a tak při vyšetřování vyhledá pomoc právě hrdiny z prvního dílu Ricka Deckarda (Harrison Ford).

Ryan Gosling (vlevo) a Harrison Ford ve filmu Blade Runner 2049.

Lepší než první díl?

"Je těžké být proti filmovým (rebootům) restartům nebo jejich pokračováním po dlouhých letech, když potom přijde výjimka jménem Blade Runner 2049, která potvrzuje pravidlo. Žádná cynická chyba jen za honbou finančního výdělku, tohle pokračování dokáže hlouběji proniknout do nápadů prvního dílu," konstatuje ve své recenzi The Wrap. Server We Live Entertainment jde dokonce tak daleko, že píše: "I když to může znít jako troufalé prohlášení, věřím, že Blade Runner 2049 je lepší než originál," láká fanoušky.

Film zamíří do českých kin ve čtvrtek a podle prvních recenzí z Ameriky se mají diváci opravdu na co těšit. Na webu Rotten Tomatoes, který sčítá všechny recenze a dělá z nich výsledný průměr, má Blade Runner 2049 prozatím 98 procent. Pouze jedna recenze je negativní.

Recenzenti se vesměs shodují na tom, že jde vizuálně i příběhově o mistrovské dílo. Film je perfektním rozšířením svého staršího předchůdce, ale zároveň výborně stojí sám na sobě a přináší do svého žánru nové přelomové věci. Trailery pak podle všeho ukázaly jen minimum toho, co se nakonec na plátně objeví.

Foto: twitter.com

Autor: -aka-

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi