Film o otci nemůže být objektivní. Ukazuji v něm věci tak, jak jsem je zažil a cítil, říká režisér Martin Suchánek

Natáčení snímku Krásná neznámá.

Film s o výtvarníkovi Vladimíru Suchánkovi s názvem Krásná neznámá, který natočil jeho syn režisér Martin Suchánek, je plastickým portrétem významného umělce i připomínkou jeho doby. Sám Martin Suchánek říká: "Pokládám za nejtěžší natáčet o někom blízkém, jako je otec." Na filmu pracoval téměř 14 let a dokončil ho až k malířově nedožitým devadesátinám.

Co vás přivedlo na myšlenku stát se režisérem?

Když mi bylo asi dvanáct let, dostal jsem k Vánocům knížku Ludvíka Součka Jak se světlo naučilo kreslit. Nadchla mě tak, že jsem si z krabice od bot a čočky z brýlí sestrojil fotoaparát. A tak vznikly moje první fotky. Stal jsem se vášnivým fotografem, fotil jsem všechno, co mě napadlo, ve sklepě jsem měl temnou komoru, kde jsem fotky vyvolával. Během studia na gymnáziu jsem se přihlásil na Večerní školu fotografie profesora Jána Šmoka, zakladatele katedry fotografie na FAMU. Ve čtvrtém ročníku gymnázia jsem se rozhodl, že budu fotografii na FAMU studovat. Jenže se tam hlásilo 250 uchazečů a brali jich pět. Konzultoval jsem svoje práce ještě před podáním přihlášky a dozvěděl jsem se, že na sobě musím ještě alespoň rok pracovat, abych měl šanci.

Kamarád mého otce, Jiří Datel Novotný, kterému jsem pomáhal s fotkami na přijímačky na Katedru dokumentární tvorby, mi řekl, proč to nezkusím na dokument? Že vždycky můžu přestoupit. Tak jsem to zkusil a nevzali mě, že jsem moc mladý. Dostal jsem se tam napodruhé, a to možná jen díky tomu, že jsem prof. Lehovcovi odpověděl na otázku, kdo vynalezl lodní šroub. "Přece Josef Ressl." "A nevíte náhodou, čím byl původním povoláním?" ptal se mě profesor. Díky tomu, že jsem krátce před tím četl Resslův životopis, odpověděl jsem správně: "Lesníkem!" FAMU jsem dokončil v roce 1983.

Jaký film byl pro vás zatím ten nejdůležitější?

Myslím, že přelomový byl dokument Legenda jménem Kubelík z roku 1999. Byl to film o třech generacích slavných hudebníků, kde jsem poprvé zkusil jiný princip vyprávění, než byl tehdy obvyklý. Vyprávěl jsem dokument jako příběh, ve kterém jsem sice neměl herce, ale tvářil jsem se, že tam jsou, jen je nevidíme.

Asi nejúspěšnějším mám filmem byl Antonín Dvořák - Deo Gratias, neuvěřitelný osud muzikanta z malé české vesnice, který dobyl svět. Film tenkrát vysílala BBC a po ní všechny evropské, ale i japonská televize. Ve filmu Adieu Mozart jsem svůj styl vyprávění vycizeloval - poprvé jsem tam měl herečku - roli Mozartovy přítelkyně Josefiny Duškové jsem svěřil Petře Jungmanové. Kromě ní tam hrály jedny mužské ruce a tři hlasy, které příběh vyprávěly. Vzniklo tak napínavé i zábavné dílo, kde hlavní roli hraje hlavně Mozartova hudba. Film Barenboim / Smetana / Má Vlast byl pro mě trochu i vlasteneckým počinem. Jak řekl pan dirigent: "Neznám žádný národ, který by měl takovou hudbu, jakou Smetana napsal pro svoji zemi."

Režisér Martin Suchánek.

Natočil jste film o svém otci, který měl premiéru letos v únoru. Co pro vás bylo během natáčení nejtěžší?

Každý film, který dělám, se mi v tu danou chvíli zdá tím nejtěžším. V tomhle případě nejtěžší nebylo ani tak natáčení, ale spíš to, že jsem musel přijít na to, jak film vyprávět. Nakonec jsem si uvědomil, že pro mě jedinou možností je tátův příběh vyprávět sám, tak, jak jsem jej viděl a prožil. Proto mi to trvalo také tak dlouho - začali jsme točit v roce 2008 a film jsem dokončil vloni.

Natočil jste spoustu jiných dokumentárních či hudebních filmů. Co vás vedlo k tomu, natočit film právě o svém otci? Jaká byla jeho reakce?

My jsme se na tom tak nějak samozřejmě dohodli. Přestože táta byl díky svému šarmu, talentu, výtvarnému dílu i hudebním aktivitám vděčným tématem, nikdy o něm v televizi nevzniklo nic rozsáhlejšího. Pravděpodobně proto, že všichni předpokládali, že na něj mám exkluzivitu. Protože jsem byl přesvědčen, že si táta filmový portrét zaslouží, nezbývalo mi nic jiného než se do toho pustit. On sice nikdy moc nechválil, ale myslím, že mé - zejména hudební - dokumenty ho přesvědčily o tom, že mu neudělám ostudu.

Jakým způsobem jste pro svůj film vybírat podstatná data?

Základem každého filmu je scénář. Já jsem napsal scénář velmi rozsáhlý, i když jsem věděl, že takhle dlouhý film být nemůže. Už při psaní jsem musel přemýšlet o tom, co tam má být a co musí jít pryč.

Shromažďoval jsem informace, archivní záběry, fotky. Ve střižně mne pak čekal ještě těžší úkol, vybrat to, co je zajímavé a oddělit to, co je sice důležité pro mne, ale divákům to nic neřekne. Emocionálně jsem se musel poprat s momenty, které se mě osobně dotýkaly. Sice je to film o tátovi, ale také trochu o mě a o našem vztahu.

Jaký jste s ním měl vztah? Změnil jste pohled na jeho dílo?

Táta měl poměrně jasnou představu o tom, jak by měl ve filmu vypadat. Já jsem ale od začátku chtěl udělat něco víc než medailon jednoho z českých výtvarníků. Otec si možná na začátku neuvědomoval, jak osobní a otevřená výpověď film bude. Ke konci života jsem s ním ale natočil velmi upřímný poslední rozhovor, jehož obsah dal všemu předchozímu materiálu nový smysl a který mi umožnil dokončit film v té podobě, v jaké je.

Jako dítě jsem jeho práci nijak zvlášť neobdivoval. Líbily se mi jeho ilustrace některých knížek, které jsem četl. Dnes, poté co jsem se probral rozsáhlým archivem jeho děl, jsem fascinován tím, jak pracovitý a pilný byl, kolik toho za život dokázal vytvořit. Také jsem pochopil, jakým osobním a uměleckým vývojem prošel a jak se to v jeho díle odrazilo. O to těžší bylo vybrat, kterou kresbu nebo grafiku ve filmu ukážu.

Proč jste filmu dal název Krásná neznámá?

Tátovou velkou inspirací byly ženy. Téměř na každé jeho litografii se objevuje ženská postava, tajemná dívčí tvář, zahalená do snu, doprovázená motivem ulity, spirály. Někdy ji pozoruje pierot nebo harlekýn. On mi nikdy nechtěl prozradit, jestli názvy jeho děl mají nějaký reálný základ. Tak pro mne zůstaly zahaleny tajemstvím. Chtěl jsem, aby tuto skutečnost název nějak vystihnul. Nakonec jsem film nazval podle litografie z roku 1983, na které má tajemná krásná neznámá tvář zahalenou škraboškou. Podle mého názoru je to stěžejní dílo celé jeho jedné tvůrčí etapy.

Režisér Martin Suchánek.

Jaká by byla reakce vašeho otce, kdyby film měl možnost vidět?

Nevím. Ale věřím, že by byl spokojený a ocenil by upřímnost a lásku, se kterou jsem film tvořil. A také by se mu snad líbila hudba, která dodává jednotlivým scénám tu správnou atmosféru.

Co dalšího chystáte?

1. března jsme slavnostně otevřeli výstavu, která se také jmenuje Vladimír Suchánek / Krásná neznámá. Je k vidění do 25. března v Galerii 1 ve Štěpánské ulici 47 v Praze.

Vystavujeme zde soubor nejdůležitějších litografií z období 1983 až 2019. Kromě nich i devět neznámých akrylových obrazů, které myslím v Čechách nikdy vystaveny nebyly. K výstavě se nám podařilo připravit krásný katalog a rádi bychom na ni pozvali všechny milovníky umění a i ty, pro které by to mohlo být jejich první setkání s litografií. Je zde k vidění i malý litografický lis a ve středu 8. 3. a 15. 3. v 17 hodin se pokusím návštěvníkům vysvětlit, jak litografie vzniká. 15. března v 19 hodin budeme v Městské knihovně v Praze ještě jednou promítat film Krásná neznámá. Další výstava Vladimíra Suchánka bude v červenci a srpnu v Galerii v Havlíčkově Brodě. Tam naopak budou vystaveny tátovy ranné práce z 60. let, kresby, monotypy, abstrakce s přesahem do litografické tvorby.

Martin Suchánek

Martin Suchánek (*13. července 1958, Mariánské Lázně) je český scenárista a režisér. Vyrůstal s rodinou v dětském domově v Ušovicích u Mariánských Lázní, kde matka působila jako ředitelka. Otec, malíř a grafik Vladimír Suchánek, bezpochyby ovlivnil jeho výtvarné vidění světa. Po maturitě na gymnáziu Arabská v Praze (1977) pracoval rok jako asistent produkce v ČST v Praze a navštěvoval Večerní školu fotografie u Jána Šmoka (1976-77) a absolvoval KDT na FAMU (1983).

Vyprofiloval se jako autor dokumentárního filmu s citem pro dramatičnost a se smyslem pro vizuální exkluzivitu a výpravnost, která není u nás běžná. Využívá často hraných sekvencí a tvůrčí výraz jednoznačně ovlivnila praxe z reklam. Jeho filmy jsou monumentální velkorysým pojetím v rovině obsahové i formální, kterého dosáhl především vysokým nasazením svým a všech spolupracovníků, producentem počínaje a osvětlovači konče. Žánrově jde eseje či příběhové životopisy, přičemž až na reprezentativní a emotivní film o Obecním domě v Praze Secesní inspirace (1994) se tematicky dotýkaly světa vážné hudby. Šlo o poctivé a rozmáchlé portréty čtyř českých muzikantů, z nichž každý jinak přispěl ke světovému hudebnímu dědictví: Legenda jménem Kubelík (1999); Antonín Dvořák - Deo Gratias (2001); Václav Talich - Sebevědomí a pokora (2004); Ecce homo - Bedřich Smetana (2004). Řadu završil středometrážní stylizovaný dokument o W. A. Mozartovi a jeho návštěvách v Praze Adieu Mozart (2005), který vznikl podle scénáře Zdeňka Mahlera a patří k nejoceňovanějším Suchánkovým snímkům (mj. Grand Prix na Arts & Film Telč 2006; Čestné uznání FITES 2006).

Suchánek nepřestává překvapovat profesionalitou nejen diváky, ale i odborné poroty festivalů. Jeho snímky, kromě zmíněného Mozarta, získaly řadu dalších cen. V posledních letech se intenzivně věnuje fotografii.

.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Hudebník Michal Prokop.

Na Krásný ztráty Live v srpnu přijede i bratr Micka Jaggera

Na letošní ročník festivalu Krásný ztráty Live, který sedmým rokem zaštiťuje hudebník Michal Prokop, přijede řada známých...

Národní umělkyně Hermína Týrlová v pracovně .

Režisérka animovaných filmů Týrlová bude mít v Příbrami dvě pamětní desky

Režisérka animovaných filmů Hermína Týrlová bude mít v Rožmitálské ulici v Příbrami dvě pamětní desky. Nová přibude na jejím...

Ilustrační foto.

Trh s audioknihami v ČR nadále roste, v loňském roce o tři procenta

Obrat maloobchodního trhu audioknih v České republice loni činil zhruba 268 milionů korun, což znamená meziroční nárůst zhruba o...

Audioteka_Holubník_natáčení s celým týmem herců_zdroj archiv Audioteka CZ

Jiří Lábus a Taťjana Medvecká v novém komediálním audioseriálu Holubník

Životní peripetie tří generací rozvětvené rodiny, která žije pod jednou střechou vinohradského činžáku - tak by se dal shrnout...

Ilustrační foto.

Holešovice se příští týden změní v Galaxii snů. Budou hostit akci Liquicity

Do Malé sportovní haly v Praze Holešovicích přijede 18. března v rámci akce Liquicity řada významných světových interpretů...

Ilustrační foto.

Lvi jsou rozdáni, teď mají Češi šanci i na Oscarech

Zatímco na Českých lvech ovládl film Il Boemo režiséra Petra Václava hned šest z jedenácti kategorií, ve kterých byl nominován,...

Studentskou Cenu Magnesia získal na filmových cenách Český lev Martin Kuba za film Vinland.

Studentskou Cenu Magnesia získal na filmových cenách Český lev Martin Kuba za film Vinland

Z velkého úspěchu se na jubilejním 30. ročníku filmových cen Český lev radoval mladý režisér Martin Kuba. Ten si za film Vinland...

KC Kaštan.

V jako Vinyl. Nová výstava pražského Popmusea ukazuje historii gramodesek

Vše, co jste chtěli vědět o vinylu a báli jste se zeptat. Pražské Popmuseum ukazuje na výstavě v kulturním centru Kaštan historii...

Zesnulý slovenský režisér Juraj Jakubisko (na snímku z 5. července 2019).

Poslední rozloučení s Jurajem Jakubiskem bude 4. března ve svatovítské katedrále

Poslední rozloučení se slovenským filmovým režisérem Jurajem Jakubiskem bude v sobotu 4. března od 13.00 v pražské svatovítské...

Ceny Czech Grand Design znají finalisty.

Ceny Czech Grand Design znají finalisty. Zaujme porotu nejvíce nábytek, móda, či nádobí?

Zástupci Akademie designu České republiky představili finalisty letošních Cen Czech Grand Design. V Uměleckoprůmyslovém muzeu v...

Vladimír Suchánek a výstava Krásná neznámá.

Galerie 1 pořádá výstavu k nedožitým devadesátinám výtvarníka Vladimíra Suchánka

Vladimír Suchánek (12. 2. 1933 - 25. 1. 2021) byl jedním z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců druhé poloviny 20. a...

George Ezra - London Palladium 01 - 12 April 2022 - please credit Adam Scarborough

George Ezra míří do Prahy. Britský písničkář vystoupí 21. února ve Sportovní hale Fortuna

Už za týden zazní v pražské Sportovní hale Fortuna hity jako Shotgun nebo Budapest. Úspěšný britský hudebník George Ezra na své...

Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevírá novou stálou expozici.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevírá novou stálou expozici

Dnes (8. 2. 2023, pozn. red) se veřejnosti po dlouhé době otevírá nová stálá expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze s názvem...

Divadlo Spejbla a Hurvínka ( foto R. Janouschek).

Spejbl a Hurvínek letos promluví novým hlasem

Na květen chystá Divadlo Spejbla a Hurvínka premiérový titul Hurvínek a král Blecha, v němž poprvé zazní hlas Jiřího Škorpíka...

Spisovatelka Kateřina Tučková.

Literárním bestsellerem roku je Bílá voda Kateřiny Tučkové. Dočká se nového vydání

Nejprodávanější českou knihou loňského roku se stal román Kateřiny Tučkové Bílá voda, který vypráví o perzekuci řeholních sester...

Český festival dobývá Británii. Let It Roll jako první a poslední český festival ovládne londýnský klub Printworks, který už teď hlásí vyprodáno.

Český festival dobývá Británii. Let It Roll jako první a poslední český festival ovládne londýnský klub Printworks, který už teď hlásí vyprodáno

Přední český hudební festival Let It Roll, který se věnuje populárnímu žánru elektronické taneční hudby zvanému drum & bass a je...

Carlo Chatrian, umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, informuje média během tiskové konference v Berlíně, Německo, pondělí 23. ledna 2023.

Festival Berlinale uvede čtyři filmy s českou účastí včetně Sedmikrásek

Filmový festival Berlinale bude mít na programu čtyři filmy s českou účastí včetně Sedmikrásek Věry Chytilové, které se budou...

Vladimír Suchánek (12. 2. 1933 – 25. 1. 2021), výtvarník.

Vladimír Suchánek - Krásná neznámá

Světoznámý výtvarník a vášnivý hudebník Vladimír Suchánek, od jehož narození právě nyní uplyne 90 let, očima svého syna, režiséra...

Foto z filmu Il Boemo.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo, diváky nejvíce oslovily Devadesátky

Letošní jubilejní 30. ročník cen Český lev ode dneška zná své nominanty. Vítězové všech kategorií z nich budou vybrání 4. března...

Ve věku 95 let zemřela italská herečka Gina Lollobrigida.

Ve věku 95 let zemřela italská herečka Gina Lollobrigida

Ve věku 95 let zemřela italská herečka Gina Lollobrigida. Informovala o tom v pondělí agentura ANSA. Podle italského tisku byla v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi