Zeman: Partneři stejného pohlaví by neměli vychovávat děti

Miloš Zeman v pořadu TÝDEN s prezidentem.

Televizní relace TÝDEN s prezidentem, kterou odvysílala televize Barrandov, "odpálila" ve čtvrtek další šrapnel. Role moderátorky se tentokrát ujala Alex Mynářová, která s hlavou státu probírala převážně domácí témata. Diváci si tak mohli poslechnout, jaký pohled má Miloš Zeman na moderní model rodiny, kdo povede jeho volební kampaň nebo co si myslí o zamítnutí členství Lenky Procházkové v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Prezident v minulosti již několikrát oznámil, že nepovede vlastní kampaň. V této souvislosti "odpálil" během pořadu Týden s prezidentem šrapnel, o němž mluvil o týden dříve. 

Lídrem se stala jeho žena Ivana. "Ač jsem docela otrlý, tak jsem zažil šok, překvapení, vděčnost a lásku," okomentoval své pocity Zeman. "Veškeré dotazy na volební kampaň již adresujte na moji ženu." První dámu navrhli do čela prezidentovi spolupracovníci a ona sama s rolí "šéfky" souhlasila. Kdo bude dále v týmu, nyní závisí na rozhodnutí Ivany Zemanové.

Pojetí rodiny

Kromě předvolební kampaně se ústředním tématem diskuzního pořadu stal partnerský vztah a jeho moderní pojetí. Podle průzkumů sice roste počet uzavřených sňatků, ale každé druhé dítě se rodí mimo manželství. Hlava státu se považuje za konzervativního člověka, jenž zastává názor, že tradiční manželství se nevyčerpalo a mělo by být i legislativními opatřeními podpořeno.

Týden s prezidentem.Sám prezident je se svou ženou příkladem více než dvacetiletého manželství, ve kterém hodlá setrvat až do smrti. Podle Zemana takzvaní singles, kteří žijí na hromádce, dělají chybu. Je to sice moderní pojetí vztahu, ale podle prezidentových slov to vede k jistému rozvolňování. "V tradičním manželství se totiž říká - budu s tebou v dobrém i zlém. Model singles je založen na principu - budu s tebou snášet to dobré." Pokud přijde to zlé, tak se jeden z partnerů odstěhuje.

Co se týče tématu rodina, i v tomto ohledu se hlava státu vrátila ke konzervativním hodnotám. Podle Zemana je rodičovský model založen na roli otce a matky. Dvě matky či dva otcové není podle něj to pravé. "Partnerství dvou osob stejného pohlaví není vhodná cesta pro výchovu dětí."

Posledním významným bodem diskuze bylo týdenní volno pro otce. Hlava státu nejenže s návrhem souhlasí a návrh podepíše, délka volna mu však přijde příliš krátká. Podle Zemana by mohli tatínkové zůstat doma 14 dní až tři týdny.

Zamítnutí Procházkové

Prezident se vyjádřil i k nejmenování spisovatelky Lenky Procházkové do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ačkoliv byla navržena hlavou státu, Senát ji nezvolil ani ve druhém kole tajné volby.

Podle Zemana pronásleduje některé senátory stále komplex z viny. "Byli zbabělí v době, kdy odvaha nebyla levná. Drželi hubu a krok. A právě tito lidé mají nyní rozhodovat o tom, že nějaká chartistka kandiduje do nějaké instituce."

Foto: archiv , Karel ŠANDA

Autor: - red -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi