Zeman, Babiš a spol.: Protiruské sankce jsou důvodné, kvóty nechceme

Na Pražském hradě se sešli kvůli koordinaci zahraniční politiky ústavní činitelé. Zleva ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zahraničí a Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman a předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Protiruské sankce, vztahy s Izraelem, jednání o brexitu či Severoatlantická aliance patřily mezi témata schůzky vrcholných ústavních činitelů na Pražském hradě. Premiér, prezident, šéf sněmovny a ministři zahraničí a obrany se shodli, že stále trvají důvody pro sankce proti Rusku, za užitečné ale označili, aby o jejich politické a ekonomické účinnosti jednala Evropská rada. Shoda panovala například i na odmítnutí migračních kvót. Na jednání chyběl kvůli zahraniční cestě předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), proti zahraniční politice prezidenta Miloše Zemana na Hradě protestovala necelá dvacítka demonstrantů.

Sankce uvalila EU na Rusko kvůli anexi poloostrova Krym a kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Konec svých sankcí v březnu 2015 svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku. Čeští politici dnes v prohlášení vyzvali k naplnění dohod všemi zúčastněnými stranami. Dodali, že Evropská rada by měla komplexně zhodnotit účinnost sankcí při diskusi o jejich prodloužení. Zeman opatření vůči Rusku dlouhodobě kritizuje.

Opoziční politici uvedli, že není důvod od sankcí vůči Rusku ustupovat. "Rusko stále okupuje Krym, takže k rušení sankcí není jediný důvod," napsal předseda ODS Petr Fiala. Obdobně se vyjádřili předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec Pirátů Mikuláš Peksa. "Podmínky vůči Rusku jsou dané a neexistuje-li ochota spolupracovat na ruské straně, nemůžeme ustupovat ani my," uvedl Peksa.

Společné prohlášení vydané Hradem také uvádí, že otevření Českého domu v Jeruzalémě bude prvním krokem v záměru přemístit české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Přesun ambasády z Tel Avivu prosazuje především Zeman. Odpůrci přesunu velvyslanectví tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Předmětem schůzky byla i Zemanova listopadová cesta do Izraele.

Vrcholní politici se shodli také na odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů i potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v oblastech, odkud migranti přicházejí. Účastníci schůzky také koordinovali své zahraniční cesty pro zbytek roku, mluvili o brexitu a potvrdili význam členství ČR v NATO. Věnovali se i tématu obchodních sporů mezi USA a Čínou či Evropskou unií. "Shodli se, že pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR, je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace," uvádí prohlášení.

Politici opustili Hrad po necelých dvou hodinách bez toho, aby schůzku okomentovali. Odjezd jejich limuzín doprovázelo skandování zhruba patnáctky demonstrantů, kteří se sešli na Hradě kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou prezidenta. Zeman podle nich směřuje Česko k vystoupení z NATO a EU. Demonstranti se obávali, že možným účelem dnešní schůzky mělo být odstoupení ČR od účasti na protiruských sankcích.

Předseda horní komory Parlamentu Štěch se z účasti omluvil kvůli dlouhodobě plánované cestě do Francie. Nabízel, že se vrátí dříve, pokud by se jednání konalo od 17.00. Zástupci Hradu mu podle něj nevyšli vstříc, navíc odmítli účast místopředsedkyně Senátu Miluše Horské (za KDU-ČSL). "Chtěl sem (Štěch) poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu," prohlásil v úvodu schůzky před novináři Zeman. "Myslím, že o moji osobu v této kauze vůbec nejde. To se teď jenom hodí," uvedla k tomu Horská.

Text prohlášení nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice, na němž se shodli na schůzce na Pražském hradě:

1. Nejvyšší ústavní činitelé se věnovali koordinaci zahraničních cest v tomto roce a shodli se na důležitosti a potřebě koordinace také návštěv zahraničních partnerů v ČR.

2. Ústavní činitelé se věnovali problematice restriktivních opatření (mezinárodních sankcí), jako nástroje pro prosazování mezinárodního práva, lidských práv nebo demokratických principů. V případě sankčního režimu EU vůči Ruské federaci ústavní činitelé konstatovali, že důvody, které k zavedení sankcí vedly, trvají, a vyzvali k naplnění Minských dohod všemi zúčastněnými stranami. Shodli se také na užitečnosti komplexní a otevřené diskuse o tomto tématu na úrovni Evropské rady, včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat.

3. Nejvyšší ústavní činitelé diskutovali o přípravě strategického dialogu s Izraelem, včetně společných projektů a cílů, a shodli se na přínosu pravidelných mezivládních konzultací s Izraelem pro rozvoj vzájemných bilaterálních vztahů. Rovněž byli seznámeni s obsahem, zaměřením i cíli listopadové oficiální cesty prezidenta republiky do Izraele včetně stavu příprav otevření Českého domu v Jeruzalémě, které bude prvním krokem v záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma v souladu s mezinárodním právem.

4. V situaci hrozících "obchodních válek" mj. mezi USA a Čínou, EU a dalšími ústavní činitelé diskutovali o aktuální kondici pravidel světového multilaterálního obchodu. Shodli se, že pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace. Ochranná opatření by pro ČR znamenala nárůst nákladů, zvýšenou nezaměstnanost a snížení zahraniční poptávky s negativním dopadem na český export a HDP. Snahou ČR by proto mělo být nejen aktivně podporovat liberalizaci a dodržování mezinárodních pravidel obchodu, ale dále diverzifikovat český export, podporovat naše firmy v hledání nových odbytišť, se zvláštním zaměřením na země mimo EU, podporovat inovativní řešení a prosazovat výhodnější postavení pro ČR v globálních hodnotových řetězcích.

5. Ústavní činitelé potvrdili význam členství ČR v Severoatlantické alianci, která je garancí naší bezpečnosti, a zhodnotili červencový summit NATO a jeho význam pro společnou obranu i transatlantické vztahy. Ústavní činitelé podpořili naplnění závěrů tohoto i minulých summitů, včetně směřování ke splnění závazku ze summitu ve Walesu, tj. k postupné alokaci 2 % HDP na obranné výdaje a k použití 20 % z této částky na investice do r. 2024. Zdůraznili rovněž potřebu prohlubování spolupráce NATO - EU. Ústavní činitelé podpořili příspěvek ČR k zajištění obrany Aliance i k šíření stability v jejím sousedství jak svou posílenou účastí v aliančních misích a operacích, z nichž obzvláště důležitá z hlediska boje proti mezinárodnímu terorismu je naše přítomnost v Afghánistánu, tak pokračováním podpory partnerských zemí. Účastníci schůzky potvrdili zájem důstojně připomenout 20. výročí vstupu ČR do NATO a 70. výročí založení NATO v příštím roce a počítají s hlavními připomínkovými akcemi dne 12. 3. 2019 na Pražském hradě a v Černínském paláci.

6. Ve vztahu k brexitu vyjádřili ústavní činitelé zájem na zachování co možná nejužšího vztahu mezi EU a Spojeným královstvím ve všech oblastech při zachování vyváženosti práv a závazků budoucí dohody o nastavení vztahů. V jednáních o vystoupení Spojeného království z EU podporuje ČR společné pozice EU 27 a hlavního vyjednavače Evropské komise. Prioritami bylo a zůstává zachování vnitřního trhu EU a udržení nedělitelnosti jeho čtyř svobod, zajištění bezpečnosti v Evropě a ochrana zájmů českých občanů a firem. Řešen musí být také finanční výpadek v rozpočtu EU, který brexit přinese.

7. Ve shodě s programovým prohlášením vlády se ústavní činitelé shodli, že ČR bude pokračovat ve výraznější, proaktivní a pružnější reakci na zahraničněpolitické hrozby typu masové ilegální migrace či terorismu. Shodli se na správnosti odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů, jakož i na potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují, a účinnějšího poskytování rozvojové pomoci. ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují.

8. Ústavní činitelé se shodli na důležitosti předsednictví ve V4 v letech 2019-2020 a druhého předsednictví ČR v Radě EU ve druhé polovině roku 2022. K podrobnější diskusi o prioritách pro tato a další předsednictví se vrátí na svém příštím zasedání. Ústavní činitelé také diskutovali podporu aktuálních kandidatur (vč. národní pozice ke kandidaturám na pořádání veletrhu Expo v r. 2025).

Foto: ČTK

Autor: ČTKČtěte dále

Europoslankyně Michaela Šojdrová a další členové jejího doprovodu hovořili s novináři po schůzce s premiérem Andrejem Babišem

Šojdrová dostala od Babiše za úkol najít konkrétní sirotky

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na páteční schůzce od premiéra...

Ilustrační foto.

Česko zažilo asi poslední tropický den, opět padaly rekordy

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord pro 21. září překonalo nebo...

Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Macron pohrozil odpůrcům Frontexu odchodem ze schengenu

Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, by mohly být vyloučeny z schengenského prostoru a...

Prezident Miloš Zeman.

Zeman kritizoval protiimigrační AfD kvůli Benešovým dekretům

Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu....

Ilustrační foto.

Hasiči v Praze kvůli větru zasahovali na 50 místech, i v centru

Pražští hasiči v pátek večer během zhruba hodiny vyjeli ke 30 případům, které souvisely se silným větrem. Odklízeli spadlé stromy...

Europoslanec a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Tošenovského

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD v pátek vyslechla europoslance a bývalého hejtmana...

Prezident Miloš Zeman s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Zeman chválil komunikaci s Merkelovou, prim hrála ekonomika

Prezident Miloš Zeman jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem zejména...

 Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) při  příchodu na schůzku v Hrzánském paláci.

Přijetí dětí bez doprovodu ze Sýrie? Šojdrová vidí pozitivní posun

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vidí pozitivní posun ve sporu o případné přijetí dětí bez doprovodu ze Sýrie do České...

Ilustrační foto.

Češi jsou ochotní pomoci syrským uprchlíkům v nouzi

Češi jsou podle občanské iniciativy Češi pomáhají ochotní pomoci syrským uprchlíkům, kteří jsou v nouzi. K výzvě se na webu...

Ilustrační foto.

Rodičovská by se měla výrazně zvýšit

Rodiče, kteří zůstanou doma s malými dětmi, by od července příštího roku mohli začít dostávat o 40 tisíc korun vyšší rodičovský...

Nebezpečná syntetická droga.

Smrtící drogu šířil i žák základní školy, obviněn nebude

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v...

Víme, co si sypeme do jídla?

Univerzální ochucovadla. Co si sypeme do jídla?

Zatímco profesionální kuchaři jím opovrhují, české ženy ho milují. Univerzální ochucovadlo - známé také jako "vegeta" nebo...

Hasiči bojovali s požárem dva dny.

Celio po požáru nesmí až do odvolání přijímat další odpad

Ústecký kraj po rozsáhlém požáru haly společnosti na zpracování odpadu Celio zakázal této litvínovské firmě přijímat další odpad...

Petr Hlubuček.

Turisté v Praze: přínos, nebo přítěž? Odpovídal Petr Hlubuček

Turisté v Praze jsou přínosem, anebo naopak přítěží? Je vhodné regulovat cestovní ruch? Ptejte se lysolajského starosty Petra...

Ilustrační foto.

Dětského uprchlíka nepřijala ČR už tři roky. Žádostí byly desítky

České úřady dostaly v posledních deseti letech 85 žádostí o ochranu od dětských uprchlíků, kteří dorazili do republiky z ciziny...

Zleva Alfred Brunclík a Tomáš Jílek.

Nevýhodný pronájem se nekonal. Exšéfové ŘSD zproštěni viny

Obvodní soud pro Prahu 4 zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka a Tomáše Jílka...

Kampaň Pavla Sehnala.

Synové Formana se ohrazují proti užití jeho jména v kampani

Bratři Petr a Matěj Formanovi se distancovali od předvolební kampaně předsedy ODA a kandidáta na pražského primátora Pavla...

Ilustrační foto.

Ovce žily v nevyhovujících podmínkách. Chovatel čelí pokutě

Veterináři našli v pražských Jinonicích čtyřiatřicet ovcí v neregistrovaném chovu. Zvířata byla v nevyhovujících podmínkách, na...

Místo tramvají zatím jezdí v centru Prahy náhradní autobusy X22.

V centru Prahy nejezdí tramvaje. Nákladní auto strhlo trolej

Provoz tramvají v centru Prahy v okolí Karlova náměstí a frekventované křižovatky I. P. Pavlova byl ráno v obou směrech přerušen....

Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček v Duelu Jaromíra Soukupa: Rozhodnutím o mýtu pro SkyToll jsem znepokojen

Ve čtvrtečním Duelu Jaromíra Soukupa se představil předseda ČSSD, vicepremiér a úřadující ministr vnitra a dosud i ministr...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi