Zeman, Babiš a spol.: Protiruské sankce jsou důvodné, kvóty nechceme

Na Pražském hradě se sešli kvůli koordinaci zahraniční politiky ústavní činitelé. Zleva ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zahraničí a Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman a předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Protiruské sankce, vztahy s Izraelem, jednání o brexitu či Severoatlantická aliance patřily mezi témata schůzky vrcholných ústavních činitelů na Pražském hradě. Premiér, prezident, šéf sněmovny a ministři zahraničí a obrany se shodli, že stále trvají důvody pro sankce proti Rusku, za užitečné ale označili, aby o jejich politické a ekonomické účinnosti jednala Evropská rada. Shoda panovala například i na odmítnutí migračních kvót. Na jednání chyběl kvůli zahraniční cestě předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), proti zahraniční politice prezidenta Miloše Zemana na Hradě protestovala necelá dvacítka demonstrantů.

Sankce uvalila EU na Rusko kvůli anexi poloostrova Krym a kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Konec svých sankcí v březnu 2015 svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku. Čeští politici dnes v prohlášení vyzvali k naplnění dohod všemi zúčastněnými stranami. Dodali, že Evropská rada by měla komplexně zhodnotit účinnost sankcí při diskusi o jejich prodloužení. Zeman opatření vůči Rusku dlouhodobě kritizuje.

Opoziční politici uvedli, že není důvod od sankcí vůči Rusku ustupovat. "Rusko stále okupuje Krym, takže k rušení sankcí není jediný důvod," napsal předseda ODS Petr Fiala. Obdobně se vyjádřili předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec Pirátů Mikuláš Peksa. "Podmínky vůči Rusku jsou dané a neexistuje-li ochota spolupracovat na ruské straně, nemůžeme ustupovat ani my," uvedl Peksa.

Společné prohlášení vydané Hradem také uvádí, že otevření Českého domu v Jeruzalémě bude prvním krokem v záměru přemístit české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Přesun ambasády z Tel Avivu prosazuje především Zeman. Odpůrci přesunu velvyslanectví tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Předmětem schůzky byla i Zemanova listopadová cesta do Izraele.

Vrcholní politici se shodli také na odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů i potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v oblastech, odkud migranti přicházejí. Účastníci schůzky také koordinovali své zahraniční cesty pro zbytek roku, mluvili o brexitu a potvrdili význam členství ČR v NATO. Věnovali se i tématu obchodních sporů mezi USA a Čínou či Evropskou unií. "Shodli se, že pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR, je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace," uvádí prohlášení.

Politici opustili Hrad po necelých dvou hodinách bez toho, aby schůzku okomentovali. Odjezd jejich limuzín doprovázelo skandování zhruba patnáctky demonstrantů, kteří se sešli na Hradě kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou prezidenta. Zeman podle nich směřuje Česko k vystoupení z NATO a EU. Demonstranti se obávali, že možným účelem dnešní schůzky mělo být odstoupení ČR od účasti na protiruských sankcích.

Předseda horní komory Parlamentu Štěch se z účasti omluvil kvůli dlouhodobě plánované cestě do Francie. Nabízel, že se vrátí dříve, pokud by se jednání konalo od 17.00. Zástupci Hradu mu podle něj nevyšli vstříc, navíc odmítli účast místopředsedkyně Senátu Miluše Horské (za KDU-ČSL). "Chtěl sem (Štěch) poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu," prohlásil v úvodu schůzky před novináři Zeman. "Myslím, že o moji osobu v této kauze vůbec nejde. To se teď jenom hodí," uvedla k tomu Horská.

Text prohlášení nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice, na němž se shodli na schůzce na Pražském hradě:

1. Nejvyšší ústavní činitelé se věnovali koordinaci zahraničních cest v tomto roce a shodli se na důležitosti a potřebě koordinace také návštěv zahraničních partnerů v ČR.

2. Ústavní činitelé se věnovali problematice restriktivních opatření (mezinárodních sankcí), jako nástroje pro prosazování mezinárodního práva, lidských práv nebo demokratických principů. V případě sankčního režimu EU vůči Ruské federaci ústavní činitelé konstatovali, že důvody, které k zavedení sankcí vedly, trvají, a vyzvali k naplnění Minských dohod všemi zúčastněnými stranami. Shodli se také na užitečnosti komplexní a otevřené diskuse o tomto tématu na úrovni Evropské rady, včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat.

3. Nejvyšší ústavní činitelé diskutovali o přípravě strategického dialogu s Izraelem, včetně společných projektů a cílů, a shodli se na přínosu pravidelných mezivládních konzultací s Izraelem pro rozvoj vzájemných bilaterálních vztahů. Rovněž byli seznámeni s obsahem, zaměřením i cíli listopadové oficiální cesty prezidenta republiky do Izraele včetně stavu příprav otevření Českého domu v Jeruzalémě, které bude prvním krokem v záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma v souladu s mezinárodním právem.

4. V situaci hrozících "obchodních válek" mj. mezi USA a Čínou, EU a dalšími ústavní činitelé diskutovali o aktuální kondici pravidel světového multilaterálního obchodu. Shodli se, že pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace. Ochranná opatření by pro ČR znamenala nárůst nákladů, zvýšenou nezaměstnanost a snížení zahraniční poptávky s negativním dopadem na český export a HDP. Snahou ČR by proto mělo být nejen aktivně podporovat liberalizaci a dodržování mezinárodních pravidel obchodu, ale dále diverzifikovat český export, podporovat naše firmy v hledání nových odbytišť, se zvláštním zaměřením na země mimo EU, podporovat inovativní řešení a prosazovat výhodnější postavení pro ČR v globálních hodnotových řetězcích.

5. Ústavní činitelé potvrdili význam členství ČR v Severoatlantické alianci, která je garancí naší bezpečnosti, a zhodnotili červencový summit NATO a jeho význam pro společnou obranu i transatlantické vztahy. Ústavní činitelé podpořili naplnění závěrů tohoto i minulých summitů, včetně směřování ke splnění závazku ze summitu ve Walesu, tj. k postupné alokaci 2 % HDP na obranné výdaje a k použití 20 % z této částky na investice do r. 2024. Zdůraznili rovněž potřebu prohlubování spolupráce NATO - EU. Ústavní činitelé podpořili příspěvek ČR k zajištění obrany Aliance i k šíření stability v jejím sousedství jak svou posílenou účastí v aliančních misích a operacích, z nichž obzvláště důležitá z hlediska boje proti mezinárodnímu terorismu je naše přítomnost v Afghánistánu, tak pokračováním podpory partnerských zemí. Účastníci schůzky potvrdili zájem důstojně připomenout 20. výročí vstupu ČR do NATO a 70. výročí založení NATO v příštím roce a počítají s hlavními připomínkovými akcemi dne 12. 3. 2019 na Pražském hradě a v Černínském paláci.

6. Ve vztahu k brexitu vyjádřili ústavní činitelé zájem na zachování co možná nejužšího vztahu mezi EU a Spojeným královstvím ve všech oblastech při zachování vyváženosti práv a závazků budoucí dohody o nastavení vztahů. V jednáních o vystoupení Spojeného království z EU podporuje ČR společné pozice EU 27 a hlavního vyjednavače Evropské komise. Prioritami bylo a zůstává zachování vnitřního trhu EU a udržení nedělitelnosti jeho čtyř svobod, zajištění bezpečnosti v Evropě a ochrana zájmů českých občanů a firem. Řešen musí být také finanční výpadek v rozpočtu EU, který brexit přinese.

7. Ve shodě s programovým prohlášením vlády se ústavní činitelé shodli, že ČR bude pokračovat ve výraznější, proaktivní a pružnější reakci na zahraničněpolitické hrozby typu masové ilegální migrace či terorismu. Shodli se na správnosti odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů, jakož i na potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují, a účinnějšího poskytování rozvojové pomoci. ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují.

8. Ústavní činitelé se shodli na důležitosti předsednictví ve V4 v letech 2019-2020 a druhého předsednictví ČR v Radě EU ve druhé polovině roku 2022. K podrobnější diskusi o prioritách pro tato a další předsednictví se vrátí na svém příštím zasedání. Ústavní činitelé také diskutovali podporu aktuálních kandidatur (vč. národní pozice ke kandidaturám na pořádání veletrhu Expo v r. 2025).

Foto: ČTK

Autor: ČTKČtěte dále

Andrej Babiš a Miloš Zeman (vpravo).

Zeman v TV Barrandov: Kdyby vláda padla, pověřím Babiše znovu

UVNITŘ ANKETA. Kdyby poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovili nedůvěru, prezident Miloš Zeman opět pověří sestavením...

Ministryně financí Alena Schillerová.

Schillerová v Duelu Jaromíra Soukupa: Vláda nepadne, jsem optimistka

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si tentokrát pozval do pořadu Duel Jaromíra Soukupa ministryni financí České...

Na Václavském náměstí se demonstruje.

"Andrej = Krim!" Lidé na Václaváku volali po demisi Babiše

UVNITŘ ANKETA. Na pražském Václavském náměstí se večer sešly tisíce lidí, kteří požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše (ANO)....

Tomio Okamura.

Okamura: Kubík a Slonková jsou hyeny, zprofanovanou ČSSD rádi nahradíme

Jaký je osud české vlády? Zatímco ČSSD v reakci na skandál Andreje Babiše a výpovědi jeho syna pro Seznam Zprávy nejistě...

Ilustrační foto.

Šestice Čechů z Mostecka pracovala v Británii jako otroci

Policisté nalezli při zásahu proti obchodníkům s lidmi v britském Manchesteru šest Čechů z Mostecka, kteří se podle nich stali...

Andrej Babiš mladší na Krymu.

Vyšetřovatelé věděli, kde Babišův syn je, řekl státní zástupce

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podle státního zastupitelství věděli, kde syn premiéra Andreje Babiše (ANO) je, a nemuseli tak po...

Gymnázium v Teplicích.

Snižovat kapacity gymnázií by byla chyba, řekla šéfka asociace

Gymnázia hrají podstatnou roli v přípravě lidí na vysoké školy, řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová....

Jan Hamáček.

Hamáček jednal na Hradě se Zemanem o osudu vlády

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček zhruba hodinu a půl jednal na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Měli hovořit...

Senát schválil několik důležitých změn v novele trestního zákoníku.

Senát uzákonil maření spravedlnosti jako trestný čin

Vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude stejně jako navádění ke křivé výpovědi či obvinění nově trestným činem...

Jaroslav Faltýnek (ANO).

Faltýnek: Máme v klubu ANO hodně lékařů a ti jsou zhnuseni

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Po zasedání klubu to řekl jeho předseda a...

Takto to v Ejpovicích vypadalo, když hlava razicího stroje prorazila výjezdový portál (2017).

Nejdelším železničním tunelem v Česku projel první vlak

Nejdelším železničním tunelem v ČR projel po 16.30 první nákladní vlak. Provoz v novém jižním čtyřkilometrovém tubusu u Plzně...

Andrej Babiš.

Babiš by měl skončit, míní podle průzkumu většina Čechů

Premiér Andrej Babiš sám, nebo i s celou vládou by měl kvůli kauze kolem jeho syna podle většiny Čechů skončit. Vyplývá to z...

Ilustrační foto.

Senát chce zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů

Senát schválil zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Senátorská novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že...

Poblíž Beskyd byl spatřen medvěd.

Viděli jsme medvěda, hlásí lidé poblíž Ostravice v Beskydech

U obce Ostravice v Beskydech ve čtvrtek ráno prý hotelový host zahlédl medvěda. Obec před šelmou varovala na svých internetových...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Petříčkovi vadí, že byl Babišův syn s vědomím premiéra na Krymu

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném...

Andrej Babiš mladší.

Rusko: Zprávy o únosu Babišova syna jsou provokace

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra...

Jiří Paroubek.

Policie přestane řešit slova Paroubkové o nelegálních příjmech

Policie se nebude dál zabývat prohlášením Petry Paroubkové o údajných nelegálních příjmech jejího manžela, expremiéra Jiřího...

A. Babiš.

Babiš současnou situaci ustojí, otočili bookmakeři

Premiér Andrej Babiš současnou situaci vyvolanou zprávou o údajném únosu svého syna podle bookmakerů spíše ustojí. Na to, že bude...

Andrej Babiš.

Syn nikdy neměl české občanství, řekl Babiš a obořil se na novináře

UVNITŘ ANKETA. Premiér Andrej Babiš ve stručném vyjádření řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem. Předseda vlády...

Farma Čapí hnízdo.

Babišovy kauzy: žalobci a policie chystají tiskový brífink

Pražské městské státní zastupitelství chystá na páteční dopoledne spolu s Policií ČR tiskový briefing, na kterém se vyjádří jak...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi