Šmucler: Lepší auto si koupit smím, a lepší dlahu ne? Divné

Zubní lékař Roman Šmucler.

"Většina pacientů chce, aby všechno bylo zadarmo, a většina doktorů chce, aby z příjmu "vedle" neplatili žádné daně. Ten, kdo by do toho chtěl vnést nějaký řád, bude po zásluze potrestaný, jako byl ministr Julínek," říká doktor Roman Šmucler. Podle něj nejde v českém zdravotnickém systému o špičkovou kvalitu péče, ale o to, pokrýt za daný rozpočet maximum. Šmucler sám až na výjimky pro pojišťovny nepracuje. "Jsem takový poučený pozorovatel. Neobhajuji systém, jen říkám, jak to je," dodává zubní lékař.

Jak to je?

Anketa:

Dali jste někdy lékaři či lékařce úplatek?

Není tajemství, že různé poplatky nad platby pojišťoven se samozřejmě vybírají. Náš zdravotnický systém je vlastně překopírovaný britský poválečný systém. Vůbec v něm tedy nejde o špičkovou kvalitu péče, ale o to, pokrýt za daný rozpočet maximum. Takže pacienti, kteří nechtějí platit žádné poplatky, by neměli koukat na kvalitu péče ve smyslu, zda na ně má lékař dost času nebo zda je na toaletách kvalitní papír. Ten systém musí být maximálně efektivní a to se i daří. Jako ve válce. Jako potravinový lístkový systém. Všichni jsme pojištění, máme v základu nárok na spousty věcí, ale úkolem systému je poskytovat je co nejlacinějším možným způsobem. Díky tomu pak financovat nové a nové věci, které věda vymyslí. Pokud chtějí lidé usměvavé, nespěchající lékaře v příjemném prostředí, musíme mít systém jako v USA nebo aspoň v Německu. Privátní připojištění a více přímých plateb.

Do systému jde ale, zdá se, hodně peněz. To se kradou, že nejsou?

Nejde primárně o to, zda se krade, nebo nekrade. I kdyby se všechny peníze, které se snad rozkradou, v systému objevily, zásadně to situaci nezmění. Nepovažuji za reálné, že se rozkradou čtyři miliardy ročně. A hlavně, všem nepravostem prostě nejde zabránit. Ty čtyři miliardy zdravotnických poplatků jsou z politické vůle pryč. Zrušení poplatků byla pro systém větší rána než zlodějiny. Peníze, které měly po krizi valorizovat platy a přispět na provoz, padly na politický slib.

Roman Šmucler.Takže systém je špatný, jak tvrdí ten bratislavský praktik?

Neznám ten případ podrobně, ale v zásadě asi nelže. S kolegy z medicíny je to případ od případu jiné. Znám lékaře, kteří si vynucují různé doplatky dost nevybíravým způsobem a žijí si velmi dobře. To je hrůza. Ale i takové, kteří by bez finanční pomoci od pacientů zkrachovali. Internisty, kteří hodiny pečlivě bádají nad nálezy pacienta a dlouho s nimi o všem mluví. Takoví nemají v našem systému pojištění šanci. Chcete-li v našem systému prosperovat, musíte při v podstatě fixních příjmech maximálně krátit náklady. Musíte si hlídat, abyste s pacientem dlouho nemluvili a nenapsali mu drahý lék nad svůj limit. U nás je to o to absurdnější, že jsme podepsali Úmluvu o bioetice, kterou si netroufli přijmout mnohem bohatší země. Pacient tu má extrémní práva. Například na informace. Může klást lékaři dotazy hodiny a hodiny. Jenže ten čas nikdo nezaplatí. A spoustě doktorů se to nelíbí. Ne proto, že by chtěli být bohatí (tedy jak kdo...), ale že ten systém podporuje nekvalitu a omezenou komunikaci s nemocným. A pak jim nezbývá - jako mně - než dělat léčit za "hotové", což ale znamená, že jsem pro spoustu lidí nedostupný.

Anebo?

Anebo je tu druhý způsob - kombinovat příjmy od pojišťovny s příjmy "bokem", jako to dělá on. Pak jsou jednou nohou v kriminále. Jsou i odbornosti, které pojišťovna platí docela dobře, ale často je to takto. A to se děje v celé Evropské unii. Nejen v Česku nebo na Slovensku, ale i třeba v Anglii. Pamatuji, když na Slovensku před lety několik měsíců lékařům neplatili mzdy. Celý systém fungoval, lékaři to z pacientů "nějak vyrazili", ale politici se tvářili, jak je vše super.

Tak to vypadá, že se zrovna teď ta hra hraje na Slovensku.

Ministr Julínek chtěl udělat v systému jasno. Poplatky byl detail. Hlavně chtěl umožnit, aby byla všem, bez protekce, umožněná jakákoli péče, pokud si rozdíl nad garantované minimum připlatí. A aby si mohli legálně zaplatit lékaře podle své volby. Rozdíl v péči podle peněženky mnohým vadil. Tak se to jakoby zakázalo a běží to "načerno". Politici za to jakoby nemohou a občas se nějaký lékař chytí a exemplárně potrestá. Pak se "jede dál". Podobné to bylo s výběrem lékaře. Objednat si specialistu je přirozené. Ale do toho se nechtělo ani lékařům. Část peněz by směřovala do daní a nemocnic. Zřídit ale legální možnost zaplatit si specialistu je nezbytné. Jinak velkým nemocnicím odejdou (typicky na Západ) nebo budou pořád na hraně šedé ekonomiky, trapné úplně pro všechny zúčastněné.

A nejhorší jsou zubaři. To se tak traduje.

Naopak, tam je díky doplácení poměrně jasno. Zdravotní pojištění reflektuje kvalitu péče konce osmdesátých let, kdy končil socialismus. Nové výdobytky jsou za jasné příplatky. Tohle ve zbytku medicíny až na výjimky chybí. Jinak neudržitelnost je krásně vidět na tradovaných "zubních plombách". My máme "na pojišťovnu" spravit zub za necelých tři sta korun. Včetně všeho. Nejdražší je čas. A čas ušetříte dvěma způsoby - zaprvé, že pacientovi nenecháte nastoupit anestezii potřebných sedm minut a ošetříte mu to vlastně bez ní. A ze všeho nejdůležitější je neztrácet čas dlouhou komunikací s pacientem - informovaný souhlas po zralé diskuzi? Kde to žijete? Když je na něj tak minuta... Anebo že to prostě ošidíte. Dokážeme vypracovat dokonalé výplně, ale když na to máte deset minut, je to takové "zacpání díry". My nemáme nedostatek zubařů, jak se píše. Máme jich skoro nejvíce na světě. Máme nedostatek zubařů ochotných ošetřovat za úhradu pojišťovny bez dalších doplatků. Zejména pak v regionech, které nejsou pro mladé atraktivní. Mladí už nechtějí za málo peněz dělat nekvalitní práci, jen kvůli udržení "jakoby bezplatného zdravotnictví". Narodili se v jiné době a chtějí ošetřovat podle moderních postupů za ceny, na kterých se dohodnou s pacienty. Dopadne to jako v Británii, kde postupně spousta stomatologů systém opustila a začali léčit "za hotové". Stát je vlastně rád. Zbude více peněz třeba na onkologii a nemůže za to systém, ale "nenasytní zubaři". Dramaticky to komplikuje zrušení poplatků.

Peter Lipták.

Jak?

Jsou plné ambulance, když už jsou zase úplně zadarmo. Každý, kdo měl teď v chřipkovém období teplotu a rýmu, si zavolal erzetu (rychlou záchrannou službu, pozn. redakce) a nechal se odvézt na urgentní příjem. A tam čekal vedle lidí, co jim vážně šlo o život. Někdo přece už musí říct, že to takhle nejde. Poskytujeme zdravotní péči přístupnější než Německo, ale platíme za operace doktorům padesátkrát míň než tam. Ne pětkrát, ale padesátkrát méně! Za stejnou operaci, se stejně drahým materiálem! Tak co po těch doktorech chceme?

Měla jsem za to, že se to částečně dorovnává dary, co za ně nemocnice děkují na tepaných tabulkách v lobby. Není to tak?

Naše republika nalila spoustu miliard, za které mohly být dálnice, do nových budov v krajských a státních nemocnicích. Až za deset let nebudou tyto dotace a zařízení zastará, náš systém se začne trhat. Tenhle systém je závislý na dotacích jako sportovec na anabolikách. Sám o sobě zkrachuje... Soukromníci na dotace nedosáhnou. Mají podobné provozní náklady, na investice musejí tedy sehnat peníze jinde. Někdy to dokážou lepším hospodařením, jindy posílají méně výhodné pacienty do státního a jiní třeba vybírají "dary" jako ten kolega na Slovensku.

Takže z toho slovenského případu vyplyne poučení, myslíte?

Třeba toho lékaře zavřou a tím problém prohlásí za vyřešený. Ale postupně se jim stane, že nebudou mít praktické doktory pro chudé pacienty, protože ti lékaři s lepší klientelou nebudou pojišťovnu, co platí pár korun, vůbec řešit. Vše se bude platit hotově. Doktoři na venkově budou mít smůlu. Postupně ho i s pacienty opustí.

Ta reakce na vystoupení doktora Liptáka - více zde - sjednotila celou rozháranou slovenskou politickou scénu. Shodli se, že je to od něj hyenismus.

Doktor Lipták provokuje a politici moralizují, aby nemuseli řešit nepříjemný problém, který se jich osobně netýká. Politici se přece, jak víme, neléčí ve venkovském špitále. Když se prezidentu republiky něco stane, nejde přece ke svému obvoďákovi. Má vojenskou nemocnici, nějaké k tomu určené sanatorium nebo pracoviště. Když se významnému politikovi má něco operovat, vždycky to dělá top profesor. Kliniky, kde se to operuje, pak obvykle nemají problém shánět investiční prostředky. Politikům se líbí v moderních klinikách s usměvavými profesory a sestřičkami. No a vědí, že je znovu do tohoto ráje zvolí, jen když budou slibovat bezplatné a rovné zdravotnictví pro všechny.

A jak vy, insider, tohle řešíte?

Potřeboval jsem po úrazu pravé ruky lepší a složitější titanovou dlahu. Možná bych ji dostal protekcí na úkor někoho potřebného. Připlatit si nesmím. Tak jsem ji koupil a nemocnici ji daroval. Jinak bych třeba už neléčil. Ta dlaha stála dvanáct tisíc korun, zachránila mi profesní život. Vůbec nechápu, proč si mohu koupit lepší auto, ale ne lepší dlahu a legálně připlatit skvělému operatérovi, který mi pomohl.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Autor: Pavlína Wolfová





Čtěte dále

Otevřené chrámy v ostravsko-opavské diecézi přilákaly rekordních 294.000 lidí

Otevřené chrámy v ostravsko-opavské diecézi přilákaly rekordních 294.000 lidí

Osmý ročník projektu Otevřené chrámy, který v ostravsko-opavské diecézi zpřístupňuje sakrální stavby, opět přilákal rekordní...

Sněmovna schválila využití výnosů z povolenek jen na následky změny klimatu

Sněmovna schválila využití výnosů z povolenek jen na následky změny klimatu

Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny...

Babiš dvě hodiny blokoval jednání Sněmovny, chtěl řešit psychický stav premiéra

Babiš dvě hodiny blokoval jednání Sněmovny, chtěl řešit psychický stav premiéra

Na více než dvě hodiny zablokoval předseda opozičního hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš dnešní jednání Sněmovny. Neúspěšně...

Google rozdělí v Česku 32 milionů na výuku kyberbezpečnosti a AI

Google rozdělí v Česku 32 milionů na výuku kyberbezpečnosti a AI

Americká technologická firma Google rozdělí v Česku 32 milionů korun na výuku kyberbezpečnosti a zvyšování kvalifikace v umělé...

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi