Marek Holeček: Handicapovaní pro mě nejsou menšinovým tématem

Martin Holeček.

V každodenním životě se handicapovaní lidé potkávají s celou řadou věcí a názorů, které jim ho komplikují. Obecně bychom tyto překážky mohli rozdělit do třech kategorií, a to na finanční, fyzické a komunikační.

Mnozí by si představovali, že člověk s handicapem na otázku: "Co vás takhle nejvíc štve?" vysype z rukávu jmenný seznam překážek, se kterými se dennodenně potkává, ale možná by byli překvapeni. Třeba Marek Holeček o sobě tvrdí, že se rozhodně jako menšinové téma necítí. Naopak má pocit, že média toho píší o handicapovaných docela dost. "Menšinové téma je pro mě třeba sexualita handicapovaných, o tom se nepíše vůbec nic," dodává a nahlas s úsměvem přemýšlí, proč se mu ještě nepodařilo nabalit si "zdravou" holku: "Asi kdyby se o tom vědělo víc, co všechno dokážeme a umíme, možná by ten strach z neznámého byl menší..."

Fyzické překážky

Marek Holeček je nesmírně akční člověk. Jeho handicapem je dětská mozková obrna a od roku 2006 mu doktoři, jak říká, "píší" i kvadruparézu, což je postižení všech končetin. Aktivní, protože i přes to, že doma vozík má, roky cílevědomého využívání berlí na úkor koleček se vyplatily a Marek se dnes pohybuje na docela solidní úrovni a o berlích ujde slušnou vzdálenost. To jsem se několikrát přesvědčila, když jsem ho tahala po Dejvicích, ať najdeme nějaký park. "I když neujdu takovou vzdálenost, je to vyčerpávající a jsem pomalý, paradoxně jsem na berlích méně odkázaný na pomoc druhých než na vozíku." Odůvodňuje to především tím, že chodníky, cesty, přechody, nadchody a podchody, ale ani domy, byty, budovy, nádraží nebo nákupáky nejsou pro vozíčkáře příliš uzpůsobené - spíš vůbec ne, i když se situace postupně lepší. "Když chce člověk někam jet třeba metrem, musí si hledat spoje, které uzpůsobené jsou. Jenom samotné vyhledávání trasy trvá tak hodinu." Tenhle hodinový souboj s doménou dpp.cz není jenom o potřebě vyhledat bezbariérové spoje tak, aby na sebe aspoň trochu navazovaly a člověk nezůstal někde viset víc než půl hodiny, ne-li celou. Kromě nutnosti najít bezbariérové spoje, je potřeba najít i bezbariérové zastávky. A protože zdaleka ne všechny odpovídají požadavkům kladeným na bezbariérový přístup, tak je na stránkách dopravního podniku potřeba zkontrolovat i to, zda jsou v provozu všechny výtahy, které v provozu být mají. Dobrý bodík pro dpp.cz, když už nic, svoje stránky aspoň pravidelně aktualizují.

Praha není zdaleka bezbariérová. Překážky, které na svých cestách musí lidé denně překonávat, spadají do kategorie "fyzické".

Chodníky, které by měly být dostatečně široké na to, aby byly přístupné i pro vozíčkáře, a zároveň jsou dostatečně nehrbolaté, jsou častokrát zastavěné parkujícími vozy, a tudíž k ničemu. Když má handicapovaný člověk v cestě tyhle překážky, jejich obcházení způsobuje opravdu značné potíže. Marek je proto nucený častokrát sejít z chodníku a v případě, že to dopravní situace umožňuje, je jednoduše s ohledem na svoje fyzické a psychické zdraví nucen vejít na vozovku.

Finanční překážky

Po studiu v Jedličkově ústavu se Marek rozhodl jít si za svým snem a úspěšně přešel přes tříkolový přijímací pohovor na Univerzitu Palackého v Olomouci a dostal se na dvouoborovou Divadelní a filmovou režii. Marek již předtím spolupracoval s nadací Sirius jako jeden z režisérů pro spoty kampaně Chodící lidé a proto je, zdá se, pro tenhle výběr opravdu povolaný.

Pro handicapované je finančně velice náročných několik aspektů: v první řadě jsou to důvody přímo související s diagnózou, třeba nákup medikamentů nebo rehabilitačních pomůcek. Pokud si handicapovaný potřebuje koupit boty nebo oblečení, mnohdy potřebuje věc kvalitnější a šitou na míru, což se značně prodraží. Finančně náročné je také přizpůsobení bytu nebo domu na bezbariérový pohyb a financování bezbariérového vstupu do budovy. Další položkou je placený asistent, který pomáhá s každodenními činnostmi, jako je převoz z a do školy, nebo pomáhá při psaní maturitních a jiných prací. Podle Markových slov má univerzita Palackého velice dobře udělaný sociální program. Bydlí na koleji s bezbariérovým přístupem, v buňce se sdíleným sociálním zařízením se třemi dalšími studenty. Univerzita se taky zdarma postarala o asistenci, většinou se jedná o asistenty a asistentky z řad studentů Pedagogické fakulty oboru speciální pedagogika, pro které je tato činnost zároveň praxí. Škola handicapovaným také poskytuje různé pomůcky, mnohdy novinky na trhu, dále mají k dispozici i speciálně upravené počítače. Asistenti zcela placení školou jsou pro Markovy rodiče velkou úlevou - asistence v Praze byla jednou z větších položek domácího rozpočtu.

Lidem s vážnou zdravotní komplikací se dramaticky zvyšují výdaje na medikamenty, rehabilitace, asistenty a podobně.

Komunikační překážky

Kromě studia se Markovi podařilo najít svůj realizační prostor i na poli hudby. Pro sdílení svojí obliby rockové hudby 60. a 70. let dostal prostor na studentském internetovém rádiu Palackého univerzity UpAir, kde jednou za dva týdny moderuje hudební program s názvem Across the rock cabinet. Marek se nezajímá jenom o hudbu, za poslední dva roky vydal už 4 básnické "sešítky", jak je nazývá, a teď připravuje svou pátou sbírku. "Chvíli mi trvá, než se do kolektivu začlením. Pak se ale otevřu a lidé jsou mojí otevřeností často zaskočeni," popisuje svou komunikační rozpolcenost. "Lidi z univerzity jsou překvapivě až přehnaně aktivní. Jdu a najednou mě někdo podepírá nebo někam odvádí," říká na účet jedné z nejtypičtější povahové charakteristiky nepostižených lidi: "buď jsou absolutně apatičtí, nebo zbytečně starostliví."

S komunikačními bariérami se lidé s handicapem potkávají opravdu často a není to jenom otázka aktivity nebo apatie. Většinová populace má vůči zdravotně postiženým celou škálu předsudků. Bojí se handicapovaného oslovit, protože neví, jak s ním komunikovat. Když už ale nějaká ta "jiskra" přeskočí, častokrát si lidé automaticky pojí tělesné postižení s mentálním a k handicapovaným tímhle způsobem přistupují. Mluví na ně zjednodušenou řečí a zdrobňují, jako kdyby mluvili na malé dítě. V případě přítomnosti asistenta většina nemluví přímo na handicapovaného, ale s otázkou se obrací právě na asistenta. A když už se lidi otrkají, začínají mluvit s lítosti, která ale není vyžadovaná, naopak, je absolutně nežádoucí. "Ty chudáčku malinký, to musíš mít těžké, já si to nedovedu představit být, viď, víš co..." a jakkoliv bizarně to zní, tyhle věty nejsou pro zdravotně postižené neznámé. "Když se někam rozhodnu jít, lidé se neustále ptají, proč chci být aktivní, proč radši nezůstanu doma a neodpočívám." Soucit je na místě tam, kde se se situací dá něco dělat, jinak je zbytečný.

Handicap podle Holečka často způsobuje počáteční bariéru v mezilidské komunikaci.

Finanční, fyzické a komunikační problémy, jak jsem si je pracovně nazvala, jsou nejčastějšími potížemi, se kterými se zdravotně postižení ve svém životě potkávají. Časy, kdy jsme dělali, že tahle část populace vůbec neexistuje, jsou naštěstí pryč. Postupný a pořád častější průnik komunity mezi tzv. zdravou populaci, jak celou dobu říkal Marek, je naštěstí na vzestupu. Pořád častěji můžeme vídat zdravotně, ale i mentálně postižené děti na státních školách a ve školkách, a je to dobře. Domnívám se, že děti jsou schopny akceptovat tyhle rozdíly nejlíp a proto nám vyrůstá zcela nová generace, která postižení vnímá už jinak než my nebo naši rodiče. Pokud se nám podaří nedělat z handicapu nenormálnost, jsme na nejlepší cestě obohatit svoje životy o zážitky jiného levelu, a to vzájemně.

Text připravila studentka žurnalistiky na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd UK Veronika Lešková v rámci semináře vedeného proděkanem Filipem Lábem a ředitelkou IKSŽ Alicí Němcovou Tejkalovou a za pomoci Erika Čipery, ředitele organizace Asistence o.s.

Foto: Veronika Lešková





Čtěte dále

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Do čela České obce sokolské (ČOS) zvolil dnes výbor Sokola podle očekávání dosavadního prvního místostarostu Martina Chlumského....

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu, ze současných českých poslanců chce...

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Na městském hřbitově v Mariánských Lázních na Chebsku vznikne podzemní kolumbárium s křišťálovým stromem vzpomínek. Na skleněné...

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model elektrického monopostu, který pro letošní závodní sezonu připravili studenti Vysokého učení technického v Brně, bude...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Na závěrečné konferenci Erasmus +, která proběhla tento týden ve škole Michael v Praze, bylo vidět především nadšení. Studenti...

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Kuřáků klasických cigaret ubývá. Díky tomu, že si nemohou zapálit na spoustě veřejných míst, přecházejí na alternativní výrobky,...

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento...

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

V České republice jsou oproti západní Evropě stále vysoké počty pacientů i úmrtí na onemocnění srdce a cév, a proto je potřeba...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi