Když se senioři starají o své handicapované potomky...

Ilustrační foto.

Dvě různé rodiny, jedna věc je pojí: rodiče-senioři se v nich starají o své handicapované děti. Tento společný jmenovatel měl však na životy jednotlivých rodin různé dopady. A ty s námi v rozhovorech ochotně sdílely.

"Dejte si, co chcete, já vás zvu," překvapuje mne svou vstřícností a nehasnoucím úsměvem paní J. (70). "To nepřichází v úvahu, já jsem tady ta vděčná," snažím se bránit, jelikož mi svědomí nedovoluje nechat za sebe zaplatit důchodkyni, která se celý život stará o postižené dítě. Před jarním sluncem se schovávám ve vinohradské kavárně spolu s vlídnou paní, ze které cítím, že se s nelaskavostí osudu rozhodla nikoli poprat, ale smířit a těžit z toho, co je. Se stále vzhůru zdviženými koutky úst se pořád ujišťuje: "Neříkám to moc rychle?" Na naše uši útočí bezstarostný refrén písničky od Chinaski: "Jsem absolutně šťastnej. Jak se můžeš tak hloupě ptát?", který znesnadňuje náš rozhovor a jenž s jeho náplní absurdně kontrastuje.

Zdeněk (44), syn paní J. (nepřála si uvést celé příjmení), má vrozenou mozkovou obrnu, konkrétně spastickou kvadruparézu, což je kombinovaná vada postihující všechny končetiny, v případě Zdeňka obzvláště nohy. Postupem času dochází u tohoto postižení ke zhoršení, takže přestože dříve chodil o berlích, dnes užívá invalidní vozík. "Čte, píše, počítá, dokáže i logicky odpovídat, ale rád je ve společnosti lidí, kterým to myslí míň, s nimi je větší legrace," objasňuje mi matka jeho mentální stav.

Paní J. se naštěstí nemusela kvůli péči o syna vzdávat práce, jelikož  maminka a manžel pomáhali. Oba však už zemřeli. "Pomáhají mi asistenti z Jedličkova ústavu, já bych ho sama do školy nedotáhla. Bez pomoci by to nešlo. Naštěstí bydlíme v bezbariérovém domě, ve kterém máme rehabilitaci i asistenty."

Handicapovaní lidé se muejsí vyrovnat s řadou překážek. Třeba s tím, jak je přijme jejich okolí (ilustrační foto).Zdeněk přes svůj handicap tráví čas aktivně. Navštěvoval speciální školu v Jedličkově ústavu, celý život pracuje, nyní v dílně, ve které se zpracovává vlna a vyrábějí svíčky. "Ale protože se všechno zdražuje, tak si lidi tyhle výrobky tolik nekupujou a v dílně mají finanční potíže, bojíme se, že mu ta práce dlouho nevydrží," komentuje paní J. Zdeňkovo zaměstnání. Kromě toho hraje její syn ping-pong, plave a chodí do tanečního sdružení pro postižené. "Rád by s někým chodil nebo se s někým kamarádil, ale těžko se pohybuje, takže nestačí mentálně postiženým, a lidé na vozíku chtějí někoho klidnějšího, rozumného. On je něco mezi tím, to je nejhorší."

Pomoc ze strany státu považuje paní J. za nedostatečnou. Kromě důchodu dostává Zdeněk příspěvek na péči, měl by si z něj hradit asistenty a cvičení. Jenže je to jen osm tisíc a on potřebuje asistenty na veškeré pochůzky jako návštěvy kadeřníka či doktora. Nárok na rehabilitaci má pouze dvakrát ročně maximálně na deset cvičení. "My si ještě připlácíme jedno cvičení za 350 korun a jednu rašelinu za 80 korun týdně. Oni to potřebují, kdyby necvičili, za chvíli se ani nepohnou," říká paní J. "Kdyby měli s těmi penězi vystačit, nemohli by vůbec nikam chodit. Mentálně postižení si dojdou na plavání sami, ale on ne a já věčně řídit nebudu." Příspěvek na benzin je 400 korun měsíčně, a to bez rozdílu postižení.

Přesto paní J. chválí, že podmínky pro postižené se značně zlepšily. Existuje víc stacionářů a ústavů přímo v Praze, zdůrazňuje zvýšení kvality Jedličkova ústavu. "Dřív nebyly praktické školy, takže pokud někdo neměl chytrou hlavu nebo šikovný ruce na vyučení, tak už nemohl dál pokračovat," odkazuje na další nedostatek, který však už byl odstraněn.

Paní J. nikdy o ústavní péči pro syna nepřemýšlela: "Na druhou stranu taky není dobrý, že je pořád doma, kdybych umřela, tak on by hrozně trpěl. Kdyby byl zvyklý žít v ústavu od čtrnácti, tak by to snášel líp, starší si na to hůř zvykají. Budoucnost je špatná, moc možností není. Tím, že má kombinovanou vadu, tak je to zúžený, těch zařízení tu moc není. Buď můžeme jít do Psár (Ústav sociální péče v Praze-západ, pozn. aut.), tam bychom pro sebe měli jeden pokoj a až bych umřela, mohl by tam zůstat, a pak je Svatá rodina (domov pro osoby s mentálním postižením, pozn. aut.), kde by mohl dožít sám, tam já s ním nemůžu."

Michal jedináček

Za rodinou Koníčkových jsme se vypravily na pražskou Hanspaulku. Michal (58) je jedináček a má vrozenou mozkovou obrnu. Dříve rodina přebývala v bytě na Újezdě. "Bydleli jsme ve druhém patře, to byly ty byty z přelomu 19. a 20. století. Tři šedesát do stropu, takže to dělalo dvakrát 14 schodů. Tak jsme sháněli výměnu, ale vždy ty byty byly malé, studené, vlhké a zchátralé. Až potom se naskytla příležitost družstevní výstavby. Manžel má záda v háji, z toho nošení do schodů," říká paní Koníčková.

Nejdůležitější je přístup rodiny (ilustrační foto)."Moji rodiče mi pomáhali, oba byli kantoři. Takže se o Michala starali. V podstatě jsme měli jednodušší situaci než ostatní, kdy matka byla nucena zůstat doma." Na otázku, jak stát pomáhá rodinám, které se nacházejí v podobné situaci, odpovídá paní Koníčková: "Je to nesrovnatelně lepší, než to bylo, ale lehký to není, samozřejmě. " Začíná převažovat tendence starat se o své handicapované příbuzné doma, byť s pomocí, všímá si. "Konečně se přišlo na to, že je to tak lepší."

Přístup předrevolučního státu k lidem s handicapem vystihuje následující příběh: "První licence na vozík, a to mechanický, nikoli elektrický, byla zakoupena až poté, kdy měl syn komunistického ministra havárii. Předtím jsme měli jen takový skládací vozík, který nám známý vyrobil na koleni, já jsem ho vzala pod paží, manžel vzal Michala do náručí a šli jsme."

"Pak let přibývalo a sil ubývalo. A taky před sedmi lety musel jít manžel do nemocnice. Do vany jsem Michalovi pomoci zvládla, ale potom z vany člověk cítí každý centimetr. To už nešlo. Tak jsem začala uvažovat o řešení. Pak jsem náhodou potkala kamarádku, která mi řekla o Asistenci. Začala k nám docházet jejich hlavní terapeutka, dohodli jsme se a od té doby k nám docházeli asistenti. Postupem času k nám začali chodit každý den, to víte, mně je pětaosmdesát a manželovi je devadesát. Asistenti přicházejí ráno i večer, pomůžou vstát, dát na vozík, umýt ... a pak když potřebujeme doprovodit k lékaři, k zubaři či na nějakou pochůzku." Služeb asistentů začali Koníčkovi využívat až v momentě, kdy začali pociťovat úbytek sil. "Asistence je skvělá. Hlavně pro ty mladší, ti tak mají doprovod do dílen, do klubů, bazénu. Pro nás je to velká pomoc, aby Michal nemusel do ústavu."

"Michal má rad sport, sleduje sportovní dění v televizi." vypráví paní Koníčková a já si prohlížím plakáty českých tenistů na skříni. "Má rád vědomostní pořady, kde zaráží ta neznalost študentů, odpoledne chodíme ven, máme tu terasu. Učíme se anglicky, tak občas čteme zjednodušené knížky, luštíme křížovky."

V tom do domu vchází Michalův tatínek, radostně se s ním vítá. Ptá se, jaký byl jeho den a na oplátku popisuje ten svůj. A já v přímém přenosu vidím, co paní Koníčková myslela tím, že je lidem s handicapem v rodinném kruhu o tolik lépe než v ústavu...

Texty připravili studenti žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v rámci semináře vedeného proděkanem Filipem Lábem a docentkou Alicí Němcovou Tejkalovou a za pomoci Erika Čipery, ředitele organizace Asistence, o. s. Autorkami textu jsou Petra Dvořáková a Daniela Ešnerová. 

Text připravily studentky žurnalistiky na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd UK Petra Dvořáková a Daniela Ešnerová v rámci semináře vedeného proděkanem Filipem Lábem a ředitelkou IKSŽ Alicí Němcovou Tejkalovou a za pomoci Erika Čipery, ředitele organizace Asistence o.s.

Foto: Shutterstock





Čtěte dále

Amazon najme před vánoční špičkou v tuzemských centrech přes 3600 brigádníků

Amazon najme před vánoční špičkou v tuzemských centrech přes 3600 brigádníků

Amazon najme před vánoční obchodní špičkou v tuzemských centrech v Dobrovízi u Prahy a v Kojetíně na Přerovsku přes 3600...

Mezi jedenáctiletými dětmi v Česku přibývá sklonu k závislosti na sítích

Mezi jedenáctiletými dětmi v Česku přibývá sklonu k závislosti na sítích

Mezi jedenáctiletými dětmi v Česku přibývá těch, kdo ve vztahu k sociálním sítím a počítačovým hrám vykazují znaky závislosti....

České dráhy od půlky prosince zvednou ceny jízdenek průměrně o téměř pět procent

České dráhy od půlky prosince zvednou ceny jízdenek průměrně o téměř pět procent

Národní dopravce České dráhy (ČD) od 15. prosince zvýší ceny jízdného průměrně o 4,9 procenta. Cena jízdenky dospělého na kratší...

Odvolání Bartoše bylo ze strany Fialy špatně komunikované, míní experti

Odvolání Bartoše bylo ze strany Fialy špatně komunikované, míní experti

Návrh na odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z postu ministra pro místní rozvoj ze strany premiéra Petra Fialy (ODS) bylo překvapivé,...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi