Za "vítězný únor" si můžeme sami, říkal už Werich

Klement Gottwald na Slovácku. I tady napřed sliboval, že kolchozy a kolektivizace Československu nehrozí.

Ke komunistickému převratu z 25. února 1948 přispěla většina Čechů. "Za komunismus si můžeme sami," tvrdí Leo Žídek, bývalý vězeň Gottwaldova režimu v uranových dolech. 

Česká mysl inklinuje k rudé, to platí už od husitských válek. Když roku 1921 ultralevicové křídlo sociální demokracie konečně založilo Komunistickou stranu Československa (KSČ), naplnily se sny tisíců proletářů. Už roku 1923 měla KSČ 132 tisíc členů a stala se nejsilnější komunistickou stranou v tehdejší demokratické Evropě.

Místo maturity uranové peklo

Dělnický deník, noviny ostravských komunistů z roku 1928 na titulní straně s Leninem."Pořád se divím, kolik výjimečně talentovaných mladých lidí tehdy ve dvacátých letech propadlo komunismu. Třeba literáti Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura a Josef Hora," podivuje se devětasedmdesátiletý Leo Žídek, místopředseda Konfederace politických vězňů.

Žídek má totiž z mládí opačnou zkušenost, komunisti s ním zametli už s jako osmnáctiletým maturantem. "To bylo v roce 1951, když jsem odmítl vstoupit do Českého svazu mládeže a pár dní před maturitou přišel trest. K maturitě jsem nebyl připuštěn," vzpomíná Žídek. "Rozhodl jsem se dostudovat v nějaké demokratické zemi," vypráví o svých představách z horkého léta 1951.

Zrovna v té době komunisté zorganizovali provokační přepad Národního výboru v Babicích, jenž skončil vykonstruovaným procesem a sedmi rozsudky smrti. Nebyl to nejlepší čas na přechod "čáry" - a ani Žídkovi ten pokus nevyšel. "Přes hranice nás chtělo přejít jedenáct. Už první schůzka s údajnými převaděči skončila uvězněním v brněnské věznici. Tehdy se nedalo vůbec nikomu důvěřovat, snad každý druhý byl provokatér," vypráví Žídek. "Hostem" komunistických lágrů na Příbramsku a Jáchymovsku pak zůstal až do května 1960, celou tu dobu nasazený na otrocké práce v uranových dolech.

Hodina "zábavy" soudruha Gottwalda

Gottwald se Stalinem. Bývalý mukl Leo Žídek znova zaloví v "rudých vodách" české historie a cituje Gottwaldův proslulý parlamentní projev z 21. prosince 1929. "A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk! A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry," vpálil tehdy Gottwald slovní políček všem zastáncům parlamentní demokracie.

"Jenže nikdo tehdy Gottwalda nebral vážně, poslanci se jen projevu zasmáli," vysvětluje Žídek. Řečník, který vystoupil ve sněmovně po Gottwaldovi, předsedovi KSČ skutečně poděkoval "za hodinu zábavy".

Po druhé světové válce se politikové z nekomunistických stran přestali usmívat, na krku je však zatím nesvrbělo. "Ve svobodných volbách roku 1946 nechali Češi drtivě zvítězit komunisty. To byl bezpochyby první krok k tomu, že dnes říkám, že si za únorový puč a čtyřicet let komunismu mohou Češi sami," přemítá místopředseda Konfederace politických vězňů. Volby v roce 1946 KSČ v českých zemích drtivě vyhrála, když získala 40,17 procenta hlasů. Klement Gottwald se stal předsedou vlády a pomalu zemi předával do náruče generalissima Stalina, ač veřejně hlásal, že Československo půjde k socialismu specifickou cestou.

Selhání demokratů, nebo převrat?

Lidové milice v únoru 1948. Vládní krizi, která vypukla v únoru 1948, demokratické síly v kabinetu hrubě podcenily. Ministři nekomunistických stran totiž odmítli docházet na zasedání vlády, pokud Gottwald nezastaví přeskupování bezpečnostních sil pod křídla komunistických velitelů. Dvanáct ministrů pak podalo zbrklou demisi ve víře, že prezident Edvard Beneš vyhlásí předčasné volby.

Beneš se však 25. února 1948 nechal přesvědčit Gottwaldem, aby vládu pouze rekonstruoval podle návrhu komunistů, kteří v novém kabinetu získali převahu. "Bylo to protiústavní řešení, ovšem za velkého přispění nerozhodných demokratů. Podnes třeba nerozumím uvažování Jana Masaryka," hodnotí únorové události bývalý politický vězeň Leo Žídek. Syn prvního československého prezidenta totiž demisi nepodal a seděl i v Gottwaldově poúnorové vládě, stejně tak významný sociálnědemokratický politik Bohumil Laušman, jenž se stal dokonce místopředsedou kabinetu.

"Prokázali jsme před celým světem hluboký a upřímný demokratismus našeho státu," prohlásil po složení slibu této vlády její předseda Klement Gottwald. Nebyl daleko od pravdy, dokonale totiž využil selhání demokratických politiků. "Chcete vést státní věci novými cestami a novou formou demokracie. Přál bych vám, národu i státu, aby to byla cesta šťastná pro všechny," popřál nové vládě Beneš.

Demokrat se železnou botou

Klement Gottwald. V sobotu 28. února 1948 se Gottwald zúčastnil Sjezdu rolníků v Praze a skutečně dosud mluvil jako nejzarytější demokrat. "Kdo bude strašit s kolchozy, patří k rozvratníkům a záškodníkům," dušoval se před soukromými rolníky. Netrvalo to ani rok - a parlament přijal zákon o jednotných zemědělských družstvech (23. února 1949) a strana zahájila násilnou kampaň za jejich zakládání.

Násilí přicházelo zvolna, ovšem v železné botě. Do vězení a lágrů neposlal Klement Gottwald jen maturanta Leo Žídka, ale v letech 1948 až 1953 i na 100 tisíc dalších lidí. Do táborů nucených prací bylo bez soudů deportováno na 80 tisíc osob a 230 lidí stačil Gottwald popravit (191 z čistě politických důvodů). Nakonec se vzájemně vraždili i funkcionáři KSČ: Gottwald poslal na šibenici jedenáct svých nejbližších komunistických funkcionářů v čele s Rudolfem Slánským.

Když Gottwald umřel, poprav ubylo a posléze Češi začali věřit na "socialismus s lidskou tváří". A ještě později za normalizace na "vyčůraný režim", jejž je nutno za každou cenu hájit.

Jednou už si národ dobrovolně zvolil komunismus, tak bylo třeba držet s režimem krok, což při jedné vzpomínce na rok 1948 potvrdil i stárnoucí Jan Werich: "Pamatuju si, že ten historický fakt toho, co tu je, nevznikl násilím, ale dobrovolně. Odhlasoval se. A já pro něj taky hlasoval."

Místo velkého alespoň malý únor

Pohraničníci střežili železnou oponu. Poslankyně Semelová je za to chválí."Velký únor z roku 1948 je naštěstí pryč a asi se nebude opakovat. Vadí mi ale, že se pořád někdo pokouší o takové malé únory," přemítá veterán komunistických lágrů Leo Žídek. Naposledy ho vytočily parlamentní projevy Miroslava Grebeníčka a Marty Semelové (oba KSČM) v diskusi nad zákonem o uznání protikomunistického odboje.

Žídek, jenž kvůli ostře hlídané západní hranici bručel osm let v kriminále, nechápe, jak poslankyně Semelová může pohraničníky obhajovat. "Byli to příslušníci Pohraniční stráže, kdo zabezpečoval klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly a ruční granáty," prohlásila Semelová v parlamentu. Psal se únor 2011, ovšem rétorika proslovu patřila do Gottwaldovy éry. 

Foto: archiv

Autor: Ivan Motýl





Čtěte dále

Pražští radní se budou zabývat úpravou plastiky s nápisem Moskva-Praha, jež je umístěna Andělu

Pražští radní se budou zabývat úpravou plastiky s nápisem Moskva-Praha, jež je umístěna Andělu

Pražští radní by se měli v pondělí zabývat možnou úpravou bronzové plastiky s nápisem Moskva-Praha, která je umístěna ve...

Vláda bude v úterý projednávat návrh novely s ošetřovným pro živnostníky a dohodáře

Vláda bude v úterý projednávat návrh novely s ošetřovným pro živnostníky a dohodáře

Ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním. Vedle nemocenské by se měly...

Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom

Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom

Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Hlavním cílem...

Vědci a akademici: Rozhodnutí Tuleji vzdát se nominace bylo správné

Vědci a akademici: Rozhodnutí Tuleji vzdát se nominace bylo správné

Rozhodnutí Pavla Tuleji (TOP 09) vzdát se nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace bylo správné. Shodla se na tom většina...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Na závěrečné konferenci Erasmus +, která proběhla tento týden ve škole Michael v Praze, bylo vidět především nadšení. Studenti...

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Kuřáků klasických cigaret ubývá. Díky tomu, že si nemohou zapálit na spoustě veřejných míst, přecházejí na alternativní výrobky,...

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento...

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

V České republice jsou oproti západní Evropě stále vysoké počty pacientů i úmrtí na onemocnění srdce a cév, a proto je potřeba...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi