Voda s larvami moskytů. Češi v nejhorších vězeních světa

Jiří Cetel prožil v Zambii peklo.

Před několika dny zadržela policie na Kanárských ostrovech čtveřici Čechů s 369 kilogramy kokainu. Právě kvůli pašování drog nebo majetkovým deliktům končí naši krajané za mřížemi v zahraničí nejčastěji, někdy ale stačí mnohem méně. Co neprávem obviněné nešťastníky i skutečné kriminálníky čeká?

Zambijské slunce proniká do tmavé kobky jen skrz pár děr v zaplechovaném okénku. Na patnácti metrech čtverečních se tu o odpočinek pokouší tucet chlapů jako hora. A neustále přibývají další. Leží na zemi, místo matrací jen zapáchající hadry. Vedro k padnutí.
Píše se rok 2011 a tísní se tu i tři bílé tváře: Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Veber. Jsou podezřelí ze špionáže. Stačilo jedno cvaknutí foťákem ve špatnou chvíli, a mohli tady hnít do konce života.

Trojice Čechů si do Zambie odskočila na výlet z Jihoafrické republiky, kde připravovali veletrh aut. Chtěli se podívat do nitra kontinentu a Zambie měla pověst jedné z nejbezpečnějších zemí. Místo plánovaných osmi dní zde nakonec strávili skoro tři měsíce.

Stačilo jedno "cvak"

"V centru Lusaky jsme narazili na prostor, který byl v mapě vyznačen jako City Airport - městské letiště. U vjezdu byla vystavená dvě letadla, český Albatros a ruský MiG. Závora otevřená, nikde ostraha. Mám doma dva kluky, tak jsem jim chtěl vyfotit, že tady mají české letadlo," vypráví dnes osmačtyřicetiletý Jiří Cetel doma v Úštěku. V tu chvíli se ale odněkud vynořila ochranka. Zaskočení Češi ani dost dobře nevěděli, co vlastně provedli, po třech dnech výslechů a zmatků se ocitli ve vazební věznici. Těsně předtím, než jim zabavili osobní věci, stihl Cetel odeslat zprávu do Česka. Co by se dělo, kdyby se to tehdy nepovedlo a velvyslanectví trojici krajanů nezačalo hledat, dodnes nechce ani domýšlet.

"Když nás vedli do vězení, nahlédl jsem do evidenční knihy vězňů a u nás bylo napsáno 'Espionage'. První, co nás napadlo, jestli v té zemi mají trest smrti. Spoluvězni se jen smáli, že mají, ale ať jsme v klidu, že už ho patnáct let nikdo nedostal," vzpomíná Cetel na první chvíle ve vazbě. Právě díky spolubydlícím na cele nemuseli být první dny úplně o hladu. "Dávali nám jídlo, přísun stravy tam není zajištěn. Vězni jsou odkázáni na to, co jim přinesou příbuzní, v našem případě někdo z ambasády," vypráví Cetel, který ani po třech letech nezapomíná na žádný detail.

"Byl tam jediný lavor, kde jsme se všichni myli, žádný ručník. V horku se navíc rychle kazila voda, takže tam všichni bojovali se zažívacími problémy," vzpomíná Cetel. Na záchod se chodilo k díře v zemi... Zatímco spoluvězni zabíjeli čas na dvorku fotbálkem s míčem vyrobeným z igelitek nebo dámou s víčky od PET lahví, trojice Čechů se užírala nejistotou. Naštěstí ne příliš dlouho: po osmi dnech se jim podařilo dostat se ven na kauci, jejich rodiny za každého z nich zaplatily pět tisíc dolarů. Tím ale jejich anabáze neskončila. Zambii totiž opustit nesměli a netušili, co bude dál. Nezbylo jim než čekat, honorární konzul je ubytoval v rozestavěném domě na okraji Lusaky. Strávili v něm další dva a půl měsíce.

V nuceném exilu

"Ten následný pobyt byl nakonec víc traumatizující než samotné vězení. Nevěděli jsme, jestli nás nesledují nebo neodposlouchávají, co s námi bude. Jeden z nás třeba ze strachu několik dní šeptal," dodává Cetel, který své zážitky sepsal a plánuje je vydat knižně. Na konci roku 2011 se trojici podařilo zemi v tajnosti opustit. O tom, jak se dostali pryč, však Cetel nechce prozradit ani slovo. Afrika mu zvláštním způsobem přirostla k srdci: "Odstartovalo to ve mně hlubší proces sebepoznání. Rád bych tam jel znovu, ale nesmím," povzdechne si s úsměvem.

Dalším příkladem vězně, který k místu, kde zažil nejhorší období svého života, získal speciální vztah, je Emil Novotný. V devadesátých letech byl v Thajsku odsouzen za pašování heroinu k padesáti letům vězení. Ve výjimečně drsných kriminálech si odseděl devět let, pak se dostal do Valdic. Díky prezidentské milosti je už čtyři roky na svobodě, provozuje síť thajských masážních salonů. O letech za mřížemi hovořit nechce: "Je to pro mě uzavřená kapitola. Klidně přijďte na masáž, ale k věznění se už vracet nebudu," říká muž, který plynně hovoří thajsky.

Thajské peklo

Detailní představu, jak to chodí v thajské base, poskytuje knižně vydaný deník dalšího pašeráka Radka Hanykovicse s názvem Pro drogy nemá smysl umírat. Rodáka z Trutnova v roce 1996 zadrželi na letišti v Bangkoku s více než dvěma kily heroinu.

"Jsem v cele předběžného zadržení o rozloze 20 m2. Kromě dvou cizinců a deseti Thajců jsou mými společníky tisícovky moskytů, stovky švábů o velikosti zralé švestky a z díry v dřevěné podlaze občas vykukuje vypasená rodinka potkanů," píše v úvodu deníku, který si psal na kusy igelitu.

I Hanykovicse odsoudili k padesáti letům vězení v nejbrutálnější thajské věznici Bang Kwang. Do Valdic se dostal po osmi letech, brzy však musel být propuštěn kvůli rakovině plic. Objížděl školy s přednáškami o škodlivosti drog, zemřel v roce 2007.

Ve své knize popisuje přeplněné cely vazební věznice ve čtyřicetistupňových vedrech, dny a noci na betonové zemi vedle záchodové díry v těžkých okovech, téměř válečné řeže při "sprchování" vodou plnou larev moskytů, každodenní boj o jídlo, krutosti bachařů i všudypřítomnou korupci.

Nemáš prachy? Zemři!

"Tady má člověk šanci na přežití jen s penězi. Jinak by nebyl hoden člověčenství a sebemenšího práva na respekt a úctu. Bez peněz není možné se aspoň trochu slušně najíst, nejde poslat dopis, nevyčistíš si zuby," popisuje Hanykovics.

Věznice, kde se sedí hlavně za drogy, je i kvůli úplatným bachařům plná narkomanů.
"Dnes jsme narazili na skupinu asi dvaceti Thajců, kteří si to šlehali za použití jedné jehly.
K aplikaci používají náplň od propisovačky, na kterou nasazují torzo jehly zbavené plastového nástavce. Stlačovací píst nahrazují tím, že do náplně foukají pusou," líčí Hanykovics každodenní výjevy v Bang Kwangu.

Peklo se znásobilo, když věznici zachvátila nějaká epidemie. "Teplo, pach potu. Neuplyne pět minut, aby do mě někdo nešťouchl či nekopl. V naší cele je asi čtyřicet nešťastníků se střevními potížemi a pouze jeden turecký záchod. Někdy se o jednu díru v zemi musíme dělit dva ve stejný okamžik. Když dojde voda ke spláchnutí, vyrobíme si roušku přes obličej a jsme jako banda bankovních lupičů."

Hotýlek v Malmö

Zato čtyřicetiletý Roman vzpomíná na vězeňskou vazbu v zahraničí jako na pěknou dovolenou. Za pojišťovací podvody s auty strávil dva a půl měsíce "v hotýlku", jak označuje vazební věznici v Malmö. "Každý jsme měli svou celu, což byl čistý světlý pokoj s pohodlnou postelí, samostatným záchodem a koupelnou, klimatizací, televizí, satelitem. Spousta lidí takhle pěkně nebydlí ani doma," vypráví Roman.

Vzpomínky na skandinávské věznění jej ani v nejmenším netraumatizují. "Žádné ostnaté dráty, žádná šikana ze strany bachařů. Spíš úcta a respekt a neustálé vyptávání, co by si pan vězeň ještě přál," říká. Použitý ručník prý stačilo jen hodit na podlahu a personál ho vyměnil. "Porce jídla nebyly největší, ale každý třetí den byl losos s bramborem," pochvaluje si muž, který k propuštění na svobodu dostal odškodné ve výši sto dvaceti tisíc korun.

Celý pobyt ve švédském "krimu" měl prý jediné dvě vady na kráse: nepohodlné dřeváky a především to, že si neměl dlouhé dny s kým pořádně popovídat. "Ale kdybych si měl vybrat, kde páchat další trestné činy, tak jedině v severských zemích," vtipkuje Roman, který se jeden čas živil jako taxikář. Má s čím porovnávat, vazbu si mezi lety 1999 a 2002 vyzkoušel i v Česku a v Německu.

Text byl převzat z časopisu INSTINKT, který vychází každý čtvrtek.

Foto: Karel Šanda

Autor: Radka Římanová





Čtěte dále

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Do čela České obce sokolské (ČOS) zvolil dnes výbor Sokola podle očekávání dosavadního prvního místostarostu Martina Chlumského....

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu, ze současných českých poslanců chce...

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Na městském hřbitově v Mariánských Lázních na Chebsku vznikne podzemní kolumbárium s křišťálovým stromem vzpomínek. Na skleněné...

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model elektrického monopostu, který pro letošní závodní sezonu připravili studenti Vysokého učení technického v Brně, bude...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Na závěrečné konferenci Erasmus +, která proběhla tento týden ve škole Michael v Praze, bylo vidět především nadšení. Studenti...

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Kuřáků klasických cigaret ubývá. Díky tomu, že si nemohou zapálit na spoustě veřejných míst, přecházejí na alternativní výrobky,...

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento...

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

V České republice jsou oproti západní Evropě stále vysoké počty pacientů i úmrtí na onemocnění srdce a cév, a proto je potřeba...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi