Útok narušené ženy. Dokud někoho nezabije, nikdo na ni nemůže

Ilustrační foto.

Zjevně šílená žena koncem srpna pořezala v Písku šest lidí. Napadala kohokoli, kdo se jí připletl do cesty. Nožem neútočila poprvé, dokonce kvůli tomu strávila řadu měsíců v léčebně. Její řádění nápadně připomíná dva roky starý případ vražedkyně z Teska na pražském Smíchově. Proč takoví lidé nejsou ve vězení nebo v ústavech?

Celá událost se odehrála v sobotu 18. srpna před píseckým letním kinem, kde soukromé rádio pořádalo zábavní akci. O půlnoci se ale všechno zvrtlo. K přítomným dobrovolným hasičům se začali sbíhat zranění. "Přiběhla za mnou holka s pořezaným předloktím a řekla, že v parku před areálem lítá žena s nožem a řeže do lidí," popsala pro časopis TÝDEN hrůzný zážitek Klára Pavlíčková, zdravotnice píseckých dobrovolných hasičů. "Vyběhla jsem z kina a hned jsem viděla několik pořezaných lidí. Ani nevím, kolik jsme jich celkem ošetřili," líčila.

Policie nakonec zjistila, že pětadvacetiletá žena zaútočila s nožem v ruce na šest lidí. "Bez jakéhokoli důvodu napadla u kina patnáctiletou dívku, vytáhla z mikiny nůž, mířila dívce na břicho a vyhrožovala, že ji rozpáře," popisuje mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová. Dívku útočnice následně pořezala na předloktí. Poté si vyhlédla na zemi sedícího muže, ke kterému přistoupila zezadu a řízla ho do krku. Vykřikovala, že "sedět nepůjde", a šermovala nožem proti dalším lidem.

Útočnici zatkli, nyní je ve vazbě a hrozí jí až osm let vězení. Během útoků byla opilá.

Známá firma

Šílená žena z Písku neútočila nožem poprvé. Již před několika lety pobodala muže a soud ji kvůli tomu poslal na dlouhou dobu do psychiatrické léčebny. Před dvěma měsíci pak při potyčce před supermarketem zranila dvě ženy, z nichž jedna utrpěla zlomeniny. Stav agresivní ženy se v posledních týdnech navíc očividně zhoršoval. Podle očitých svědků chodila po městě a vyhrožovala, že někoho zabije.

Proč tedy nebyla v péči psychiatrů? "U nás stále platí, že se léčí pouze ten, kdo chce. U ostatních to je tak, že dokud něco vážného nespáchají, tak se to neřeší," říká známý psychiatr Jan Cimický. "Například ve Francii je to lékař, kdo rozhodne, zda se člověk léčit má, nebo nemá, a nečeká se na to, až někomu opravdu ublíží," dodává.

"Útočnice od letního kina" je v Písku známou figurkou. Podle informací TÝDNE dlouhodobě bojuje s drogovou závislostí. První střet se zákonem měla už v roce 2011. "Po předchozí rozepři v areálu bývalých kasáren v Písku pobodala muže," popisuje policistka Ingrišová a dodává, že žena skončila v péči psychiatrů. "Byla odsouzena pro násilný trestný čin. Soud jí nařídil ústavní psychiatrickou léčbu, kterou posléze změnil na ambulantní," doplnila mluvčí. V roce 2015 ale veškerý lékařský dohled skončil.

Proč se neléčila?

Události z Písku se až nápadně podobají dva roky starému případu z obchodního centra na pražském Smíchově. Písecká útočnice byla, stejně jako ta pražská, nejprve internována na psychiatrii, poté propuštěna s odůvodněním, že není nebezpečná. Ale podle všeho byla.

Proč tedy nezasáhli policisté nebo psychiatři už po červnovém incidentu před supermarketem? Podle ministerstva zdravotnictví si tehdy muži zákona mohli vyžádat její vyšetření u psychiatra. To ale neudělali. Navíc je otázka, proč jí soud před třemi lety na doporučení lékařů zrušil povinnou ambulantní léčbu.

Podle předsedy České psychiatrické společnosti Martina Anderse se většina pacientů, kterým soud zruší povinné návštěvy odborníka, už dobrovolně neléčí. "Když takový nemocný opouští zařízení, přeruší zpravidla kontakt s psychiatrickými službami a nezřídka opakuje trestný čin," říká.Útočnice z pražského Anděla Michelle Sudků.

Nic se nezměnilo

Podobné otázky TÝDEN kladl odborníkům již po vraždě v Tescu před dvěma lety. "Opravdu nejsme jasnovidci! Ani s diagnózou nemusí být člověk pro společnost nebezpečný," odpovídal tehdy ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý na dotaz, proč byla vražedkyně z Tesca propuštěna v den činu z jeho ústavu. Problém byl tehdy i v komunikaci mezi policií a lékaři, kteří prý od strážců zákona neměli všechny informace o incidentu, a nemohli tak chování pacientky správně vyhodnotit. Změnilo se od té doby vůbec něco?

Zřejmě nic. Zůstávají jen stesky lékařů na nedostatek kompetencí. "Když nemocný nepřijde na vyšetření nebo se zhorší jeho stav, můžeme se obrátit na soud se žádostí o povinnou hospitalizaci, že může být nebezpečný sobě nebo okolí," říká Anders. Ale to prý trvá několik měsíců, zatímco v psychiatrii potřebujete reagovat ze dne na den. Lékaři navíc přiznávají, že s rozhodnutím o hospitalizaci často váhají kvůli obavám z žalob pacientů. Podle Anderse už padlo několik soudních rozhodnutí, kdy nemocnice i lékař byli potrestáni za to, že někoho neoprávněně hospitalizovali. Podobně mluví i Cimický: "Kdyby se začal pacient bránit, že už je zdravý a není třeba ho léčit, začalo by se to zkoumat. Lékařům hrozí obvinění z neoprávněného omezování osobní svobody ve chvíli, kdy už tu léčbu skutečně člověk nepotřeboval. A toho se někteří bojí," tvrdí psychiatr.

Další sliby

Vláda už před dvěma roky slibovala, že se pokusí podobným případům předcházet. Nic se však neděje. "Někteří z poskytovatelů zdravotních služeb pro účely komunikace s policií vypracovali vnitřní směrnice," říká neurčitě mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Na základě těchto směrnic prý chce resort do budoucna upravit postup dalších zdravotnických zařízení.

Podle Anderse i ministerstva zdravotnictví mohou jednou pomoci vznikající Centra duševního zdraví. Do těch by měli pacienti možnost pravidelně docházet, ale hlavně - na rozdíl od současného stavu - by lékaři mohli za psychicky nemocnými vyrážet přímo do terénu, klidně k nim domů. Lépe to tak umožní sledovat jejich psychický stav. Otázkou je, kolik lidí do té doby kvůli psychicky nemocným jedincům bude zraněno, nebo dokonce zemře.

Smrt na Andělu

V červenci 2016 v nákupním centru Tesco na pražském Andělu si třiatřicetiletá žena, kterou ten den propustili z psychiatrické léčebny, vzala z regálu nůž, rozbalila ho a ubodala náhodně vybranou zákaznici. Stejná žena přitom útočila už o čtrnáct dní dříve v kavárně v Praze 5. Na toaletách si sundala tričko a pokusila se jím uškrtit jinou ženu. Ačkoli to vyprávěla lékařům z Psychiatrické nemocnice Bohnice, kam ji převezli, ti na to nebrali ohled a za 14 dní ji propustili.

Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý tehdy uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při "plném vnímání reálného světa". "Nicméně v případě dříve léčených nebo zdravých lidí nelze nikdy garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity k ostatním lidem ve společnosti," napsal. O útoku na záchodcích prý léčebna nevěděla, policie jí to nesdělila. Objevily se ovšem hlasy, které to zpochybňovaly.

Foto: pixabay/Clker-Free-Vector-Images, Kamaryt Michal

Autor: Lenka Rauerová, Pavel Cechl





Čtěte dále

Řehka: Armáda potřebuje víc lidí, musí se připravit na závazky kolektivní obrany

Řehka: Armáda potřebuje víc lidí, musí se připravit na závazky kolektivní obrany

Armáda potřebuje víc lidí, zdůraznil dnes na zahájení velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Předběžné...

Před 60 lety byla Divoká Šárka prohlášena za chráněný přírodní útvar

Před 60 lety byla Divoká Šárka prohlášena za chráněný přírodní útvar

Na území Prahy je nyní podle serveru Pražská příroda 93 zvláště chráněných území o rozloze více než 2200 hektarů. Tato území,...

Na Jesenicku dnes naměřili přes 18,5 stupně, místy padly teplotní rekordy

Na Jesenicku dnes naměřili přes 18,5 stupně, místy padly teplotní rekordy

Teplé jihozápadní proudění dnes na některých místech v Česku přepsalo tabulky teplotních rekordů. Dosavadní teplotní maxima pro...

Nejvíce peněz chce Praha investovat v dopravě, podle opozice chybí projekty

Nejvíce peněz chce Praha investovat v dopravě, podle opozice chybí projekty

Praha plánuje v příštím roce se započtením převodů peněz nevyčerpaných v letošním roce dát na investice v dopravě 15,22 miliardy...

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi