Vražda v Pičíně aneb Jatka nejen v zákopech

Ve vojenské nemocnici.

14. až 18. září 1914. Kvůli světové válce se neumíralo jen v zákopech. Vraždilo se i hluboko v zázemí, třeba ve středočeském Pičíně. V Praze se v té době léčilo 7600 zraněných vojáků a jejich svědectví z jatek na haličské frontě byla děsivá.

Jak už Stoletý kurýr informoval v minulém vydání, vstup Rakousko-Uherska do války byl tragický. V bitvě s ruskou armádou u Lvova padlo zhruba 250 tisíc vojáků: Čechů, českých Němců, Rakušanů, Poláků, Slováků, Maďarů i dalších národností z habsburského soustátí. A to vše za pouhé tři týdny bojů, hlavně však v poslední fázi zpočátku úspěšné bitvy o Halič, tedy od konce srpna do 11. září. V českých zemích ale hrozivý počet obětí nikdo neznal, v novinách seznamy obětí vycházely jen několik dnů po vypuknutí války a následně úřady dovolily jen zveřejňování seznamů zraněných vojáků, kteří byli přivezeni do nemocnic v Praze i v celých Čechách.

Obálka se zprávou o úmrtí "hrdiny" už přišla snad do každé vesnice a lidé pomalu střízlivěli z víry, že válka bude krátká a vítězná. Strach o syny, kteří by mohli brzy padnout, přiváděl nejednu matku k pláči až šílenství. Když se navíc mateřská láska spojila s nenávistí ke snaše, tekla krev i hluboko v zázemí. Konečně, posuďte sami. Tohle je sto let stará zpráva Národní politiky.

13. září 1914: Dej jí leště jednu, ať máme pokoj

Obec Pičín."Pokus vraždy. (Původní zpráva.) Tichá obec Pičín u Popovic rozrušena byla v těchto dnech neslýchaným pokusem vraždy ve statku paní Marie Zdvihalové. Paní Zdvihalová provdala se nedávno za muže Václava. Jelikož však tento musil nastoupiti službu vojenskou v prvních dnech mobilizačních, pojala naproti přes chodbu bydlící její tchyně výměnkářka Zdvihalová obavu, že by v případě úmrtí synově ve válce statek přešel do rukou mladé selky. Surová stařena proto přemluvila mladšího 20letého svého syna, aby švagrovou se světa sprovodil. To se také stalo. Po obědě, právě když mladá hospodyně umyla v kuchyni nádobí, přispěchal k ní mladý Zdvihal a zasadil jí zezadu 3 hluboké rány sekerou, takže bez vlády skácela se krví zbrocená k zemi. Stará výměnkářka, z jejíhož návodu příšerný tento čin se stal, přispěchala slyšíc rány k místu katastrofy a ještě synovi domlouvala: - Dej jí leště jednu, ať máme pokoj od ní. Na to mladý Zdvihal odpověděl: - Už má dost! A vzdálil se. Těžce raněná slova ta dobře slyšela a přesvědčivši se, že oba odešli, po delší době pracně a s největší námahou se doplížila do vedlejšího statku, kde jak lékařské pomoci, tak bezpečného útulku se jí dostalo. Stará Zdvihalová se synem byli ihned zatčeni a odvedeni k c. k. okr. soudu do Votic. O vyléčení mladé selky se pochybuje."

14. září 1914: Kdo nezpívá hymnu, půjde k soudu

Rakouská hymna.Denní tisk, na který dohlížela bdělá vojenská cenzura, mohl po porážce u Lvova jen naznačovat rozsah celé tragédie. Například takto: "Vzhledem k velmi značné přesile bylo nutno naše armády, bojující hrdinsky nepřetržitě skoro 3 neděle, shromážditi a připraviti je pro další operace."

Anebo se české deníky odvolávaly na jiné zprávy, již zveřejněné u konkurence, třeba v deníku Kreuzzeitung. "List zdůrazňuje značnou číselnou převahu Rusů," uvedla 14. září Národní politika.

Možná bylo lepší se nechat zavřít než čekat na povolávací rozkaz do války. Ne vždy to ale vyšlo, jeden osmnáctiletý mladík sice veřejně pohrdal rakouskou hymnou, nicméně od soudu odešel bez trestu. "Obžalovaným před válečným soudem byl 18letý Václav Urban, knihařský pomocník z Prahy. Týž dostal se 3. srpna před budovu německého konsulátu a při večerní manifestaci vzbudil pozornost policejního koncipisty dra. Gellnera tím, že nesmekl klobouk a po dotazu, proč tak neučinil, zapálil si cigaretu a pohrdlivě prý se usmál. Jelikož se tak stalo při zpěvu rakouské hymny, byl zatčen. A vznesena naň žaloba pro porušení povinné úcty k císaři. Obžalovaný hájil se tím, že byl na náměstí velký hluk a neslyšel hymnu pro hluk," vylíčila případ Národní politika. Mládenci hrozil až rok kriminálu, soudce však prohlásil, že jeho provinění nelze dokázat.

15. září 1914: České země plné zraněných vojáků

Ve vojenském špitále.A tisk dále hlásal, že monarchie bitvu neprohrála, jen se armáda takticky přemístila: "Přerušení bitvy u Lvova neznamená přes veškerou vážnost ještě nic, co by opravňovalo k nějakému pochybovačnému smýšlení. Velmi rozhodující pro nepřítele jsou velké ztráty lidí a materiálu."

Že to byla na Haliči řádná řež, to ale viděli obyvatelé všech měst v českých zemích, v nichž stála jen trochu vybavená nemocnice. Třeba do Prahy bylo přivezeno jen od konce srpna na 7600 raněných. Seznamy pacientů vycházely denně v novinách, písmeno "t" za jménem znamenalo, že voják byl těžce zraněn, zkratka "leh" potvrzovala lehčí zranění. Zde malá ukázka:

Švajda Boh. z Fryštáku na Mor., leh.
Majdloch Josef z Kelče, t.
Straka Aug., Minůvka u Kroměříže, leh.
Ševčík Fr. z Doges u Kladna, leh.
Sedláček Jos. z Řepčína u Olomouce, t.

16. září 1914: Pražané se ptají, jaké to bylo na frontě

V zákopu na bojišti.A pražští novináři sbírali ve špitálech první svědectví z bojišť světové války. Cenzura ale pracovala pilně, takže v článcích se objevovala četná bílá místa.

"Stojíme právě u lůžka mladého Poláka a tážeme se po jeho zranění. Ukazuje na svůj bok a vypravuje, že dostal ránu kouskem šrapnelu. A ochotně sahá do zásuvky nočního stolku a ukazuje nám svoji památku: vojenskou přasku s císařským orlem, která ho zachránila. Nebýti té, mohlo to dopadnouti hůře. Střepina šrapnelu všecku ji zohýbala. - Náš důstojník tomu neušel," dodává smutně voják. - "Šrapnel dopadl právě před něho. Viděl jsem ještě, jak ležel na zemi a otevřel oči. Naposled," zaznamenal reportér Národní politiky mezi zraněnými v pražských nemocnicích.

Noviny z 16. září rovněž oznámily, že ministerstvo vnitra vydalo první sérii válečných pohlednic.
1. Boje u Lublina. Naše jízda tábořící v hlubokých písčinách
2. Bitva u Zamošče. Naše dělostřelectvo jede přes linii pěchoty.
3. Zničení srbské timocké divize.

Tisíce Čechů, Moravanů a Slezanů už ale tyto pohledy z haličské fronty odeslat nestačily a jejich kosti dodnes tlejí někde u Lvova.  

17. září 1914: Poláci v ruských uniformách

Válka to byla celosvětová. Češi se sice zajímali hlavně o východní frontu, ale tisk samozřejmě podrobně líčil i válku Němců s Francouzi, kteří se podle německého velení nezadržitelně blížili k Paříži. A Němci válčili třeba i v Kapském městě na jihu Afriky.

V německém městě Breslau (Vratislav, dnešní polská Wrocław) vyrostl tábor pro 7000 ruských zajatců. "Jsou to většinou Poláci a Židé," uvedla Národní politika ze 17. září. Tehdy se tomu v Čechách nikdo nedivil, neboť velká část dnešního Polska (včetně hlavního města Varšavy) byla před vypuknutím války součástí ruské říše. Car samozřejmě navlékl do uniforem i Poláky a polské Židy, přičemž armáda je často posílala do první linie. "O bitvě u Mazurských jezer vypravují, že byli tak obklíčeni, že jim nezbývalo než se vzdáti. Důstojníci uprchli a vojáci odvrhnuvše zbraň vztyčili bílé prapory," líčili Poláci v ruských uniformách, jak se dostali do německého zajetí.

18. září 1914: Drsné svědectví o boji na bodáky

Boj na bodáky.Reportér Národní politiky zveřejnil 18. září unikátní svědectví zraněného českého reka. Ač má článek hrdinně bojovnou náladu, což vyžadovala cenzura, líčení je to drastické a tak naturalistické vyprávění zatím v deníku nevyšlo. Kdo teprve čekal na povolávací rozkaz, musel být svědectvím hluboce otřesen.

"S burácejícím hurá vrháme se bajonetovým útokem proti Rusům ze všech stran postupujícím. To, co se v několika minutách nato odehrálo - nezažiji snad již v celém životě. Jako nějaké mátohy z bajek vystupují tu proti vám vousaté, záhadné postavy, vy střílíte, bodáte, pracujete zimničně rychle vpravo, vlevo, stápíte bajonet v temnou hmotu a ten skřek nesrozumitelný, který vydávají ty postavy proti vám, zdá se vám pocházeti odněkud z vnitra země. Zdá se vám býti skřekem divokých šelem - pojmu nemáte, že bodáte do lidí, do ruských vojáků. Rusové útočili jako šílení. Padne řada první - druhá se již na vás svými pažbami rozpřahá a kolem vás kupí se hromady těl a něco lepkavého plní vám pěstě a tíží obuv, ale hrůza vás nepojme, strachu neznáte - jen kupředu se tlačíte, a když překáží vám hromada těl, couvnete, skokem přemůžete překážku a zase vrháte se v ty nejhustší řady."

Tož tohle činil člověk člověku před sto lety a na různých místech světa to dělá i dnes.

Foto: archiv , www.smirice.eu

Autor: Ivan MotýlČtěte dále

Ilustrační foto.

Výbuch plynu zničil dům na Prostějovsku, jeden mrtvý

V rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku vybuchl v sobotu po poledni plyn. Jeden člověk zemřel, dva zraněné lidi převezli...

Potápěči na Čertově jezeře v červenci 1964.

Zemřel mozek mystifikační akce StB s dokumenty nacistů

V USA zemřel v noci na úterý Ladislav Bittman, který v roce 1964 vymyslel a provedl mystifikační akci komunistické Státní...

Silný vítr na Karlovarsku porazil stožár elektrického vedení.

Vichřice se žene na Česko, na horách až o síle orkánu

Česko v neděli a pondělí opět zasáhne silný vítr, který na horách může dosáhnout i síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou v...

Prezident Miloš Zeman.

Zeman opět zamíří do Tater, jednat tam budou prezidenti V4

Prezidenta Miloše Zemana po půl roce opět čeká návštěva Vysokých Tater. Na jaře tam vedla jeho první zahraniční cesta po...

Michal Hašek.

ČSSD je v tristním stavu, píše Hašek. Zeman chválí "jeho" platformu

Sociální demokracie by jako vládní strana měla na celostátní úrovni řešit problematiku chudoby či exekucí, v komunální politice...

Policie by podle předkládané novely mohla některé přestupky řešit neformálně - domluvou.

Míň závažné přestupky by policie mohla zase řešit jen domluvou

Policisté možná budou opět moci ze zákona řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat.

Historik Jiří Padevět.

Mnichov 1938: Mluvme o hrdinství, ne o kapitulaci

Před osmdesáti lety vládl Evropě zuřivý nacionalismus převlečený za vlastenectví, říká Jiří Padevět, badatel, spisovatel a...

Ilustrační foto.

Lokomotiva se srazila s vozy, tři lidé se zranili

V Českých Budějovicích se v pátek večer srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy bez cestujících. Zranili se tři...

Ilustrační foto.

Činnost policie při volbách bude stát na platech 30 milionů

Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do třetiny Senátu bude stát na platech...

Zastavený provoz na pražském Smetanově nábřeží.

Jedenáct českých měst se v sobotu připojí ke Dni bez aut

Jedenáct českých měst se připojí k mezinárodnímu Dni bez aut, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na šetrnější...

Ilustrační foto.

Bouřky na východě Čech ničily stromy, střechy i rozvody proudu

Hasiči na východě Čech museli v noci na sobotu odstraňovat na mnoha místech následky bouřek a silného větru. V Královéhradeckém...

Ilustrační foto.

Sněhové přeháňky, přízemní mrazíky. Počasí provedlo veletoč

Zatímco ve čtvrtek a v pátek padaly v Česku teplotní rekordy a rtuť teploměru atakovala hranici 30 °C, o víkendu se ráz počasí...

Ilustrační foto.

Hasiči v Praze kvůli větru zasahovali na 50 místech, i v centru

Pražští hasiči v pátek večer během zhruba hodiny vyjeli ke 30 případům, které souvisely se silným větrem. Odklízeli spadlé stromy...

Europoslanec a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Tošenovského

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD v pátek vyslechla europoslance a bývalého hejtmana...

Ilustrační foto.

Česko zažilo asi poslední tropický den, opět padaly rekordy

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord pro 21. září překonalo nebo...

Prezident Miloš Zeman.

Zeman kritizoval protiimigrační AfD kvůli Benešovým dekretům

Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu....

Europoslankyně Michaela Šojdrová a další členové jejího doprovodu hovořili s novináři po schůzce s premiérem Andrejem Babišem

Šojdrová dostala od Babiše za úkol najít konkrétní sirotky

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na páteční schůzce od premiéra...

Prezident Miloš Zeman s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Zeman chválil komunikaci s Merkelovou, prim hrála ekonomika

Prezident Miloš Zeman jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem zejména...

 Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) při  příchodu na schůzku v Hrzánském paláci.

Přijetí dětí bez doprovodu ze Sýrie? Šojdrová vidí pozitivní posun

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vidí pozitivní posun ve sporu o případné přijetí dětí bez doprovodu ze Sýrie do České...

Ilustrační foto.

Češi jsou ochotní pomoci syrským uprchlíkům v nouzi

Češi jsou podle občanské iniciativy Češi pomáhají ochotní pomoci syrským uprchlíkům, kteří jsou v nouzi. K výzvě se na webu...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi