Vražda v Pičíně aneb Jatka nejen v zákopech

Ve vojenské nemocnici.

14. až 18. září 1914. Kvůli světové válce se neumíralo jen v zákopech. Vraždilo se i hluboko v zázemí, třeba ve středočeském Pičíně. V Praze se v té době léčilo 7600 zraněných vojáků a jejich svědectví z jatek na haličské frontě byla děsivá.

Jak už Stoletý kurýr informoval v minulém vydání, vstup Rakousko-Uherska do války byl tragický. V bitvě s ruskou armádou u Lvova padlo zhruba 250 tisíc vojáků: Čechů, českých Němců, Rakušanů, Poláků, Slováků, Maďarů i dalších národností z habsburského soustátí. A to vše za pouhé tři týdny bojů, hlavně však v poslední fázi zpočátku úspěšné bitvy o Halič, tedy od konce srpna do 11. září. V českých zemích ale hrozivý počet obětí nikdo neznal, v novinách seznamy obětí vycházely jen několik dnů po vypuknutí války a následně úřady dovolily jen zveřejňování seznamů zraněných vojáků, kteří byli přivezeni do nemocnic v Praze i v celých Čechách.

Obálka se zprávou o úmrtí "hrdiny" už přišla snad do každé vesnice a lidé pomalu střízlivěli z víry, že válka bude krátká a vítězná. Strach o syny, kteří by mohli brzy padnout, přiváděl nejednu matku k pláči až šílenství. Když se navíc mateřská láska spojila s nenávistí ke snaše, tekla krev i hluboko v zázemí. Konečně, posuďte sami. Tohle je sto let stará zpráva Národní politiky.

13. září 1914: Dej jí leště jednu, ať máme pokoj

Obec Pičín."Pokus vraždy. (Původní zpráva.) Tichá obec Pičín u Popovic rozrušena byla v těchto dnech neslýchaným pokusem vraždy ve statku paní Marie Zdvihalové. Paní Zdvihalová provdala se nedávno za muže Václava. Jelikož však tento musil nastoupiti službu vojenskou v prvních dnech mobilizačních, pojala naproti přes chodbu bydlící její tchyně výměnkářka Zdvihalová obavu, že by v případě úmrtí synově ve válce statek přešel do rukou mladé selky. Surová stařena proto přemluvila mladšího 20letého svého syna, aby švagrovou se světa sprovodil. To se také stalo. Po obědě, právě když mladá hospodyně umyla v kuchyni nádobí, přispěchal k ní mladý Zdvihal a zasadil jí zezadu 3 hluboké rány sekerou, takže bez vlády skácela se krví zbrocená k zemi. Stará výměnkářka, z jejíhož návodu příšerný tento čin se stal, přispěchala slyšíc rány k místu katastrofy a ještě synovi domlouvala: - Dej jí leště jednu, ať máme pokoj od ní. Na to mladý Zdvihal odpověděl: - Už má dost! A vzdálil se. Těžce raněná slova ta dobře slyšela a přesvědčivši se, že oba odešli, po delší době pracně a s největší námahou se doplížila do vedlejšího statku, kde jak lékařské pomoci, tak bezpečného útulku se jí dostalo. Stará Zdvihalová se synem byli ihned zatčeni a odvedeni k c. k. okr. soudu do Votic. O vyléčení mladé selky se pochybuje."

14. září 1914: Kdo nezpívá hymnu, půjde k soudu

Rakouská hymna.Denní tisk, na který dohlížela bdělá vojenská cenzura, mohl po porážce u Lvova jen naznačovat rozsah celé tragédie. Například takto: "Vzhledem k velmi značné přesile bylo nutno naše armády, bojující hrdinsky nepřetržitě skoro 3 neděle, shromážditi a připraviti je pro další operace."

Anebo se české deníky odvolávaly na jiné zprávy, již zveřejněné u konkurence, třeba v deníku Kreuzzeitung. "List zdůrazňuje značnou číselnou převahu Rusů," uvedla 14. září Národní politika.

Možná bylo lepší se nechat zavřít než čekat na povolávací rozkaz do války. Ne vždy to ale vyšlo, jeden osmnáctiletý mladík sice veřejně pohrdal rakouskou hymnou, nicméně od soudu odešel bez trestu. "Obžalovaným před válečným soudem byl 18letý Václav Urban, knihařský pomocník z Prahy. Týž dostal se 3. srpna před budovu německého konsulátu a při večerní manifestaci vzbudil pozornost policejního koncipisty dra. Gellnera tím, že nesmekl klobouk a po dotazu, proč tak neučinil, zapálil si cigaretu a pohrdlivě prý se usmál. Jelikož se tak stalo při zpěvu rakouské hymny, byl zatčen. A vznesena naň žaloba pro porušení povinné úcty k císaři. Obžalovaný hájil se tím, že byl na náměstí velký hluk a neslyšel hymnu pro hluk," vylíčila případ Národní politika. Mládenci hrozil až rok kriminálu, soudce však prohlásil, že jeho provinění nelze dokázat.

15. září 1914: České země plné zraněných vojáků

Ve vojenském špitále.A tisk dále hlásal, že monarchie bitvu neprohrála, jen se armáda takticky přemístila: "Přerušení bitvy u Lvova neznamená přes veškerou vážnost ještě nic, co by opravňovalo k nějakému pochybovačnému smýšlení. Velmi rozhodující pro nepřítele jsou velké ztráty lidí a materiálu."

Že to byla na Haliči řádná řež, to ale viděli obyvatelé všech měst v českých zemích, v nichž stála jen trochu vybavená nemocnice. Třeba do Prahy bylo přivezeno jen od konce srpna na 7600 raněných. Seznamy pacientů vycházely denně v novinách, písmeno "t" za jménem znamenalo, že voják byl těžce zraněn, zkratka "leh" potvrzovala lehčí zranění. Zde malá ukázka:

Švajda Boh. z Fryštáku na Mor., leh.
Majdloch Josef z Kelče, t.
Straka Aug., Minůvka u Kroměříže, leh.
Ševčík Fr. z Doges u Kladna, leh.
Sedláček Jos. z Řepčína u Olomouce, t.

16. září 1914: Pražané se ptají, jaké to bylo na frontě

V zákopu na bojišti.A pražští novináři sbírali ve špitálech první svědectví z bojišť světové války. Cenzura ale pracovala pilně, takže v článcích se objevovala četná bílá místa.

"Stojíme právě u lůžka mladého Poláka a tážeme se po jeho zranění. Ukazuje na svůj bok a vypravuje, že dostal ránu kouskem šrapnelu. A ochotně sahá do zásuvky nočního stolku a ukazuje nám svoji památku: vojenskou přasku s císařským orlem, která ho zachránila. Nebýti té, mohlo to dopadnouti hůře. Střepina šrapnelu všecku ji zohýbala. - Náš důstojník tomu neušel," dodává smutně voják. - "Šrapnel dopadl právě před něho. Viděl jsem ještě, jak ležel na zemi a otevřel oči. Naposled," zaznamenal reportér Národní politiky mezi zraněnými v pražských nemocnicích.

Noviny z 16. září rovněž oznámily, že ministerstvo vnitra vydalo první sérii válečných pohlednic.
1. Boje u Lublina. Naše jízda tábořící v hlubokých písčinách
2. Bitva u Zamošče. Naše dělostřelectvo jede přes linii pěchoty.
3. Zničení srbské timocké divize.

Tisíce Čechů, Moravanů a Slezanů už ale tyto pohledy z haličské fronty odeslat nestačily a jejich kosti dodnes tlejí někde u Lvova.  

17. září 1914: Poláci v ruských uniformách

Válka to byla celosvětová. Češi se sice zajímali hlavně o východní frontu, ale tisk samozřejmě podrobně líčil i válku Němců s Francouzi, kteří se podle německého velení nezadržitelně blížili k Paříži. A Němci válčili třeba i v Kapském městě na jihu Afriky.

V německém městě Breslau (Vratislav, dnešní polská Wrocław) vyrostl tábor pro 7000 ruských zajatců. "Jsou to většinou Poláci a Židé," uvedla Národní politika ze 17. září. Tehdy se tomu v Čechách nikdo nedivil, neboť velká část dnešního Polska (včetně hlavního města Varšavy) byla před vypuknutím války součástí ruské říše. Car samozřejmě navlékl do uniforem i Poláky a polské Židy, přičemž armáda je často posílala do první linie. "O bitvě u Mazurských jezer vypravují, že byli tak obklíčeni, že jim nezbývalo než se vzdáti. Důstojníci uprchli a vojáci odvrhnuvše zbraň vztyčili bílé prapory," líčili Poláci v ruských uniformách, jak se dostali do německého zajetí.

18. září 1914: Drsné svědectví o boji na bodáky

Boj na bodáky.Reportér Národní politiky zveřejnil 18. září unikátní svědectví zraněného českého reka. Ač má článek hrdinně bojovnou náladu, což vyžadovala cenzura, líčení je to drastické a tak naturalistické vyprávění zatím v deníku nevyšlo. Kdo teprve čekal na povolávací rozkaz, musel být svědectvím hluboce otřesen.

"S burácejícím hurá vrháme se bajonetovým útokem proti Rusům ze všech stran postupujícím. To, co se v několika minutách nato odehrálo - nezažiji snad již v celém životě. Jako nějaké mátohy z bajek vystupují tu proti vám vousaté, záhadné postavy, vy střílíte, bodáte, pracujete zimničně rychle vpravo, vlevo, stápíte bajonet v temnou hmotu a ten skřek nesrozumitelný, který vydávají ty postavy proti vám, zdá se vám pocházeti odněkud z vnitra země. Zdá se vám býti skřekem divokých šelem - pojmu nemáte, že bodáte do lidí, do ruských vojáků. Rusové útočili jako šílení. Padne řada první - druhá se již na vás svými pažbami rozpřahá a kolem vás kupí se hromady těl a něco lepkavého plní vám pěstě a tíží obuv, ale hrůza vás nepojme, strachu neznáte - jen kupředu se tlačíte, a když překáží vám hromada těl, couvnete, skokem přemůžete překážku a zase vrháte se v ty nejhustší řady."

Tož tohle činil člověk člověku před sto lety a na různých místech světa to dělá i dnes.

Foto: archiv , www.smirice.eu

Autor: Ivan MotýlČtěte dále

Andrej Babiš mladší.

Policie: Babiš mladší na Krymu? Podezření ze zavlečení. Protopopov: Nic neřeknu

Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal...

Jiří Pospíšil.

Zeman pohrdá Parlamentem, reaguje opozice na tah s Babišem

Úmysl prezidenta Miloše Zemana jmenovat v případě pádu kabinetu předsedou vlády znovu Andreje Babiše příliš nepřekvapuje opoziční...

Andrej Babiš.

Babiš: Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují

UVNITŘ ANKETA. Premiér Andrej Babiš v pátek uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto...

Ilustrační foto.

Falešní vojáci připravili dvě ženy zhruba o dva miliony korun

Zhruba o dva miliony korun připravili podvodníci dvě ženy z Přerova a Šternberka na Olomoucku prostřednictvím internetu. Scénář...

Andrej Babiš s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Babiš se v Bruselu políbil s Junckerem

Premiér Andrej Babiš se v pátek v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. V diskusi s ním chce...

Ilustrační foto.

Šabatová: Matce z garáže vzali děti kvůli nekomunikaci úřadů

Odebrání tříletého a devítiletého dítěte matce, která s nimi dočasně žila v garáži v Ústí nad Labem, bylo podle ombudsmanky Anny...

Andrej Babiš.

Oslavy v čele s StB. Paradoxy výročí 17. listopadu

Zkuste se teď myšlenkami a vzpomínkami přenést do přelomu let 1989 a 1990. Do doby, kdy se země začala vypořádávat s...

Hotel Eurostars.

Za tragickým požárem hotelu v Praze stojí neznámý člověk

Požár hotelu v pražské Náplavní ulici, při kterém v lednu zemřeli čtyři lidé, zavinila podle vyšetřovatelů neznámá osoba. Zda...

Nejdelším tunelem u Plzně projel první vlak.

Nejdelším tunelem v Česku projel první vlak s lidmi

Novým tunelem u Plzně, nejdelším v ČR, projel dnes v 8.20 první zvláštní vlak s cestujícími. Už od čtvrtka odpoledne, kdy provoz...

Andrej Babiš.

Babišovy kauzy: žalobci a policie chtějí říct víc

Představitelé Městského státního zastupitelství v Praze a policie promluví k médiím o kauzách údajného únosu syna premiéra...

V Hradci Králové před hlavním železničním nádražím rozkvetly v těchto dnech sakury (na snímku z 15. listopadu 2018).

Víkend bude slunečný, od pondělí začne ochlazovat a sněžit

Počasí v Česku ovlivňuje tlaková výše, která se postupně přesune ze severovýchodní Evropy nad Skandinávii. Od neděle bude na...

Ministryně financí Alena Schillerová.

Schillerová v Duelu Jaromíra Soukupa: Vláda nepadne, jsem optimistka

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si tentokrát pozval do pořadu Duel Jaromíra Soukupa ministryni financí České...

Zleva Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Zeman v TV Barrandov: Kdyby vláda padla, pověřím Babiše znovu

UVNITŘ ANKETA. Kdyby poslanci nynější vládě Andreje Babiše vyslovili nedůvěru, prezident Miloš Zeman opět pověří sestavením...

Ilustrační foto.

Šestice Čechů z Mostecka pracovala v Británii jako otroci

Policisté nalezli při zásahu proti obchodníkům s lidmi v britském Manchesteru šest Čechů z Mostecka, kteří se podle nich stali...

Andrej Babiš mladší na Krymu.

Vyšetřovatelé věděli, kde Babišův syn je, řekl státní zástupce

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podle státního zastupitelství věděli, kde syn premiéra Andreje Babiše je, a nemuseli tak po něm...

Na Václavském náměstí se demonstruje.

"Andrej = Krim!" Lidé na Václaváku volali po demisi Babiše

UVNITŘ ANKETA. Na pražském Václavském náměstí se večer sešly tisíce lidí, kteří požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše (ANO)....

Gymnázium v Teplicích.

Snižovat kapacity gymnázií by byla chyba, řekla šéfka asociace

Gymnázia hrají podstatnou roli v přípravě lidí na vysoké školy, řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová....

Jan Hamáček.

Hamáček jednal na Hradě se Zemanem o osudu vlády

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček zhruba hodinu a půl jednal na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Měli hovořit...

Senát schválil několik důležitých změn v novele trestního zákoníku.

Senát uzákonil maření spravedlnosti jako trestný čin

Vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude stejně jako navádění ke křivé výpovědi či obvinění nově trestným činem...

Jaroslav Faltýnek (ANO).

Faltýnek: Máme v klubu ANO hodně lékařů a ti jsou zhnuseni

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Po zasedání klubu to řekl jeho předseda a...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi