Soutěž "chytrých" měst a obcí zná vítěze

Město Písek.

Soutěž Chytrá města pro budoucnost 2017, kterou zaštítilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu, zná své vítěze. V kategorii "Chytrá obec" do deseti tisíc obyvatel získala titul obec Hodonice za projekt Řešení mapových služeb GisOnline. V kategorii měst od 10 do 50 tisíc obyvatel zvítězil Písek s projektem "Veřejná část energetického portálu". Ve velikostní kategorii město nad 50 tisíc obyvatel zvítězilo město BRNO za projekt "Brňáci pro Brno" s efektivním hlášením závad na komunikačních plochách s podporou mobilní aplikace, platformy Google Maps a GPS. V kategorii "Chytrý region" získal pro rok 2017 titul Moravskoslezský kraj za svůj projekt "Koncepce a vize Chytřejší kraj". Předání ocenění bude v nejbližších týdnech na Pražském hradě.

"Výsledek nás samozřejmě velmi těší. Je to mimořádný úspěch všech, kteří spolupracují na projektu Smart Písek," říká místostarosta Písku Josef Knot, do jehož gesce realizace konceptu Smart Písek spadá a dodal: "Zavádění moderních technologií má konkrétní vliv na životy obyvatel. Ať už jde o snižování emisí efektivním řízením čisté dopravy, energetické úspory, efektivní odpadové hospodářství či otevřenost úřadů. Všechny tyto kroky zkvalitňují život obyvatel."

Podle něj je důležité, aby se představitelé samospráv nebáli nové technologie zavádět. "V Písku jsme vsadili na inovativnost. Veřejný energetický portál, se kterým jsme soutěž vyhráli, je nástavbou na projekt úsporných opatření, která na 18 objektech píseckých mateřských a základních škol realizovala společnost ENESA a jen pro tento rok přinesla úspory ve výši 3,5 miliónu korun," dodal Josef Knot.

Soutěž Chytrá města pro budoucnost 2017 je první soutěží svého druhu v České republice. Jejím cílem je definovat trendy, propagovat SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů. Vyhlašuje ji nevládní nezisková organizace SCII a záštitu převzala ministerstva pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu.

Odborná porota udělila také zvláštní ceny a to ve dvou oblastech. Jednou z nich je Aktivity Start-Upů v konceptu Smart City. V této oblasti získal zvláštní cenu projekt "Aplikace pro predikaci obsazenosti parkovacích míst v reálném čase", který vytvořila společnost e-Parkomat. Jak říkají zástupci odborné poroty, toto řešení nabízí díky anonymizovanému sledování mobilních zařízení v rámci mobilní sítě mimořádně přesný způsob predikce parkovacích míst a navigace v reálném čase a současně i generování datových souborů k možnému praktickému využití pro správu a budování měst.

Foto: archiv

Autor: - red -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi