Pedagožka: Dětem chybí ulice!

"Dříve probíhala takzvaná socializace ulicí. Děti si musely vydobýt nějakou pozici a zároveň respektovat pozici ostatních," říká Opravilová.

Dnešní děti jsou s autoritou na štíru. Můžeme si za to sami - děláme z nich polobohy a podporujeme v nich nezdravý individualismus. "Chybějí jim reálné vzory, nemají nás za co obdivovat," míní pedagožka Eva Opravilová.

Problémový žák vyprovokuje kantora k přestupku, který řeší celá veřejnost. Je to dobře?

Ředitel stojí ve své roli na piedestalu, ze všech stran je na něj vidět, to je situace opravdu nezáviděníhodná. Pokud se dítě chová tak, že překračuje hranice slušného chování, tak by mu to měl dát najevo nejenom kantor, který je s ním v konfliktu. Mělo by stejnou odezvu dostat i od svého okolí, od veřejnosti. Mělo by pocítit, že takový druh jednání není žádoucí, že ho v očím mnoha dehonestuje. Bude-li veřejné mínění podléhat emocím, tak to může vést k tomu, že k takovému dítěti vyšleme vzkaz, že si může dělat, co chce. Upřímně, u puberťáků pár pohlavků nic neznamená.

Jeden pohlavek se nyní probírá ze všech stran, ředitel kvůli němu nakonec odstoupil. Překvapuje vás, že k takovému vyhrocení situace vůbec došlo?

Tato situace není problém jedné kauzy, ale celospolečenské atmosféry a odrazem postavení učitele v současnosti. Učitelé jsou vnímáni jako nervózní, přepracovaní jedinci, kteří si pořád stěžují, že mají málo peněz. Vezměte si soudce, mnozí z nich špatně soudí, taky dělají chyby, jsou mezi nimi zkorumpovaní, ale nikdo se vůči nim nevymezuje. U kantorů to tak není. Přitom když se dělají sociologická šetření, tak v hodnocení veřejnosti bývají kantoři na třetím místě za lékaři a soudci. Ovšem sami kantoři se tak nevidí, klesli ve svých vlastních očích a přístup společnosti je v tom utvrzuje.

Dřív bývali učitelé vedle páterů nejváženějšími občany, čím si vysvětlujete jejich společenský pád?

Eva Opravilová přednáší na univerzitě a je autorkou řady publikací.Učitel býval nositelem vzdělání. Poslouchej pana učitele, on to ví, říkávalo se. Jenže dnes se k informacím každý může dostat i jinak, kantor už jako by nebyl nutný. Lidé si neuvědomují, že kantora potřebují, čím víc je zaangažovaný u malých dětí, tím je potřebnější. Mnozí kantoři doplácejí i na to, že se chtějí s dětmi kamarádit. Učitel se může chovat přátelsky, ale vždy je ten, kdo má jiné postavení a roli, s nímž nemůžeme mluvit jako rovný s rovným. Z těch historek, co znám, smekám hluboce před každým kantorem, který učí na druhém stupni a musí se denně potýkat s drzostí a přezíravostí některých žáků.

Kam se ztratila autorita?

Dříve probíhala takzvaná socializace ulicí. Děti v těch partičkách vstupovaly do přirozené hierarchie, kde si musely vydobýt nějakou pozici a zároveň respektovat pozici ostatních. Učily se strategii sociálního chování tvrdším, ale přirozeným způsobem. Naučily se chápat, že vytvářet vztah je fuška. My z nich dnes děláme malé polobohy, vozíme je od kroužku na kroužek, ve všech očekáváme, že vyniknou. Opatrujeme je, aby náhodou někde nenarazily, nedáváme jim příležitost, aby si na všechno přišly samy. A nedáváme jim tudíž příležitost vypěstovat si přirozený respekt k autoritám.

Proč jim respekt k autoritám neumíme předat jako rodiče?

Rodiče pořád hledají někoho, kdo všechno vyřeší za ně, dokonce i to, kdo děti naučí mravům. Navíc vychováváme děti v individualismu, pěstujeme to v nich - musíš být nejlepší, jdi za tím, co tě baví, nenech si nic vnutit. Ale ten individualismus je špatně nastavený, každé individuum je součástí celku a bez toho celku se nehne. Život je kompromis, kdyby člověk nepřistoupil na kompromis, tak ráno ani nevstane z postele.

Učitelé si stěžují, že u rodičů těžko hledají spojence. Kam jsme se posunuli jako rodiče?

Miroslav Koranda. Ředitel základní školy, který čelil kritice kvůli pohlavku žákovi, nakonec rezignoval.Neviním rodiče z toho, že dělají něco špatně ze zlé vůle, často je to bezradnost a nevědomost. V posledních generacích se zrelativizovaly všechny hodnoty, všechno staré je špatné a svoboda je neomezená, každý si ji vyloží po svém. Když ale odmalička nedáváte dítěti pravidla, na kterých se lpí, když mu podlehnete v okamžiku, kdy se vzteká na podlaze v samoobsluze kvůli plyšákovi nebo žvýkačce, tak si pak dítě zvykne na to, že může cokoliv, a stává se z něj malý tyran. A to s ním roste.

Byly doby, kdy děti svým rodičům vykaly. Znamenal tento odstup, že byly méně milovány?

Dnes každý říká svému dítěti miluju tě, jsme na tebe pyšní. A to milování často znamená, koupíme ti cokoliv, jen nám dej prosím chvíli pokoj a vynasnaž se, abychom se tebou mohli chlubit. Není potřeba, aby se emoce demonstrovaly a manifestovaly, nejlépe se poznají v situaci, kdy jeden druhého potřebuje, nikoliv tím, na jakou dovolenou ho vezmu a co jsem mu ochotná a schopná koupit. Taková láska je vlastně jen vykoupení času, který dítěti nevěnuji proto, že jsem v práci nebo mám jiný program.

Dříve se děti neměly tak dobře jako dnes, zato si svých rodičů více vážily. Proč?

My jsme jako král bez šatů. Dříve dítě vidělo tátu nejenom v okamžiku, kdy se rozčílil a dal mu pár facek, ale i v řadě pozitivních momentů. Vidělo, že táta něco umí a dokáže, vidělo ho v určité pozitivní roli. Švec uměl udělat pěkné boty, lidi ho za to chválili a syn mohl být pyšný. V jaké roli vidí děti dnes nás? Jak se hrbíme za počítačem a stěžujeme si na bolesti hlavy a zad. Nemají nás za co obdivovat. Chybí jim reálné vzory. My jsme pro ně takové zvláštní bytosti, které mají hlavně na všechno málo času.

Máte pocit, že autorita se vytrácí napříč celou společností?

Je to i otázka generační, týká se nejen učitelů a rodičů, ale třeba i prarodičů. Dnes jsou prarodiče v očích mnoha senilové, kteří obtěžují v domovech důchodců a nechají se oblbnout šmejdama. Přitom dřív a v primitivních národech doposud byl stařešina někdo, kdo požíval respektu a z jehož zkušeností se čerpalo.

Posiluje budování autority hrozba fyzického trestu?

"Děti opatrujeme, aby náhodou někde nenarazily, ale nedáváme jim příležitost, aby si na všechno přišly samy."Možná částečně. Ovšem posilovat rodičovskou autoritu můžeme jedině tím, že budeme důslední. Není nutné se hned rozčilovat, ale je nutné nastavit sankci. Stačí něco říct jednou, dvakrát, potřetí už by měla nastoupit sankce. Když dítě nedodrží domluvená pravidla, dítě musí být v důsledku svého chování nějak znevýhodněno.

Jaké sankce jsou podle vás účinné?

To je zapotřebí řešit individuálně. Pro někoho je trestem, že s ním máma nemluví, pro jiného, že se nesmí dívat na televizi nebo nedostane zmrzlinu. Důležité je nastavovat limity, aby dítě vědělo, kdy se dostalo na tenký led. Dítě si musí zvyknout, že každý musí nést následky svých činů, že každé selhání je nějakým způsobem evidované, přičemž eventuální potrestání může mít milion podob.

Jste pro fyzické tresty?

O fyzických trestech se nedá mluvit paušálně, některé děti hrozba fyzického trestu vychová, jiné zúzkostní. Když klepnete po ruce malé dítě, které strká hřebík do zásuvky, tak to není tělesný trest, nýbrž varující zesílený zápor, jímž ho chráníte. Ujede-li vám ruka, je to svým způsobem selhání, které vychází z toho, že máte o dítě strach nebo že neumíte ovládat své emoce. Většina z nás má vzpomínku na jednu dvě facky za celý život, více nebylo potřeba. Může nastat situace, kdy je facka naprosto namístě. Naprosto zbytečné oproti tomu jsou hysterické matky s vařečkou, ty se pak doma mlátí jako poslanci ve sněmovně.

Dobré návyky vznikají v prvních letech života. Jak přistupovat k dětem, aby později měly zdravý respekt k autoritám, rodičovským i jiným?

Rodič by měl být hlavně přirozený, na nic si nehrát. My je zbytečně rozmazlujeme, slibujeme, a když nic nefunguje, tak je uplácíme. Dítě nepotřebuje, abychom mu pořád organizovali nějaké happeningy, někam ho vodili. Měli bychom ubrat ze svých ambicí a ukázat mu život takový, jaký je, někdy více, jindy méně náročný.

Doc. PhDr. Eva Opravilová, CSc. (81) vystudovala obor pedagogika- psychologie na UK. Krátce pracovala v mateřské škole, dodnes přednáší na Pedagogické fakultě UK. Je autorkou řady odborných publikací i knih pro děti a dvaapadesátidílné televizní encyklopedie pro děti Kostičky. Spoluzakládala časopis Sluníčko i Asociaci předškolní výchovy, jejíž je dlouhodobou předsedkyní.

Foto: Robert Sedmík, Jakub Stadler

Autor: Radka Smejkalová





Čtěte dále

Advokátům se od ledna zvýší odměny, Blažek podepsal nový advokátní tarif

Advokátům se od ledna zvýší odměny, Blažek podepsal nový advokátní tarif

Advokátům se od 1. ledna příštího roku zvýší odměny. Příslušnou vyhlášku - takzvaný advokátní tarif - dnes podepsal ministr...

Kvůli špatné vodě hygienici zakázali koupání v jezeru Ostrá a nádrži u Letovic

Kvůli špatné vodě hygienici zakázali koupání v jezeru Ostrá a nádrži u Letovic

Některá venkovní koupaliště v Česku mají před koncem prázdnin natolik nízkou kvalitu vody, že v nich hygienici zakázali koupání....

Rafinérie u Litvínova je po nálezu unikátní pumy odstavena, silnice se otevřela

Rafinérie u Litvínova je po nálezu unikátní pumy odstavena, silnice se otevřela

V chemickém areálu Záluží na Mostecku zůstává nevybuchlá anglická letecká puma z druhé světové války. Z preventivních důvodů...

Středočeský kraj v Praze otevřel obnovené turistické informační centrum

Středočeský kraj v Praze otevřel obnovené turistické informační centrum

Středočeský kraj dnes v Husově ulici v centru Prahy otevřel obnovené turistické informační centrum. Kromě brožur, map a podobných...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi