Rain Manovi. Jak narození autisty rozdělilo a zase semklo rodinu

Perchta Kazi Pátá se svými dětmi.

Narodí se do světa, kterému nerozumí. Nemluví, nesnáší změny. Autistické dítě dokáže otřást celou rodinou. Dobře to ví maminka jedenáctiletého Matyáše, jehož otec je opustil právě kvůli synově těžké diagnóze. S poruchami autistického spektra u nás bojuje jedno dítě ze sta.

Když se jí narodil syn Matyáš, nic nenasvědčovalo tomu, že nebude zdravý stejně jako jeho dva starší sourozenci. Už před sfouknutím první svíčky na dortu ale začalo být patrné, že něco není v pořádku. "Byl hyperaktivní, nereagoval na jméno," vzpomíná pro časopis INSTINKT matka s nezvyklým jménem Perchta Kazi Pátá.

Při konzultacích s pediatričkou se nejprve přikláněly k variantě, že je vývoj dítěte pouze opožděný. Všechno se ale dále zhoršovalo. Matyáš spal jen dvě hodiny, přes den běhal jako nezřízený, býval agresivní. "Chlapeček na klíček, jen nešel nikdy vypnout," vzpomíná matka.

Jedenáctiletý Matyáš (uprostřed) trpí autismem.Autismus byl oficiálně potvrzen, když Matyášovi byly dva roky. V tu dobu Perchtu navíc opustil partner, otec všech tří dětí. Důvod? Odmítala odložit syna do ústavu. "Chtěl ho vyškrtnout z našeho života, prý by brzdil vývoj starších dětí," vzpomíná matka. Dnes se potkávají jen u soudu při řešení alimentů na děti, se kterými se muž nestýká.

V těžkých chvílích stála Perchtě po boku matka i babička. Brávaly si Matyáše k sobě na víkendy, aby si mohla na chvíli vydechnout. "Jsem vděčná i našemu sociálnímu systému. Dostala jsem příspěvky na bydlení, sociální příspěvky, přídavky na děti, příspěvek na péči o Matýska," připomíná.

Pleny do šesti let

O autismu zpočátku nevěděla vůbec nic. Nakoupila si odborné knihy, spojila se s organizací, která se autismu věnuje, zaplatila si kurzy, jak se synem pracovat. "Třeba nácvik na používání záchodu vypadal tak, že jsme tam začali chodit s nějakou další motivací: nacházel tam různé věci, hračky. Kartičku s vyobrazenou toaletou jsem pak nosila jeden čas na krku, aby měl pořád na očích, co má udělat. I tak trvalo rok, než se to naučil," vypráví Perchta.

Matyáš do šesti let nemluvil a byl na plenách, přesto zvládl nástup do klasické školky - byť s pomocí asistenta. Osm let však třeba vůbec nejedl ovoce a zeleninu. "K obědu si nosil Kinder vajíčko či kukuřičné lupínky. To je pro autisty typické. Buď mají velmi omezený jídelníček, nebo se přejídají, a to čímkoli," vysvětluje Perchta.

Dnes je Matyášovi jedenáct a oblíbil si alespoň jahody a borůvky. Hlavně však navštěvuje běžnou základní školu. "Měli jsme štěstí na diagnózu: dětský autismus a lehké mentální postižení. Se synem se dá pracovat, ale už asi zůstane na dnešní úrovni," smiřuje se matka. Svoji diagnózu si Matyáš prý naplno uvědomuje a často se tím trápí.

Rodina Perchty Kazi Páté péči o Matyáše zvládá.Chci umět arabsky

Během našeho povídání se domů vracejí ze školy všechny tři děti. Matyáš napřahuje pravici, aby se představil, načež odbíhá pro suvenýry z prázdninových cest.

Chlubí se medailí, kterou dostal v Tunisku za namalovaný obrázek, a plánuje si, že se naučí arabsky, aby zjistil, co je na ní napsáno. "S mámou jde všechno perfektně, říká nám, co musíme udělat. Bratr mě zase vyzvedává ze školy," vypráví. Do debaty se zapojuje i čtrnáctiletý Tadeáš: "Brácha je moc hodný, umí se chovat. Pomáhám mu hlavně s matematikou, protože ta mu fakt nejde." Ve škole baví Matyáše tělocvik a počítače. Doma se nejraději věnuje tabletu, ale píše i rodinnou kroniku a pohádky.

Ač se na první pohled zdá, že je Matyáš téměř běžný kluk, jeho handicap zásadně nabourává fungování rodiny. Třeba ve chvílích, kdy se vydávají do zahraničí. "Musím mu předem ukázat, jak vypadá letiště, co se tam bude všechno dít. Jinak by byl nervní, nešťastný, nespolupracoval by," říká Perchta. Když mu matka slíbí, že pro něj přijde do školy ve dvě, nesmí se ani o minutu opozdit. Také je schopný prosit o vysněnou věc dlouhé hodiny, než dosáhne svého. "Naštěstí si vždy přeje jen drobnosti, jako jsou plyšáci nebo kosmetika," říká matka.

Kde získat pomoc

Jednou z mála účinných terapií, je terapie pomocí obrázků.

Mi Mundo
Mezinárodní nadační fond (www.autismo-mimundo.com) pomáhá tam, kde žijí postižení často bez odborné pomoci. "Aktuálně máme dvě třídy v Tunisku," říká Perchta Kazi Pátá, která v Česku provozuje poradenství pro rodiče na klinice ADITEA.

 

APLA
Asociace pomáhající lidem s autismem (www.apla.cz) nabízí informace, kontakty, vzdělávací aktivity, osobní asistenty, absolvování kurzů (například hospodaření s penězi), pomoc při hledání práce, odlehčovací víkendy či letní pobyty.

O záludnostech života s malým autistou napsala Perchta Kazi Pátá dvě knížky. "Snažila jsem se rodičům podobně handicapovaných dětí přiblížit všechny možné komplikace humornou formou, hlavně pomocí našich skutečných příběhů. Třeba jak se Matyáš bál mouchy, ale lvovi v zoologické by klidně strčil ruku do klece. Nebo jak jsem ho učila, aby si po příchodu domů zouval boty, jenomže on si pak myslel, že za každými dveřmi je nutné zbavit se bot, takže se zouval i v tramvaji nebo v obchodním domě," směje se Perchta, která založila nadační fond Mi Mundo, s jehož pomocí nyní dokončuje vzdělávací projekt pro autisty na tuniském ostrově Džerba.

Léky až v nouzi

Psychiatrička Jana Schmidtová, která se autismu věnuje už sedmnáct let, poukazuje na důležitost odhalení handicapu již v útlém věku. "Definitivní diagnóza se uzavírá kolem třetího roku věku a pro rodiče to v tu chvíli znamená určitou úlevu: problém získá název, mohou dostat potřebnou pomoc, dítěti nastavíme terapii - čím dříve, tím může být účinnější."

Autismus jako takový se zatím vyléčit nedá. Lze pouze mírnit jeho příznaky, a to speciálním pedagogickým přístupem, kognitivně behaviorální terapií nebo farmaky. Každopádně platí, že se životní styl dotyčné rodiny mění od základů. Většina takto handicapovaných totiž potřebuje celodenní péči, což pečovateli - nejčastěji matce - znemožňuje pracovní uplatnění, ale nejen to. Výrazně také může nabourat vztah rodičů: "Hlavně u těžších případů se stává, že otec rodinu opustí. Buď považuje handicap za svoje osobní selhání a není schopen na sebe vzít patřičnou zodpovědnost, případně neustojí, že matka veškeré síly upíná k péči o dítě," přibližuje doktorka Schmidtová.

Autistické dítě se špatně orientuje v sociálních vazbách, upíná se na rituály. "Hodně nám pomáhá program TEACH, který dítěti vše vizualizuje a strukturuje, aby rozumělo světu kolem sebe a svému postavení v něm," vysvětluje psychiatrička. Léky se prý zavádějí až tehdy, když je třeba zmírnit agresivní chování, špatnou adaptaci na změny, nastavit spánkový režim.

Asistenti rodině odlehčí

Perchta by měla ráda i v budoucnu Matyáše nablízku. Plánuje například, že až dochodí základní školu, mohl by jí pomáhat v jejím nadačním fondu. "Chci také, aby přišel mezi vrstevníky, chodil na kroužky. Družný je naštěstí dost."

Značná část lidí s autismem potřebuje kromě péče rodiny i podporu asistenta. Jeho pomoc spočívá v doprovodu do škol, na kroužky, v komunikaci s okolím, při pomoci s oblékáním, osobní hygienou, stravováním, péčí o domácnost. Ideálním adeptem na pozici asistenta je plnoletý středoškolák se znalostí problematiky a čistým trestním rejstříkem. "Nesmí chybět ani spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, empatie, trpělivost, ochota se učit. Bonusem je hravost, organizační schopnosti, odolnost vůči stresu," objasňuje Šárka Henychová, vedoucí střediska osobní asistence a odlehčovacích služeb APLA Praha. Samozřejmostí je i absolvování příslušného kurzu.

Odměny asistenta se pohybují mezi 80 a 120 korunami za hodinu. Důležité je, aby přijal dítě s autismem takové, jaké je, dával mu čas na vstřebání informací, netlačil na něj a upozadil vlastní představy o tom, jak by věci měly fungovat.

Některé děti můžou být v určitých oblastech výjimečně nadané.Liga výjimečných?

O lidech s autismem se traduje, že v některých oblastech vynikají, ostatně předváděl to i Dustin Hoffman ve slavném filmu Rain Man. Psychiatrička Jana Schmidtová tento mýtus vyvrací: "Zmiňovaná výjimečnost se týká hlavně jedinců s Aspergerovým syndromem, kteří mohou mít nadprůměrné IQ. Ti mívají encyklopedické znalosti, výjimečnou dlouhodobou paměť, jasně si vybavují scény, které se udály před několika lety, znají všechny jízdní řády, mají zcela mimořádné matematické schopnosti." Jejich znalosti jsou ale prý často ostrůvkové: v něčem vynikají, jinde selhávají. "I přes nadprůměrné schopnosti bez odborné pomoci trpí. I oni totiž mají omezené zájmy, opakující se rituály, zvláštnosti v řeči a jazyku, potíže v neverbální komunikaci," podotýká Jana Schmidtová, která v rámci své ordinace ADITEA pořádá kurzy pro rodiče dětí s autismem.

Autismus ve zkratce
Snímek z filmu Rain Man.Příčinu se zatím nepodařilo odhalit. Roli zřejmě sehrávají genetické faktory, infekční onemocnění a chemické procesy v mozku. Postižené dítě nereaguje na své jméno, nedovede sdělovat své potřeby, téměř nereaguje na pokyny. Hraje si o samotě, dává přednost sebeobsluze, je samostatné, některé věci dělá velmi brzy. Nezajímá se o vrstevníky, určité úkony opakuje pořád dokola, chodí po špičkách, má potíže s řečí. Výrazný tělesný znak jako třeba děti s Downovým syndromem nemají, jejich rodiče se proto občas dostávají do konfrontací s okolím a musí si vyslechnout poznámky o nevychovaném dítěti. Autismus se často pojí s mentálním handicapem. Pokud má dítě lehčí formu a současně je v dobré péči, může se ve vývoji posunout, v případě těžké mentální poruchy je to prakticky vyloučené. Jediným prokazatelně úspěšným způsobem pomoci je pedagogická péče využívající kognitivně behaviorální terapii s pomocí obrázků. K vyléčení v 98 % případech nedochází, speciální výchova ale může zmírnit agresivitu, sebezraňování, záchvaty vzteku, zvýšit IQ nebo podpořit samostatnost. V Česku žije nyní zhruba 45 tisíc lidí s poruchou autistického spektra, ročně se narodí čtyři stovky dětí s některým typem této poruchy.

 

Foto: Robert Sedmík

Autor: Kateřina Pokorná





Čtěte dále

Nadační fond Matika Česku chce upozornit na nedostatek učitelů matematiky

Nadační fond Matika Česku chce upozornit na nedostatek učitelů matematiky

Na nedostatek učitelů matematiky chce upozornit nadační fond Matika Česku. Vznikl na základě stejnojmenného projektu nadace...

Vypátrané obrazy se po 100 letech vrátily jako repliky do gymnázia v M.Boleslavi

Vypátrané obrazy se po 100 letech vrátily jako repliky do gymnázia v M.Boleslavi

Na prázdná místa na zdi auly Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi se vrátily jako repliky dva historické obrazy. Malby se...

Transplantace kostní dřeně zachraňují v ČR životy dětem už 35 let

Transplantace kostní dřeně zachraňují v ČR životy dětem už 35 let

Ve stínu revolučních událostí v Československu zůstala 28. listopadu 1989 jiná převratná událost - první transplantace kostní...

Prahou bude letos jezdit devět vánočních tramvají a autobusů

Prahou bude letos jezdit devět vánočních tramvají a autobusů

Pražský dopravní podnik (DPP) v sobotu nasadí do provozu devět vánočně vyzdobených tramvají a autobusů. Než tyto vozy vyjedou na...

Poklidný Advent v Holešovické tržnici: filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i nákupy originálních maličkostí pod stromeček

Poklidný Advent v Holešovické tržnici: filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i nákupy originálních maličkostí pod stromeček

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici. Těšit se můžete na...

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi