Premiéra. Majetkový úřad pořádá předvánoční prodej předmětů

Ilustrační foto.

Majetkový úřad poprvé uspořádá předvánoční prodej předmětů. Nabídne dvě stovky věcí, které státu připadly z pozůstalostí bez dědiců nebo propadly z trestné činnosti. Jejich celková minimální částka je 208 022 korun.

Nejdražším předmětem je hi-fi sada za 45 250 korun. Kupující si ale také mohou pořídit třeba turbínovou lopatku, která je s cenou deseti korun nejlevnější položkou v seznamu. Aukce se budou konat v prosinci v šesti městech, první odstartuje dnes ve 14.00 v Českých Budějovicích.

"V aukcích nabízíme celou řadu předmětů za zajímavé ceny. Již v minulosti se nám tyto veřejné aukce osvědčily, letos je poprvé pořádáme ve větší míře před Vánoci. Získáváme tím příjmy do státního rozpočtu," uvedla ředitelka Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Podle mluvčího Radka Ležatky úřad uspořádal v létě aukci předmětů v Jindřichově aukci, což se ukázalo být vhodným způsobem zhodnocení nepotřebného majetku státu. Prodalo se 160 předmětů za téměř 26 000 korun, mezi nimi nekompletní soubor dílů Ottova slovníku naučného. Z vyhlášené kupní ceny 3500 korun si 36 dílů ze 40dílné sady vítěz odnesl za 6200 korun.

Předvánoční aukce se budou postupně konat v Českých Budějovicích, Žďáru nad Sázavou, Hradci Králové, Prostějově, Ústí nad Labem. Poslední se uskuteční 19. prosince v Šumperku.

Na zájemce čeká pestrá nabídka. K dostání budou šperky či nářadí, elektronika, ale i obrazy či sběratelské kuriozity. Dnes v Budějovicích budou v prodeji třeba dýmky od dánské firmy Stanwell, malá za 2000 korun, velká za 4000 korun. Ve Žďáru si přijdou na své milovníci rybaření, v nabídce se objevují pruty, ale také sak, vezírek, čeřen, či cívka s udicí, návazcem háčku a splávkem. Lopatku turbíny bude možné pořídit v hradecké aukci, v Prostějově pak vojenský bajonet za 80 korun či železný meč za 150 korun. V Ústí nad Labem je seznam plný šperků, jde třeba o zlaté řetízky, náhrdelník s českými granáty či náušnice se syntetickými safíry.

ÚZSVM zastupuje stát před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. Příjmy úřadu loni činily 1,155 miliardy korun, meziročně klesly o 780 milionů. Hlavní zdroje příjmů tvoří prodeje a pronájmy pozemk1ů, budov a staveb a také peníze, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

Foto: pixabay.com

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi