Předsudky Čechů? Syrské zubaře u nás nechceme

 Na klinice, kde Khozam Abourdan absolvoval praxi, si jeho schopnosti nemohou vynachválit. Přesto jako zubař v Česku pracovat nesmí.

V Česku je akutní nedostatek lékařů. Jedním z často zmiňovaných řešení je nábor cizinců. Jenže, jak ukazuje příběh zubaře Khozama Abourdana, náš stát jim klade téměř nepřekonatelné překážky. A svou roli zjevně hrají i předsudky.

Osmadvacetiletý Abourdan přiletěl do Česka už v roce 2014. O České republice v té době nevěděl vůbec nic. "Dokonce jsem ani netušil, jakou řečí se u vás vlastně mluví," říká takřka plynnou češtinou. Pochází z válkou zasaženého Aleppa. Když v Sýrii propukla občanská válka a jemu hrozilo narukování na frontu, po poradě s rodinou se rozhodl odejít do Evropy.

Důvod, proč si zvolil právě Českou republiku, je podle něho jednoduchý, i když pro Čechy možná překvapivý. "Přes agenturu jsem chtěl zajistit vízum do nějaké evropské země. Po čase mi sdělila, že nejsnáze se dostanu do Česka," uvedl Abourdan. Získat víza do Německa nebo Francie bylo podle něho pro Syřany v té době prakticky nemožné.

Povolení ke vstupu do Česka nakonec obdržel a po příletu do Prahy požádal o azyl. Jako vystudovaný stomatolog byl přesvědčen, že rychle sežene i práci. "Nechtěl jsem válčit v Sýrii, přijít o život. Chtěl jsem uplatnit své vzdělání, pracovat v Evropě jako zubař a pak se, až skončí válka, vrátit do Sýrie," popisuje.

Proč mě Češi posílají válčit?

Na začátku všechno vypadalo nadějně. Mohla za ním legálně přicestovat i manželka, povoláním učitelka anglické literatury. A olomoucká Univerzita Palackého bez problémů uznala jeho vysokoškolský diplom z Damašku.

Na tom, že coby vzdělaný, mladý a zdravý muž opustil svou zemi zmítanou válkou, nevidí nic špatného. "Myslíte si, že bych Sýrii a své rodině pomohl více tím, kdybych padl ve válce, se kterou nesouhlasím?" ptá se. Věřil prý, že když ho Česká republika přijme, vrátí jí to svou prací k oboustranné spokojenosti. "Proto jsem zpočátku nechápal, proč mě někteří Češi posílají domů válčit," říká. Khozam Abourdan zvládl první, písemnou část aprobační zkoušky nutné k tomu, aby mohl v Česku oficiálně pracovat. Poté stejně úspěšně absolvoval na klinice Václava Bruny v Dolním Dvořišti i povinnou pětiměsíční praxi, při níž adepti pracují takzvaně pod dohledem. "Doktor Abourdan se u nás osvědčil jako naprosto spolehlivý a odborně připravený kolega," řekl TÝDNU Jan Bruna, jeden ze zubařů kliniky a synovec jejího majitele.

Podle českých zákonů po praxi následuje závěrečná fáze, což je ústní zkouška. Žadatel má před odbornou komisí prokázat nejen svou odbornost, ale i schopnost komunikovat s pacienty v češtině. A tady doktor Abourdan neuspěl, v Česku tedy jako stomatolog pracovat nesmí.

"Chápu, že každý stát má právo rozhodovat, zda moje schopnosti stačí k získání zubařské licence. V Česku ale podle mě jde z velké části o subjektivní hodnocení znalosti jazyka," myslí si Abourdan. Například v Německu a Rakousku se při podobných zkouškách vychází z určité škály znalostí a uchazeč ví, jakého stupně musí dosáhnout. "V Česku se prostě jen dozvíte, že jste neprošel. A hotovo," říká syrský lékař. I podle některých dalších zubařů má ale jejich syrský kolega možná tu smůlu, že skládal zkoušky ve vypjaté době. Už před jeho příchodem totiž Česká stomatologická komora upozorňovala, že se k nám údajně dostávají nekvalitní lékaři z Ruska a Ukrajiny. V mnoha případech neumějí dobře česky a jejich práce nemá základní standardy kvality.

Uspěje jen zlomek žadatelů

Proto se pravidla výrazně zpřísnila. Ministerstvo zdravotnictví zaslalo TÝDNU statistiku, z níž vyplývá, že ve druhém semestru loňského roku uspělo u závěrečné ústní zkoušky jen 16 z celkových 196 uchazečů. Stomatologická komora i ministerstvo tvrdí, že to je důsledek snahy ochránit české pacienty před špatnými stomatology. Podle zmíněných institucí je vzdělání zubařů ze zemí mimo EU značně rozdílné a někdy nedosahuje požadované úrovně. "Někteří uchazeči nejsou schopni zvládnout komunikaci v češtině v rozsahu nutném k výkonu jejich povolání," napsala mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Jenže to je dokonce i podle některých českých zubařů jen půl pravdy. Řada zahraničních stomatologů totiž s uznaným diplomem bez problémů zvládne půlroční praxi, aniž si na ně kdokoli z pacientů či kolegů stěžoval, a pak musejí skončit kvůli propadu u ústní zkoušky. Nedávno například lidé z Lázní Bělohrad a Lomnice nad Popelkou podepisovali petici za to, aby u nich mohli zůstat čtyři oblíbení zubaři z Ruska a Ukrajiny. A to i přesto, že ústní zkouškou neprošli.

"Přestože podporuji úsilí, aby všichni zubní lékaři měli odpovídající vzdělání a hovořili s pacienty pěknou češtinou, je mi líto, jak rigorózně a povýšeně se tento požadavek uvádí do praxe," říká Jan Bruna. Tak vysoký počet odmítnutých zahraničních uchazečů považuje za plýtvání jejich talentem, ale i státními penězi. "Proč bychom z těch světových změn, když už jsme jejich součástí, nemohli získat něco dobrého pro sebe? Doktora, kolegu, někoho, kdo bude naše sociální výdaje platit, a ne přijímat?" ptá se stomatolog Bruna.

Nepustili nás do kavárny

Khozam Abourdan se po neúspěchu u zkoušky pokusil získat práci jako obchodní zástupce firmy prodávající vybavení do zubních ordinací. "Pozvali mě na pohovor a po několika dnech oznámili, že litují, ale vzali nakonec někoho jiného," říká. Jenže, jak ukazuje na korespondenci v mobilu, táž firma o týden později stále hledala obchodního zástupce.

Náboráři se podle Abourdana zřejmě báli, že syrský uprchlík "tmavšího vzhledu" a muslimského vyznání nebude přijatelný pro zákazníky. "Když se v Česku s někým seznámíte a on zjistí, jaký jste, jedná s vámi většinou vstřícně. Než vás ale lidé osobně poznají, jsou plní předsudků," popisuje své zkušenosti Abourdan. Podobné zážitky má i jeho žena, která jako muslimka nosí na veřejnosti šátek. "Jednou nás v Českém Krumlově dokonce obsluha odmítla pustit do kavárny," zmiňuje její manžel.

Na druhou stranu má v Českých Budějovicích, kde žije, řadu přátel, jimž jeho muslimské vyznání ani vzhled nečiní sebemenší problémy. "Opravdu tady hodně záleží na osobním kontaktu." Syrský lékař se nevzdává. Rozhodl se udělat zkoušku napodruhé. Zatím si sehnal práci jako finanční poradce. K tomu se zdokonaluje v češtině, čte odbornou literaturu, stýká se s dalšími kolegy zubaři.

A co když se mu přece jen nepovede získat v Česku licenci? "Nevím, fakt nevím. Jsem teď trochu v takové slepé uličce." Ministerstvo zdravotnictví mezitím vyhlásilo, že kvůli akutnímu nedostatku stomatologů ve venkovských oblastech rozdělí mezi zubaře ochotné léčit na vesnici a v menších městech celkem sto milionů korun. Khozam Abourdan by tam rád pracoval i bez dotace.

Syrští uprchlíci v Česku

V posledních letech - od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2017 - u nás požádalo o mezinárodní ochranu celkem 397 občanů Sýrie. V 38 případech byl udělen azyl a v 295 takzvaná doplňková mezinárodní ochrana, již získal právě i Khozam Abourdan. Osoby s tímto statusem mají stejné postavení, jako kdyby získaly azyl či trvalý pobyt, mohou tedy v Česku pracovat. Doplňková mezinárodní ochrana se u občanů Sýrie obvykle uděluje na dva roky, po nichž lze požádat o její prodloužení, jak uvádí Ministerstvo vnitra ČR.

Autor: Marek Kerles





Čtěte dále

Generální stávky se před 35 lety zúčastnilo na 75 procent občanů

Generální stávky se před 35 lety zúčastnilo na 75 procent občanů

Ke stěžejním událostem, jež v listopadu 1989 v Československu pomohly svrhnout totalitní režim komunistické strany, patřila...

Technické muzeum vystavuje meziválečná auta z brněnské Zbrojovky

Technické muzeum vystavuje meziválečná auta z brněnské Zbrojovky

V brněnské Zbrojovce se mezi světovými válkami vyráběly také automobily. Technické muzeum Brno v nové výstavě Naše Zetky...

NSS zamítl stížnost Klimatické žaloby, žádala aktivnější kroky proti emisím

NSS zamítl stížnost Klimatické žaloby, žádala aktivnější kroky proti emisím

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po...

Jurečka: Úřad práce uzavře zatím méně poboček, místo 83 jich zruší pět desítek

Jurečka: Úřad práce uzavře zatím méně poboček, místo 83 jich zruší pět desítek

Úřad práce zúží seznam poboček, které se chystá uzavřít. Místo původně plánovaných 83 jich bude asi pět desítek. Dál by měla...

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi