Déšť ustal, hladiny řek zvolna klesají

Hasiči evakuují obyvatele postižených obcí.Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji pozvolna klesají. Navíc se výrazně snížila intenzita deště a ten by dokonce měl v následujících hodinách ustat úplně. Na řadě míst už neplatí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

V Bohumíně na Karvinsku, kde je vody nejvíce, by hladina Odry pod tuto úroveň mohla klesnout okolo poledne. "To nejhorší máme za sebou," řekl před 06.00 dispečer Povodí Odry. Pro obyvatele zaplavených lokalit tato zpráva ale neznamená konec povodní. Naopak začátek boje s následky. Na řadu přijde odklízení spouště, kterou živel v posledních dnech způsobil.

ČTĚTE TAKÉ: Záplavy způsobí podle pojišťoven miliardové škody
                       Olše u Bohumína je široká kilometr. Vinna je i dálnice

Pozitivní vývoj podle vodohospodářů jednoznačně ovlivnil pokles dešťových srážek. "Během posledních šesti hodin na území Moravskoslezského kraje spadlo jen dva až šest milimetrů," řekl dispečer. Dodal, že třetí povodňový stupeň platí u přehrady Šance v Beskydech, na řece Stonávce v Hradišti, Lučině v Bludovicích, Olši v Dětmarovicích a Věřňovicích, Petrůvce v Petrovicích u Karviné a na Odře v Bohumíně. "Dále na několika místech kraje platí druhý a také první stupeň," doplnil.

Opět zatopené Troubky na Moravě.Odra v Bohumíně, kde voda zaplavila desítky domů a způsobila velké škody, nejvyšší hladiny dosáhla už v úterý ráno. Tehdy řeka stoupla do výšky téměř 6,5 metru. Od té doby už pouze klesala a nyní je hladina na úrovni 6,15 metru. "Hladina tam klesá pozvolna. Během hodiny třeba o dva centimetry. Odhaduji, že pod úroveň třetího stupně se tam můžeme dostat dnes okolo poledne," míní pracovník povodí. Do druhého stupně chybí 15 centimetrů, do zrušení jakékoliv povodňové aktivity pak ještě další dva metry.

Stav nebezpečí v Moravskoslezském a Zlínském kraji ve 302 obcích

Stav nebezpečí, vyhlášený v úterý kvůli záplavám, se týká 141 obcí v Moravskoslezském kraji a 161 ve Zlínském. V obou krajích je to zhruba polovina obcí. Díky vyhlášení nouzového stavu bude v obcích snadnější koordinace záchranných i úklidových prací. Ve Zlínském kraji platí stav nebezpečí do 24. května, v Moravskoslezském do 17. června.

Stav nebezpečí byl již v pondělí vyhlášen na Hranicku a Přerovsku, pod něž spadá 90 obcí.
V Moravskoslezském kraji hladiny řek postupně klesají, ve Zlínském kraji se v noci očekává kulminace řeky Moravy.

Muž vyráží traktorem na pomoc sousedům."Na základě stavu, kdy již není možné odvrátit bezprostřední ohrožení životů, zdraví, majetku a životního prostředí běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému, jsem rozhodl o vyhlášení stavu nebezpečí," uvedl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Na severu Moravy a ve Slezsku jsou v nouzovém režimu správní území Karviné, Bohumína, Českého Těšína, Havířova a Orlové na Karvinsku, dále Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Jablunkova a Třince na Frýdecko-Místecku, Hlučína a Kravařů na Opavsku, Nového Jičína a rovněž Ostravy. Kolik v těchto obcích žije lidí, kraj neuvedl. Ve Zlínském kraji rozhodnutí hejtmana platí pro Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště a jejich okolí.Foto: ČTK

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi