Poptávka po palmovém oleji aneb Indonésie v plamenech

Neuvěřitelné rozlohy pralesů v Indonésii mizí z mapy světa. Namísto těchto unikátních zásobáren biodiverzity vznikají zemědělské plochy pro pěstování palmy olejné.

Vojtěch Novotný je světově uznávaný entomolog a tropický biolog, který se dlouhodobě zabývá výzkumem deštných pralesů. Patnáct let vede výzkumnou stanici na Papui-Nové Guinei, ale cestuje i po dalších pralesích v jihovýchodní Asii. V rozhovoru s Týdnem popisuje příčiny a důsledky současných rozsáhlých požárů v Indonésii, považovaných některými odborníky za jednu z největších ekologických katastrof století. "Nemůžeme nutit Indonésany, aby zůstali dobrovolně chudí," říká Vojtěch Novotný.

Co je vlastně hlavní příčinou současných požárů v Indonésii?

Především je to snaha vypálit deštný prales, aby na jeho místě mohla vzniknout palmová plantáž, produkující palmový olej. Nejsem schopen odhadnout, nakolik jsou požáry dílem drobných zemědělců a nakolik za nimi stojí nadnárodní korporace. Vypálení pralesa, který sám sobě žádný zisk nepřináší, představuje každopádně nejjednodušší cestu k založení plantáže. K požárům by ale nikdy nemohlo dojít, kdyby zároveň indonéské deštné pralesy netrpěly nezvyklým suchem.

Co sucho v deštných pralesích způsobuje?

Meteorologický jev, zvaný El Niňo. Jde o meteorologický úkaz, při němž se mění cirkulace větru nad Tichým oceánem. Většina srážek proto spadne nikoliv nad pevninou, ale nad mořem. El Niňo se pravidelně opakuje zhruba každých pět let, příčiny neznáme. Jisté je, že někdy je tento jev silnější a někdy slabší. Letos je nejsilnější za zhruba sedmnáct let.

Proč suchem trpí právě Indonésie?

El Niňo přináší sucho zejména do jihovýchodní Asie a na sever Austrálie. Za normálních okolností by vznik rozsáhlého požáru v deštném pralese byl prakticky nemožný. Oheň se může šířit pouze při takovém suchu, jaké panuje právě letos. Navíc rozsáhlé plochy pralesa v Indonésii stojí na rašelinovém podloží. Když vrchní vrstva rašeliny vysychá, opět to přispívá k šíření ohně. A do vzduchu se navíc dostává obrovské množství kysličníku uhličitého.

Proč ale lidé zapalují pralesy v takové míře právě v Indonésii a ne na jiných místech jihovýchodní Asie, třeba v Nové Guinei?

Jedním z důvodů může být fakt, že Indonésané nejsou pralesní lidé, jsou to prakticky lidé z rýžovišť. Nemají k pralesu takový vztah jako domorodci, kteří v něm celý život žijí stejně jako jejich předci. Prales je z pohledu mnoha Indonésanů překážkou v tom, aby se mohli mít lépe. Žádný zisk jim totiž na rozdíl od palmových plantáží nepřináší.

Je palmový olej skutečně tak lukrativní komodita, aby se kvůli němu vyplatilo vypalovat pralesy?

Palma olejná je určitě nejlukrativnější plodina v nížinných oblastech jihovýchodní Asie. Třeba pěstování kopry se dnes nevyplatí, pěstování kakaovníků má zase velkou konkurenci v Africe. Nejde ale o to, že by z pěstitelů palmy byli milionáři. Ale už malá palmová farma může zajistit rodině slušné živobytí, rodiče mohou posílat děti do školy a tak dále. A pokud se jde o velké těžařské firmy, ty opět mohou dát lidem práci.

Proč vlastně vláda na místě vypáleného pralesa automaticky dovolí vznik palmových hájů?

Když už prales shoří, výsadba palem představuje pragmatické řešení, které zajistí zalesnění a přitom zajistí lidem peníze a práci. Nechávat oblasti vypáleného pralesa ležet ladem by byl nesmysl. A životnímu prostředí by to nijak nepomohlo.

V Česku i jiných zemích vyzývá řada organizací k bojkotu výrobků obsahujících palmový olej. Co na podobné výzvy říkáte?

Světově uznávaný entomolog a tropický biolog Vojtěch Novotný.Představa, že by podobné výzvy mohly významně přispět ke snížení poptávky po palmovém oleji, je zcela nerealistická. Výzvy k takzvané dobrovolné skromnosti se míjejí účinkem i v některých jiných případech. Skupiny Evropanů se chtějí takzvaně uskromnit, zatímco v jiných zemích na světě spotřeba naopak roste. Je to akce jen na efekt, která ve skutečnosti nic nezmění.

Bojkot potravin obsahujících palmový olej tedy podle vás nemá pro záchranu deštných pralesů žádný význam?

Ne, a to i z dlouhodobého pohledu. Pokud by v tomto směru mělo něco mít význam, pak zákaz používání palmového oleje jako biosložky do paliva. Potravinová spotřeba má své meze, nelze ji zvyšovat donekonečna. Dnes sice poptávka po potravinách s palmovým olejem roste v rozvojových zemích, jako jsou Čína nebo Indie, ale jakmile tyto země dosáhnou určité úrovně blahobytu, podobně jako v Evropě se populační růst zastaví a tím i potravinová spotřeba dosáhne vrcholu, který už nepřekročí. Pokud budeme naopak přidávat palmový olej do paliva, můžeme zvyšovat poptávku po té komoditě neustále bez omezení.

Některé letecké společnosti, které přidávají biosložku do leteckého benzinu, se chlubí certifikátem, který potvrzuje, že jejich palmový olej nepochází z plantáží, vzniklých po vypálení pralesa..

Tato certifikace je trochu kontraproduktivní. Palmový olej s certifikátem by skutečně měl pocházet ze starých plantáží a nikoliv z těch, které vznikají novým vykácením či vypálením pralesa. I když je to pravda, spotřebu oleje to nijak nesnižuje. Čím více certifikovaného oleje používáme, tím pochopitelně roste i poptávka po tom necertifikovaném třeba v Číně.

Přidávání biosložek do paliva považuje řada ekologů za opatření, které by mělo vést ke snížení emisí skleníkových plynů a tedy zastavení klimatických změn. Vy s tímto výkladem nesouhlasíte?

Používání biopaliva ve snaze zabránit klimatickým změnám představuje důkaz toho, jak i vysoce odborná a vzdělaná komunita vědců a ekologů dokáže selhat. Nikdo si totiž neuvědomil rozsah negativních účinků tohoto opatření. Abychom zabránili klimatickým změnám, používáme méně škodlivou biosložku v palivu, kvůli níž ale nepřímo v Indonésii hoří pralesy a rašelina a do vzduchu unikají miliony tun emisí skleníkových plynů. A především mizí unikátní prales, který už nikdy nelze v původní podobě nahradit.

Jakým způsobem tedy lze snížit emise z dopravy?

Třeba opravdu vyšším zdaněním, vyšší uhlíkovou daní, ovšem nikoliv přidáváním biosložky. To není řešení.

Už dnes ale přece existuje systém odpustek, obchod s emisními povolenkami a další opatření, která mají čisté technologie zvýhodnit proti těm takzvaně špinavým...

Ano, ale všechny tyto systémy pracují s řadou výjimek, s ohledem na ekonomickou vyspělost jednotlivých států a podmínkami jejich ekonomického růstu. Aby systém skutečně fungoval, musel by platit pro každého na světě bez výjimky. To ale není politicky průchodné.

Jaké je tedy podle vás řešení současných ekologických problémů? Jak může svět podle vás zabránit tomu, aby v jihovýchodní Asii postupně mizely další tisíce hektarů unikátního deštného pralesa?

Když se dnes podíváte na asijské země, nejlépe jsou na tom pralesy v zemích, které jsou buď bohaté, nebo v nich vyrostla početná střední třída. Brunei sice žije z těžby ropy, ale tamní pralesy nikdo nekácí, jsou ve vynikajícím stavu. Když společnost zbohatne a dosáhne určité ekonomické úrovně, zvýší se i zájem lidí o ochranu jejich vlastní přírody.

Takže je lepší, když necháme rozvojové země vydělávat třeba na těžbě surovin nebo na jiných aktivitách, které jsou zdrojem skleníkových plynů, abychom zároveň ochránili pralesy?

To je složitá otázka. Problém je v tom, že boj proti klimatickým změnám vychází pouze z předpokladů a teorií, jejichž platnost ukáže teprve čas. Jde totiž o počasí, které je samo o sobě nevyzpytatelné. Když budete chtít omezit populační explozi, všechno si můžete spočítat. Počasí spočítat nelze. Proto někdy stojíme před otázkou, zda se více nezaměřit na ochranu přírody, třeba pralesů, a to třeba i na úkor boje proti globálnímu oteplování. My nemůžeme nikdy stoprocentně vědět, jak se změní počasí za padesát let. Jakmile ale zmizí deštný prales unikátní svou biodiverzitou a tím, že se může v budoucnu stát i jakousi lékárničkou, nadějí pro léčbu nemocí, už ho nikdy nedokážeme nahradit.

Brunei chrání pralesy, protože bohatne z ropy. Na čem ale mohou zbohatnout Indonésané, kteří žádnou ropu nemají a přitom po nich chceme, aby nekáceli a nevypalovali pralesy?

V takových případech musíme opravdu najít možnosti transferu peněz z vyspělých zemí do těch oblastí, v nichž ještě existují zbytky divoké přírody a deštné pralesy. Obyvatelé rozvojových států mají pravdu v tom, když nám vyčítají, že je nutíme k chudobě a přitom jsme si v Evropě v honbě za vyšší životní úrovní vlastní pralesy vykáceli a zničili.

Indonésané se chovají stejně pragmaticky jako třeba kdysi Angličané, není v tom žádný rozdíl. A pokud tedy chceme, aby se lidé v rozvojových státech chovali k přírodě jinak, než jsme se kdysi chovali my, musíme za to zaplatit.

Foto: Jakub Stadler, ČTK/AP

Autor: Marek Kerles





Čtěte dále

Horská služba dnes musela zachraňovat devět turistů na Sněžce

Horská služba dnes musela zachraňovat devět turistů na Sněžce

Záchranáři horské služby se dnes museli postarat o několik zahraničních turistů na Sněžce. Jejich vybavení neumožňovalo sestup ze...

Laureátem ceny Prague Photo 2024 se stal student Akademie Michael Jiří Macháček

Laureátem ceny Prague Photo 2024 se stal student Akademie Michael Jiří Macháček

Jiří Macháček, student Akademie Michael, získal v rámci Prague Photo 2024 cenu PRAGUE PHOTO YOUNG AWARD. Fotografie a videa ze...

Policie hledá muže, který ukradl v pražském bistru trezor s 40.000 Kč

Policie hledá muže, který ukradl v pražském bistru trezor s 40.000 Kč

Kriminalisté pátrají po muži, který se počátkem listopadu vloupal do bistra v Praze 1. Z provozovny si odnesl trezor s téměř...

Policisté o podzimních prázdninách přistihli 324 opilých nezletilých, meziročně více

Policisté o podzimních prázdninách přistihli 324 opilých nezletilých, meziročně více

Policisté během nedávných podzimních prázdnin přistihli při kontrole restaurací, klubů, diskoték a dalších zábavních podniků v...

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Nové česko-anglické Gymnázium MICHAEL nabídne vzdělávání s jedinečným skandinávským konceptem a bez drilu

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Intimity Festival: První svého druhu v Česku, plný objevů a inspirace

Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael slaví úspěch

Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Nová Waltrovka má unikátní osvětlení, zvyšuje soustředěnost a šetří energii

Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

EU podpoří projekty modernizace železnice v ČR částkou 11,5 miliardy korun

Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje

Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...

 Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Svez.se: první taxislužba v České republice nabízí IQOS friendly vozy

Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

Dětský čin roku slaví 20 let, jubilejní ročník odstartoval

I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi