Pro jídlo na poštu? Na vesnicích komplikuje EET život

Ilustrační foto.

Lidé na vesnicích se potýkají s nepříjemným problémem. Provozování obchodů s potravinami v malých obcích je totiž standardně ekonomicky nevýnosné a zavedení EET tomu příliš nepomohlo. Většina prodejen se tak uzavírá. Stát připravuje plán, jak zajistit, aby lidé na vesnicích měli kde kupovat potraviny. V úvahu zatím připadají pošty. Informaci uvedl web Echo 24.

Ministerstvo zemědělství společně s dalšími resorty, kterými jsou například ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj či ministerstvo průmyslu, při pondělním jednání tripartity budou mimo jiné probírat také materiál Podpora obslužnosti venkova.

Podle materiálů Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR byl vyhlášen rok 2017 Rokem venkova. V dokumentu se uvádí, že projekt Rok venkova 2017 si klade za cíl podpořit a motivovat rozhodující skupiny podnikatelů v obcích do tří tisíc obyvatel, aby nadále zakládali a udržovali jejich provozovny na venkově. Nicméně tento cíl značně zkomplikovalo zavedení EET.

I přes tuto skutečnost je i tak stát připraven "nalít" do vesnic peníze. "Mezi krátkodobá opatření lze zařadit případné vytvoření přímého dotačního titulu, eventuálně úpravu některého ze stávajících dotačních titulů v rámci Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR," uvádí se v dokumentech.

Finanční podpora

V materiálech jsou také navrženy a zvažovány přímé a nepřímé možnosti prodejen. Mezi ty přímé patří finanční podpora místních samospráv. To znamená, že model financování bude vypadat tak, že třetinu zaplatí stát, třetinu obec a zbytek kraje. Obce, které mají 500 až 800 obyvatel by tudíž mohly dostat až 54 tisíc korun, obce s 200 až 500 obyvateli až 135 tisíc a nejmenší s méně než 200 obyvateli až 216 tisíc korun.

Nepřímá forma by podle dokumentů mohla vypadat tak, že by menší prodejny měly například úlevy na daních nebo marketingovou podporu potravin od regionálních producentů ve venkovských prodejnách. Rovněž se také uvažuje nad tím, že chybějící prodejny by mohly být nahrazené jiným způsobem prodávání potravin. Například na České poště.

"Jako možnost zajistit potravinovou obslužnost obyvatelům venkova, zejména velmi řídce osídleného venkova, se jeví využití zejména méně využívaných poboček sítě České pošty s. p. a jejich smluvních zástupců Pošty Partner," uvádí se v materiálech.

Foto: ČTK , Peřina Luděk

Autor: - mel -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi