Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, jež mapuje vývoj kolem razie na Úřadu vlády a zatýkání vlivných politiků a vysokých státních úředníků.
Důvodem obří razie na úřadě vlády, na ministerstvu obrany a v sídlech vlivných lobbistů byl prý zátah proti organizované skupině, která se na základě klientelistických vazeb snažila dosáhnout neúměrného zisku a vlivu ve státních či polostátních institucích. Zároveň má kauza osobní rovinu, z policejních dokumentů se začínají potvrzovat spekulace o vztahu premiéra Petra Nečase k jeho pravé ruce Janě Nagyové. Kriminalisté obvinili sedm osob, včetně bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksy a dvou generálů z vojenského zpravodajství. Policisté dále zabavili až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a také řadu cenných materiálů, které chtějí dále vyhodnocovat.
Nagyová "při využití svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády zosnovala a usměrňovala protiprávní použití zpravodajských prostředků - sledování osoby Radky Nečasové," stojí v policejním dokumentu, založeném na odposleších telefonů, který získal a zveřejnil server E15.cz.
Zlato a miliony
Policie a vrchní státní zastupitelství byly na dopolední tiskové konferenci o něco sdílnější než včera. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan se na úvod omluvil, že veřejnost musela čekat na první informace tak dlouho, mlčení prý ale bylo nezbytné. "Soudíme, že je nepřípustné, aby se účastníci trestního řízení dozvídali z tisku, že budou zadrženi, obviněni a podobně," uvedl Ištvan. Činnost Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) označil za bezchybnou.
Razii předcházel rok a půl policejního prověřování. "My jsme se touto kauzou začali zabývat na počátku roku 2012," řekl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Do celé akce se podle něj zapojilo kolem čtyř stovek policistů, provedli 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, zajistili 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata, a také řadu materiálů, které budou dále vyhodnocovat.
"Výsledkem realizace bylo zadržení osmi osob, které byly vyslechnuty a následně bylo rozhodnuto o obvinění sedmi z nich," doplnil státní zástupce Ištvan. Obvinění se prozatím týká dvou skutků - zneužití pravomoci a korupce, další možné trestné činy policie prověřuje.
Policie: Pojítkem kauzy je Nagyová
Z víc trestných činů najednou viní policie šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, dopustit se měla organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby i podplácení a přijetí úplatku. "Za nejzávažnější čin je sazba jeden rok až pět let," upřesnil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.
Nagyová je policie pojítkem celé kauzy, ve které si kriminalisté posvítili na politiky, úředníky i podnikatele. Do problémů se tak velice brzo může dostat i sám premiér. "Jednou z prověřovaných variant je i ta, ze premiér Nečas věděl o údajně nezákonném jednání šéfky své kanceláře Jany Nagyové," uvedl státní zástupce Ištvan.
Potvrdil i obvinění dvou současných a jednoho bývalého pracovníka vojenského zpravodajství, kteří měli na pokyn Nagyové nezákonně sledovat tři fyzické osoby z jejího okolí.
Obviněni byli také dva bývalí poslanci, a to konkrétně z trestného činu podplácení a přijetí úplatku. Jedná se o členy ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Třetí poslanec téže strany, Marek Šnajdr, nebyl zatím obviněný z technických důvodů - pravděpodobně tedy proto, že je na cestách. Všichni tři politici nejednali ve sněmovně podle kriminalistů v souladu s ústavním slibem poslance, ale s vidinou neoprávněné výhody v podobě postů v Českých drahách, Čepru a Aeroholdingu.
V policejním usnesení, jež předali vyšetřovatelé aktérům kauzy, se objevuje i jméno Nečase. Informaci přinesl deník Mf Dnes. Podle policistů dal premiér slib třem poslancům, že dostanou významné posty v polostátních firmách. Detektivové to označují za úplatek.
Celou kauzu od počátku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, a to kvůli podezření bývalého náměstka vrchního státního zástupce v Praze Libora Grygárka. "Existovalo podezření, že se jedná o trestnou činnost, na které se měl podílet i státní zástupce Vrchního státního zástupce v Praze," vysvětlil Petr Šereda z Odboru závažné finanční a hospodářské kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Vyšetřovatelé navrhnou u všech sedmi obviněných po zátahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvalení vazby. Podle žalobců je důvodem obava z možného ovlivňování svědků. O vazbě bude rozhodovat soud.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahuje ve vysokých kruzích politiky.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, jež mapuje vývoj kolem razie na Úřadu vlády a zatýkání vlivných politiků a vysokých státních úředníků.
Co vše se v pátek čeká? Prezident Miloš Zeman se sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten by měl policejní zásahy na svém úřadu i dalších místech vysvětlit rovněž ve sněmovně. A o dalším osudu Nečasova kabinetu budou jednat politické strany.
Výslechy podezřelých probíhaly podle informací serveru Novinky.cz celou noc. Policie byla i v kanceláři šéfky úřadu premiéra Jany Nagyové a také v jejím bytě; vyšetřovatelé odtud odjeli kolem páté hodiny ráno.
"Korupce otřásá českým státem," zdůraznila polská Rzeczpospolita a předvídá, že dlouho připravovaná policejní akce proti prominentním politikům "přinese největší politickou krizi od dob transformace". Takový rozsah patrně potvrzuje všeobecné přesvědčení o zkorumpovanosti značné části vysokých státních úředníků.
V 11 hodin oznámí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podrobnosti k razii na politiky, významné státní úředníky a lobbisty. Ištvan ve čtvrtek v noci uvedl, že už byla předána první obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Zadrženo je podle něj "kolem osmi osob".
Poslanecká sněmovna začne schůzi v jedenáct hodin.
Podle Aktuálně.cz s razií souvisí poslední bod na programu jednání vlády v noci na čtvrtek - lukrativní zakázka na technickou ostrahu muničních skladů Armády České republiky.
Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo k deváté hodině obviněno sedm lidí. Případné uvalení vazby zatím není aktuální.
Policie viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová. ČTK to sdělil Páleníkův obhájce Tomáš Sokol.
V této souvislosti možná hraje roli, že právě v úterý Petr Nečas oznámil, že se se ženou Radkou rozvádí.
"Až všechny výslechy budou dokončeny, dozorový státní zástupce bude zvažovat, u kterých z obviněných shledá důvody vazby," řekl Ištvan. Z kolika trestných činů budou obviněni, uvede Ištvan na dnešní tiskové konferenci v 11 hodin.
Premiér Nečas při příchodu na schůzi sněmovny na dotazy novinářů nereagoval.
Prezident Miloš Zeman přijme premiéra Nečase k diskusi o současné politické krizi odpoledne. Lídra opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku pozval na Hrad na 14.30. Dnešní schůzky k aktuálním událostem zahájí Zeman dopoledne, kdy přijme policejního prezidenta Martina Červíčka.
Prezident se na Hradě sejde také s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.
Nečas teď vysvětluje poslaneckému klubu ODS, jak se věci mají. V 11 hodin vystoupí před plénem sněmovny.
Sídlo společnosti Romana Janouška v galerii Myšák prohledávala spousta policistů, ani jim nevadilo, že podnikatel je v zahraničí. "Seděl jsem tam tři hodiny, popíjel kafe a pak mne to přestalo bavit. Žádný z nich za mnou nepřišel, že by chtěl mého klienta vyslechnout," řekl serveru ihned.cz Vít Široký, Janouškův obhájce.
Policisté zpravodajce Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Podle advokáta policie muže viní jen z jednoho skutku, jeho výslech prý skončil v 07.30. Páleník vinu odmítá. Jméno dalšího obviněného zpravodajce jeho obhájce Tomáš Sokol nechtěl prozradit.
"Měl v jednom případě zorganizovat sledování Nečasové složkou Vojenského zpravodajství," uvedl Sokol. Z usnesení o zahájení trestního stíhání podle něho také vyplývá, že se činu dopustil koncem roku 2012.
Advokát také vyloučil, že by obvinění souviselo se takzvanými rebely z ODS či s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem.
"Probíhá výměna názorů na dosavadní průběh, je shoda na kultivované zdrženlivosti," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ situaci na poslaneckém klubu ODS Tomáš Úlehla. Aktuální informaci o sledování Radky Nečasové prý neřeší a počkají na oficiální stanovisko.
Kriminalisté obvinili exposlance Petra Tluchoře z korupce, potvrdil jeho advokát Marek Nespala. Podle policie dostal nabídku výhod za to, že se vzdá mandátu. Advokát ujišťuje, že ji Tluchoř nepřijal.
K aféře se na Facebooku vyjádřil i hokejista Jaromír Jágr, citoval vyjádření prezidenta Václava Klause z šestého ledna: "Až vychladnou hlavy, čas ukáže, že to bylo správně," připomněl vyjádření hlavy státu po kritizované amnestii.
"Vypadá to, že ve čtvrtek 13. června hlavy vychladly a my všichni ostatní konečně pochopili, co nám chtěl těmito slovy exprezident Klaus říci a proč začal vyprazdňovat věznice," vtipkoval Jágr, který v minulosti ODS podporoval.
Lidovky.cz píšou, že policité obvinili i Janu Nagyovou. Z jejího bytu policisté odjeli až nad ránem.
Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek prozatím není mezi obviněnými, sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ. „Nebyl jsem zatčen, ani obviněn. Policie u mě včera provedla domovní prohlídku,“ odpověděl na otázky s tím, že bližší podrobnosti sdělovat nemůže. Není tedy zřejmé, jaké právní zdůvodnění prohlídku jeho bydliště provázelo. „Podepsal jsem policii mlčenlivost,“ vysvětluje Grygárek.
Poslanci znovu odložili schůzi, z jedenácté ji o půl hodiny posunuli, aby mohli sledovat brífink police a zastupitelství v jedenáct hodin.
"Poslanecký klub ČSSD očekává urychlenou rezignaci Petra Nečase a tím celé vlády. Pokud se tak nestane, vyvolá sociální demokracie hlasování o nedůvěře," potvrdil včerejší stanovisko předseda klubu Jeroným Tejc.
ČSSD vyzývá ostatní parlamentní strany, aby se dohodly na brzkém termínu předčasných voleb.
"Je to signál," vyhýbavě odpověděl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotaz novinářů, jak vidí šance na úspěch vyslovení nedůvěry vládě.
"Sociální demokracie jednoznačně preferuje předčasné volby," odmítl první místopředseda Michal Hašek možnost překlenovací či úřednické vlády. "Jediným řešením je rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání voleb do šedesáti dnů."
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se omluvil za zdržení, že se informace v úplné formě dostávají na veřejnost až nyní.
Ištvan považuje činnost ÚOOZ za bezchybnou, pokud jde o utajení akcí.
"Události jsou vyvrcholením asi jeden a půl roku trvajícího vyšetřování, akce je od začátku dozorována olomouckým Vrchním státním zastupitelstvím. Důvodem je skutečnost, že od počátku řízení existovalo podezření, že se jedná o trestnou činnost, na které se měl podílet i státní zástupce vrchního státního zastupitelství v Praze," sdělil Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.
"V žádném případě nebylo naším zájmem se zabývat politikou," ujišťuje ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. "Prověřovali jsme organizovanou zločineckou skupinu osob, která fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem byl neúměrný zisk a podíl na vlivu na státních a polostátních organizacích."
Zapojeno bylo na 400 policistů i z dalších útvarů. Celkem provedli 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. Podle prvotních informací zajištěno kolem 120-150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata.
"Postup policie lze považovat za zákonný," ujišťuje Ištvan, vše se dělo s povolením soudu.
Ištvan potvrdil, že bylo zadrženo osm osob. "Po vyhodnocení výslechů dozorovým státním zástupcem bylo obviněno sedm zadržených." Obvinění všichni obdrželi včera večer. "Nešlo v případě informování o nějakou salámovou metodu nebo o svévolné neposkytování informací, ale byli jsme pečlivě vedeni, aby procesní úkony byly nejprve oznámeny osobám, jichž se týkají."
"Výslechy probíhaly do současné doby, v tuto chvíli je dokončován poslední výslech," pokračuje Ištvan.
Dále se rozhodne, u kterých obviněných bude navrhována vazba.
"Konkrétní fyzická osoba zaměstnaná na Úřadu vlády, bez toho, že by měla zákonné zmocnění, žádala po vojenském zpravodajství poskytnutí informace, a to takové, jak ukazují dosud shromážděné důkazy, které jsou mimo zákonem vymezenou působnost vojenského zpravodajství, s tím, že konkrétními pracovníky vojenského zpravodajství této žádosti bylo vyhověno. Byly sledovány konkrétní fyzické osoby, přestože tomuto postupu nedal souhlas ministr obrany," řekl Ištvan.
Zastupitelství kvalifikuje postup zúčastněných osob následovně: "Pracovnice je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci veřejné osoby. Současně jsou obviněni dva pracovníci vojenského zpravodajství ze zneužití pravomocí úřední osoby a současně je obviněn bývalý vedoucí pracovník tohoto úřadu pro tentýž trestný čin."
Další obvinění: "Poslanci konali nikoli v souladu s ústavním slibem poslance, ale ve vztahu ke konkrétnímu hlasování po vládní předloze zákona. S největší mírou pravděpodobnosti jim bylo přislíbeno konkrétní plnění, na které neměli nárok. Mandátu se vzdali, čímž umožnili, aby o předmětném zákonu hlasovali poslanci v pozici náhradníků. Toto jednání bývalých poslanců a osob, které organizovaly a zprostředkovávaly konkrétní jednání, z nichž měla vzejít ona výhoda, která motivovala ke vzdání se mandátu, tak tito jsou stíháni pro korupční trestné činy podplácení a přijímání úplatku."
Pro zobrazení celého článku přejděte na www.tyden.cz
Policisté během nedávných podzimních prázdnin přistihli při kontrole restaurací, klubů, diskoték a dalších zábavních podniků v...
Fungování navigačního satelitního systému Galileo nebo simulátoru letu EGNOS si mohou lidé prohlédnout v Agentuře Evropské unie...
Ve více než 2000 kamenných obchodech v Česku a také na internetu se dnes uskuteční další kolo celostátní sbírky potravin....
Osmý ročník projektu Otevřené chrámy, který v ostravsko-opavské diecézi zpřístupňuje sakrální stavby, opět přilákal rekordní...
Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...
Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...
Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...
Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...
Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...
Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...
Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...
I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...
Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...
Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...
Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...
Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...
Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...