Legrace skončila. Jak se přežilo Žít Brno

Matěj Hollan.

Může v komunálních volbách uspět hnutí, které voličům nabízí slevy na kremacích? V roce 2014 se to podařilo uskupení Žít Brno. "Satirická úderka," vysvětloval tehdy podstatu hnutí jeho zakladatel Matěj Hollan. Pak přišla reálná politika, zmizel humor a nyní Žít Brno neprošlo do zastupitelstva magistrátu.

Volební raketě jménem Žít Brno vyhasly motory. "Žít Brno zesnulo," reagoval facebookový lid na pád politického spolčení, které vzniklo v roce 2011 při hospodském tlachání.

Internetový portál hnutí si ale záhy získal mocnou popularitu, protože drsným černým humorem parodoval zkostnatělou koalici v čele brněnské radnice, které šéfoval primátor Roman Onderka (ČSSD). Brno tehdy bylo hodně rozčarované, hůře než Onderka už snad ani vládnout nešlo.

Vybetonujeme lesy

"Nemuseli jsme ani mnoho vymýšlet, jen jsme využívali to, s čím přicházela Onderkova radnice. Všechny naše aktivity byly jen reakcemi na hloupé kroky magistrátu, odpálkování míče," vysvětloval v roce 2014 časopisu TÝDEN zakladatel hnutí Matěj Hollan. Žít Brno třeba zveřejnilo fiktivní rozhovor s Marií Zezůlkovou, vedoucí kanceláře strategie města, která vážně tvrdila, že Brno je hezké město "plné automatů, podivných soukromých vysokých škol a bezdomovců". Hollan přejmenoval Brno na Krno, což zase byla reakce na objednávku studie o takzvané identitě Brna, kterou primátor Onderka zadal nekompetentní slovenské firmě, jež za 600 tisíc korun nezjistila o identitě moravské metropole vůbec nic. A rezonovala zde i další ironická hesla hnutí: "Autojízda: nový způsob boje proti nebezpečným chodcům a cyklistům." Nebo: "Lesy brzdí krněnský rozvoj, musí se vybetonovat."

Brno zakrňovalo. "Náš úspěch v minulých volbách souvisel hlavně s tím, že volič hledal protestní hlas. Věděli jsme, že bude těžké ho obhajovat," uvažuje po letošním volebním debaklu Barbora Antonová, předsedkyně Žít Brno (viz Voliči nás nebrali za protestní hlas).

Konec srandy

V minulých volbách se Žít Brno (s podporou Pirátů) umístilo na třetí pozici. Hollan se zapojil do jednání s hnutím ANO a lidovci a stal se náměstkem primátora. Nejdříve měl na starost kulturu, památkovou péči, sociální věci a zdravotnictví, po koaliční krizi v roce 2016 vyměnil zdravotnictví za dopravu.

Na dvou lodích najednou ale sedět nešlo. Pověstný dryáčnický humor muselo Žít Brno opustit, což byl podle některých politologů počátek konce. Objevují se i hlasy, že hnutí mělo zůstat v opozici, pak by mu letošní volby prý přinesly skvělé výsledky.

"Kdybychom zůstali v opozici, zůstalo by pro nás Brno pořád Krno. Ve výkonné politice si ale z lidí nemůžete jen dělat prdel. Říkat jim něco, co nemyslíte vážně," zjistil Matěj Hollan záhy poté, co přijal post náměstka primátora. "Vlastně z pozice radního nešlo používat černý humor ani vůči opozici. Chvíli jsem to zkoušel, z lavice náměstka to nemělo úroveň."

Důtky a jízda na černo

Hollan se hodně inspiroval v islandském Reykjavíku, kde v komunálních volbách triumfovalo hnutí Nejlepší strana. To slibovalo, že do místní zoo zajistí nákup ledního medvěda nebo že farmáři z venkova si budou moci brát ovce do hotelů v Reykjavíku. Po volbách ale na žádné medvědy ani ovce nedošlo a Nejlepší strana musela začít dělat běžnou politiku. A to není nic pro srandisty.

Už v roce 2016 přišla ODS s návrhem na Hollanovo odvolání z rady, přičemž poukazovala i na soukromá selhání náměstka. Ten byl údajně přistižen v tramvaji bez jízdenky a objevilo se také video z Ukrajiny, na němž je Hollan v neobvyklé situaci - lepé děvy ho bičují důtkami.
Bulvár pochopitelně zvítězil nad reálnou politikou. "Voliči příliš rychle zapomněli, že především díky Matěji Hollanovi byly ve městě plošně zrušeny herny," říká předsedkyně hnutí Antonová. Rušná Lidická třída, romský Cejl a další ulice se díky zákazu skutečně proměnily. Ještě v roce 2015 byl každý druhý podnik hernou, dnes jsou to obchůdky, bistra a kavárny.

Epilog U Poutníka

S předsedkyní Barborou Antonovou se potkáváme v proslulém bohémském výčepu U Poutníka v centru Brna. Častými hosty jsou tu spisovatelé, malíři i muzikanti a hostinec je příkladem liberalizace, kterou Žít Brno prosadilo na magistrátu. Dříve totiž platilo, že když host vynesl pivo před restauraci, přispěchal městský policista a pokutoval ho pro porušení vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Dnes stojí ve dvoře před Poutníkem deset stolů, u nichž se čile diskutuje. I o politice hnutí Žít Brno, paradoxní však je, že většina z oslovených umělců přiznává, že Hollana a spol. nevolila. "Nechci to ale veřejně komentovat," svěřuje se jeden básník. Také proto, že do hospody chodí i nakladatel Martin Reiner, kterého zná celá republika coby vydavatele knih Michala Viewegha. A Reiner za Žít Brno letos kandidoval.

Znova do boje

Úplně na lopatkách Žít Brno není, v zastupitelstvu magistrátu sice neuspělo, získalo však pět křesel v městském obvodu Brno-střed. A v obvodu uspěl i zmiňovaný nakladatel Reiner, úspěšný brněnský podnikatel. Ten odmítá, že by hnutí uhýbalo příliš doleva, jak je mu často vyčítáno. A že letos navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů zachycených v Itálii, považuje za normální solidaritu. "O Žít Brno kdosi vtipně řekl, že je to dnes v Brně jediná občanská demokratická strana se skutečným sociálnědemokratickým programem založeným na křesťanských hodnotách," míní Reiner.

Na brněnský magistrát se nicméně v těchto dnech navrací koalice skutečných politiků z ODS, KDU-ČSL a ČSSD. A také starých dobrých přátel, kteří v minulosti skvěle rozuměli "jánabráchismu" a kopání "malé domů". "Brno se vrací tam, kde už jednou bylo, což je velké zklamání. A hluboký návrat zpět. I když ještě úplně nevíme jak, znovu musíme vyburcovat občanský aktivismus," přemítá Antonová.

"Voliči nás nebrali za protestní hlas"

Předsedkyně hnutí Žít Brno BARBORA ANTONOVÁ (50) je romanistkou, překladatelkou a nakladatelkou. Volební neúspěch nechce svádět na zakladatele hnutí Matěje Hollana a jeho kauzy, říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN.

Nezpůsobil propad hnutí Žít Brno především jeho zakladatel Matěj Hollan, o kterém se poťouchle vypráví, že v MHD jezdí načerno a na Ukrajině se nechal bičovat důtkami?

Po volbách je nám z různých směrů vyčítáno, že jsme se Hollana nedokázali zbavit. Každý teď na něho nasazuje, pro nás je ale pořád nejvýznamnějším nositelem témat celého hnutí. Hollanovi patří hlavní zásluhy na úspěchu v minulých volbách, a pro mě osobně je jeho odchod nemyslitelný.

Proč se tedy hnutí nedostalo do zastupitelstva brněnského magistrátu?

Asi dostatečně nerezonovalo, že jsme Brno posunuli dopředu v kultuře i v sociální oblasti, pro voliče to zřejmě nejsou důležitá témata. Přitom se konečně začne stavět nový koncertní sál pro filharmonii, na který se čeká řadu desetiletí. A v sociální oblasti jsme se zaměřili třeba na asistenční služby, na něž v rozpočtu scházejí stamiliony. Zřejmě to ale nejsou problémy, které zajímají občany, ačkoli město rychle stárne. Každý senior přitom potřebuje nějakou sociální asistenci: dovézt oběd, ošetřit, pohlídat, zavézt k doktorovi. Brňané se však krátkozrace zajímají spíš o parkování.

Slyšel jsem, že voličům vadilo, že jste ztratili pověstný drsný humor.

Kdo nás volil minule, toho nutně neoslovoval jen náš specifický humor. Líbil se mu protestní hlas jako takový, namířený proti zakonzervované radnici.

Prý jste moc levicoví a sociální?

To říkají právě voliči, kteří v nás viděli jen protestní hlas, ale nečetli program. Dostali jsme hodně kritických dopisů, že jsme zklamali. Přitom jsme jen plnili to, co jsme slíbili v programu, který se sociální oblasti věnoval naprosto prioritně. Protestní hnutí, z něhož se najednou stane mainstream, to má vždycky těžké.

Dobře, mainstream. Ale levice, nebo pravice?

Pro někoho jsme moc pravicoví, pro jiného moc velcí levičáci. Dostáváme to z obou stran.

Proč jste nešli do voleb s Piráty, jak tomu bylo před čtyřmi lety?

Odmítli nás, respektive nám nabídli až místa na konci první desítky kandidátky. Stejně tak zelení. Nakonec nás tahle roztříštěnost poškodila všechny.

Foto: ČTK/Šálek Václav

Autor: Ivan MotýlČtěte dále

Aréna Jaromíra Soukupa.

Politici v Aréně Jaromíra Soukupa: Byty chybějí vinou zdlouhavého stavebního řízení

Hlavními tématy úterní Arény Jaromíra Soukupa se stala bytová výstavba a životní úroveň Čechů. V bouřlivém prostředí tentokrát...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) reagoval na hlasování britského parlamentu o brexitu.

Na tahu je Británie, napsal Petříček. Česko je připraveno

Velká Británie musí po odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu říct, co dál, napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš...

Abertamská křižovatka směrem na Boží Dar.

Na Boží Dar by mohly ve středu opět vyjet linkové autobusy

Pokud se v noci v Krušných horách nezhorší počasí oproti současnému stavu, vyrazí ve středu brzy ráno do Božího Daru opět linkové...

Katolický kněz Tomáš Halík na mši za Jana Palacha.

Konala se mše za Palacha. "Lidé si uvědomili cenu svobody"

V kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze se v podvečer uskutečnila vzpomínková mše za Jana Palacha, který se 16. ledna před 50...

Ilustrační foto.

Tisícům obyvatel Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě

Pardubický magistrát se připravuje na možnost, že bude muset kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války evakuovat...

Nemocnice v Letňanech by měla nahradit Nemocnici na Bulovce, říká primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Nemocnice v Letňanech? Hřib: Opravovat Bulovku nemá smysl

Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba vzniknout v Letňanech, by měla nahradit Nemocnici na Bulovce.

Důlní neštěstí.

Důl v Karviné zůstává nepřístupný. Možná v něm stále hoří

Prostory Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde před Vánoci při výbuchu metanu přišlo o život 13 horníků, stále zůstávají...

Vojkovice na Mělnicku.

Starostka: S nikým problémy nebyly. Zadržený není z Vojkovic

Podezřelý z vraždy čerpadlářky pravděpodobně neměl ve Vojkovicích, kde byl zadržen, trvalý pobyt. Řekla to starostka Jana...

Ilustrační foto.

Mladého Čecha strhla v Rakousku lavina. Zemřel pod ní

Pod lavinou v jihorakouské zemi Korutany zemřel 24letý Čech, který byl ve volném terénu na skialpinistické túře se svým otcem.

Vladimír Outrata.

Outrata stáhl žalobu na vládu, aby neohrozil cenová rozhodnutí

Bývalý předseda rady Energetické regulačního úřadu Vladimír Outrata stáhl žalobu na vládu. Chtěl se soudit kvůli tomu, že ho...

Inspekce kontrolovala celkem 77 provozoven, 26 procent z nich neprošlo.

Bídné výsledky. Čtvrtina restaurací používá přepálený olej

Celá čtvrtina ze 77 restaurací a rychlých občerstvení zkontrolovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí používala...

Silnice na Karlovarsku.

Desítka lidí je odříznutá. Jsou zvyklí a poradí si, říká starosta

Sněhová kalamita na Božím Daru a v jeho okolí zatím nekončí. I když se s velkým nasazením daří obnovovat provoz na některých...

Policista Šimon Vaic u Městského soudu v Praze.

Soud zprostil viny policistu, který autem zablokoval motorku

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem,...

Ilustrační foto.

Policie hledá lidi, kteří v Praze zničili venkovní výstavu

Policisté hledají skupinu lidí, kteří na Silvestra zničili venkovní výstavu fotografií stoletých Čechů a Slováků u Národního...

Obžalovaný Václav Matouš.

Muž, který ubodal prodavačku, půjde na 18 let do vězení

Za loňskou vraždu prodavačky večerky ve Vratislavicích nad Nisou půjde čtyřicetiletý Václav Matouš na 18 let do vězení. Rozsudek...

Ilustrační foto.

Majitel pumpy v Nelahozevsi: Jsem rád, že je dopadli

Zadržení dvou osob podezřelých z prosincové vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi by mělo podle majitele čerpací stanice nynější...

Ilustrační foto.

Česko postihne silný vítr. Beskydy zasype sněhová nadílka

Na Frýdecko-Místecku bude odpoledne vydatně sněžit. Do středečního rána může napadnout až 15 centimetrů sněhu, na hřebenech...

David Rath s transparentem u krajského soudu.

Rath vinu odmítl, k soudu přišel s transparentem hlemýždě

Za přítomnosti většiny obžalovaných u Krajského soudu v Praze začalo jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého...

Ilustrační foto.

Policisté zadrželi podezřelé z vraždy čerpadlářky

Policisté v pondělí pozdě večer zadrželi dva podezřelé z prosincové vraždy obsluhy benzinové stanice v Nelahozevsi. Řekl to...

Andrej Babiš.

Babiš o brexitu: Nikdo neví, jak to dopadne. Scénářů je více

Český premiér Andrej Babiš nechtěl spekulovat, jak dopadne dnešní hlasování dolní komory britského parlamentu o podmínkách...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi