Legrace skončila. Jak se přežilo Žít Brno

Matěj Hollan.

Může v komunálních volbách uspět hnutí, které voličům nabízí slevy na kremacích? V roce 2014 se to podařilo uskupení Žít Brno. "Satirická úderka," vysvětloval tehdy podstatu hnutí jeho zakladatel Matěj Hollan. Pak přišla reálná politika, zmizel humor a nyní Žít Brno neprošlo do zastupitelstva magistrátu.

Volební raketě jménem Žít Brno vyhasly motory. "Žít Brno zesnulo," reagoval facebookový lid na pád politického spolčení, které vzniklo v roce 2011 při hospodském tlachání.

Internetový portál hnutí si ale záhy získal mocnou popularitu, protože drsným černým humorem parodoval zkostnatělou koalici v čele brněnské radnice, které šéfoval primátor Roman Onderka (ČSSD). Brno tehdy bylo hodně rozčarované, hůře než Onderka už snad ani vládnout nešlo.

Vybetonujeme lesy

"Nemuseli jsme ani mnoho vymýšlet, jen jsme využívali to, s čím přicházela Onderkova radnice. Všechny naše aktivity byly jen reakcemi na hloupé kroky magistrátu, odpálkování míče," vysvětloval v roce 2014 časopisu TÝDEN zakladatel hnutí Matěj Hollan. Žít Brno třeba zveřejnilo fiktivní rozhovor s Marií Zezůlkovou, vedoucí kanceláře strategie města, která vážně tvrdila, že Brno je hezké město "plné automatů, podivných soukromých vysokých škol a bezdomovců". Hollan přejmenoval Brno na Krno, což zase byla reakce na objednávku studie o takzvané identitě Brna, kterou primátor Onderka zadal nekompetentní slovenské firmě, jež za 600 tisíc korun nezjistila o identitě moravské metropole vůbec nic. A rezonovala zde i další ironická hesla hnutí: "Autojízda: nový způsob boje proti nebezpečným chodcům a cyklistům." Nebo: "Lesy brzdí krněnský rozvoj, musí se vybetonovat."

Brno zakrňovalo. "Náš úspěch v minulých volbách souvisel hlavně s tím, že volič hledal protestní hlas. Věděli jsme, že bude těžké ho obhajovat," uvažuje po letošním volebním debaklu Barbora Antonová, předsedkyně Žít Brno (viz Voliči nás nebrali za protestní hlas).

Konec srandy

V minulých volbách se Žít Brno (s podporou Pirátů) umístilo na třetí pozici. Hollan se zapojil do jednání s hnutím ANO a lidovci a stal se náměstkem primátora. Nejdříve měl na starost kulturu, památkovou péči, sociální věci a zdravotnictví, po koaliční krizi v roce 2016 vyměnil zdravotnictví za dopravu.

Na dvou lodích najednou ale sedět nešlo. Pověstný dryáčnický humor muselo Žít Brno opustit, což byl podle některých politologů počátek konce. Objevují se i hlasy, že hnutí mělo zůstat v opozici, pak by mu letošní volby prý přinesly skvělé výsledky.

"Kdybychom zůstali v opozici, zůstalo by pro nás Brno pořád Krno. Ve výkonné politice si ale z lidí nemůžete jen dělat prdel. Říkat jim něco, co nemyslíte vážně," zjistil Matěj Hollan záhy poté, co přijal post náměstka primátora. "Vlastně z pozice radního nešlo používat černý humor ani vůči opozici. Chvíli jsem to zkoušel, z lavice náměstka to nemělo úroveň."

Důtky a jízda na černo

Hollan se hodně inspiroval v islandském Reykjavíku, kde v komunálních volbách triumfovalo hnutí Nejlepší strana. To slibovalo, že do místní zoo zajistí nákup ledního medvěda nebo že farmáři z venkova si budou moci brát ovce do hotelů v Reykjavíku. Po volbách ale na žádné medvědy ani ovce nedošlo a Nejlepší strana musela začít dělat běžnou politiku. A to není nic pro srandisty.

Už v roce 2016 přišla ODS s návrhem na Hollanovo odvolání z rady, přičemž poukazovala i na soukromá selhání náměstka. Ten byl údajně přistižen v tramvaji bez jízdenky a objevilo se také video z Ukrajiny, na němž je Hollan v neobvyklé situaci - lepé děvy ho bičují důtkami.
Bulvár pochopitelně zvítězil nad reálnou politikou. "Voliči příliš rychle zapomněli, že především díky Matěji Hollanovi byly ve městě plošně zrušeny herny," říká předsedkyně hnutí Antonová. Rušná Lidická třída, romský Cejl a další ulice se díky zákazu skutečně proměnily. Ještě v roce 2015 byl každý druhý podnik hernou, dnes jsou to obchůdky, bistra a kavárny.

Epilog U Poutníka

S předsedkyní Barborou Antonovou se potkáváme v proslulém bohémském výčepu U Poutníka v centru Brna. Častými hosty jsou tu spisovatelé, malíři i muzikanti a hostinec je příkladem liberalizace, kterou Žít Brno prosadilo na magistrátu. Dříve totiž platilo, že když host vynesl pivo před restauraci, přispěchal městský policista a pokutoval ho pro porušení vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Dnes stojí ve dvoře před Poutníkem deset stolů, u nichž se čile diskutuje. I o politice hnutí Žít Brno, paradoxní však je, že většina z oslovených umělců přiznává, že Hollana a spol. nevolila. "Nechci to ale veřejně komentovat," svěřuje se jeden básník. Také proto, že do hospody chodí i nakladatel Martin Reiner, kterého zná celá republika coby vydavatele knih Michala Viewegha. A Reiner za Žít Brno letos kandidoval.

Znova do boje

Úplně na lopatkách Žít Brno není, v zastupitelstvu magistrátu sice neuspělo, získalo však pět křesel v městském obvodu Brno-střed. A v obvodu uspěl i zmiňovaný nakladatel Reiner, úspěšný brněnský podnikatel. Ten odmítá, že by hnutí uhýbalo příliš doleva, jak je mu často vyčítáno. A že letos navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů zachycených v Itálii, považuje za normální solidaritu. "O Žít Brno kdosi vtipně řekl, že je to dnes v Brně jediná občanská demokratická strana se skutečným sociálnědemokratickým programem založeným na křesťanských hodnotách," míní Reiner.

Na brněnský magistrát se nicméně v těchto dnech navrací koalice skutečných politiků z ODS, KDU-ČSL a ČSSD. A také starých dobrých přátel, kteří v minulosti skvěle rozuměli "jánabráchismu" a kopání "malé domů". "Brno se vrací tam, kde už jednou bylo, což je velké zklamání. A hluboký návrat zpět. I když ještě úplně nevíme jak, znovu musíme vyburcovat občanský aktivismus," přemítá Antonová.

"Voliči nás nebrali za protestní hlas"

Předsedkyně hnutí Žít Brno BARBORA ANTONOVÁ (50) je romanistkou, překladatelkou a nakladatelkou. Volební neúspěch nechce svádět na zakladatele hnutí Matěje Hollana a jeho kauzy, říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN.

Nezpůsobil propad hnutí Žít Brno především jeho zakladatel Matěj Hollan, o kterém se poťouchle vypráví, že v MHD jezdí načerno a na Ukrajině se nechal bičovat důtkami?

Po volbách je nám z různých směrů vyčítáno, že jsme se Hollana nedokázali zbavit. Každý teď na něho nasazuje, pro nás je ale pořád nejvýznamnějším nositelem témat celého hnutí. Hollanovi patří hlavní zásluhy na úspěchu v minulých volbách, a pro mě osobně je jeho odchod nemyslitelný.

Proč se tedy hnutí nedostalo do zastupitelstva brněnského magistrátu?

Asi dostatečně nerezonovalo, že jsme Brno posunuli dopředu v kultuře i v sociální oblasti, pro voliče to zřejmě nejsou důležitá témata. Přitom se konečně začne stavět nový koncertní sál pro filharmonii, na který se čeká řadu desetiletí. A v sociální oblasti jsme se zaměřili třeba na asistenční služby, na něž v rozpočtu scházejí stamiliony. Zřejmě to ale nejsou problémy, které zajímají občany, ačkoli město rychle stárne. Každý senior přitom potřebuje nějakou sociální asistenci: dovézt oběd, ošetřit, pohlídat, zavézt k doktorovi. Brňané se však krátkozrace zajímají spíš o parkování.

Slyšel jsem, že voličům vadilo, že jste ztratili pověstný drsný humor.

Kdo nás volil minule, toho nutně neoslovoval jen náš specifický humor. Líbil se mu protestní hlas jako takový, namířený proti zakonzervované radnici.

Prý jste moc levicoví a sociální?

To říkají právě voliči, kteří v nás viděli jen protestní hlas, ale nečetli program. Dostali jsme hodně kritických dopisů, že jsme zklamali. Přitom jsme jen plnili to, co jsme slíbili v programu, který se sociální oblasti věnoval naprosto prioritně. Protestní hnutí, z něhož se najednou stane mainstream, to má vždycky těžké.

Dobře, mainstream. Ale levice, nebo pravice?

Pro někoho jsme moc pravicoví, pro jiného moc velcí levičáci. Dostáváme to z obou stran.

Proč jste nešli do voleb s Piráty, jak tomu bylo před čtyřmi lety?

Odmítli nás, respektive nám nabídli až místa na konci první desítky kandidátky. Stejně tak zelení. Nakonec nás tahle roztříštěnost poškodila všechny.

Foto: ČTK/Šálek Václav

Autor: Ivan MotýlČtěte dále

Miloš Zeman.

Prezident Zeman zamíří na pár dní do nemocnice

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne nastoupí na až čtyři dny do nemocnice. Půjde o rekondiční pobyt, řekl serveru Blesk.cz...

Ilustrační foto.

Odstřel vlků neprošel. Farmáři se chtějí odvolat

Městský soud v Praze zamítl odvolání farmářů z Broumovska, kteří žádají regulaci volně žijících vlků. Farmáři u obvodního soudu...

Premiér Andrej Babiš.

Nahrazení Babiše v radě pro fondy EU se přiblížilo ke schválení

Novelu, která má umožnit nahrazení premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy,...

Vítězný návrh.

Smart zastávky bez smart prvků: Prahu čeká bizarní obměna

Smart City. Pojem, kterého má vedení Prahy dlouhodobě plnou pusu. Výsledek? Nové "smart" zastávky, které za sedm milionů korun...

Ilustrační foto.

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní.

Ilustrační foto.

Církev varuje před zneužitím legislativní moci

Za velmi nebezpečné označilo ve společném prohlášení několik církevních subjektů možné zneužití legislativní moci státu proti...

Ilustrační foto.

Za loňský únik fenolu v Děčíně padla tři obvinění

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. V důsledku havárie tehdy zemřeli dva lidé a...

Jednatel firmy Cargo NV Petr Němeček.

Za krytí nelegálního lihu Radka Březiny potvrdil soud 9 let

Za krytí nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si jednatel firmy Cargo NV Petr Němeček definitivně odpyká devět let...

Český premiér Andrej Babiš.

Babiš slíbil, že v EU navrhne přijetí opatření vůči Turecku

Premiér Andrej Babiš (ANO) na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření vůči...

Ilustrační foto.

Brexit Česku uškodí

Většina Čechů, konkrétně zhruba 67 procent, si myslí, že brexit Česku uškodí.

Hostem Duelu Jaromíra Soukupa byl Jan Hamáček.

Hamáček v Duelu Jaromíra Soukupa: Hospodaření ČT by měl kontrolovat NKÚ

Hostem Duelu Jaromíra Soukupa byl místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček. S moderátorem hovořili o církevních...

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský čte rozhodnutí soudu.

Ústavní soud se postavil proti zdanění církevních restitucí

Ústavní soud (ÚS) se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil, vyhověl tak...

Ilustrační foto.

Za týrání hocha v Lounech jde muž na 16 let do vězení

Ústecký krajský soud poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na 16 let do vězení. Dítě zemřelo....

Silničáři odklízeli 14. října 2019 následky tragické hromadné nehody.

Vyšetřování hromadné nehody u Psář potrvá delší dobu

Vyšetřování nedělní tragické hromadné nehody u Psář na Benešovsku nebude jednoduché a potrvá delší dobu. Kdy lze čekat výsledky,...

Soud dal lékaři Bartákovi za plánování vražd trest osm let vězení

Soud dal Bartákovi za plánování vražd trest osm let vězení

Za plánování tří vražd a vydírání soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Celkem má ve vězení být 20...

Syrský voják.

Sněmovna by se měla zabývat tureckou ofenzivou v Sýrii

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Novinářům to před začátkem jednání Sněmovny...

Zleva Aräsh Nahvi a Armin Nahvi.

Za zbití číšníka si bratři z Nizozemska odpykají několik let

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru...

Ivan Kovářík.

Soud potrestal muže z Březinova lihového gangu devíti lety vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle...

Ilustrační foto.

Pietní místo před Gottovou vilou na Bertramce bylo uklizeno

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou,...

Vzkazy a dárky u vily na Bertramce.

Gottova rodina si ponechá vzkazy a dárky od vily na Bertramce

Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou zesnulého zpěváka v ulici Nad...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi