Ortel: Jen já, kytara a Řád národa

Zpěvák Tomáš Ortel.

Zpěvák Tomáš Ortel se v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ vyjadřuje ke svému angažmá v politice. Také komentuje rozhodnutí Nadace Charty 77 ocenit hudebníka Radka Bangu za protest proti kapele Ortel na předávání Zlatých slavíků. "Tento umělec ještě obdrží mnoho ocenění a řádů," řekl Ortel. Na otázky odpovídal prostřednictvím e-mailu.

Váš příznivec vám na sociální síti píše: Tome, do politiky nechoď, neblbni, dělej to, co děláš. Co byste mu vzkázal?

Vzkázal bych, že rozhodně do politiky nevstupuji. Nadále pokračuji pouze v tom co jsem dělal do současné doby, tedy apeluji na zdravý rozum, vlastenectví a svědomí lidí této země.

Vaši fandové platí za koncert, ne za předvolební agitaci. Nebojíte se, že je naštvete společnými vystoupeními spojenými s hnutím Řád národa?

Má spolupráce s Řádem národa-Vlasteneckou unií nemá absolutně nic společného s mou koncertní činností. S Josefem Zicklerem jsme se dohodli na vytvoření odděleného projektu, kdy posluchač bude vědět, o co jde, a bude se jednat spíše o rozhovor, než o agitaci. Koncerty s debatou budou ve všední dny. Budu na nich vystupovat jen s kytarou. Po každé skladbě bude předseda Řádu Národa odpovídat nejen mě, ale především návštěvníkům těchto komorních koncertů.

Dřív jste spolupracoval s různými nacionalistickými subjekty. Proč jste si vybral Řád národa, proč ne třeba SPD s Tomiem Okamurou?

Spolupracuji s různými subjekty nadále, přesto to nebyla volba jednoho okamžiku. Právě nyní nastala nutnost udělat něco víc, než jen podporovat všechny vlastenecky smýšlející strany. Občas mám dojem, že lidé málo poslouchají, co jim říkám... Popravdě, ani se nedivím té apatii k čemukoliv, co "smrdí" politikou. Jak jinak se ale snažit o změnu? Ptáte se, proč Řád národa, a ne SPD. Tak třeba už kvůli osobě předsedy. Zickler se nejen nebojí říkat pravdu, ale především sám nikam nekandiduje, což je v politice velmi vzácný jev.

Skupina Ortel na slavnostním vyhlášení výsledku ankety Český Slavík 2016.Co vám osobně přinesou společná vystoupení s Josefem Zicklerem?

Mou hudební tvorbu se pokusím převést do reality, mé poselství v textech teď pomocí Řádu národa a pana Zicklera, doufejme, probudí mnohé z letargie a apatie ke své budoucnosti.

Ve své skladbě Defenestrace zpíváte o následování vůdce. Mohl by tím vůdcem být Josef Zickler?

Je potřeba číst texty skladeb celé, nikoliv vytrhovat části slov: "zvláštní dar byl nám dán, že následujem vůdce...," to je doslovná citace. Jen tímto poukazuji na neschopnost rozhodování v davu. Nikdy jsem netvrdil, že já mám tu nejvíce čistou pravdu, naopak naslouchat a zároveň si ponechat svůj vlastní úsudek je to, co většině lidí schází. Josef je pro mě partner, dnes i přítel a parťák na společnou cestu. Jestli v něm někdo vidí svého vůdce, je to pouze jeho věc a jeho volba.

K vašemu působení se váže další aktualita. Nadace Charty 77 vyznamená Patrika Bangu za odvážný občanský postoj při udělování zlatých slavíků. Co si o tom myslíte? Nadace své rozhodnutí zdůvodnila takto: "Banga se stal příkladem odvahy postavit se neonacismu."

Tato nadace pro mě ztratila jakoukoli vážnost již oceněním Kliniky (sociální a kulturní centrum v Praze na Žižkově - pozn. red.). Jsem si jist, že tento umělec nesoucí "pozitivní poselství" obdrží ještě mnoho ocenění a řádů. Všechen ten absurdistán je pouhým potvrzením mých myšlenek.

Proč jste se nikdy nedistancoval od působení v kapele Conflict 88? O Conflict 88 se zajímala BIS i policie. V čem vás to poučilo?

Není umění se zříci své minulosti, daleko férovější je jít ve svých botách dál a ukázat svými činy, kde je pravda. Jen slabý jedinec si může myslet, že nějakým prohlášením zmizí vše, co bylo. Ničeho ve svém životě nelituji, naopak vše mě posunulo tam, kam mělo. Paradoxem zůstává, že i nadále v kapele Ortel jsem v hledáčku BIS, ale to by bylo na dlouhé povídání.

Foto: Robert Starý

Autor: Tomáš Menschik

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi