Masakr jako v Las Vegas Česku nehrozí. Zákony fungují dobře

Ilustrační foto.

V nejlepší předvolební debatě v Česku se v úterý v rámci pořadu Duel Jaromíra Soukupa speciál střetly nejvýznamnější politické osobnosti, aby se jasně vyjádřily k problémům, které v současnosti hýbou s domácí politickou scénou. Může v tuzemsku například řádit osamělý vlk jako v Las Vegas, co to má společného s uprchlickou krizí a jak má vypadat dohled nad zbraněmi? Zaznělo i plno dalšího. 

V uplynulých dnech ovlivnil dění v USA masakr na country koncertě v Las Vegas, kdy čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock zastřelil téměř šedesát lidí, přičemž desítky raněných stále bojují v nemocnici o život a je pravděpodobné, že počet mrtvých není konečný. Pravděpodobně šlo o akci osamělého vlka, ale bezpečnostní orgány zatím nevyloučily, že by mohlo jít třeba o teroristický čin. Že by k podobnému činu mohlo dojít i v Česku, to ale diskutující označili za vyloučené. "Podmínky v Česku a USA jsou nesrovnatelné. Zde máme o hodně přísnější zákony," uvedl Jan Hamáček, který v debatě zastupoval názory ČSSD. 

Duel Jaromíra Soukupa speciál (3. října):
Jaroslav Faltýnek (Hnutí ANO 2011), Jan Hamáček (ČSSD), Josef Skála (KSČM), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Alexandra Udženija (ODS), Jan Farský (STAN), Helena Langšádlová (TOP 09), Radim Fiala (SPD).

Velký problém se podle diskutujících nachází v náladě společnosti, kterou ovládá strach. "Jaké jsou důvody, proč se lidé více ozbrojují? No protože lidé pociťují narůstající obavy," vysvětloval Josef Skála (KSČM). "Nezabíjejí zbraně, ale lidé. Stát plní svoji roli dobře, alespoň z hlediska bezpečnosti. Platí velice přísná legislativa k sehnání zbraní," odporoval mu Martin Jurečka. Lidovecký reprezentant viděl jedinou možnost, jak vylepšit systém. A to v tom, že bude možné s předstihem zachytit různé změny v chování člověka. "Důležité je zaměřit se na psychologické testy držitelů zbraní. Musíme mít jistotu, že ten, kdo drží zbraň, je psychicky v pořádku," nabídla řešení Helena Langšádlová z TOP 09.

Úplně jiný pohled na věc měla SPD, jmenovitě Radim Fiala. "Podmínky v ČR jsou přísné a mělo by to tak zůstat. Já důvody ve stále vyšším ozbrojování vidím v migrační krizi, i když u nás migranti nejsou, v okolních státech jsou, nejsou kryté hranice. EU tlačí na odzbrojování občanů - občané se oprávněně bojí, že by o zbraně mohli přijít." To se ale setkalo s nevolí u Jana Farského (STAN), který "okamurovce" nazval obchodníky se strachem, kteří voliče pouze děsí. 

Bezpečnost v ulicích

S tím vším souvisí i pocit bezpečí při pohybu v ulicích a způsob, jak ho tam zajistit. "Česko je šestou nejbezpečnější zemí na světě, loni zde klesla kriminalita o 12 %. Meziročně poklesly i majetkové trestné činy. Výsledky práce policie je vidět v číslech," vyjádřil Faltýnek spokojenost s prací pořádkových jednotek. Místopředseda ČSSD by přesto uvítal, aby byla více vidět v ulicích. "Je nutné zde posilnit ochranu. Počet policistů ve veřejných prostorech je cestou, jak snížit kriminalitu," dodal Hamáček. Josef Skála předkládá jiné řešení. "Než represe je důležitější prevence. Ta musí spočívat v eliminaci kořenů kriminality," dodal. 

Podobně mluvila i Alexandra Udženija (ODS). "Je nutná prevence, a to hlavně u mladých lidí. Dalším prostředkem mohou být přednášky pro seniory, kde zazní, jak se ubránit šmejdům. Že je nedostatek městských policistů, kteří mají být první u malé kriminality, je způsobené tím, že jsou velice náročné nábory." Došla řeč i na aktuální kauzu, v níž dochází ke sporu mezi pražskými taxikáři a Uberem. "Taxi a okrádání turistů. Pokud jsme zpátky u sporu, vláda zanedbala situaci. Primátorka situaci naprosto ignorovala," řekla k tomu například Udženija. "S příchodem nových technologií sdílené prvky existují a stát nezareagoval včas. Kdokoliv má příjmy, ale musí být zdaněn," dodala Helena Langšádlová z TOP 09. 

S prací policejních sborů naopak nevyjádřil spokojenost Jan Farský. "U nenásilných trestných činů je objasněnost jen 28 %. Je nutné, abychom zbavili policisty nutné byrokracie. Než se dostanou ke své práci, trvá to strašně dlouho. Je nutné je odbřemenit od papírů," uvedl volební lídr STAN svůj pohled na věc. "SPD má velkou důvěru v policii. Nutná je prevence a odbyrokratizace. Týká se to třeba drobných krádeží a přestupků. Zloděje najdou, pustí ho. Drobná kriminalita by měla být razantněji postihována," řekl Fiala. 

Autor: - mar -, - red -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi