Lidovecký šolich na pokračování

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (uprostřed) na pikniku KDU-ČSL.

Nenápadně a pěkně v závětří od mediálně propíraného Čapího hnízda nebo OKD probíhá celá řada kauz, v nichž státní peníze mizí v soukromých kapsách. Vyskytuje se kolem nich i lidovecká "klidná síla".

Před půl rokem jsme přinesli exkluzivně informaci o podivných obchodech týkajících se centrálních nákupů společností napojených na vysoké funkcionáře KDU-ČSL na jižní Moravě. Jádrem systému byla nezisková organizace OSI (Organizačně správní institut), která pod záštitou tehdejšího vicehejtmana Romana Celého (KDU-ČSL) rozjela projekt Společné nákupy energií. Cílem bylo sdružit co nejvíce obcí, měst a dalších organizací v Česku. Hromadným nákupem elektřiny a plynu na komoditní burze v Kladně pak získat energie laciněji.

Lidovec, kam se podíváš

Neziskovka inkasovala za roky 2014 až 2016 dotace 4,8 milionu korun. Celkem 3,6 milionu bylo poskytnuto přímo na projekt "společných nákupů". Mezi nejvyšší položky čerpané subvence ale patřil plat jednoho ze zaměstnanců OSI: v průběhu osmi měsíců roku 2015 se pohyboval okolo sto tisíc korun měsíčně.

V orgánech OSI byl ze známých politických figur současný zastupitel Jihomoravského kraje za KDU-ČSL Zdeněk Nekula, předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola nebo Antonín Brtník, člen zastupitelstva a Rady města Vyškova, také samozřejmě za KDU-ČSL. Na webu lidovců se můžeme dočíst, že "obce uzavíraly přímé smlouvy s dodavateli energií a díky tomu získávaly nižší ceny, než kdyby je řešily samostatně". Politici však zamlčeli, že údajné "přímo uzavírané smlouvy" byly řešeny přes řetězec několika subjektů, které za to inkasovaly z veřejných peněz nemalé peníze. Jihomoravský kraj tedy ze svého rozpočtu platil za projekt nákupu pro obce miliony korun soukromé neziskovce napojené na politiky, jejichž strana je silně zastoupena v zastupitelstvu i ve vedení kraje. Navíc financoval vlastní společnost, která úplně stejně nakupuje energii pro své příspěvkové organizace.

Zpronevěra za 162 milionů

Policie teď ale řeší další kauzu založenou na podobném schématu. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek představil v roce 2014 projekt Energie pod kontrolou (EPK). Cílem měly být úspory pro města a obce na výdajích za energie. V orgánech společnosti zasedali opět vysocí funkcionáři strany, konkrétně místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) či vlivný vyškovský lidovec David Olejníček. Ten byl shodou okolností před nedávnem dosazen na lukrativní post ředitele tlumačovského hřebčína, který je v kompetenci dalšího lidoveckého politika Mariana Jurečky.

Projekt EPK však dopadl ještě "lépe" než OSI. Nešlo už o "pouhé" obcházení zákona o veřejných zakázkách prostřednictvím dotací, ale o tunelování rozpočtu důvěřivých obcí na jedné straně a dodavatelů elektřiny na straně druhé. Obvinění ze zpronevěry si podle serveru irozhlas.cz vyslechl ředitel projektu David Tejml. Z EPK vyvedl a obohatil se nejméně o 46,4 milionu korun. Insolvenční správce prozatím uznal pohledávky ve výši 162 milionů korun.

"My to nechtěli"

Lidovci nyní na svém webu tvrdí, že "KDU-ČSL projekt Energie pod kontrolou neiniciovala a ani za ním nestála". Jak upozornil ale denik.cz, "zpráva o výhodném odběru elektřiny a plynu se šířila přes osobní doporučení. Třeba tehdejší (i nynější) místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) seděl v dozorčí radě společnosti a spolupráci s EPK představoval jako svůj úspěch i ve zpravodaji lidovců Nový Hlas vydaném před komunálními volbami v roce 2014".

Projekt EIB o kterém EIB neví

Je vidět, že lidoveckým politikům žádná z uvedených kauz vrásky nedělá. Naopak už připravují nový projekt založený na slibech úspor občanů, které zaplatí někdo jiný. V tiskovém prohlášení místopředsedy strany Jana Bartoška z minulého týdne se můžeme dočíst o novém stranickém projektu, který bude mít tentokrát pod kontrolou dostupné bydlení. Výhody bude mít pro všechny a peníze poskytne EIB (Evropská investiční banka). Zabezpečovat ho bude - jaké překvapení! - nezisková organizace kontrolovaná politiky OSI, která jej už nyní promuje na svých stránkách. Zajímalo nás, jaký je názor evropských bankéřů, kteří ho mají financovat. Podle reakce tiskového mluvčího EIB jsou proklamace politiků pouze hypotetickým projektem. V případě jeho předložení by se politickým střetem neziskového byznysu politiků banka zabývala. V případě obdobných politických střetů zájmu a jejich due dilligence, akviziční zprávě, se jím zabývá jejich vrchní compliance officer, tedy jakýsi vedoucí kontrolního odboru. Ten musí zajistit nejvyšší standardy integrity aplikované u všech bankovních operací.

Jedeme dál

Na kauzách dodávek elektřiny se ukazuje paradox toho, jak je jednoduché zneužít dobrou myšlenku - v tomto případě sdružené nákupy - v byznysu napojeném na politiky. Na začátku mediální politická podpora, následně vysoké ztráty z veřejných rozpočtů a na konci dávají politici od vytunelovaných milionů EPK ruce pryč.

A když už je v energetice pro lidovce příliš horká půda, přesunou model neziskově ziskového podnikání pod dohledem straníků do jiné oblasti, jako je například dostupné bydlení. Příhodná otázka nakonec: Jakou další dobrou myšlenkou nás překvapí příště a hlavně - kdo ji zaplatí?

Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Autor: - red -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi