Krejčíř uspěl. Soud mu ještě ulevil

Radovan Krejčíř se může usmívat, v JAR zůstáváUprchlý Radovan Krejčíř si do konce září může být jist, že nuceně nepojede z Jihoafrické republiky do Česka. Soud v Johannesburgu ještě zmírnil podmínky, za nichž v zemi může žít. Stačí, když se na policejní stanici přihlásí jednou týdně. Dosud to musel udělat dvakrát do týdne.

Soudci se českou žádostí o vydání Krejčíře měli zabývat i v pátek, ale jednání zrušili. Další termín, který si vyhradili na Krejčířův případ, je 27. a 28. září. A ani to nemusí být definitivní datum, do kterého rozhodnou. Kontroverzní podnikatel je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, mimo jiné kvůli údajné přípravě vraždy celníka a poškození státní společnosti Čepro.

Rozhodnutí soudu v Johannesburgu vyznívá v Krejčířův prospěch. Nejenže se rozhodnutí o vydání či nevydání táhne, ale ještě se může relativně svobodně pohybovat, aby mohl naplno podnikat. Může opustit provincii Guateng a úřadům se musí ohlásit už jen jednou týdně. Z těchto drobností lze soudit, že Jihoafričané  Krejčíře nepovažují za tak nebezpečného zločince jako Češi.

Původně bylo soudní řízení naplánované i na pátek, ale soudce ho odročil kvůli tomu, že jihoafrická strana nedodala Krejčířovým obhájcům kopii žádosti o vydání. "My jsme ale extradiční žádost dodali včas," zdůraznil mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Stadler.

Druh na útěku

V červnu se Krejčíř poprvé dostal z jihoafrické vazby na svobodu, a to právě kvůli nedorozumění u lhůt pro extradiční žádost. Johannesburský soud na něj ale vydal nový zatykač a Krejčíř se pak nechal zatknout. Nakonec byl ale stejně z vězení propuštěn na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun.

Před českou justicí prchá také Krejčířův přítel, podnikatel Tomáš Pitr. Shodou okolností se v posledních dnech spekulovalo, že by se mohl skrývat rovněž v Jihoafrické republice. Šéf speciálního týmu z policejního prezidia Jan Rybár, který pátrání po Pitrovi vede, nechtěl informaci deníku MF Dnes nijak komentovat. „Pitr v JAR? Nevím. Nepotvrdím, nevyvrátím. Nevím. Ještě jsme ho prostě nevypátrali," citoval ho list.

Rovněž Tomáš Pitr unikáPitr zmizel začátkem června ve chvíli, kdy měl nastoupit do vězení. Za daňový podvod z roku 1994 byl pravomocně odsouzen na pět let nepodmíněně. „Tehdy jsem ho viděl naposledy, od té doby s ním komunikuji přes prostředníky. Nevím kde je a ani bych to do telefonu neřekl," sdělil TÝDNU.CZ Pitrův advokát Jiří Teryngel.

Pitorvým zmizením propadla ve prospěch státu patnáctimilionová kauce, kterou složila jeho matka Ellen Pitrová. Měla to být pojistka, že se Pitr nebude vyhýbat vězení. Soudce Petr Novák, který s kaucí souhlasil, po původu peněz nijak zvlášť nepátral, respektive se spokojil s vysvětlením Pitrové, že je získala prodejem části rodinného majetku a půjčkou od známých.

Pitrová ani další blízké osoby se o uprchlíkovi nechtějí bavit. Rodiče Pitra stále žijí v obyčejném libeňském činžáku a žádost o rozhovor odmítli. „Nebudeme s vámi mluvit," sdělili TÝDNU.CZ.

Má dost peněz?

Propadlá patnáctimilionová kauce patří mezi nejvyšší, které byly složeny. Stejně vysokou částkou za sebe ručil i někdejší fotbalový boss František Chvalovský, pět milionů navrch musel přihodit další muž z fotbalového prostředí - Jan Gottwald. Ostatně peníze výměnou za propuštění z vazby nabízel i Radovan Krejčíř. V roce 2004 nabízel dokonce 40 milionů. Bez úspěchu, ale propuštěn byl stejně. Vypršela mu vazební lhůta.

Pitr si ze ztráty patnácti milionů dělat těžkou hlavu nemusí. Peněz bude mít dost, tedy pokud se k nim dostane. Společně s partnerem v podnikání i na útěku Jiřím Syrovátkou se zbavují majetků v Česku. Po Setuze prodali společnost Marila Balírny. Výrobce levné kávy, sušenek, perníků, přírodní a ochucené vody Ondrášovka nebo obávané Šaratice kupuje za necelou miliardu korun slovenská společnost Arca Capital.

Foto: ČTK, Karel Šanda

Autor: ČTK , Ondřej Bílek

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi