Kartičku pojištěnce brzy nahradí čipová karta

Ilustrační fotoMísto kartičky pojištěnce čipová karta, na kterou se budou vyzvedávat léky. Kompletní zdravotnická dokumentace, proti níž je dobrovolný systém Internetové zdravotní knížky slabým odvarem, dostupná každému pacientovi on-line. 

Portál, na němž si pacient vybere nemocnici nejlepší v léčení toho onemocnění, kterým právě trpí. Fikce? Kdepak, tak by už za několik let mělo vypadat české zdravotnictví.

Jde o běh na relativně dlouhou trať s nejistým výsledkem. Ale náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr má o budoucnosti českého zdravotnictví jasnou představu: bude elektronické. "Česká republika patří v rámci EU mezi šest pilotních států, které připravují řešení i pro ostatní. Je totiž důležité, aby informace ve zdravotnictví byly mezinárodně kompatibilní," vysvětluje, proč chystá smršť technologických novinek.

Proč bude eHealth výhodné
1. Výměna informací bude jednodušší - lékaři se dozvědí zdravotní výsledky pacienta on-line, on sám bude mít přístup ke zdravotní dokumentaci přes internet.
2. Bude možné lépe kontrolovat poskytovanou péči - pojišťovna i pacient budou moci zjistit, zda neproběhla zbytečná vyšetření nebo jestli lékař nevykazuje výkony, které neposkytl.
3. Lékařská péče bude bezpečnější - systém při předepisování upozorní lékaře, že se chystá pacientovi dát nevhodný lék (je na něj alergický, má stejný od jiného lékaře a podobně).
Ty by měly vytvořit celek, díky němuž bude zdravotnictví efektivnější a pacienti budou moci získat co nejvíce informací (viz box). Všichni odborníci, které TÝDEN.CZ oslovil, se přitom shodují, že je možné lhůty nastavené ministerstvem stihnout.

Už za dva roky by tak člověk měl mít přístup k řadě informací, které se dnes jen obtížně získávají. Například to, kde je jaká  úspěšnost operací: tyto údaje existují, ale nezveřejňují se nebo jsou k nalezení na odborných webech, kde se "běžný smrtelník" nevyzná. Ministerstvo proto zamýšlí zřídit společný portál, kde bude vše dostupné v uživatelsky příjemné podobě.

Bezprostřední dopad na pacienty bude mít zavedení identifikátoru pojištěnce. Nástroj, který nahradí současné "kartičky", by měl fungovat podobně jako bezpečnostní certifikát pro vstup do přímého bankovnictví. Zatím se neví, jakou by měl mít podobu - ideální by byla zřejmě čipová karta, uvažuje se ale i o číselném kódu nebo speciálním souboru uloženém na flash paměti.

Co ministerstvo chystá a kdy
NÁRODNÍ ZDRAVOTNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM
Užitečné funkce: Spojení různých informací o zdravotnických zařízeních do jednoho portálu. Tam si pacient snadno najde lékaře ve svém okolí, u něhož se může zaregistrovat, nebo podrobnosti o tom, kolik výkonů daného typu určitá nemocnice provedla, jakou má úmrtnost a podíl komplikací a podobně.
Plánované spuštění: 2009-10
JEDNOTNÝ REGISTR POJIŠTĚNCŮ, PROPOJENÝ S DALŠÍMI DATABÁZEMI
Užitečné funkce: Když se pacient přestěhuje, ohlásí změnu adresy jen obecnímu úřadu a přes databázi ministerstva vnitra se aktualizují i údaje ve zdravotní pojišťovně.
Plánované spuštění: 2009-10
IDENTIFIKÁTOR POJIŠTĚNCE
Užitečné funkce: Čipová karta bude průkazem pojištěnce a zároveň poslouží pro přístup ke zdravotní dokumentaci nebo pro vyřízení elektronických receptů (lékař uloží informaci o předepsaném léku pro danou čipovou kartu, lékárník ji opět na kartu vydá).
Plánované spuštění: 2009-10
ELEKTRONICKÉ RECEPTY
Užitečné funkce: Viz identifikátor. Umožní také předejít falšování receptů nebo tomu, aby se v nich vyskytly chyby (třeba když lékař škrábe jako kocour nebo se „přepíše").
Plánované spuštění: po roce 2009 postupně
ELEKTRONICKÁ ZDRAVOTNÍ DOKUMENTACE
Užitečné funkce: Pacient bude mít přístup do údajů o všech provedených vyšetřeních, předepsaných receptech atd. Pokud dá souhlas lékaři či lékárníkovi, aby do dokumentace nahlédl, nebude muset nosit papírové zprávy z nemocnice k praktikovi nebo si bude moci dát prověřit veškeré léky, které má předepsané od různých lékařů, zda nejsou nevhodně kombinované.
Plánované spuštění: po roce 2010
OSOBNÍ ÚČTY U ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN
Užitečné funkce: Pacient si bude moci na internetu zkontrolovat, jakou péči si za něj lékař naúčtoval pojišťovně, a okamžitě odhalí, pokud byl nějaký výkon vykázán neoprávněně.
Plánované spuštění: po roce 2010

Ovšem aby systém fungoval, musejí se pacienti se svým novým "průkazem" sžít. To bude o to těžší, že nejvíc budou systém sdílení informací potřebovat chronicky nemocní a senioři. "Ani v severských zemích se nedaří, aby elektronické recepty a záznamy měli úplně všichni. Musí ale být prioritou, aby je měli právě starší a chronicky nemocní pacienti," zdůrazňuje lékárník Lubomír Chudoba.

Senioři totiž často užívají několik léků od různých lékařů, a proto jsou více ohroženi tím, že je dostanou v nevhodné kombinaci.

Zapisujte, jinak...!

Motivaci budou potřebovat i lékaři. Vést celou pacientovu dokumentaci elektronicky totiž od nich vyžaduje změnu návyků: musejí si pořídit elektronický podpis, pravidelně jím potvrzovat záznamy v dokumentaci a tak dále. "Ve všech zemích, které elektronickou komunikaci zavádějí, fungují papír i počítač vedle sebe. Za elektronickou komunikaci lékaři dostávají odměnu," popisuje Tomáš Mládek, ředitel projektu zdravotnických knížek IZIP.

V tom, kdo by měl naplnění systému daty zaplatit, mají oslovení odborníci jasno. "Elektronickou komunikaci by měly dotovat pojišťovny i provozovatel systému," říká za všechny Jaroslava Kunová, ředitelka plzeňské nemocnice a předsedkyně Asociace nemocnic ČR. Právě pojišťovny totiž budou mít z novinek největší zisk, ušetří za zbytečné léky i ošetření.

Klíčové pro fungování elektronického zdravotnictví bude to, zda se do něj podaří zapojit praktické lékaře a ambulantní specialisty - lékárny a nemocnice mají většinu potřebného technologického vybavení už dnes. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák přiznává, že především jeho starší kolegové a kolegyně mohou mít se zaváděním nových technologií problém, trendu se ale prý většina z nich přizpůsobí.

"Svou roli může hrát i konkurence, protože pacienti radši půjdou k lékaři, u kterého budou mít komunikaci jednodušší," domnívá se.

A kdy se pacienti "elektronického ráje" ve zdravotnictví dočkají? Bude to trvat několik let. "Za dva až tři roky by mohla být pokryta plošně polovina populace," odhaduje Lubomír Chudoba.

Pro zavádění novinek bude nejpříhodnější doba do roku 2013. Podle plánů ministerstva zdravotnictví by mělo v následujících šesti letech do elektronického zdravotnictví (mezinárodní termín je eHealth) přitéct víc než 13 miliard korun z evropských fondů.

Ilustrační foto: Jan Schejbal





Čtěte dále

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský, dnes ho zvolil výbor

Do čela České obce sokolské (ČOS) zvolil dnes výbor Sokola podle očekávání dosavadního prvního místostarostu Martina Chlumského....

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu

Místa europoslanců za ČR by chtěly obsadit desítky bývalých členů vlády a Parlamentu, ze současných českých poslanců chce...

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Mariánské Lázně zřídí unikátní kolumbárium se stromem vzpomínek

Na městském hřbitově v Mariánských Lázních na Chebsku vznikne podzemní kolumbárium s křišťálovým stromem vzpomínek. Na skleněné...

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model studentského elektrického monopostu je rychlejší a úspornější

Nový model elektrického monopostu, který pro letošní závodní sezonu připravili studenti Vysokého učení technického v Brně, bude...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Na závěrečné konferenci Erasmus +, která proběhla tento týden ve škole Michael v Praze, bylo vidět především nadšení. Studenti...

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Kuřáků klasických cigaret ubývá. Díky tomu, že si nemohou zapálit na spoustě veřejných míst, přecházejí na alternativní výrobky,...

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento...

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

V České republice jsou oproti západní Evropě stále vysoké počty pacientů i úmrtí na onemocnění srdce a cév, a proto je potřeba...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi