Jurásková: Jsem workoholik, ale v politice nezůstanu

Jurásková chce po volbách vést Všeobecnou fakultní nemocnici.Pracuje čtrnáct hodin denně a přiznává, že je workoholik. Politika však není její gusto, cítí se spíš jako odbornice. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková poskytla on-line deníku TÝDEN.CZ velký rozhovor.

Začínala jste jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče. Povolila byste eutanazii?
Ano. Uvědomuji si i riziko možného zneužití. V nemocnicích jsem viděla spoustu pacientů, kteří v posledním stadiu onemocnění neuvěřitelným způsobem trpěli. A to i přes možnosti medicíny. Proto bychom měli eutanazii povolit. Předtím se musejí využít všechny možnosti - což se doposud neděje -, které nám medicína dává. Zavedení eutanazie by samozřejmě musela předcházet také důkladná celospolečenská diskuse a velmi pečlivé nastavení legislativních pravidel.

Podniknete k tomu legislativní kroky?
V tuto chvíli ne.

Od zdravotní sestry jste se dostala až k postu ministryně zdravotnictví. Myslíte si, že jste ambiciózní?
Myslím, že jsem. Jen se mi nelíbí ten přívlastek nebezpečně, který už jsem slyšela. 

Cítíte se jako loutka či paňáca? Tak bývali označování členové Fischerova kabinetu.
Není mi dáno, abych byla loutkou a abych dělala jenom věci, které se po mně chtějí. Já se snažím věcem porozumět, najít v nich nějaký pragmatický základ a najít řešení, které je reálné. S tímto přístupem se i při omezeném mandátu, i při těch problémech, které tady teď budeme řešit, dá pracovat.

Zmínila jste omezený mandát. Cítíte ho jako mantinely, které vás omezují?
Ne, naopak. Mám určitý čas, který musím efektivně využít, a vím, že tohle skončí. Nedovedu si představit, a to opakuji neustále, že bych v té pozici zůstala dál, že bych přijala nějaké politické angažmá. Pro mě je důležité, že jsem součástí vlády odborníků a že teď se tedy po mně chce, abych přemýšlela odborně, nikoli politicky.

Nemáte ambici zůstat i po volbách v politice?
Ne. Politika používá nástroje, které mému naturelu nevyhovují. Nedovedu si to představit.

Až letní vláda skončí, přestěhujete se zpět do kanceláře ve fakultní nemocnici?
Ano, je to moje přání. Ale uvidíme, jak to dopadne.

Jste ředitelkou velké nemocnice, prezidentkou České asociace sester, předsedkyní několika redakčních rad... Jak to všechno stíháte?
Já jsem workoholik. Jsem zvyklá dobře si organizovat čas a mít kolem sebe lidi, kteří mají podobné cíle jako já.

Kolik hodin denně pracujete?
V tuto chvíli asi čtrnáct.

Jak to zvládá vaše rodina?
Moje rodina je na to zvyklá. Oni vědí, a to platí jak o mém muži, tak o mých dětech, že já jiná nebudu, a kdybych seděla pořád doma, že by to pro ně asi nebylo zrovna to nejoptimálnější.

Kdy jste byla naposled u pacienta?
V roce 1992, kdy jsem pracovala jako vrchní sestra a občas jsem si brala nějakou službu. Teď bych se k lůžku postavila až po zapracování.

Jsem ambiciozní, ale ne nebezpečně, říká o sobě ministryně.Kdy jste naposledy ležela vy sama v nemocnici a jak na vás působilo prostředí kolem?
Není to dávno. Jsem velmi submisivní pacient. Přes svoje vzdělání jsem ráda, když můžu zásadní rozhodnutí konzultovat s lékaři a s personálem, a jsem ráda, pokud z jejich strany dostanu nějaké doporučení.

A dostala jste ho?
Ano, naštěstí ano.

Letitým nešvarem českého zdravotnictví je přístup personálu k pacientovi. Změnilo se to už, nebo je lékař stále bůh v bílém plášti?
Máme takovou podivnou vlastnost, jako bychom neuměli rozpoznat pokrok. To platí i v hodnocení vztahu lékař - pacient. Je nespravedlivé říkat, že je všechno špatně. Není to ještě ideální, ale rozhodně od doby před dvaceti, patnácti, ale i deseti lety se situace zásadním způsobem změnila. Pacienti, kteří chodí daleko víc informovaní, víc ženou zdravotníky k tomu, aby byli vybaveni argumenty, aby dokázali poradit a pomoct. Na druhé straně zdravotníci z části ustoupili. Už nemají pocit, že pacient je rukojmí. Pokračování tohoto trendu napomáhají také například pravidelné výzkumy ministerstva mezi pacienty, kteří hodnotí právě své zkušenosti s  přístupem zdravotnického personálu.

Zdravotní sestry v ministerských nemocnicích mají dostat přidáno. Najdou se na to peníze i v současné krizi?
Ministerstvo zdravotnictví, když navrhovalo zvýšení platu sestrám o patnáct procent a ostatním zdravotnickým pracovníkům včetně lékařů o sedm procent, deklarovalo, že na to peníze má. Zdravotní pojišťovny na to v tuto chvíli mají vyčleněnu zhruba jednu miliardu. Tato částka se samozřejmě týká také zařízení, která nejsou přímo řízená ministerstvem.  

K TÉMATU: Zdravotní sestry si přilepší. V průměru o 2500 korun

Co říkají sestry? Budou jim ty peníze navíc stačit, nebo chtějí víc?
Většinou si uvědomují, že se nacházíme v situaci, kdy je tento krok hodný ocenění. A to bez ohledu na výši částky, kterou dostanou. Zaregistrovala jsem ale i signály ze strany lékařů, že je peněz pro sestry ještě málo. Dali jsme v tuto chvíli maximum možného.

Zdravotnictví se potýkalo s nedostatkem kvalifikovaných lidí. Změnila to krize? Hlásí se o práci v nemocnicích? 
Co se týče lékařů a sester, tak bohužel ne. Očekávali jsme, že si část sester zkrátí mateřskou dovolenou. Například proto, že jejich partneři ztratili práci a ony vědí, že v nemocnicích místa jsou. Očekávali jsme také nárůst částečných úvazků, kdy si sestry budou chtít přivydělat. Zatím se tak nestalo. Naopak pomocného personálu je najednou dostatek a je kvalitní.

Chystáte změny ve vzdělávání zdravotních sester, přibude například obor praktická sestra. Nedopadne to stejně jako neúspěšný zdravotnický asistent?Když jsme zaváděli zdravotnického asistenta, měli jsme úplně jasno, jaká bude jeho role v systému poskytování ošetřovatelské péče. Bohužel se naše předpoklady vůbec nenaplnily. To nás vedlo k tomu, že jsme změnili název profese na praktickou sestru a posílili jsme její kompetence. Praktická sestra ale není všeobecná sestra, to je velmi důležité. Všeobecná sestra je povolání regulované nejen v rámci české, ale i evropské legislativy a splňuje normy Evropské unie.

V Česku se stále snižuje počet praktických lékařů. Jak je ministerstvo daleko se zkracováním jejich atestací?
V tuto chvíli je to v připomínkovém řízení.

Co říkáte na to, že někteří lékaři začali vybírat penále, když objednaný pacient nepřijde na vyšetření včas?
Považuji to za věc, která do zdravotnictví vůbec nepatří. Rozumím tomu, že může být problém s objednáváním pacientů, nicméně rozhodně nesouhlasím, aby se to řešilo tímto způsobem.

A co opačný problém? Objednaný pacient přijde a čeká dvě hodiny, než na něj přijde řada.
Ano, to je pravda. Ale je to jedna z věcí, která se díky regulačním poplatkům přeci jen trošku změnila. Máme čísla, která vypovídají o poklesu čerpání ambulantní péče. Lékaři sami říkají, že se pro ně vytvořil větší časový prostor, aby pacienti nečekali a aby lékař měl víc času se pacientovi věnovat.

Elektronické zdravotnictví. Jste pro, nebo proti?
Pro. I s těmi problémy, které jeho zrod může v počátcích s sebou přinášet. Myslím, že čas bude čím dál dražší komodita jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. Také počet uživatelů těchto médií se zvyšuje, takže říkám ano. Je to celosvětový trend. 

Vztah mezi sestrami a pacienty se zlepšil, myslí si ministryně.Ale když se začaly prodávat léky s pseudoefedrinem s registrací v centrálním úložišti dat, systém spadl...
U léků s pseudoefedrinem každý lékárník ví, že existuje alternativa tohoto léku, a je jeho povinnost ji pacientovi poskytnout, a ne ho hned posílat za lékařem. Další podstatný problém je, že velká část lékáren není v centrálním úložišti zaregistrovaná, přestože je to ze zákona jejich povinnost.

ČTĚTE TAKÉ: Léky s pseudoefedrinem nejsou. Zkolaboval systém

Uložíte jim za to sankce?
Budeme na ně v každém případě apelovat, aby zákonnou povinnost splnily. Sankce bude proti nim uplatňovat Státní ústav pro kontrolu léčiv, protože je to v jeho pravomoci.

ČTĚTE: Úřad pro kontrolu léčiv se chystá na neposlušné lékárny

Zmínila jste léky obsahující pseudoefedrin, které jsou masivně zneužívány k výrobě drog. Jak se díváte na to, že se jejich výdej kontroluje?
Myslím, že teď máme nejprůhlednější systém. Nedokážu si představit, že by tyto léky museli předepisovat lékaři. To je nesmysl.

Ovládáte ještě první pomoc?
Ano. Jestli perfektně, to by asi bylo potřeba prakticky vyzkoušet. Donedávna jsem učila na vysoké škole, sledovala jsem nová pravidla pro poskytování první pomoci a vím, co se má ve které situaci udělat. A už jsem ji také několikrát v životě poskytovala.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: Marie Bezděková, - ttm -





Čtěte dále

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy z Halleyovy komety

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy z Halleyovy komety

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci na pondělí 6. května. K...

Konvojem svobody pokračují v Plzni Slavnosti svobody, oslavy konce války

Konvojem svobody pokračují v Plzni Slavnosti svobody, oslavy konce války

Plzní dnes projel Konvoj svobody (Convoy of Liberty) s více než 300 vojenskými historickými americkými vozidly. Dvacet džípů...

Vláda podle Lipavského odvolala velvyslance v Moskvě, skončí koncem května

Vláda podle Lipavského odvolala velvyslance v Moskvě, skončí koncem května

Vláda odvolala českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, řekl dnes v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct...

Při požáru bytového domu ve Frýdku-Místku se zranilo 13 lidí, většinou se nadýchali zplodin

Při požáru bytového domu ve Frýdku-Místku se zranilo 13 lidí, většinou se nadýchali zplodin

Při požáru bytového domu ve Frýdku-Místku se v noci na dnešek zranilo 13 lidí, většinou se nadýchali zplodin. Další dvě desítky...

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Studenti Akademie Michael vystavují v Galerii 400 ASA

Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...

Fenomén Babylon: Má slavné liberecké centrum po 25 letech stále co nabídnout?

Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Běháním půlmaratonu sbírá peníze pro trénink lidí s hendikepem

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Olympionici Paulovi znovu míří na curlingové mistrovství světa smíšených dvojic

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...

Vyrazte za významnými památkami: Tipy pro Čechy i Moravu

Pokud hledáte ideální místo, kam vyrazit na hezký výlet, v naší zemi najdete spoustu skvělých míst. Mezi jedny z nejlepších...

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvíce sněhu v tuzemsku nabízí navzdory nepříznivému počasí skiareál Monínec

Nejvyšší vrstvu sněhu v České republice momentálně najdou lyžaři na Monínci. V areálu leží 75 cm sněhové pokrývky, v provozu jsou...

Česko má svou pevnost Boyard

Česko má svou pevnost Boyard

Jeden muž se nechal pevností Boyard inspirovat tak, že vybudoval na Slapech v kryté hale TEPfactor, který je inspirován právě...

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Škola Michael se zapojila do sbírky na pomoc nejzranitelnějším na Ukrajině

Vedení školy Michael oslovilo vyučující, studenty i jejich rodiče a všichni společně během pěti dní nashromáždili ohromné...

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Moderní aplikace pomáhají městům a obcím. Jak ušetříte spoustu práce i peněz?

Dnešní online doba s sebou přináší pestrou škálu jednoduchých aplikací, s jejichž pomocí odbouráte velkou část administrativy,...

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Horský resort Rokytnice nad Jizerou láká na alpské lyžování na jedné z nejdelších tuzemských sjezdovek

Zasněžené vrcholy, spoustu sněhu a dobrodružství na horách, to vše nabízí Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nacházející se v...

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Dveře do světa otevřené studentům školy Michael

Na závěrečné konferenci Erasmus +, která proběhla tento týden ve škole Michael v Praze, bylo vidět především nadšení. Studenti...

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Sedm let od zákazu kouření v restauracích. Co přinesl?

Kuřáků klasických cigaret ubývá. Díky tomu, že si nemohou zapálit na spoustě veřejných míst, přecházejí na alternativní výrobky,...

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře

Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento...

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

Odborníci dokončují plán, jak zachytit a inovativně léčit nemoci srdce a cév

V České republice jsou oproti západní Evropě stále vysoké počty pacientů i úmrtí na onemocnění srdce a cév, a proto je potřeba...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi