Havlíček: Souhlas s průzkumem pro těžbu lithia vydává Brabcův úřad

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).

Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo memorandem o porozumění o těžbě lithia na Cínovci souhlas investora s tím, aby do projektu vstoupil stát, uvedl ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Memorandum v pondělí podepsal s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) a čelí kvůli tomu kritice ze strany ANO i dalších stran.

"Souhlas s průzkumem pro těžbu vydává ministerstvo životního prostředí," zopakoval Havlíček argument dalších představitelů ČSSD. Ministerstvo životního prostředí vede Richard Brabec z ANO.

"Je to úplný nesmysl. Ten, kdo vydává souhlas s průzkumem dobývacího prostoru, je ministerstvo životního prostředí," řekl Havlíček k vyjádření Brabce, že jeho ministerstvo by nemohlo licenci udělit jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo ministerstvo průmyslu. Představitelé ANO by si podle Havlíčka měli pročíst geologický a horní zákon.

Memorandum o porozumění o těžbě lithia na Cínovci označil předseda a volební lídr hnutí ANO Andrej Babiš za krádež za bílého dne. Lithium, které se využívá při výrobě baterií, by podle něj měl těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma.

Povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 pod vedením ministra za ODS a ministr Brabec ho letos poměrně v tichosti prodloužil, kontroval volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Pokud Babiš hovoří o krádeži, podílel se tak na ní také Brabec," dodal. Na souhlas ministerstva životního prostředí  s průzkumem na twitteru poukázal také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle Zaorálka Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR, když dohodl s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát. Havlíček už ve čtvrtek řekl, že memorandum posiluje vliv státu na projekt těžby lithia na Cínovci a nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby.

Komunisté chtějí k těžbě lithia ještě do voleb mimořádnou schůzi Sněmovny, žádost o ni podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika podepsali i někteří poslanci ČSSD a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. ANO podle Babiše svolání schůze podpoří, Zaorálek reagoval, že uvítá každé fórum, kde bude moci Babišova tvrzení vyvrátit.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi