Experti: Otrav přibude, alkoholik vypije i brzdovou kapalinu

Psychiatři varují, že prohibice přinese ještě více otrav (ilustrační foto).

Lidé závislí na alkoholu budou hledat náhradu za své oblíbené lihoviny různě. Těžké případy, kterým už nestačí pivo nebo víno, se při abstinenčních příznacích nevyhnou podezřelým nápojům, rizikem jsou i technické kapaliny s obsahem alkoholu. Pro on-line deník TÝDEN.CZ se na tom shodli odborníci. Varují, že počet otrav kvůli prohibici vzroste.

Anketa:

Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?

"Prohibice zvyšuje zájem o černý trh a neautorizované kapaliny, které obsahují alkohol. Tak tomu bylo v prohibici vždy. Jsou známé případy, kdy lidé pijí třeba i brzdovou kapalinu," varoval psychiatr Cyril Höschl. Jeho slova potvrdil i Petr Popov, předseda Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. "V případě, že se člověk nachází v těžkém odvykacím stavu, tak se přestane chovat zodpovědně. Je ochoten konzumovat i to, co by předtím nechtěl. Paradoxně tak může prohibice přinést opačný efekt - otrávených může přibývat," varoval.

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu může uvést mnoho závislých alkoholiků do těžkých abstinenčních potíží. "V okamžiku, kdy závislí lidé nebudou mít svou oblíbenou dávku, tak se u nich objeví abstinenční potíže. U někoho se projeví nepříjemným psychickým stavem, jiného mohou až ohrozit na životě. Tady jde o to nějakým způsobem se postarat také o tuto skupinu lidí, která může být dost velká. Lidí závislých na alkoholu a patřících do nižších sociálních skupin, kteří si nebudou moci nakoupit alkohol v zahraničí, je dost. Situace může eskalovat," upozornil.

Psychiatr Cyril Höschl.Potíže se mohou objevit v řádu dní

Prohibice přitom nemusí trvat ani nikterak dlouho. Potíže u závislých se objeví v řádu dnů. Popov se domnívá, že na podobnou situaci nejsou čeští lékaři připraveni. "Zákaz prodeje tvrdého alkoholu nemusí trvat měsíce. Stačí, když to bude trvat dny až týdny a může se objevit u skutečně velkého množství lidí. Je otázka, jestli jsme připraveni zvládat tuto situaci, když i odvykací stavy mohou být velmi závažné a mohou vyžadovat velmi intenzivní lékařskou péči," dodal Popov.

Abstinenční příznaky alkoholiků se projevují psychosomatickým neklidem, poruchami spánku, metabolickým rozvratem. Skončit mohou až stavem lékaři pojmenovaným alkoholické delirium tremens, což je kombinovaná psychická a tělesná porucha.

 Prohibice."Jde o rozvrat vnitřního prostředí. U některých lidí může dojít ke křečovým stavům, které připomínají epileptické záchvaty, jsou kumulované a velmi obtížně léčitelné. V takovém stavu může člověk i zemřít," upozornil lékař. Nemocný by v každém případě měl vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař totiž závislému může podat léky, které předejdou nástupu abstinenčních příznaků, případně je alespoň zmírní.

Přes veškeré tyto obavy se však lékaři nedomnívají, že by vyhlášení zákazu prodeje tvrdého alkoholu byl chybný krok. "Stačí, když se začne postupně zákaz uvolňovat a dovolovat prodej prověřených lihovin," myslí si Höschl. Popov dodal, že by se obecně i bez metanolové aféry měla v České republice více řešit problematika závislosti na alkoholu a jeho vysoká spotřeba.

Foto: Profimedia

Autor: Karolina Brožová

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi