"Vládní koncepce sociálního bydlení? Byznys s chudobou"

Ilustrační foto.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje Koncepci sociálního bydlení, kterou by brzy měla projednávat vláda. Mimo jiné by měla napomoci tomu, aby si lidé bez střechy nad hlavou našli bydlení, a rovněž zamezit takzvanému kšeftu s chudobou, který kvete na chudinských ubytovnách. Jejich majitelé totiž mají z doplatků na bydlení vyplácených státem přehnané zisky. "Nad rámec nynějších programů, které ne vždy fungují, jsou ale v koncepci pouze dvě věci. První je stavba nových ubytoven, druhá větší podpora sociální práce," říká mluvčí Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Vy jste se proti koncepci sociálního bydlení připravované vládou vyslovili velmi razantně. Co vlastně obsahuje?

Spíše je důležitější, co neobsahuje. Především měla na základě zadání definovat bytovou nouzi. To je situace, ve které se můžeme ocitnout všichni. Týká se nejenom lidí na ulici, ale i těch na ubytovnách, v přeplněných domácnostech, v různých institucích... A na základě bytové nouze by měl mít každý možnost, aby ho stát zařadil do systému sociálního bydlení a pomohl mu najít důstojné bydlení. Bohužel koncepce ani tuto základní definici neobsahuje, takže vůbec nevíme, pro koho by sociální bydlení mělo být určeno.

Co tedy koncepce navrhuje pro lidi bez střechy nad hlavou?

Nad rámec dosavadních programů, které ne vždy fungují, jsou tam pouze dvě věci. První je stavba nových ubytoven. Možná budou lépe kontrolované a trochu kvalitnější, ale pořád to budou zařízení, v nichž budou lidé nuceni bydlet dohromady a sdílet kuchyň, záchod a koupelnu. Přitom koncentrace těchto lidí na jednom místě přináší jenom problémy, a to jak jim, tak jejich okolí.

Proč?

Třeba v tom, že když tam bydlíte, musíte čekat frontu na vařič, máte společnou ledničku, ze které vám někdo může vzít jídlo, hádáte se o záchod. Mnoho chudých lidí na jednom místě pak může být základem různých ghett. Koncepce by přitom měla nasměrovat všechny lidi v těžké situaci k samostatnému bydlení, což kolektivní život na ubytovnách není.

Koncepce je ale provázána s novelou zákona o hmotné nouzi, která doplatky na bydlení, z nichž byznys s chudobou kvete, omezí na jeden rok. Takže vláda se snad snaží něco s bydlením v ubytovnách dělat, ne?

Snaží, a to je velký průšvih. Snaží se také omezit pobyt v azylových domech a zařízeních sociálních služeb. Ono by to znělo logicky - ty návrhy nejsou úplně mimo, jsou možná i dobře sepsané, ale ve chvíli, kdy nemáte kam jít, kdy není žádná nabídka sociálních bytů, je jediným místem, kam se můžete dostat z ubytovny, ulice. Takže souhlasím s tím, že se pobyt na ubytovnách má časově omezovat, ale je to špatně načasované. My bychom potřebovali robustní systém sociálního bydlení, tedy bytů, kam by ti lidé mohli jít. Jenže ten systém tady není a v takovém okamžiku je problematické jakkoliv limitovat jejich pobyt na ubytovnách nebo v azylových domech. Kam jinam mohou jít než na ulici?

Mluvil jste o dvou věcech...

Tou první byly ubytovny. Tou druhou je větší provázanost sociálních služeb, což je velmi důležité a potřebné, ale sociální pracovník sám nikdy sociální byt nezařídí! Snaží se najít svému klientu zaměstnání, vyřešit dluhovou situaci, to ano, ale byt prostě nepostaví. Když sociální byty nejsou, tak stavět koncepci sociálního bydlení na tom, že se má více propojovat sociální práce se sociálními byty, prostě nelze. Koncepce sociálního bydlení by měla být od toho, aby vytvářela možnosti stabilního, důstojného, nesegregovaného bydlení, a v tom stát selhává.

Co by tedy podle vás měla obsahovat?

Je to dáno v materiálu, který se jmenuje Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví a vypracovalo jej ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s neziskovým sektorem, akademickou obcí a dalšími institucemi. Podle něj je chudým lidem v bytové nouzi potřeba zařídit takzvané bydlení s podporou. To znamená, že se sežene nějaký byt a dodá se podpora, kterou individuální domácnost potřebuje. U někoho to bude sociální péče, u dalšího dluhové poradenství, rodičovské kompetence, zkrátka spousta služeb, které mohou za konkrétním člověkem dojít. Ve zmíněné koncepci prevence bezdomovectví to máme kvalitně zpracované, Koncepce sociálního bydlení by na ni měla navazovat a jít více do detailu. Tato koncepce sociálního bydlení je ale byznys s chudobou na ubytovnách a napsala si ji za zavřenými dveřmi dvě ministerstva. Odborná veřejnost s ní nesouhlasí.

Platforma pro sociální bydlení

Nevládní organizace sdružující čtyřicet členů, mimo jiné Český helsinský výbor, Armádu spásy, Sdružení azylových domů, organizace ROMEA, Naděje a Konexe, ale i individuální členy, jako jsou například zakladatel Naděje Ilja Hradecký, sociolog Libor Prudký či sociolog a expert sociální demokracie Martin Potůček.

 

Foto: Shutterstock

Autor: - pcl -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi